Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- budowa zgrzewarki punktowej z 2 transformatorów

15 Sty 2017 20:55 1713 4
  • Poziom 1  
    Witam wszystkich, na wstępie chciałbym zaznaczyć że moja wiedza w temacie elektroniki jest niewielka więc proszę o wyrozumiaość.

Mam zamiar zbudować zgrzewarkę punktową do blach z wykorzystaniem 2 transformatrów od mikrofalówek, raczej w miarę prosta bez sterownia czasem zgrzewania, moje pytanie jest takie, jak sterować natężeniem na docelowo elektrodach? , jeśli nie obędize się bez jakichś płytek sterujących to czy ktoś mógłby dla mnie taką płytkę wykonać?

• Poziom 27  
    Kolego, skoro nie posiadasz wiedzy w zakresie elektroniki to się nie bierz za takie rzeczy. Do budowy zgrzewarki potrzebujesz transformatora w którym uzwojenie wtórne przy małym napięciu potrafi "oddać "duży prąd zwarciowy . W mikrofalówce jest odwrotnie bardzo duże napięcie wyjściowe ok 2 000 V i mały prąd. Generalnie odradzam ten pomysł jeśli Koledze życie miłe.Poniżej link do samodzielnie wykonanej zgrzewarki, wystarczy poszukać i poczytać:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2411457.html
  • Poziom 1  
    Jeśli chodzi o transformatory to oczywiście trzeba wyrzucić uzwojenia wtórne i nawinąć na nowo uzyskująć 2-3 zwoje i połączyć transformator szeregowo uzwojeniem wtórnym, chodzi mi o to że chce mieć jakąś regulację prądu na elektrodach
  • Poziom 41  
    mlody_tokarz napisał:
    chodzi mi o to że chce mieć jakąś regulację prądu na elektrodach

Oczywiście regulując napięcie wejściowe :) Możesz zrobić to na podobnej zasadzie jak działa to w spawarkach, czyli szeregowo z transformatorem, po stronie pierwotnej, zamontować cewkę która ma regulowaną szczelinę powietrzną w rdzeniu. Możesz też zamiast tego sterować ściemniaczem do żarówek. Fabryczne raczej odpadają, bo mogą mieć coś przeciwko pracy z obciążeniem o tak dużej mocy, ale możesz wykorzystać taki układ:
    I jedynie triak zmienić na mocniejszy, na przykład BTA16.
    Pamiętaj że układ pracuje z napięciem sieciowym, więc zachowaj ostrożność.
  • Poziom 14  
    Podpinam się pod temat mam zgrzewarka zakupiona , ale nie ma programatorem dobrego czyli tego.wyswietlacza lcd na którym.mozna ustawić czas zgrzewu od 1 ms do 100 coś.sie ustawia niby ale.strasznie na 2ms pali, uważam że ktoś.nie do końca to.zrobil dobrze. Czy taki.wyswietlacz kupię już gotowy na alliexp... ? i łatwo to.podmienie.czy muszę to programować?