Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instrukcja - Wymiana szybki/digitizera metodą OCA

raptowny13 15 Jan 2017 21:14 11745 0
    raptowny13

Level 17  
    Wiele osób pyta jakie urządzenia są potrzebne i jak przebiega wymiana szybki/digitizera za pomocą metody OCA.Dziś postaram się to Wam zobrazować.

1.Potrzebne będą:
    -Separator próżniowy lub zwykły w celu odklejenia uszkodzonej szybki/digitizera od wyświetlacza. Jeśli masz odpowiednie umiejętności zrobisz to przy pomocy suszarki np. w Samsungu S3/4 :)
    2.Laminator próżniowy lub ręczny (działanie praktycznie identyczne, jedyna różnica to cena)
    3.Prasa próżniowa
    4.Autoklaw
    5.Kompresor oraz pompa próżniowa
    6.Formy montażowe i uchwyty

Opiszę proces wymiany na przykładzie Samsunga Galaxy S4 tylko dlatego, gdyż mam trochę zdjęć z wymiany szybki akurat w tym modelu.

Zaczynamy od rozkręcenia całego telefonu oraz demontażu wyświetlacza wraz z szybką.Wiele osób ma problemy już na początku w przypadku tego konkretnego modelu. Nasuwa się więc pytanie jak wyjąć wyświetlacz wraz z szybką z korpusu bez jego uszkodzenia. Jest kilka metod. Jedna to zanurzenie całego setu wraz z korpusem do płynu TAR & GLUE REMOVER. Płyn ten rozpuszcza klej znajdujący się pomiędzy wyświetlaczem, a korpusem co ułatwia nam jego demontaż.
    Druga metoda to odpowiednie podgrzanie całego setu do temperatury ok 70*C przez kilka minut. W temperaturze roztapiają się kleje. Osobiście używałem pierwszej metody.
    Kolejnym krokiem jest demontaż szybki.I tu ponownie pojawia się kilka możliwości.Najlepiej użyć separatora. Kładziemy set na podgrzewacz ustawiamy temperaturę ok 70*C czekamy aż się nagrzeje i odcinamy szybkę uważając aby nie naruszyć polaryzatora.
    Jak pisałem wyżej wprawiona osoba zrobi to za pomocą suszarki i kart do gry :)

Gdy już mamy odklejoną starą szybkę czyścimy wyświetlacz bardzo dokładnie. Ja używałem płynu OCA. W Samsungach wystarczyło zedrzeć palcem klej i przetrzeć IPĄ i to wystarczyło niestety wyświetlacze od SONY mają inną strukturę kleju łączącego i tam trzeba było się trochę natrudzić.

OK. Wyświetlacz mamy wyczyszczony więc bierzemy się za przyklejenie plastra kleju OCA. Można to zrobić używając laminatora próżniowego albo zwykłego. Plaster kleju OCA to taka jakby folia tylko rozciągliwa. Wyświetlacz musi być wyczyszczony idealnie. Nie może posiadać jakichkolwiek zanieczyszczeń. Najpierw naklejamy plaster na szybkę. Musimy go wpierw wypozycjonować. Gdy już jest przyklejony nie usuwamy pęcherzyków palcem. Do tego mamy pozostały sprzęt.

Teraz bierzemy formę montażową wkładamy do niej wyświetlacz i przykładamy szybkę wraz z klejem. Forma służy do tego aby wyświetlacz i szybka były dopasowane do siebie tak jak powinny być co ułatwi nam montaż setu w korpusie.

Wyciągamy set z formy i wkładamy go do prasy próżniowej.Niektórzy uważają, że sam Autoclaw wystarczy lecz ja nie jestem tego zdania. Prasa pomaga nam usunąć bąbelki powietrza znajdujące się między warstwą kleju a wyświetlaczem/szybką.
    Do prawidłowego działania autoklawu potrzebny jest kompresor oraz pompa próżniowa. Wyświetlacz w prasie powinien znajdować się ok 15 minut.

Po wyciągnięciu z prasy pozwalamy chwilę odpocząć setowi. Gdy w ciągu 30 minut nie pojawią się jakiekolwiek bąbelki możemy przystąpić do składania telefonu natomiast jeśli bąbelki się pojawią to pozostaje nam jeszcze użyć autoklawu.
    Do prawidłowego działania autoklawu potrzebny jest kompresor. Wsadzamy set do autoklawu i powoli zwiększamy ciśnienie w autoklawie do ok 7 barów. Cała operacja trawa jakieś 15 minut. Jeśli wszystko wykonaliśmy prawidłowo set jest gotowy i można go montować w telefonie.

Niniejszy poradnik jest poglądowy. Robisz to na własne ryzyko. Nie odpowiadam za uszkodzenia powstałe podczas wymiany.

Więcej zdjęć postaram się dorzucić na dniach.