Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odśnieżarka Romet home edition - Brak mocy, nierówna praca silnika

monterplus 15 Jan 2017 16:44 3843 11
    monterplus
    Level 10  
    Witam

Jakieś 3 lata temu kupiłem odśnieżarkę Romet home edition 2. W pierwszym roku pracowała zaledwie kilka godzin. W drugim i trzecim prawie wcale. Jak latem chciałem zrobić próbny rozruch to za skarby świata nie można było jej odpalić. Wykręciłem więc gaźnik i oczyściłem dysze i wszystkie dostępne komory. Nawiasem mówiąc usunąłem masę paskudnych osadów (zielonkawych), wyglądały jak utleniona miedź. Zdjąłem również zbiornik paliwa. Oczyściłem go i wlałem świeżego paliwa. Po skręceniu wszystkiego do kupy odśnieżarka po kilku próbach odpaliła ale praca nie była zbyt stabilna. Po kilkunastu minutach silnik pracował całkiem nieźle. Pomyślałem więc - jest OK.
    Aż do dziś, gdy napadało dość sporo śniegu postanowiłem uruchomić maszynkę. Po kilku próbach rozruchu odpaliła. Kilka minut popracowała na ssaniu, potem na połówce ssania. gdy zdjąłem całkiem ssanie silnik wygasał. I tak z 15 minut odpalałem i próbowałem ruszyć - z marnym skutkiem niestety. Po wielu próbach i ręcznym mocnym przegazowaniu (pociągnąłem ręcznie za cięgła) trochę ruszyło, ale oceniam, że było to ok 50% mocy a praca silnika bardzo nierówna - występowały nieraz wystrzały. Z trudem odśnieżyłem podjazd a silnik przy niewielkim obciążeniu od razu gasnął.
    Oceniam, że na biegu jałowym silnik pracuje doskonale, po podwyższeniu obrotów nieźle ale gdy silnik obciążony jest pracą mocy brakuje. Odkręciłem też świecę, była OK ale wyczyściłem - bez zmian :(
    Brakuje mi już pomysłów, co może być nie tak z silnikiem, dlatego proszę o pomoc, może ktoś miał podobny problem.
    Silnik odśnieżarki to OHV LONCIN 196 CC 6,5 kM. (przynajmniej tak tam napisali).
    Gunslinger
    Level 30  
    Strzały z wydechu i spadek mocy pod obciążeniem mogą wskazywać na problem z zapłonem. Nie wiem jak w tym sprzęcie jest on skonstruowany, ale warto się mu przyjrzeć.
    User removed account
    Level 1  
    monterplus
    Level 10  
    Strzały były z wydechu przynajmniej tak było słychać. Maszynka była co najmniej 2 razyw roku odpalana po 5-10 minut. Odśnieżarka Romet home edition - Brak mocy, nierówna praca silnika Odśnieżarka Romet home edition - Brak mocy, nierówna praca silnika Odśnieżarka Romet home edition - Brak mocy, nierówna praca silnika
    User removed account
    Level 1  
    monterplus
    Level 10  
    Dzięki, jutro przetestuję :)
    monterplus
    Level 10  
    Dziś wreszcie znalazłem trochę czasu żeby pogrzebać przy maszynce. Z rozpędu zdjąłem cały gaźnik i jeszcze raz przedmuchałem wszystkie odnalezione dysze (2szt - jedna jak na rysunku a druga pod osłoną komory pływakowej), odkręciłem też śrubę regulacyjną mieszanki paliwa i przedmuchałem ten otworek. sprawdziłem drożność przewodów paliwowych i kranika paliwa. Potem zabudowałem gaźnik i co ??? I nic bez zmian !!! Zauważyłem jedynie, że sytuację z mocą i rozpędzeniem silnika chwilowo ratuje ciągłe pompowanie przycisku rozruchowego paliwa.
    Zdjąłem ponownie gaźnik, następnie komorę pływaka bo myślę sobie być może za niski poziom paliwa w komorze i trzeba podnieść. Gapiłem się w ten zawór iglicowy chyba pól godziny i niestety nie wymyśliłem żadnego sposobu regulacji. Jest tam plastikowy pływak zamontowany na ośce. Do pływaka zaczepiony jest zaworek na sprężynce i nic więcej. Żadnej blaszki pośredniej do regulacji. Poniżej obrazki jak to wygląda . Odśnieżarka Romet home edition - Brak mocy, nierówna praca silnika

To nie są moje zdjęcia, ale generalnie tak to wygląda

Dodano po 1 [minuty]:

i jeszcze to
    User removed account
    Level 1  
    monterplus
    Level 10  
    Hmmm. Tak szczerze mówiąc wyglądały na takie przyplaszczone, jakby przygniecione, tzn na swoim obwodzie nie były całkiem okrągłe.
    monterplus
    Level 10  
    Niestety wymiana oringów nie pomogła. Odwiedziłem serwis maszyn ogrodniczych i tam pan serwisant stwierdził, że te gaźniki nieraz tak fatalnie się zapychają i nawet czyszczenie ultradzwiękowe nie pomaga, najlepiej wymienić cały gaźnik. Poszperałem trochę w internecie i znalazłem podobne gaźniki, ale nie takie same. Mój gaźnik posiada odstojnik i króciec do wężyka (do pompki ssania).
    I teraz nie wiem czy musi być ten odstojnik i czy ten silnik wymaga pompki ssania czy wystarczy dźwignia ssania bo gaźnika pod pompkę nie znalazłem w sprzedaży ???
    helena33
    Level 27  
    A paliwo swobodnie płynie ze szlaufika przy zakręconym korku zbiornika paliwa ? Może się zapowietrza.
    Jeśli nie zbiornik, ciękim drucikiem rozkalibruj delikatnie obie dysze, tą z oringami tylko wyczyść dokładnie igłą, tam jest otwór w mosiężnej części, tą dysze w komoże pływakowej lekko powiększ, ale minimalnie. Oczywiście jeśli masz zamiar kupować nowy gaźnik :D
    monterplus
    Level 10  
    Sprawa załatwiona. Posunięcie radykalne ale skuteczne czyli wymiana gaźnika. Nowy zamiennik z przesyłką 65zł. Odśnieżarka pracuje jak nowa. Gaźnik na tyle zapaprany (wewnętrzne kanaliki - nie dysze), że kilkukrotne przepłukiwanie nie przynosi efektu. Czasami czas jest cenniejszy :)