Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino/Raspberry Pi w domu - Użycie Raspberry Pi w sieci domowej a prawo

15 Sty 2017 11:16 1539 1
  • Poziom 9  
    Cześć, proszę o doradztwo w kwestii rozwiązań domowych.

Zastanawiam się nad użyciem Arduino lub Raspberry Pi w domu do zarządzania światłem/roletami + jakieś czujniki temperatury itp. Ponieważ dedykowane instalacje "inteligentne" sporo kosztują w taki sposób mógłbym zrobić coś fajnego samemu. Póki co najlepsze wyjście jakie wymyśliłem to Raspberry Pi podłaczone do sieci domowej wifi + aplikacja android która pozwalałaby tym wszystkim zarządzać. Alternatywę jaką widziałem są urządzenia BleBox ale każde propaguje swoją sieć wifi a chyba w domu bym nie chciał takiego zatrzęsienia punktów z wifi bo jak będzie tego za dużo to chyba nie wpływa dobrze na zdrowie domowników.... Co myślicie o BleBoxach(mało opinii w internecie)?
    Wracając jednak do tego wcześniejszego rozwiązania - jak to wygląda prawnie? Nie znalazłem informacji czy Arduino lub malina spełnia normy bezpieczeństwa dla instalacji elektrycznej - oczywiście oprócz tego planuję w domu alarm z czujkami dymu itp ale nie chciałbym żeby coś wywołało mi w domu na przykład pożar - jest takie ryzyko? Oficjalnie te urządzenia nie są dedykowane do takich instalacji czyli jak coś mi się spali i wyrządzi szkody na przykład to co? "Sorry twój problem powinieneś to wiedzieć"?

Kolejna kwestia powiedzmy, że taka instalacja śmiga u mnie dobrze i znajomy mnie prosi o pomoc w ogarnięciu u niego czegoś takiego(już jeden chętny jest) lub chciałbym taką usługę komuś sprzedać - czy patrząc prawnie mogę użyć elementów takich jakie mi się podoba czy muszą być zgodne z jakimiś normami itp? Jaką umowę trzeba by spisać?
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Od dawna, wszyscy na wszystkim i w każdym kawałku kodu piszą że za nic nie odpowiadają i cokolwiek z tym robisz to na własne ryzyko.

Normy bezpieczeństwa dla instalacji elektrycznych nie dotyczą takiej elektroniki tylko urządzeń elektrycznych. W tym przypadku sprawa kończy się na zasilaczu. Nie wiem dlaczego RPI miało by spełniać normy bezpieczeństwa instalacji elektrycznych. Jak podłączysz do nie go jakieś styczniki czy triaki to już wtedy tak bo to nowe urządzenie, tylko że producent RPI nie ma z tym nic wspólnego tylko Ty.

Jak sprzedasz jako firma, to jesteś odpowiedzialny za rękojmią, gwarancją znakiem CE i czym tam jeszcze trzeba. Najlepiej, niech sobie sąsiad wszystko zakupi a ciebie poprosi o instalację i wtedy to jego wybór i jego zmartwienie. Oczywiście w licencji na twój soft jest że nie gwarantujesz poprawności działania itd...