Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klasyfikacja instalacji elektronicznych

15 Sty 2017 11:02 927 10
  • Poziom 27  
    Koledzy mam pytanie gdzie znajdę informację na temat klasyfikacji lub podziału instalacji niskoprądowych. Głównie chodzi mi o rozwiązanie problemu i udowodnienie czy instalacja zamka szyfrowego przy drzwiach do pomieszczenia jest instalacją domofonową , mam klienta który się upiera że tak a ja twierdzę że to instalacja kontroli dostępu. Proszę o pomoc
  • Poziom 24  
    Chyb anie ma tak precyzyjnego podziału, zwłaszcza, że instalacje powiedzmy się przenikają.
    W ogóle to sprawa umowna co jest co a poniżej masz dwa przykłady:
    1. Siec LAN i siec telefoniczna - jeżeli mamy centrale VoIP to czy \LAN jest siecią telefoniczna czy nie. Teoretycznie jest to siec telefoniczna - jednak telefon IP zadział tylko jak podepnie się go do LAN zatem jest to siec telefoniczna.
    2. Domofon z otwieraniem na kod i lub za pomocą ekspanderów - jest to domofon ale zarówno jest zamkiem kontroli dostęp
  • Poziom 20  
    sharp napisał:
    Dlaczego klient interpretuje instalację w ten sposób?

Znając życie chodzi o VAT na 8%, kolego licz 23% i nie wchodź w żadne układy. Teraz klient będzie szczęśliwy że zapłaci mniej, obieca złote góry, ale to Ciebie US będzie gnębił i sprawdzał czy dobrze naliczyłeś stawkę VAT i to Ty będziesz ciągany. W jakichkolwiek wątpliwościach stawka 23% bo sąd sądem ale Urząd Skarbowy ma zawsze racje.
  • Poziom 27  
    W moim przypadku chodzi o to że miałem umowę na konserwację instalacji telefonicznej i domofonowej a klient zlecił mi montaż zamka szyfrowego w drzwiach , z racji braku czasu odmówiłem klientowi że to wykracza poza zakres umowy i klient naliczył mi kare umowną za niewywiązanie z umowy ( pomijam fakt że miałem to zamontować w ramach umowy za darmo). Ja twierdzę że to nie jest instalacja ani telefoniczna ani domofonowa tylko kontrola dostępu więc jest sytuacja patowa.
  • Poziom 20  
    I tego się trzymaj. Domofon jak kolega już wspomniał pełni funkcję także rozmowną, a zamek nie. Więc wydaje mi się że albo ktoś czeka na Twoje miejsce do konserwacji albo ktoś próbuje na siłę pokazać swoją gospodarność.
    Wikipedia mówi:
    Domofon (również bramofon) – urządzenie elektroniczne służące do komunikacji głosowej na małe odległości bez pośrednictwa centrali, zazwyczaj pomiędzy zewnętrzną kasetą bramową a montowaną wewnątrz słuchawką unifonu.

Najczęściej wykorzystywane w domach, mieszkaniach i innych budynkach do identyfikacji interesantów i do zdalnego otwierania drzwi. Czasami połączony z kamerą i wyświetlaczem – nazywany wtedy wideodomofonem.
    Jednak życie pokazuję że niektórzy są mądrzejsi od encyklopedii PWN a co dopiero od takiej Wikipedii.
  • Poziom 41  
    Co prawda Wikipedii nie zawsze warto w stu procentach ufać, niemniej jednak sformułowanie jest poprawne. Nawet Słownik Języka Polskiego PWN definiuje domofon jako "urządzenie umożliwiające komunikację między osobą znajdującą się przy drzwiach wejściowych do budynku a lokatorem" http://sjp.pwn.pl/sjp/domofon;2555340.html - czyli komunikacja dwustronna.
    Niemniej jednak - domofon służy do rozmowy, z zamkiem szyfrowym rozmowa jest... eee... raczej niemożliwa.
    Co prawda pod SKD ten zamek też niespecjalnie podpada (jednoznaczna identyfikacja osoby wchodzącej), ale ograniczenie dostępu osobom niepowołanym (wymagana znajomość hasła) jest zachowane.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    Co to ma za znaczenie czy domofon możemy zaliczyć KD , czy KD do domofonów, skoro instalacja nowych urządzeń, w żaden sposób nie wpisuje się w konserwację.
    No chyba że kolegi umowa przewiduje szerszy zakres działań..
    Tyle teorii, w praktyce to skoro strony nie dogadują się to kontynuowanie współpracy na siłę nie ma sensu.
    pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Widzę że dyskusja się dość rozwinęła.Sprawa skończyła się rozwiązaniem umowy z zamawiającym z jego powodu ponieważ wystąpiły dość duże zaległości w płatnościach za bieżące konserwacje , i w odwecie dostałem karę za niewywiązanie z umowy. Mogę dodać że na tych drzwiach nigdy nie było domofonu ani zamka więc wytłumacz to urzędnikowi że to montaż nowego sprzętu a nie konserwacja.
    Temat można zamknąć chyba że pojawią się jakieś nowe fakty.