Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC - Komputer się wyłącza podczas grania

małpka8 15 Sty 2017 18:28 384 22
  • #1 15 Sty 2017 18:28
    małpka8
    Poziom 6  

Cześć, ostatnio grajac sobie w csa, wyłączył mi sie komputer, tak nagle.
    Myślałem że prądu brałko, ale światło nie zgasło więc od razu nacisnąłem przycisk power i komputer znów się włączył i było ok, do momentu odpalenia gry, CS:GO po rozgraniu dosłownie jednej rundy - koło 2min, komputer znów się wyłączył i też mogłem go ponownie włączyć od razu.
    Próba sprawdzenia temperatur procesora różnymi programami, nie powiodła sie ponieważ żaden program nie wyświetla temperatur, pokazuje 0 stopni

Moje pytanie, co może być nie tak?

Specyfikacja:
    - CPU - AMD Phenom x4 955 II
    - GPU - Radeon R7 240 2GB DDR3
    - RAM -DDR3 - 12GB (1x 4GB 1x 8GB)
    - MOBO - Asus M4A78LT-M-LE
    - DYSK - SSD ADATA SP550
    - PS BeQuiet! 400W - dokładnych cyferek nie znam

0 22
  • Pomocny post
    #2 15 Sty 2017 18:32
    Kolobos
    Spec od komputerów

Sprawdziles temperatury? Uzyj Hwinfo w trybie sensors only i zamiesc screen calego okna. Najlepiej pod obciazeniem (uruchom np. occt lub prime95).

0
  • Pomocny post
    #3 15 Sty 2017 18:35
    kokapetyl
    Poziom 43  

małpka8 napisał:

Temperatury sprzętu, zasilacz nie wyrabia obciążenia.
    To moje pierwsze skojarzenia i to trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić.

0
  • #4 15 Sty 2017 18:40
    małpka8
    Poziom 6  

Kolobos napisał:
    Sprawdziles temperatury? Uzyj Hwinfo w trybie sensors only i zamiesc screen calego okna. Najlepiej pod obciazeniem (uruchom np. occt lub prime95).

Jakbyś przeczytał wątek do końca to byś wiedział że nie odczytuje mi wgl temperatur, zawsze jest 0 stopni w każdym programie.

kokapetyl napisał:
    małpka8 napisał:

Temperatury sprzętu, zasilacz nie wyrabia obciążenia.
    To moje pierwsze skojarzenia i to trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić.

Zasilacz praktycznie nowy, wsadzony do kompa kumpla, z i5 6600k i gtx 750 ti w tescie na occt, ponad godzine wytrzymał bez zająknięcia więc stwierdziłem że pora test zakonczyć, w koncu problem pojawia sie nie po godzinie tylko 3 minutach gry :p

0
  • Pomocny post
    #5 15 Sty 2017 18:42
    Kolobos
    Spec od komputerów

W biosie masz podane temperatury czy tez nie? (o ile masz taka opcje)

0
  • #6 15 Sty 2017 18:49
    małpka8
    Poziom 6  

Kolobos napisał:
    W biosie masz podane temperatury czy tez nie? (o ile masz taka opcje)

PC - Komputer się wyłącza podczas grania

Tak mi pokazuje w biosie :p

0
  • Pomocny post
    #7 15 Sty 2017 18:49
    gysek
    Poziom 7  

Jest tak tylko przy Csie czy przy każdym innym obciążeniu również?

0
  • #8 15 Sty 2017 18:50
    małpka8
    Poziom 6  

gysek napisał:
    Jest tak tylko przy Csie czy przy każdym innym obciążeniu również?

Jak obciążyłem procesor programem OCCT to tak samo mi się wyłączył komputer, tylko nei mam pojęcia po jakim czasie :v

0
  • Pomocny post
    #9 15 Sty 2017 18:55
    gysek
    Poziom 7  

Może chłodzenie sobie nie radzi ?Zobacz czy wentylator normalnie pracuje.

0
  • Pomocny post
    #11 15 Sty 2017 19:02
    kokapetyl
    Poziom 43  

małpka8 napisał:
    Komputer się wyłącza podczas grania

A jak nie grasz tylko np. przeglądasz internet, to też się wyłącza ?.
    małpka8 napisał:

Jak obciążyłem procesor programem OCCT to tak samo mi się wyłączył komputer, tylko nei mam pojęcia po jakim czasie

Automatycznie powinny być logi z wykresami, tam są te dane wraz z temperaturami.

0
  • #12 15 Sty 2017 19:05
    małpka8
    Poziom 6  

kokapetyl napisał:
    małpka8 napisał:
    Komputer się wyłącza podczas grania

A jak nie grasz tylko np. przeglądasz internet, to też się wyłącza ?.
    małpka8 napisał:

Jak obciążyłem procesor programem OCCT to tak samo mi się wyłączył komputer, tylko nei mam pojęcia po jakim czasie

Automatycznie powinny być logi z wykresami, tam są te dane wraz z temperaturami.

Jak przeglądam internet, odpalone koło 10 kart, dwa fora, youtube, facebook, faceit i pare innych hehe XD, to nie :D
    Po wejsciu w folder OCCT nie ma tam nic, oprócz próbnego 9 sekundowego testu, który sam wyłączyłem.

0
  • Pomocny post
    #13 15 Sty 2017 19:11
    kokapetyl
    Poziom 43  

Co będzie jak się przełączysz na kartę graficzną zintegrowaną, a odłączysz dedykowaną ?

0
  • #14 15 Sty 2017 19:12
    małpka8
    Poziom 6  

kokapetyl napisał:
    Co będzie jak się przełączysz na kartę graficzną zintegrowaną, a odłączysz dedykowaną ?

Po prostu odłączyć karte, włączyć komputer i spróbować test occt?

0
  • #15 15 Sty 2017 19:16
    kokapetyl
    Poziom 43  

małpka8 napisał:

Tak, ale monitor podłącz tą drugą kartę.

0
  • #17 15 Sty 2017 19:51
    małpka8
    Poziom 6  

kokapetyl napisał:
    małpka8 napisał:

Tak, ale monitor podłącz tą drugą kartę.

Nie chciało mi sie obcinać filmu, prawie cały test nagrałem tam pierwszej minuty chyba nie nagrałem.
    Warto oglądnąć tylko końcówke, od 5:40 w 5:51 komputer sie wyłącza, później pokazuje że komputer od razu sie normalnie uruchamia i brak wyników po occt

https://youtu.be/miWE48iUS0c?t=5m43s

Dodano po 5 [minuty]:

310artur napisał:
    Jednak daj screen z HWiNFO tryb sensor only. Po jakimś obciążeniu komputera ale takim żeby ci go nie wyłączyło.

Załączam również screena z hwinfo jak prosiłeś po 3 minutach obciązenia occt, bo później juz sie moze wyłączyć :D

0
  • Pomocny post
    #18 15 Sty 2017 19:55
    Kolobos
    Spec od komputerów

W Hwinfo masz wybrac Seonsors Only.

0
  • #19 15 Sty 2017 19:58
    małpka8
    Poziom 6  

Kolobos napisał:
    W Hwinfo masz wybrac Seonsors Only.

PC - Komputer się wyłącza podczas grania PC - Komputer się wyłącza podczas grania PC - Komputer się wyłącza podczas grania

0
  • Pomocny post
    #20 15 Sty 2017 20:05
    310artur
    Poziom 43  

No i dziwnie. Wentylator na CPU to jak odkurzacz daje? RPM pokaźne.
    Spróbuj wymienić pastę na CPU. Może to przypadłość AMD jakaś. Brak odczytów z rdzeni może świadczyć o uszkodzonym czujniku.

0
  • #21 15 Sty 2017 20:07
    małpka8
    Poziom 6  

310artur napisał:
    No i dziwnie. Wentylator na CPU to jak odkurzacz daje? RPM pokaźne.
    Spróbuj wymienić pastę na CPU. Może to przypadłość AMD jakaś. Brak odczytów z rdzeni może świadczyć o uszkodzonym czujniku.

Chłodzenie jest z jakiegoś innego amd, niż ten tylko nawet nie wiem na jaka podstawke ten jest. Tamten strasznie buczał więc zmieniłem ;p
    Stare chłodzenie miało złącze 4 pinowe a to ma 3 pinowe.

0
  • Pomocny post
    #22 15 Sty 2017 21:47
    310artur
    Poziom 43  

Skoro sprawdziłeś zasilacz, HW niczego złego nie pokazuje poza tym że nie pokazuje temp. z sensora na CPU to lepiej nie kombinuj z chłodzeniem tylko zamontuj coś dużego.
    Z takich polecanych:
    Chłodzenie CPU SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024
    Chłodzenie CPU Arctic Freezer 7 Pro Rev.2
    Lub coś o tej budowie w połączeniu z wentylatorem wyciągającym powietrze na tyle obudowy. Generalnie sugeruje minimum 3 rurki ciepła i te konstrukcje. Możesz szukać używanego na aukcji. Możesz nawet wyszukać uszkodzonego - bo taki spartan np. dość bezproblemowo da się przystosować do pracy jakimś innym 9cm wentylatorem. Wybór należy do ciebie możesz nawet w egzotykę polecieć
    Chłodzenie CPU Raijintek Aidos - wygląda ciekawie, powinien fajnie działać.
    Ogólnie temp CPU nie są złe ale też jakoś nie są zbyt wiarygodne te odczyty z płyty głównej. Coś nazbyt stabilne a 47 stopni bez obciążenia to za dużo, z drugiej strony nie widać żeby bardzo rosło. Raczej nic lepszego ja już nie wymyślę. Może niech jeszcze ktoś ze speców od AMD dopowie.

0
  • #23 16 Sty 2017 11:06
    małpka8
    Poziom 6  

310artur napisał:
    Skoro sprawdziłeś zasilacz, HW niczego złego nie pokazuje poza tym że nie pokazuje temp. z sensora na CPU to lepiej nie kombinuj z chłodzeniem tylko zamontuj coś dużego.
    Z takich polecanych:
    Chłodzenie CPU SilentiumPC Spartan 3 PRO HE1024
    Chłodzenie CPU Arctic Freezer 7 Pro Rev.2
    Lub coś o tej budowie w połączeniu z wentylatorem wyciągającym powietrze na tyle obudowy. Generalnie sugeruje minimum 3 rurki ciepła i te konstrukcje. Możesz szukać używanego na aukcji. Możesz nawet wyszukać uszkodzonego - bo taki spartan np. dość bezproblemowo da się przystosować do pracy jakimś innym 9cm wentylatorem. Wybór należy do ciebie możesz nawet w egzotykę polecieć
    Chłodzenie CPU Raijintek Aidos - wygląda ciekawie, powinien fajnie działać.
    Ogólnie temp CPU nie są złe ale też jakoś nie są zbyt wiarygodne te odczyty z płyty głównej. Coś nazbyt stabilne a 47 stopni bez obciążenia to za dużo, z drugiej strony nie widać żeby bardzo rosło. Raczej nic lepszego ja już nie wymyślę. Może niech jeszcze ktoś ze speców od AMD dopowie.

Więc tak, odrobiłem zadania domowe
    Wymienione:
    Pasta termoprzewodząca,
    Obudowa, stara nie miała wgl wentylatorów wciągających i wyciągających powietrze (Wymienione na Zalman Z1 Neo)
    Chłodzenie na spartan 3 pro

Sytuacja sie nie zmienia, teraz wystarczyły 3 minuty pod obciążeniem OCCT i komputer się wyłącza.

#Edit
    Doszedłem do tego, dlaczego nie pokazuje mi temperatur różnymi programami, podczas wyswietlania sie loga płyty głownej, pisze
    4 Cores are activated, tylko nie mam zielonego pojęcia jak to wyłączyć aby temperatury znów pokazywało :p
    #Edit2
    Reset biosu do ustawień fabrycznych pomógł, widze temperatury, komputer po 1 minucie obciązenia z 50 stopni robi juz 75 i ciągle rośnie.
    #Edit3
    Temperatury spadły, po 10 minutach OCCT temperatura wynosi koło 68 stopni, więc jest chyba dobrze :)

DZIEKUJĘ KAŻDEMU Z OSOBNA KTO PRZYCZYNIŁ SIE DO DIAGNOSTYKI BŁĘDU, KAŻDY Z WAS DOŁOŻYŁ CEGIEŁKE :)

0