Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena zewnętrzna LTE do Routera Huawei B593s-22v (PLAY)

17 Sty 2017 06:14 4425 12
  • Poziom 9  
    Witam! Posiadam Internet z PLAY zastanawiam czy potrzebna mi jest antena? Mieszkam w Zielonej Górze ale jakoś nie jestem zadowolony z prędkości pobierania. teraz o godz 6 rano prędkość to 10Mb/s wieczorami 2 do 4Mb/s. Na routerze ma zawsze 4 kreski zasięgu.
    Załęcze zdjęcia do zobrazowania i ukształtowania terenu.
    Do nadajnika nr 1 mam ok 450m i praktycznie brak przeszkód, nr 2 to odległość 950m po drodze stoi blok, nr 3 to odległość 1,2km i jest przysłonięty budynkami.
    Którą antenę byście polecili?

Ponizej wyniki przeprowadzone przez router:

Status funkcji bezprzewodowej
    1 PLMN: 26006
    2 Stan usługi: Prawidłowa usługa
    3 RSSI: -61
    4 RSRP (dBm): -87
    5 RSRQ (dB): -8
    6 Roaming: Nie

Nadajnik nr1
    Play (26006) ID: ZGO1020
    Zielona Góra, Marii Skłodowskiej-Curie 9
    Standard Pasmo Nr stacji Nr pozwolenia Typ Data ważności
    GSM 1800 ZGO1020 MNET/4/4438/1/15 P 2024-12-31
    GSM 900 ZGO1020 MNET/4/4438/1/15 P 2024-12-31
    LTE 1800 ZGO1020 MNET/4/4438/1/15 P 2024-12-31
    LTE 2100 ZGO1020 MNET/4/4438/1/15 P 2024-12-31
    UMTS 2100 ZGO1020 MNET/4/4438/1/15 P 2024-12-31
    UMTS 900 ZGO1020 MNET/4/4438/1/15 P 2024-12-31

Nadajnik nr 2
    Play (26006) ID: ZGO1008
    Zielona Góra, Wyspiańskiego 13
    Standard Pasmo Nr stacji Nr pozwolenia Typ Data ważności
    GSM 1800 ZGO1008 MNET/4/3790/3/16 zmP 2024-06-30
    GSM 900 ZGO1008 GSM900/4/0923/3/11 zmP 2019-01-31
    GSM 900 ZGO1008 MNET/4/3790/3/16 zmP 2024-06-30
    LTE 1800 ZGO1008 MNET/4/3790/3/16 zmP 2024-06-30
    LTE 2100 ZGO1008 MNET/4/3790/3/16 zmP 2024-06-30
    LTE 2600 ZGO1008 MNET/4/3790/3/16 zmP 2024-06-30
    UMTS 2100 ZGO1008 UMTS2100/4/0281/3/11 zmP 2017-08-31
    UMTS 2100 ZGO1008 MNET/4/3790/3/16 zmP 2024-06-30
    UMTS 900 ZGO1008 MNET/4/3790/3/16 zmP 2024-06-30
  • Poziom 12  
    Również posiadam internet w Play i używam do tego anteny z http://all-ant.pl Można ją zamówić z kabelkami dowolnej długości i odpowiednimi konektorami. Do nadajnika mam ok 500 metrów i osiągam bez problemu 20Mb/s.
  • Poziom 9  
    pcx napisał:
    Również posiadam internet w Play i używam do tego anteny z http://all-ant.pl Można ją zamówić z kabelkami dowolnej długości i odpowiednimi konektorami. Do nadajnika mam ok 500 metrów i osiągam bez problemu 20Mb/s.

Jakie miałeś prędkości przed tym jak zamontowałeś antenę? Trzeba ją jakoś specjalnie ustawiać mam na myśli precyzję ustawienia?
  • Poziom 12  
    Przed podłączeniem anteny zewnętrznej największa prędkość w sprzyjających warunkach czyli w nocy wynosiła ok. 6 Mb/s, a zazwyczaj tak od 3 do 4 Mb/s.
    Jeśli chodzi o ustawienie anteny: jeżeli widzisz z dachu antenę bazową, to celujesz w nią z tej dwururki i to wszystko :D
  • Specjalista Sieci, Internet
    Nie bierz pod uwagę rad , które z daleka śmierdzą spamem. Przy 500m od BTS-a LTE1800 antena zbędna, parametry sygnału wystarczające aby osiągać maksymalne prędkości. Podany przyrost z 4Mb/s bo pewnie nie 4MB/ do 20Mb/s to bzdura. Koledze@pcx proponuję naukę jednostek zamiast spamowanie.Sam masz przy 450m wewnatrz prawidłowe parametry sygnału LTE a niskie prędkości są wynikiem przeciążenia BTS-a LTE1800 Play z którego korzystasz. Poprawa sygnału nic nie zmieni. Przełóż kartę do telefonu z LTE z aplikacją Network Cell Info, zrób test w domu i na zewnątrz. Aplikacja NCI pokaże parametry sygnału LTE oraz dane BTS-a z którego korzystasz , zrób speedtesty. Pokaż screeny. Następnie udaj się pod te 3 BTS-y Play i po kolei zrób to samo. Testy na kierunku twojego mieszkania aby łaczyć się z tym samym sektorem. Sprawdzisz jak działa internet LTE przy prawidłowym sygnale na tych BTS-ach i jak są obciążone. Po CID zobaczysz z którym się łączysz w domu. Jesli się okaże że te pozostałe dwa są mniej przeciążone to zakup anteny ma sens aby wymusić połaczenie z tym najmniej obciązonym. Zrób tez test tych na Gorzowskiej 2 i Wyspiańskiego 13. Na nich oprócz pozwoleń na LTE1800 i LTE2100 jest LTE2600 i jeśli działa to prędkości będą duzo większe a NCI pokaże CID po którym mozna potwierdzić LTE2600 na nich. Po testach pokaz screeny. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z LTE1800 z mniej obciążonego BTS-a o ile taki jest w pobliżu to zakup anteny będzie konieczny. To antena kierunkowa Dual LTE1800MHz ale nie taki wynalazek jak z al-ant. Te armaty maja polaryzację kołową a polscy operatorzy używają skośnej i taki wynalazek się nie nadaje. Za pomocą anteny wymusisz konkretny BTS, leżą na róznych kierunkach. Niestety ale B593s-22 na tym FW nie posiada opcji wymuszania pasm LTE, nie działa też z nim LTEWatchH lub Toolbox. Wymuszanie pasm to przydatna funkcja, szczególnie w Play, który korzysta z LTE1800, LTE2100, LTE2600 i LTE800. w twojej okolicy jest jeszcze LTE2100 wprawdzie na nim Play ma tylko 5MHz pasma w MIMO i DL do 37,5Mb/s ale bywa mniej obciążone. Najszybsze jest LTE2600 z 20MHz pasma w MIMO i DL do 150Mb/s ale ty masz do BTS-ów dalej i sygnałj est słabszy stad zawsze będziesz logował sie na routerze z automatu do mocniejszego LTE1800. Jesli by działało pozwolenie na LTE2600 przy Gorzowskiej lub Wyspiańskiego to trzeba by wymusić pasmo LTE2600 na B593 i zastosować antenę na 2600MHz. Wymagana wtedy zmiana FW na B593s-22 na takie z Telii w którym są opcje wyboru pasm LTE . Ale to trudniejsza sprawa. najpierw zrób testy na telefonie u siebie, na zewnątrz i pod BTS-ami Play. Pokaż wyniki.
  • Poziom 9  
    matek451 napisał:
    Nie bierz pod uwagę rad , które z daleka śmierdzą spamem. Przy 500m od BTS-a LTE1800 antena zbędna, parametry sygnału wystarczające aby osiągać maksymalne prędkości. Podany przyrost z 4Mb/s bo pewnie nie 4MB/ do 20Mb/s to bzdura. Koledze@pcx proponuję naukę jednostek zamiast spamowanie.Sam masz przy 450m wewnatrz prawidłowe parametry sygnału LTE a niskie prędkości są wynikiem przeciążenia BTS-a LTE1800 Play z którego korzystasz. Poprawa sygnału nic nie zmieni. Przełóż kartę do telefonu z LTE z aplikacją Network Cell Info, zrób test w domu i na zewnątrz. Aplikacja NCI pokaże parametry sygnału LTE oraz dane BTS-a z którego korzystasz , zrób speedtesty. Pokaż screeny. Następnie udaj się pod te 3 BTS-y Play i po kolei zrób to samo. Testy na kierunku twojego mieszkania aby łaczyć się z tym samym sektorem. Sprawdzisz jak działa internet LTE przy prawidłowym sygnale na tych BTS-ach i jak są obciążone. Po CID zobaczysz z którym się łączysz w domu. Jesli się okaże że te pozostałe dwa są mniej przeciążone to zakup anteny ma sens aby wymusić połaczenie z tym najmniej obciązonym. Zrób tez test tych na Gorzowskiej 2 i Wyspiańskiego 13. Na nich oprócz pozwoleń na LTE1800 i LTE2100 jest LTE2600 i jeśli działa to prędkości będą duzo większe a NCI pokaże CID po którym mozna potwierdzić LTE2600 na nich. Po testach pokaz screeny. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z LTE1800 z mniej obciążonego BTS-a o ile taki jest w pobliżu to zakup anteny będzie konieczny. To antena kierunkowa Dual LTE1800MHz ale nie taki wynalazek jak z al-ant. Te armaty maja polaryzację kołową a polscy operatorzy używają skośnej i taki wynalazek się nie nadaje. Za pomocą anteny wymusisz konkretny BTS, leżą na róznych kierunkach. Niestety ale B593s-22 na tym FW nie posiada opcji wymuszania pasm LTE, nie działa też z nim LTEWatchH lub Toolbox. Wymuszanie pasm to przydatna funkcja, szczególnie w Play, który korzysta z LTE1800, LTE2100, LTE2600 i LTE800. w twojej okolicy jest jeszcze LTE2100 wprawdzie na nim Play ma tylko 5MHz pasma w MIMO i DL do 37,5Mb/s ale bywa mniej obciążone. Najszybsze jest LTE2600 z 20MHz pasma w MIMO i DL do 150Mb/s ale ty masz do BTS-ów dalej i sygnałj est słabszy stad zawsze będziesz logował sie na routerze z automatu do mocniejszego LTE1800. Jesli by działało pozwolenie na LTE2600 przy Gorzowskiej lub Wyspiańskiego to trzeba by wymusić pasmo LTE2600 na B593 i zastosować antenę na 2600MHz. Wymagana wtedy zmiana FW na B593s-22 na takie z Telii w którym są opcje wyboru pasm LTE . Ale to trudniejsza sprawa. najpierw zrób testy na telefonie u siebie, na zewnątrz i pod BTS-ami Play. Pokaż wyniki.

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Dziś zrobię wszystko jak mówiłeś.
    Teraz chciałbym tylko się dowiedzieć jak po CID odszukać nadajnik. Teraz jestem w pracy i dla przykładu zrobiłem screna z aplikacji NCI i nie pasuje mi CID z tym co pokazuje strona BTSeaech. Ten nadajnik na stronie ma całkiem inne oznaczenia niż to co podaje aplikacja, chyba że ja źle patrzę?
    Co do ulicy Gorzowskiej to ta lokalizacja odpada z racji położenia mojego mieszkania, mam ograniczony dostęp w tym kierunku ale sprawdzę bo może się okazać ze to będzie naj mniej obciążony nadajnik.
    Po południu postaram się wrzucić wszystko o czym pisałeś.

Acha jeszcze jedno, czy aplikacja podaje gdzieś wartość przeciążenia nadajnika, czy po prostu sugerować się spidtestem?
    Sam nie zidentyfikujesz BTS-a Play, to nie jest łatwa sprawa. Ale jak zrobisz testy tych pobliskich i zapiszesz ich ECI z networks Cell Info to porównasz z tym w domu u siebie to będziesz wiedział z którym się łączysz. O przeciążeniu świadczy wyższy UL od DL oraz niska wartość RSSNR,
  • Poziom 9  
    No dobra jestem po wstępnych oględzinach. Sprawa wygląda następująco.

Nadajnik najbliżej mnie czyli na ul Marii Skłodowskiej, umieszczony jest na bloku 10 piętrowym. Stałem oddalony od niego na jakieś 150m stojąc na górce, brak przeszkód.
    Jaka antena zewnętrzna LTE do Routera Huawei B593s-22v (PLAY) Jaka antena zewnętrzna LTE do Routera Huawei B593s-22v (PLAY)

Nadajnik na ul Wyspiańskiego, umieszczony na niskim budynku. Stałem niecałe 100m od niego, brak przeszkód.
    Jaka antena zewnętrzna LTE do Routera Huawei B593s-22v (PLAY) Jaka antena zewnętrzna LTE do Routera Huawei B593s-22v (PLAY)

Nadajnik na Gorzowskiej, umieszczony na wysokim słupie. Stałem ok 200m od niego, brak przeszkód.

W domu w środku, spid test pokazał ok 3Mb/s! (nie mam screna)

Na zewnątrz
    Połączenie u siebie z BTS-em LTE1800 Play przy Marii S-Curie ale z drugim sektorem( 20 na końcu ECI). Pod BTS-em z trzecim( 30 na końcu ECI). Ten u ciebie( 20) masakrycznie przeciążony, niskie DL wysokie UL. Nie połączysz się z tym 30 który działa w miarę OK.Najlepszy wynik ten na Wyspiańskiego na trzecim sektorze, BTS w miarę normalnie obciążony. Na Gorzowskiej połączenie z LTE2100 i z założenia prędkości niższe o połowę niż na LTE1800. Reasumując można wymusić połączenie z Wyspiańskiego na antenie Dual LTE1800MHz o wąskim kącie promieniowania. Warto sprawdzić jeszcze BTS-y Energetyków 7 i Bohaterów W.24 a nawet Dabrowskiego 41 oraz Batorego 126. Wtedy będziesz miał całkowity obraz LTE Play w twojej okolicy. Zawsze stawaj na kierunku na swój dom( to sektor działający u ciebie). trochę z tym zachodu ale tak już jest z mobilnym, ilość użytkowników nie jest jednakowa i na BTS-ach a nawet na sektorach na nich jest różne obciążenie i prędkości. Antena kierunkowa pozwala poprawić parametry sygnału i jeśli BTS-y sa na różnych kierunkach wymusić połączenie z tym , który daje najlepsze prędkości. Ponieważ BTS-y sa w miarę blisko siebie musi mieś wąski kat promieniowania i być ustawiona na BTS. Takie wynalazki jak te rury-armaty do tego się nie nadają. To straszydła na ptaki i wątpliwa ozdoba domu a nie antena do LTE z polaryzacją kątową.
  • Poziom 9  
    Kurde teraz zrozumiałem o co chodzi z tymi sektorami. Na Wyspianskiego stałem nie na swoj dom, czyli pomiar może być przekłamany pewnie złapałem nie ten sektor. Dziś zrobię to jeszcze raz. Gorzowska odpada bo za dużo sie dzeję po drodze, ewentualnie zajadę jeszcze na Energetykow ten tez wydaje sie byc jeszcze osiągalny. Reszta odpada ze względu na ukształtowane terenu i zabudowę.
    Czyli sprawa powoli sie wyjaśnia , ten najbliżej strasznie przeciążony, zostaje jeszcze nowy pomiar na Wyspianskiego i Energetykow i będziemy mieli sprawę jasną. Dzieki za duże zaangażowanie!

Dodano po 2 [godziny] 55 [minuty]:

Mógłbyś podać jakieś przykłady odpowiednich anten? Jestem teraz w pracy to moge troche o nich poczytać .
  • Poziom 9  
    atarl napisał:
    Dla przykładu że prędkość nie zawsze idzie w parze z mocą sygnału. U mnie z antenami mam dużo słabszy sygnał niż Ty

Kolega wyżej już zdążył mnie o tym uzmysłowić.
    Czekam na jakąś propozycję anteny.