Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ do odczytu temperatury z wielu czujników na dużą odległość

wojtek6000 16 Jan 2017 20:57 1593 13
 • #1
  wojtek6000
  Level 8  
  Witam

  Potrzebuję zbudować układ/urządzenie które umożliwi mi odczyt temperatury z około 25 czujników temperatury rozproszonych w promieniu 50 metrów. Nie myślałem jeszcze nad konkretnymi czujnikami ale wiem że muszą pracować w zakresie od -30 do 60 st. C i najlepiej by było gdyby komunikacja odbywała się "po kablu". Na chwile obecną zastanawiam się w jaki sposób zapewnić komunikację między czujnikami a urządzeniem na takiej odległości i pogodzić to z ich dużą ilościom. Mój pierwszy pomysł to magistrala CAN i mikrokontroler STM32 albo Arduino Due. Jednak wtedy musiałbym do każdego czujnika dodawać układ który komunikowałby się poprzez tą magistrale...
  Co sądzicie o tym pomyśle? Może jakieś inne propozycje?
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • Helpful post
  #2
  wieczus
  Level 14  
  Witam,

  Wszystko zależy od tego jak rozproszone. W pewnych okolicznościach da się to zrobić na skrętce i DS18B20. Pewniejszy sposób to sieć RS485 czyli najprostszy 8-bitowiec + sensor + transceiver RS485. Prosze o jakiś szkic pokazujący lokalizację czujników. Sieć CAN to IMHO przesada.

  Tomek
 • #3
  wojtek6000
  Level 8  
  Sprawa wygląda tak: to urządzenie ma być zamontowane na zapleczu sklepu a czujniki mają być zamontowane w różnych punktach hali i w lodówkach. Rozproszenie jak widać jest bardzo duże jednak tak jak pisałem nie będzie większe niż 50 metrów od punktu centralnego.
 • #4
  wieczus
  Level 14  
  Czy możliwe jest prowadzenie kabla od czujnika do czujnika (tzw. Daisy-Chain) ?
 • #5
  wojtek6000
  Level 8  
  I tak i nie, ponieważ lodówki stoją obok siebie, ale chcąc zmierzyć temperaturę jaka panuje w drugim końcu hali trzeba puścić drugi kabel
 • Helpful post
  #6
  arturt134
  Level 27  
  RS485, jeżeli po kablu. Bluetooth lub Zigbee, jeżeli bez kabla.
 • #8
  wieczus
  Level 14  
  Witam,

  Przy takim rozmieszczeniu punktów pomiarowych proszę rozważyć możliwość zastosowania WiFi (np. node mcu).

  Tomek
 • #9
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Ja to bym tak zrobił , kilka sterowników po np. 10 czujników i komunikacja ze sterownikiem obsługującym LCD display bezprzewodowo.

  Układ tani i niezawodny.

  Jakie masz czujniki temperatury?

  Sam chcesz to zrobić czy szujasz kogoś?
  Skąd jesteś?
 • #10
  wojtek6000
  Level 8  
  @Strumien swiadomosci dziękuje za odpowiedź:) Chciałbym zbudować taki układ i w chwili obecnej rozważam czy takie rozwiązanie do sprawdzania temperatury ma racje bytu:P Co do komunikacji bezprzewodowej jestem sceptycznie nastawiony. Na sklepie nie mam problemu z rozkładaniem kabli a już użytkownik @wieczus naprowadził mnie na dobre rozwiązanie:)
 • Helpful post
  #11
  dedito
  Level 39  
  Ja używam podobnego rozwiązania.
  Moduły z czujnikami LM335 podłączonymi do mikrokontrolera, połączone magistralą RS-485.
  Na masterze wizualizacja, dodatkowo w modułach są przekaźniki, które mogę zaprogramować na określone progi temperatur.
 • #12
  wojtek6000
  Level 8  
  Dziękuje wszystkim za cenne rady:) Mam jeszcze ostatnie pytanie: wybór układu sterującego całością. Zależy mi żeby taki układ miał możliwość podłączenia do sieci LAN, miał lub była możliwość obsługi magistrali RS485, był mało wrażliwy na zakłócenia. Skłaniam się do Arduino Due ale jestem otwatry na inne płytki/mikrokontrolery.
 • Helpful post
  #13
  Prosectorium
  Level 12  
  Kontroler i tak nie będzie prawie wcale obciążony, więc RS485 można zrobić programowo, LAN też można programowo + jakiś moduł. Zwykła ATmega podoła, wszystko zależy jaki masz budżet, ile czasu na to (dostępność bibliotek, chyba, że chcesz własne pisać) oraz tego, która architektura Ci najbardziej odpowiada. Gdybym robił własną płytkę to bym użył jakiegoś STM32, a gdybym miał użyć modułów itp. to A. Uno + Ethernet Shield. Do RS485 możesz użyć układu MAX485.

  I jak masz np. 10 lodówek koło siebie, to lepiej ich termometry podłączyć do 1 kontrolera i dopiero później przesłać do odbiornika, wyjdzie sporo taniej.

  A tu jeszcze artykuł, który mógłby Cie zainteresować. https://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/148
 • #14
  _jta_
  Electronics specialist
  Ja kiedyś zrobiłem system z kilkunastoma DS18B20 z przewodami ponad 200m i działało. Tylko musiałem zaprojektować układ wzmacniający sygnały, bo tłumienie kabla było spore, a program musiał wykrywać, na ile są rozciągane sygnały i uwzględniać to przy ich dekodowaniu. Podłączyłem to pod port szeregowy w PC.