Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat prądotwórczy 3f, 6,2kW - Dobór zamiennika układu AVR

zster 16 Jan 2017 17:21 1893 2
    zster

Level 28  
    Szanowni Koledzy i Koleżanki,

Posiadam agregat prądotwórczy trójfazowy o mocy nominalnej 6,2kW ( 7,2kW max ) w którym padł układ AVR. Agregat muszę niestety zaklasyfikować jako "no name" - choć jest to typ bardzo popularny na e-bay jednak ciężko wskazać konkretny model. Oryginalny AVR posiada 7 wyprowadzeń : zasilanie z dodatkowego uzwojenia, wyjście napięcia wzbudzenia oraz 3 przewody pomiarowe. Przewody pomiarowe podłączone pod uzwojenia oznaczone R2, R1 oraz L2 ( według okablowania generatora to 2 fazy oraz przewód neutralny ), L1 nie podłączone do AVR. Agregat potrzebny "na wczoraj" jednak mam kłopot z szybką dostępnością zamiennika. Dostępne od ręki są AVRy z 8 przewodami i tu pytanie do Was :
    Czy AVR z 8 przewodami będzie w takim układzie działał poprawnie ( podłączenie wszystkich 4 wyprowadzeń uzwojeń statora ) ? Wydaję mi się, że tak jednak wolę zapytać bardziej doświadczonych. Pytanie dodatkowe dotyczy wartości pojemności kondensatora elektrolitycznego podawanej jako jeden z parametrów dostępnych AVRów - na co wpływa ta wartość? Czy można zastosować moduł z kondensatorem o większej pojemności?
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Helpful post
    wmazek
    Level 16  
    Witam!
    AVR , który zamontowany jest w Twoim agregacie kontroluje napięcie na głównych zaciskach prądnicy, wg Twego opisu- dwie fazy. Musisz zastosować regulator właśnie z taką kontrolą ,może być również kontrola trzech faz . http://a...............o.pl/regulator-napiecia-stabilizator-modul-avr-i6680495799.html.
    Im większa pojemność kondensatora tym większa moc regulatora , większy prąd wzbudzenia . Regulatory z kostką odczepów pomiarowych kontrolują mniejsze napięcie niż w Twoim agregacie .Powodzenia.
    zster

Level 28  
    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Znalazłem podany w linku AVR jednak nie byłem pewien tego, na co dokładnie w tych AVRach wpływa pojemność kondensatora - mój ma 220uF a ten z alle.... 680uF, jeśli dobrze pamiętam. Trochę dziwi mnie też brak na zdjęciu widocznego radiatora elementu mocy , jak w przypadku wszystkich innych tego typu modułów. Teraz jednak upewniłem się, że 8 przewodowe regulatory także się nadadzą w razie potrzeby.
    Jeszcze raz dziękuję !