Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik 2x18V/230V jak obniżyć napięcie?

Katoo 21 Sty 2017 11:50 4914 68
    Adam-T
    Poziom 39  
    _jta_ napisał:
    :arrow: Adam-T #29 - Trochę droga ta żarówka, układ będzie najprostszy (i najgorszy, bo po naładowaniu nadal będzie dawać duży prąd, powodując duże gazowanie), ale chyba nie najtańszy.

Oczywiście, zgadzam się a link dałem tylko jako przykład widząc Twoje pytanie "są takie?". (OT -Miałem z nimi kiedyś trochę doczynienia - zamontowane w ścianach basenu kąpielowego, paskudna wymiana oczywiście bez spuszczania wody :cry: )
    Katoo
    Poziom 17  
    Nie da się odwinąć transformatora , jest toroidalny a środek jest zalany żywicą. Docelowo ma ładować akumulator 75Ah . Chciałbym to poskładać jak najszybciej wiec dziękuje za odpowiedzi w temacie lecz wolałbym gotowe elementy. Nie mam czasu na robienie płytek, ewentualnie na polutowanie i upakowanie to w puszkę.Z tego co wyczytałem to AVT 3166 posiada :

regulacja prądu ładowania w zakresie do ok. 10A
    automatyczne zakończenie ładowania
    sygnalizacja stanu naładowania za pomocą diody led
    zabezpieczenie przed zwarciem i odwrotną polaryzacją
    może pracować jako przystawka do prostownika
    zasilanie – transformator 100...200W 16...20 V
    odpowiedni do ładowania akumulatorów o pojemności do ok. 100Ah

Więc spełnia oczekiwania tylko że ja posiadam wyjscia 2x5,4A i czy to od razu go nie uszkodzi.
    Katoo
    Poziom 17  
    To co polecicie mi już gotowego , ten kit posiadał wszystko co potrzebowałem i w dodatku nie musiałbym robić płytki. Czy ktoś posiada układ podobny do tego i będzie prawidłowo działać ? Poczytałem o tym Reusie 1 i jest taki spoko , czy może ktoś posiada do niego płytkę lub jest chętny wykonać ?
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  
    Sprawdziłem dzisiaj te przetwornicę w roli ładowarki i sprawuje się OK.

Ustawiamy 14,5V i prąd jaki nas interesuje i nie ma ograniczenia co do transformatora czy to 15V czy 18 V czy 24V.

Przy 9A potrzebuje mały wentylator ale jest to już coś.

Ta. Prostownik 2x18V/230V jak obniżyć napięcie?
    Katoo
    Poziom 17  
    Przetwornice z AVT? Czy schemat prostownika Reuse-1?

Pozdrawiam.
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    Kup na aliexpress przetwornicę DC-DC step down 300W i będziesz miał gotowca. Na wejściu toleruje do 35V na wyjściu 1-33V, ma regulację napięcia i regulację prądu. Zaletą jest taka że przy 8A jest zupełnie zimna, wymiary około 6x5x2 cm. To samo na naszym aledrogo około 45 z wysyłką. Oczywiście musisz dodać diody i kondensator po transformatorze.
    Pozdrawiam
    Katoo
    Poziom 17  
    Rozumiem że do tej przetwornicy którą przedstawił Strumien swiadomosc... trza też mostek i kondensatory?Czy mogę prosić o nazwę lub linka na PW gdzie mogę poczytać o niej?
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    Przetwornica opisana przez Strumień Świadomości nie jest najprostszym rozwiązaniem, poszukaj czegoś podobnego, ale wygodniejszego.
    Ma ona regulowane napięcie, ale prąd nie jest regulowany, taką wygodę da Ci
    przetwornica dostępna na aukcji pod wezwaniem DC/DC CC step down 300W.
    Oczywiście znajdziesz pewnie i inne aukcje, ale zwróć uwagę że w tym rozwiązaniu występują niezależne potencjometry do regulacji prądu i napięcia.
    Pozdrawiam
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    _jta_ w mojej wersji przetwornicy są kondensatory zarówno na wejściu jak i na wyjściu. Nie widzę powodu by te na wyjściu wysiadały, skoro je ktoś je tam fabrycznie umieścił to chyba wiedział co robi.
    Inaczej ma się sprawa z tymi na wejściu, wszystko zależy od obciążenia, 2000µF które tam jest spowoduje znaczne tętnienia przy 50Hz i dużym obciążeniu a to nie jest zdrowe dla kondensatorów.
    Pozdrawiamµ
    Poziom 43  
    PiotrPitucha napisał:
    Ma ona regulowane napięcie, ale prąd nie jest regulowany, taką wygodę da Ci
    Moja ma regulację prądu.
    PiotrPitucha napisał:
    Inaczej ma się sprawa z tymi na wejściu, wszystko zależy od obciążenia, 2000µF które tam jest spowoduje znaczne tętnienia przy 50Hz i dużym obciążeniu a to nie jest zdrowe dla kondensatorów

Kolego to w zupełności wystarcza.
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    Gdzie tam jest potencjometr do regulacji prądu? Dysponowałem tylko takim zdjęcie ze skosu i zrezygnowałem z zakupu takiego zasilacza :(.
    Co do kondensatora to wcale nie musi być wesoło, przy dużym prądzie i małej różnicy napięć może się okazać, że tętnienia są za duże.
    Stara dobra zasada 1000µF na każdy 1A prądu przy 50Hz.
    Pozdrawiam
    Poziom 43  
    Jest to przetwornica na scalaku XL4016E1.

Jutro podepnę sam transformator i zobaczymy co to potrafi.

Jestem bardzo pozytywnie nastawiony do produktów z CHIN, 1 klasa technika na wysokim poziomie..
    Dużo kupuje na ALi i oprócz długiego czekania jest wporzo.

Tak na marginesie są dobre regulowane przetwornice za grosze tak jak i końcówki dużej mocy w klasie D , oraz wyświetlacze panelowe A V W Ah kWh w jednym OLED, tak że to co w POlsce 3x droższe to nic w porównaniu z możliwościami Chińczyków.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Do prostownika nie muszą być małe tętnienia - jeśli tylko kondensatory są takie, którym to nie szkodzi. A jak szkodzi, to może szybko się pokaże.

Można by spróbować zapytać sprzedawcę, czy tę przetwornicę można podłączyć do mostka za transformatorem bez dodatkowych kondensatorów.
    Katoo
    Poziom 17  
    Ale chyba nic by się nie stało gdybym dokupił dodatkowe kondensatory za mostek, tak co by nie padły w przetwornicy??
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Katoo napisał:
    nic by się nie stało gdybym dokupił dodatkowe kondensatory za mostek, tak co by nie padły w przetwornicy??

Dlaczego "padają" kondensatory? Z dwóch powodów - wady konstrukcyjnej lub pracy w niekomfortowych warunkach. Co to są warunki niekomfortowe? Ano wysoka temperatura, wysoka częstotliwość - szczególnie gdy dostają prostokąt.
    O tym, że z założenia większość współcześnie produkowanych kondensatorów ma się uszkodzić po kilku latach nie trzeba pisać?
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    Katoo , jeśli na kondensatorze masz tętnienia rzędu 1V, to w przybliżeniu masz sytuację taką jakbyś przyłączył do trafa o wyjściu 1V zmiennego bezpośrednio kondensator. Prądy możesz łatwo obliczyć z wzorów i może się okazać że kondensator będzie katowany znacznymi prądami.
    Zwróć uwagę, że przy prostowniku pełnookresowym częstotliwość tętnień jest dwa razy większa od częstotliwości na transformatorze.
    Kondensatory dobieramy do warunków w których mają pracować i wtedy padają sporadycznie :)
    Poczytaj sobie o ESR to zrozumiesz czemu część energii władowanej do kondensatora zamiast zostać przekazana do odbiornika zostaje zamieniona w ciepło, im cieplejszy kondensator tym krótszy jest czas jego życia.
    Pozdrawiam
    Poziom 43  
    Prąd kondensatora to jego normalny parametr a drugi to ESR jeśli się prawidłowo dobierze obydwa to nc się nie dzieje kondensatorowi.
    No trzeci parametr to temperatura ale tu nic nie ma do rzeczy.

Kondensatory są stworzone do filtrowania napięcia, co w tym dziwnego?
    Poziom 43  
    Piotruś nie ubarwiaj wątku bzdetami.

Tak podłączyłem przetwornice tylko przez mostek z transformatora 18V i jest ok nic się nie grzeje nie wybucha , ładnie łąduje akumulator.
    DIoda czerwono niebieska sygnalizuje ładowanie.

Jestem pod ogromnym wrażeniem, fajna sprawa ta przetwornica.

PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Nie podzielam zdziwienia :)
    Tą płytkę polecałem i tak ma działać :)
    Co do grzania podejrzewam że ładujesz akumulator typowymi prądami, pewnie koło 4A.
    Dla 18V na trafie po diodach mamy 24 V, czyli prąd zasilania w okolicy 2A, kondensatory mają 2000µF czyli sprawdza się stara zasada 1000µF na każdy A na zasilaniu. Ja pobieram 9A przy 7A na wejściu i bez dodatkowych kondensatorów robią się ciepłe.
    Wlodek22
    Poziom 29  
    Za ok 100zł od chińczyka, obniży napięcie, prąd, pokaże i nawet policzy.
    Freddy
    Poziom 43  
    Wlodek22 napisał:
    Za ok 100zł od chińczyka, obniży napięcie, prąd, pokaże i nawet policzy
    Trochę więcej, jakieś 115zł, bo Ci "tani" doliczają prawie $6 za przesyłkę.
    Masz takie może i możesz opisać dokładniej?
    Wlodek22
    Poziom 29  
    Wpisz na alliexpres DP50V5A. Już z wysyłką 26,31$ najtańszy, są też wersję 15A o 10$ droższe DPS5015, lub DP50V15A
    Nie, nie mam. Ja kupiłem taki bez regulacji 120v 200A
    Freddy
    Poziom 43  
    @Strumien swiadomosci swia Możesz napisać krótki artykulik na jego temat?
    mała opinia, wady i zalety, bardzo proszę o to.
    Wlodek22
    Poziom 29  
    Na YT masz kilka prezentacji w j ang i ros.
    Freddy
    Poziom 43  
    Tyle też wiem i widziałem, chcę poznać opinię człowieka który naprawdę to kupił i używa.