Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprężyna Pogłosowa - Nie wiem gdzie podpiąć w Soldano SLO 100

krzychosk 15 Jan 2017 21:32 1281 6
    krzychosk
    Level 23  
    Zabieram się za budowę kopi słynnego Soldano slo100, chciałbym zamontować sprężynę pogłosową i mam z tym trochę problemów. Nie wiem dokładnie gdzie się wpiąć ze schematem do slo100. Do budowy pogłosu chciałem użyć schematu Soldano astroverb 16. Czy mógłbym prosić osoby z forum o pomoc. W załącznikach schematy obydwu wzmacniaczy.
  • Helpful post
    sherman34
    Level 18  
    Należy zauważyć że w Soldano astroverb 16 za działanie reverbu odpowiedzialne są nie tylko triody V4a i V4b, ale także V3a czyli brakuje Tobie nie jednej 12ax7 ale dwóch (właściwie półtora). Właściwe miejsce na podpięcie reverbu w SLO 100 jest (moim zdaniem) tam gdzie znajduje się pętla efektów czyli pomiędzy V3a a V4b. Obok V4b należało by umieścić jeszcze jedna triodę (nazwijmy ją Vx), połączyć jej anodę z anodą V4b, katodę z katodą V4b, rezystor R27 zmienić na 1K, rezystor R28 na 100K. Na siatkę triody Vx podać sygnał C ze schematu astroverba. Sygnał D ze schematu astroverba wziąć z punktu łączenia kondensatora C12 i gniazda J2 w SLO 100. Punkt B ze schematu astroverba połączyć z punktem C schematu SLO 100, rezystor 10K widoczny zaraz za punktem B w części reverbu w astroverbie wymienić na rezystor rzędu 15-18K.
    Powinno być OK.

Dodano po 26 [minuty]:

Możliwe, że można by było obejść się bez dodatkowej triody obok V4a, pomiędzy J3 a siatkę V4a włączyć rezystor wartości rzędu około 2.2-3.3M, wyjście C reverbu połączyć z siatką V4a. Sygnał pierwotny utracił by jednak wówczas na sile.
  • Helpful post
    sherman34
    Level 18  
    wejog wrote:

Za te pieniądze warto nauczyć się robić płytki samemu jeśli się nie umie, bądź poprosić kogoś na forum że by wykonał takie płytki, nawet z napisami na wierzchniej stronie ;)
    A artykuł na temat budowy SLO ciekawy.
    krzychosk
    Level 23  
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie i pomoc w temacie. Budowę rozpocznę lada chwila na razie chcę rozważyć wszystkie za i przeciw i dokładnie przygotować schemat. W sprawie płytek znam wszystkie linki, więc dziękuję. Płytki trawiłem dawno temu we wczesnych latach osiemdziesiątych technika aż tak bardzo nie poszła do przodu myślę ze sobie poradzę, chyba, że nie starczy czasu lub chęci to zamówię. Relacje z budowy będę zdawał na bieżąco, jeśli mogę w tym poście. Zaczynam od zbierania elementów, transformatory już mam z tym, że na pewno trzeba będzie je odpowiednio przewinąć i do tego będę szukał fachowca na forum, (jeśli znacie taką osobę to będę wdzięczny za kontakt).
  • Helpful post
    wejog
    Level 13  
    Kiedyś trochę interesowałem się SOLO 100, w swoim archiwum znalazłem jeszcze propozycję modyfikacji układu wraz z komentarzem dlaczego są te zmiany .
    W pliku: schemat przed i po zmianach dodatkowo opis zmian.
    Attachments:
    krzychosk
    Level 23  
    wejog wrote:
    Kiedyś trochę interesowałem się SOLO 100, w swoim archiwum znalazłem jeszcze propozycję modyfikacji układu wraz z komentarzem dlaczego są te zmiany .
    W pliku: schemat przed i po zmianach dodatkowo opis zmian.

Modów na forum soldano jest bardzo dużo więc zastanawia mnie czy zrezygnować z PCB na rzecz montażu przestrzennego - łatwiej będzie dokonywać ewentualnych korekt. Kiedyś okazję miałem grać na wzmacniaczu polskiej firmy Soudman MK IV była to kopia soldano slo100 i bardzo mi się spodobał.