Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Europejski system nawigacji Galileo już działa

ghost666 15 Sty 2017 20:12 6816 30
 • Europejski system nawigacji Galileo już działa
  W czwartek 15 grudnia uruchomiony został europejski system nawigacji satelitarnej Galileo. "Galileo dowodzi doskonałości technologicznej Europy. Żadne państwo UE nie zdołałoby dokonać tego w pojedynkę" komentowała komisarz Elżbieta Bieńkowska.

  Galileo jest unijnym systemem globalnej nawigacji satelitarnej, który świadczyć ma usługi użytkownikom na całym świecie w zakresie pozycji, nawigacji oraz precyzyjnych pomiarów czasu. System ten jest w 100% interoperacyjny z amerykańskim systemem GPS, ale zapewnić ma użytkownikom wyższą precyzję ustalania pozycji i większą niezawodność. System ten dedykowany jest głównie dla władz publicznych krajów UE.

  Aktualnie na orbicie okołoziemskiej krąży 18 satelitów systemu Galileo, ale planuje się że do 2020 roku będzie ich finalnie 30.

  Obecnie usługami systemu zarządza Agencja Europejskiego GNSS, ale podmiotem który sprawuje ostateczny zarząd nad programem jest Komisja Europejska. Odpowiedzialność za rozmieszczenie techniczne jak i dostarczanie wsparcia technicznego dla systemu przejęła z kolei Europejska Agencja Kosmiczna.

  Na rynku obecny jest już pierwszy smartfon, który przystosowany został do korzystania z systemu Galileo. Producentem tego telefonu jest hiszpańska firma BQ, ale spodziewać się można iż w niedalekiej przyszłości pojawią się kolejni producenci zainteresowani wspieraniem Galileo na swoich platformach.

  Jak komentuje Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący komisji odpowiedzialny za sprawy unii energetycznej, "Geolokalizacja jest centralnym elementem dokonującej się rewolucji cyfrowej, obejmującej nowe usługi, które przekształcają nasze codzienne życie. Dzięki Galileo dokładność geolokalizacji zwiększy się dziesięciokrotnie, co umożliwi rozwój nowej generacji technologii opartych na pozycjonowaniu, takich jak samochody bez kierowcy, urządzenia połączone bądź inteligentne usługi miejskie. Do wszystkich europejskich przedsiębiorców kieruję więc dzisiaj wezwanie: uruchomcie wyobraźnię, zobaczcie, co może wam dać Galileo ? nie zwlekajcie, twórzcie innowacje!".

  W podobnym tonie komentuje to wydarzenie Komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, cytowana już powyżej Elżbieta Bieńkowska. "Uruchomienie pierwszych usług systemu Galileo jest dla Europy ważnym osiągnięciem i pierwszym przejawem realizacji naszej najnowszej strategii kosmicznej. Jest wynikiem zespolonych wysiłków na rzecz zaprojektowania i zbudowania najprecyzyjniejszego na świecie systemu nawigacji satelitarnej. System dowodzi doskonałości technologicznej Europy, wysokiego poziomu know-how, którym dysponuje, oraz jej determinacji, aby świadczyć najwyższej jakości usługi satelitarne oraz oferować możliwości ich wykorzystywania" komentuje Bieńkowska.

  Obecnie system świadczy w połączeniu z systemem GPS szereg bezpłatnych usług:

  * Wspieranie operacji ratunkowych i poszukiwanie osób zagubionych. Wbudowana w system usługa ułatwiająca prowadzenie operacji poszukiwawczo ratowniczej ma umożliwić odnalezienie osoby, która uruchomiła nadajnik ratunkowy w czasie około 10 minut. Czas ten w przyszłości ma zostać jeszcze bardziej skrócony dzięki poprawi precyzji pomiaru pozycji. Dodatkowo w system wbudowana ma możliwość przesyłania komunikatów do osoby zagubionej. Wszystko to ma pomóc w organizacji i usprawnieniu prowadzenia operacji ratownicznych i poszukiwawczych osób, które zagubiły się np. na morzu lib w górach.

  * Zapewnienie dokładniejszej nawigacji dla obywateli Unii Europejskiej. Podobnie jak GPS, opisywany system zapewnia masową i bezpłatną usługę służącą do ustalania pozycji, a także do nawigacji i precyzyjnego pomiaru czasu - wystarczy mieć tylko urządzenie wyposażone w chipset dedykowany do współpracy z Galileo. Od jesieni 2016 roku tego rodzaju smartfony są już dostępne, a do 2018 roku odbiorniki Galileo mają być na wyposażeniu każdego auta sprzedanego w Unii Europejskiej. Integracja systemu Galileo z rynkiem motoryzacyjnym w UE pozwoli także na działanie paneuropejskiego systemu powiadamiania o wypadkach o nazwie eCall.

  * Poprawa synchronizacji infrastruktury krytycznej: bankowej, energetycznej itp. Dzięki wbudowaniu precyzyjnych systemów synchronizacji w Galileo możliwe będzie wykorzystanie tego systemu także do synchronizacji np. operacji finansowych czy też sieci telekomunikacyjnych bądź energetycznych.

  * Bezpieczne usługi dla organizacji publicznych, takich jak służby celne, policja i służby humanitarne. System Galileo w ramach regulowanego i bezpiecznego kanały transmisji świadczyć ma usługi dla organów publicznych zajmujących się ochrona ludności i pomocą humanitarną. Sygnały te są w pełni szyfrowane i odporne na zakłócenia, co ma umożliwić korzystanie z nich także w sytuacjach wyjątkowych, takich jak na przykład ataki terrorystyczne.

  Elementy satelitarne jak i naziemne systemu Galileo są już gotowe do działania, aczkolwiek na początkowym etapie działania systemu będzie on wspomagał się usługami GPS ponieważ jego działanie nie będzie miało jeszcze charakteru ciągłego. Dokładny sygnał pozycjonowania systemu Galileo dostępny ma być z przerwami, wynikającymi między innymi z niepełnej obsady konstelacji satelit. Docelowo ma ich być 30; zostaną one wystrzelone w ciągu najbliższych lat. Do roku 2020 system osiągnąć ma pełną moc operacyjną i zdolność do samodzielnej pracy.

  Źrodło: https://ec.europa.eu/poland/events/161214_galileo_pl

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9208 postów o ocenie 6753, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • W2 Usługi badań i pomiarów
 • #2
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  IMHO Galileo to kompletna, niestety kosztowna bzdura. Jest to system odtwórczy, a nie nowatorski i nie dowodzi doskonałości technologicznej Europy, ale jej zacofania. Cała UE, po wydaniu kupy kasy i znacznych opóźnieniach projektu, ledwo urodziła to co Amerykanie zrobili dziesięciolecia temu, podobnie jak Rosjanie (GLONASS). System ma cechować większa niezawodność niż GPS, ale póki co jak pisze autor nie działa i trzeba sie GPSem posiłkować, w przyszłości może będzie to działać. To kpina, czy tak na poważnie? Większa dokładność do motoryzacji jest bez znaczenia, autonomiczny samochód musi reagować na warunki otoczenia, a pozycja, która okresowo będzie lepsza niż z GPS jest bez znaczenia. Zresztą autonomiczne samochody już są i radzą sobie bez Galileo.
  Systemy ratownictwa morskiego już są dostępne, w dodatku są odpowiednie międzynarodowe konwencje regulujące ich wykorzystanie. Dla Galileo w ratownictwie to jeszcze długa droga i nie do końca potrzebna. GMDSS istnieje od lat, a bojki EPIRB są na wyposażeniu każdego statku, są także w wersji indywidualnej. Ciekawe jak EU, poza nakazem chce przekonać użytkowników tych urządzeń, do wydania kupy kasy na nowe. W dodatku na bycie tak naprawdę beta testerem, bo system ciągle działa tylko teoretycznie...
 • #3
  kafka
  Poziom 22  
  Jak w większości postów na większości forów przed zabraniem głosu radziłbym najpierw zapoznać się z tematem. Zestaw sygnałów zawartych w systemie Galileo, sposoby kodowania, modulacji, liczba usług itp. ma się nijak do systemu GPS z początków jego istnienia. Już o GLONASSie nie wspominając. Wszyscy też dobrze wiemy w jakim tempie rośnie zapotrzebowanie na usługi lokalizacyjne... Jeszcze lepiej powinniśmy też wiedzieć, że najpopularniejszy system GPS tak na prawdę niczego nam nie gwarantuje i w razie problemów będzie pierwszym który zostanie nam wyłączony. Z jakiegoś powodu swoje systemy mają też Chiny, Indie czy Japonia...
 • #4
  tmf
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  kafka napisał:
  Jak w większości postów na większości forów przed zabraniem głosu radziłbym najpierw zapoznać się z tematem. Zestaw sygnałów zawartych w systemie Galileo, sposoby kodowania, modulacji, liczba usług itp. ma się nijak do systemu GPS z początków jego istnienia. Już o GLONASSie nie wspominając. Wszyscy też dobrze wiemy w jakim tempie rośnie zapotrzebowanie na usługi lokalizacyjne... Jeszcze lepiej powinniśmy też wiedzieć, że najpopularniejszy system GPS tak na prawdę niczego nam nie gwarantuje i w razie problemów będzie pierwszym który zostanie nam wyłączony. Z jakiegoś powodu swoje systemy mają też Chiny, Indie czy Japonia...


  Nie zostanie wyłączony - sprawdź ustawodawstwo USA. Kongres lata temu uchwalił ustawę nakazującą utrzymanie GPS i zakaz wyłączania. A jeśli dojdzie do konfliktu to te satelity z Galileo, czy GPS tak samo na złom pójdą. Niby po co i USA i Chiny opracowały rakiety do zestrzeliwania obiektów na orbicie? Kilka lat temu mieliśmy demonstrację tej technologii przez USA, kilka miesięty temu przez Chiny.
  Sposób kodowania, modulacji itd. nijak nie interesuje użytkownika końcowego, który ma odbiornik i dostaje pozycję.
 • W2 Usługi badań i pomiarów
 • #5
  deus.ex.machina
  Poziom 32  
  Nie potrzeba nic zestrzeliwać - sygnał Galileo będzie mógł być zagłuszany selektywnie przez USA.

  Dla mnie największy problem to niemoc EU do sprawnego realizowania tak użytecznych projektów mimo ich generalnie akceptacji jak i wyliczania szeregu profitów wynikających z posiadania tej technologi i i jej komercyjnych aplikacji.
 • #6
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  Nawet jeżeli sukces został "odtrąbiony" nieco na zapas, to moje zdanie jest takie, że dla użytkownika końcowego dostępność alternatywnych systemów jest korzystna, szczególnie jeżeli systemy posiadają różnych właścicieli i niezależne infrastruktury.
 • #8
  Tommy82
  Poziom 40  
  @tmf
  System jest odtwórczy jednak jak pokazujesz jako przykład GLONASS tłumaczysz jednocześnie po co powstał. Skoro Rosjanie uznali że potrzebują systemu niezależnego od USA to Europie czy chinom też się przyda. I to jest cały wic.
  Użytkownikowi zmienia to coś tylko kiedy ktoś będzie majstrować albo ktoś zacznie zestrzeliwać. Kilka niezależnych infrastruktur powoduje że w różnych kombinacjach konfliktów któraś może ocaleć jako neutralna.
 • #9
  Prosectorium
  Poziom 12  
  tos18 napisał:
  Czy o modułach do wykorzystania przez elektroników ktoś słyszał ?


  "When Galileo-L1 signals become available, u-blox 7 flash-based receivers will be capable of receiving and
  processing them via a firmware upgrade. The ability to receive and track Galileo satellite signals will result in
  higher coverage, improved reliability and better accuracy." Cytat z dokumentacji.

  A jeśli chodzi o korzyść dla przeciętnego obywatela to zawsze mnie zastanawiało czemu differential gps jest tak strasznie drogi, tak samo jak moduły dające odczytać nieprzetworzone dane odebrane z satelit... Wtedy dokładność by była rzędu centymetrów, a nie metrów...
 • #10
  CMS
  Administator HydePark
  Zrobiłem szybki teścik, na swoim Alcatelu Idol 4. Byłem pewien, że widzi "satki" Galileo, ale nie zobaczył. Test co prawda robiłem siedząć przy kompie, mając jedno okno w pokoju, a ściany są z cegieł i maja grubość ok. 80cm. Nade mną jeszcze dwa piętra. Siedzę ok 2m od okna.
  Wyniki są dość ciekawe.

  GPS
  Europejski system nawigacji Galileo już działa
  GLONASS
  Europejski system nawigacji Galileo już działa
  GALILEO
  Europejski system nawigacji Galileo już działa
  BEIDOU
  Europejski system nawigacji Galileo już działa
  QZSS
  Europejski system nawigacji Galileo już działa
  SBAS
  Europejski system nawigacji Galileo już działa
  WSZYSTKO NARAZ
  Europejski system nawigacji Galileo już działa

  Jak widać sporo tego lata, ale Galileo jakoś nie widać.

  Pozdrawiam.
  CMS
 • #11
  freebsd
  Poziom 35  
  Co za sukces! Brawo! Tylko 39 lat po wystrzeleniu pierwszego satelity GPS. Wspólny wysiłek takich światowych potęg, nie do osiągnięcia przez żaden pojedynczy kraj... Od 18 lat rosyjski Glonass dostępny jest dla rynku cywilnego.
 • #12
  And!
  Admin grupy Projektowanie
  tos18 napisał:
  Wszystko super tylko jak na razie mamy jeden smartfon który umie z tego korzystać.
  Czy o modułach do wykorzystania przez elektroników ktoś słyszał ?


  Gdyby np. na elektroda.pl jakaś firma chciała udostępnić moduły ewaluacyjne do Galileo to byłaby super sprawa aby porównać z GPS, tyle że obecnie faktycznie brak informacji o takich samplach/modułach.

  CMS napisał:
  Zrobiłem szybki teścik, na swoim Alcatelu Idol 4. Byłem pewien, że widzi "satki" Galileo, ale nie zobaczył. Test co prawda robiłem siedząć przy kompie, mając jedno okno w pokoju, a ściany są z cegieł i maja grubość ok. 80cm. Nade mną jeszcze dwa piętra. Siedzę ok 2m od okna.
  Wyniki są dość ciekawe.


  WOW to chyba pierwsze na elektroda.pl podejście do porównania różnych systemów pozycjonowania, gdyby Galileo było odbierane to może udałoby się zrobić próbę terenową i opisać w mini artykule? Chociaż i bez Galileo jest co porównywać.
 • #13
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #14
  Prosectorium
  Poziom 12  
  Ale one już są dostępne, tylko nie wiem jak z firmware do nich, pisałem kilka postów wyżej... przecież specyfikacja była znana już od jakiegoś czasu. https://labs.mediatek.com/en/chipset/MT3333

  Co więcej nasze (cop nowsze) telefony również to wspierają sprzętowo Link
  "This feature is integrated in the latest Qualcomm® Snapdragon™ 800, 600, and 400 processors and modems. Galileo will be supported on smartphones and compute devices with the appropriate software release on Snapdragon 820, 652, 650, 625, 617, and 435 processors"

  Sam posiadam 820, sprawdziłem i na razie cisza, ale na co popularniejsze jednostki typu SGS 7 pewnie szybko wyjdą odpowiednie aktualizacje.
 • #15
  Tommy82
  Poziom 40  
  @R-MIK
  Aż tak dobrze nie ma. Cześć z tego sto systemy wtórne robiące tylko poprawki.
  Jest GPS który jest w wersji mil i "open" w wersji open miał dodawany błąd stąd powstały różne systemy korekcji między innymi tego losowego błędu choć nie tylko. I cześć z tego co pokazał CMS to właśnie one.
  Jest Glonass Rosyjski.
  Jest Chiński Baidu/Compass ale on chyba puki co Azje ogarnia dopiero
  No i Galileo.
  Był sobie jeszcze navstar ale chyba zdechł jako system ale w oparciu o niego działa wass który robił poprawki dla gps.

  Dodano po 2 [minuty]:

  @Prosectorium

  Tylko takie układy są w różnych aplikacjach pewnie nie tak chop siup będzie zrobić "Chiptuning na Galileo" w jakiejś nawigacji czy gotowym urządzeniu np radiu samochodowym.
 • #16
  CMS
  Administator HydePark
  Tommy82 napisał:
  Jest Chiński Baidu/Compass ale on chyba puki co Azje ogarnia dopiero


  Taką informację znajdziesz na wiki. Fakty są takie, że na samym BAIDU złapałem fixa w 4s. Nie zrobiłem niestety screena. Przy drugiej próbie, złapał w 7s.
  Europejski system nawigacji Galileo już działa
 • #17
  Prosectorium
  Poziom 12  
  CMS napisał:
  . Fakty są takie, że na samym BAIDU złapałem fixa w 4s.


  Używam tej aplikacji, ale z tego co mi wiadomo ona nie ma możliwości użycia tylko satelit BAIDU, jest tylko opcja "pokaż", mimo, że widzisz tylko BAIDU, to działają wszystkie.
 • #18
  Taenia_Saginata
  Poziom 31  
  11111olo napisał:
  Jest jakieś zdjęcie satelity tego systemu albo GPS?


  Jest sporo. U mnie w firmie robia payload do tego.

  Tak wyglada sam payload w trakcie montazu:
  Europejski system nawigacji Galileo już działa

  Tak caly satelita
  Europejski system nawigacji Galileo już działa

  Tutaj juz w Kourou przy montowaniu na rakiecie Ariane 5:
  Europejski system nawigacji Galileo już działa
 • #19
  Tommy82
  Poziom 40  
  Tak ja to rozumie tylko zauważ gdzie masz te satelity-> w jednym miejscu ekranu.
  Po pierwsze GPS przy takim układzie satelit miał tendencje do pływania pozycji bardziej niż powinien wg specyfikacji mimo fixa. Po drugie moze okazać się ze nie będziesz w zasięgu żadnego z tych satelit.

  U mnie tez pokazuje wszystkie w jednym miejscu natomiast to co teraz zrobiłeś na baidu to wydaje mi się tylko wyfiltrowałeś wyświetlanie, fixa chwyciłeś z czego popadło wszystkie masz na czerwono więc żaden nie jest na poziomie do odbioru a ich pozycje apka zna z AGPS. Natomiast wcześniej istotnie coś dolatywało. Ale zauważ ze mimo filtrowania masz gnss status w apce a nie np baidu starus etc.

  Edit
  Zrobiłem test
  Miałem wyświetlanie na baidu i zbliżałem się do okna, fixa chwyciłem a żaden satelita baidu się nie podniósł dopiero przy oknie dwa podskoczyły.
  Wniosek wg mnie jest taki że apka jak będzie mieć baidu to sobie skorzysta jednak u nas jesteśmy praktycznie na granicy zasięgu tego systemu.
 • #21
  freebsd
  Poziom 35  
  Co za niespodzianka... I kto za to zapłaci?
 • #22
  Tommy82
  Poziom 40  
  Ała
  No to jest porblem.
  Ja bym jednak nie wykluczał jako powodu sabotażu. Bo klapa jest jednak epicka.
  Nie na tyle by tę tezę jakoś motywować specjalnie jednak na tyle by brać taką ewentualność pod uwagę jako jedna z kilku możliwych przyczyn.
  No z drugiej strony powiedzmy ze winny będzie czynni ludzki to też jest kwestia taka jak rozsądzić czy to efekt pomyłki (dyletanctwa etc) czy intencjonalnego działania.
 • #23
  Tommy82
  Poziom 40  
  Ciekawe czy takie rzeczy są jakoś ubezpieczane.
 • #24
  CMS
  Administator HydePark
  Panowie, nie schodźcie z tematu. Przypominam, że rozmawiamy o działaniu/niedziałaniu systemu Galileo. Zahaczyliśmy o inne systemy, ale to nadal rozmowa o nawigacji.
  Kwestie polityczno finansowe nie "łapią" się w temacie dyskusji. Także, nie zbaczajcie za daleko.
 • #25
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Galileo - kłopoty z zegarami w satelitach europejskiego systemu nawigacji


  Cytat:
  Europejska Agencja Kosmiczna chce zbadać, co powoduje problemy z poprawnym funkcjonowaniem 10 atomowych zegarów znajdujących się na pokładzie 5 z 18 satelitów systemu nawigacyjnego. Sprawa jest poważna, gdyż to właśnie z jej powodu przełożono na sierpień wystrzelenie kolejnych satelitów.


  http://technowinki.onet.pl/kosmos/galileo-problemy-z-europejskiego-systemu-nawigacji/v7vg89
 • #26
  piotr411
  Poziom 22  
  Fantastyczny test Systemu Nawigacji Satelitarnej Galileo na urządzeniu, które jest niezgodne ze specyfikacją. Alcatel Idol 4 wyposażony jest w Snapdragon 617, który nie wspiera Galileo, więc jakim cudem miałby pokazać satelity? Na dzień dzisiejszy Galileo działa tylko na dwóch modelach smartfonów i sa to Huawei Mate 9, BQ Aquaris X5 Plus. Mimo sprzętowej obsługi przez procesory Snapdragon od 635 w górę i Kirin 960, nie ma jeszcze odpowiednich modyfikacji dla Androida 6/7 bo tylko te systemy będę obsługiwać Galileo. Od grudnia prowadzę intensywne testy Galileo na HM9 i system jest zachwycający dający zupełnie nowe możliwości jakich nie było w GPS i późniejszych klonach. Galileo działa fantastycznie wewnątrz hal produkcyjnych ze średnią dokładnością 50cm(Czechy, Praga) , co zachęca do budowy i mapowanie magazynów celem identyfikacji i lokalizacji palet na regałach. Otwiera się piękna nisza do zagospodarowania. Zaskakująco dobrze Galileo działa we wszystkich Berlinskich tunelach i parkingach piętrowych. Nad i pod ziemnych. Co do awarii, to od strony użytkownika jakoś tego nie widać, system działa sprawnie, a jeśli po naprawie usterek ma działać jeszcze lepiej to mamy XXII wiek juz dzisiaj.
 • #30
  piotr411
  Poziom 22  
  Ale możliwości nieporównywalnie i pakiet nowych usług, ciężko to odnieść do GPS, który jest jakby już z innej półki. Galileo wskaże w nawigacji wolne miejsce na odpowiedniej kondygnacji parkingu jak to porównać do GPS, który tego nie zrob. Czy jest to warte 4$ wyższej ceny? Pomyśl jak tanio można budować lokalizator przemysłowe z Galileo i mapami. To wszytko jest po za zasięgiem innych systemów nawigacyjnych. Kolejna sprawa to nowość rynkowa, spora część modułów sprzętowo jest odpowiednia, wymaga aktualizacji oprogramowania, więc to kwestia czasu spadku cen. System działa od ponad roku, oficjalnie od 14 grudnia 2016 to i na spadek cen trzeba poczekać chwilkę, a do zaznajomienia sie z galileo cena 14$ jest symboliczna. No i podane ceny są detaliczne z AliExpress. Zapewne w opakowaniach produkcyjnych mają odpowiedniejsze sumy do uruchomieniu produkcji.
  Jeśli ktoś nie posiada modułu a ma skaner pracujący w odpowiedniej modulacji można porównać siłę sygnału satelitów na częstotliwościach chyba wszytkim znanym, a jeśli nie po przypomnę :
  GPS 1575.42MHz
  GLONASS 1598.0625 1605.375MHz
  GALILEO 1575.42MHz