Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroën ZX - Awaria świateł tylnych

Adrian6626 16 Jan 2017 17:24 432 5
    Adrian6626
    Level 2  
    Witam,
    Posiadam Citroëna ZX z 1992 roku i wczoraj pojawił się problem. Spaliła sie żarówka P21 5w, w tylnym prawym świetle hamowania. Kupiłem dzisiaj nowy komplet tychże żarówek i zamontowałem. Wszystko spoko, obie wymienione, klosze już zakręcone. Ustawiam na zapłon i zapalam światła. Zauważyłem że z tyłu świecą sie dwa światła pozycyjne, oraz... dwa światła hamowania. Naciskam padał i światła hamowania świecą nadal, ale z większą mocą. Wyjąłem czujnik stopu, ale nic się nie zmieniło. Bezpieczniki sprawdzone, wszystko ok.
    Zauważyłem, że podczas włączonych świateł, w żarówce światła hamowania pali się jeden żarnik z dwóch.
    Co może być przyczyną tej awarii?
    Rozebrać cały reflektor by dostać się do panelu gdzie osadza się żarówki?
    Kombinuję i próbuję coś wymyślić, narazie bez skutku. Mam nadzieję że ktoś mi poradzi co dalej z tym robić.
    Dzięki i pozdrawiam.

P.S.
    Czy jest to awaria przez którą nie mogę jeździć tym samochodem?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    pepe150
    Level 36  
    P21/5W jest to żarówka dwu włóknowa. I na jednym włóknie ma światła pozycyjne (5W) a na drugim (21W) ma światła stopu temu jaśniej świecą.
    Nie miałem ZXa ale w samochodzie może tak być i to jest normalne.
    Adrian6626
    Level 2  
    Czyli praktycznie na jednym reflektorze jest jedno światło pozycyjne tak jakby główne, i drugie w świetle hamowania?
    alankedzior
    Level 10  
    Jak kolega wyżej napisał żarówka jest dwu włóknowa i to normalne, że w tej żarówce jedno włókno świeci słabiej jest to światło pozycyjne ( postojowe - krótkie) a drugie zapala się gdy naciśniesz stop. Jeżeli świecą oba naraz to sprawdź czy wokół styków zasilających nie ma jakiegoś zwarcia i poczyść masy.
    Adrian6626
    Level 2  
    Rozumiem, sprawdziłem, świeci jedno włókno. Czyli wszystko jest w normie?
    Sory za zamieszanie i dzięki za wyjaśnienie tematu,
    Pozdrawiam.
    alankedzior
    Level 10  
    Na to wychodzi, że wszystko w normie.