Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr obrotowy -8 nóżek - Potencjometr głośności starego typu

16 Sty 2017 22:30 1086 5
 • Poziom 2  
  Poszukuję potencjometru lub zamiennika do starego adaptera Sony HMP-70. Budowa jest nietypowa, bo ma 2 razy po 4 nóżki, a teraz produkuje się potencjometry 2x3 nóżki. Oznaczenie potencjometra 4-440-250kOm Bx2, czy ewentualnie można go zastąpić 6 nóżkowym o odpowiednich parametrach (rezystancja i charakterystyka)? Po co są dodatkowe nóżki w tym potencjometrze?  Potencjometr obrotowy -8 nóżek - Potencjometr głośności starego typu

  [url=https://obrazki.elektroda.pl/5683448500_1484602132.jpg]
  Potencjometr obrotowy -8 nóżek - Potencjometr głośności starego typu
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Dodatkowe czwarte nóżki w rzędzie to wyprowadzenie środków ścieżki oporowej tzw. odczep. Pracuje on w układzie regulacji fizjologicznej LOUDNESS. Można użyć w układzie potencjometru sześcio nóżkowego bez tego odczepu lub użyć potencjometru z odczepem na górze zamiast z boku. Wystarczy wtedy te dodatkowe wyprowadzenia połączyć przewodem z płytką drukowaną. Przykład takiego potencjometru: http://mikrokoszalin.pl/potobr2x47kb-odczep226a-p-1211048.html
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Dodatkowy odczep może służyć do fizjologicznej regulacji głośności.
  Potencjometru nie da się zregenerować ?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 2  
  Dzięki za odpowiedzi
  Potencjometr próbowałem już czyścić kontakt sprayem i za dużo nie pomogło. Czy fizjologiczna regulacja głośności działa zawsze w tym przypadku, czy tylko jak włączę przycisk loudness na sprzęcie? Czyli jeżeli zamontuję nowy potencjometr bez podczepu, to będę miał dźwięk tak jak do tej pory bez załączania loudness'a i jego załączenie niż nie zmieni? Czy to jest osobny układ do podbicia basów i i tak będzie działał w inny sposób? I tak z niego nie korzystam, ale chciałbym się upewnić przed wymianą.
 • Poziom 35  
  Można spróbować zamontować potencjometr krajowy z odczepami u góry (zachowując reżim mechaniczny) i odczepy połączyć z pcb krótkimi kabelkami.
 • Poziom 43  
  wlodarczyktomek napisał:
  Czy fizjologiczna regulacja głośności działa zawsze w tym przypadku, czy tylko jak włączę przycisk loudness na sprzęcie? Czyli jeżeli zamontuję nowy potencjometr bez podczepu, to będę miał dźwięk tak jak do tej pory bez załączania loudness'a i jego załączenie niż nie zmieni? Czy to jest osobny układ do podbicia basów i i tak będzie działał w inny sposób? I tak z niego nie korzystam, ale chciałbym się upewnić przed wymianą.

  Jeżeli nie korzystasz z funkcji LOUDNESS to możesz użyć zwykłego potencjometru bez odczepu. W tym wypadku nie zauważysz żadnej różnicy w dźwięku po włączeniu przycisku LOUDNESS a całość będzie działać tak jak obecnie przy wyłączonej tej funkcji.