Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylacja w bloku - kratka wentylacyjna w drzwiach wejściowych w bloku

drapizenica 16 Jan 2017 15:18 3252 1
    drapizenica
    Level 2  
    Witam. Przedstawię "pokrótce" problem. Otóż mieszkam na parterze bloku z wielkiej płyty (budowany w latach 70-tych). Sąsiedzi z wyższych pięter skarżyli się złą wentylacją w mieszkaniach - wentylacja w bloku grawitacyjna - ja wprowadzając się do mieszkania również miałam problemy z wentylacją ale wystarczyło przeczyścić pozatykane/pozaklejane nawiewniki w oknach aby problem się rozwiązał, czyli kominy działają prawidłowo. Tu zaczyna się mój problem: z powodów oszczędnościowych większość mieszkańców ma pouszczelniane wszystkie okna jak się da, bo przecież liczniki na kaloryferach tykają. Jakiś czas temu któryś z mieszkańców wpadł na pomysł, że dobrym sposobem będzie zamontowanie kratki wentylacyjnej....w DRZWIACH WEJŚCIOWYCH DO BLOKU. Spółdzielnia niewiele myśląc zamontowała kratki...bo tak przecież mieszkańcy chcieli. Ja natomiast nie dość, że mieszkając na parterze, mimo porozkręcanych do maximum kaloryferach, mam o stokroć zimniej, to jeszcze mi teraz zimne powietrze wieje prosto na ścianę pokoju. Dodatkowym efektem kratki wentylacyjnej w drzwiach wejściowych do bloku jest to, że całe zapachy gotowanych bigosów i inne przyjemności wwiewa mi do mieszkania. Proszę o jakieś rady. Czy istnieje jakakolwiek podstawa prawna/albo logiczna do robienia dziury w drzwiach WEJŚCIOWYCH do bloku? Jak wytłumaczyć sąsiadom/spółdzielni mieszkaniowej działanie wentylacji grawitacyjnej, w której czyste powietrze ma dostawać się do mieszkania przez okna a nie ochładzać całą klatkę oraz moje ściany i śmierdzące włazić domieszkań.
    brofran
    Level 39  
    drapizenica wrote:
    Czy istnieje jakakolwiek podstawa prawna/albo logiczna do robienia dziury w drzwiach WEJŚCIOWYCH do bloku?

Jeżeli klatka jako całość jest szczelna , to przepisy zalecają wykonanie w niej wentylacji ( gdy klatką biegną przewody gazowe , to jest to wymagane ) . Polega to na wykonaniu nawiewnika w drzwiach i oknach klatki , jeżeli okna oczywiście są na klatce są . Jeżeli na klatce śmierdzi , to uszczelnij sobie drzwi do mieszkania .