Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostowniki z mikroprocesorem - czy prąd jest automatyczny?

17 Sty 2017 09:01 2271 9
 • Poziom 8  
  Cześć.
  Ekspertem nie jestem.
  Cuda niewidy piszą w instrukcjach, a jak jest naprawdę?

  Pytanie brzmi: Czy mając mikroprocesorowy prostownik np. Yato 8301 (8A), przy ładowaniu akumulatora 60Ah będzie on ładował prądem maksymalnym 8A czy dobierze sobie prąd w zależności od napięcia/pojemności etc ?

  W większości instrukcji obsługi mamy tabele.

  Np. w Yato 8301:

  8 A dla pojemności aku. 20 - 200 Ah
  2 A dla pojemności aku. 5 - 40 Ah

  Ja mam akumulator 60Ah, zatem patrząc na tabelę muszę wybrać opcję FAST (8A) pytanie czy wybranie 8A go nie uszkodzi, bo to więcej niż 10% pojemności... Czy może ustawia się to 8A , a on sobie jakoś miarowo dobiera to podczas ładowania (zwiększa, zmniejsza) => no w końcu jest mikroprocesor, więc nie widzę problemu podawać idealny prąd w zależności od pojemności.


  Dzięki z góry.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 36  
  Bardzo stare książki czytasz.
  Współczesne akumulatory nie podlegają już tym zasadom, zaraz po rozruchu mierniki cęgowe pokazują ładowanie rzędu 50A i nic się złego z tego powodu nie dzieje.
  To dzięki kontroli napięcia na akumulatorze, jeśli prostownik ma ograniczenie na 14.8V to akumulator w ogóle nie będzie gazował i można ładować takim prądem ile da rady twój prostownik dać.
  Tyle z praktyki, obserwacji i pomiarów, a że to nie pokrywa się z "wiedzą książkową" to już inna bajka.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 8  
  Nie do końca rozumiem... Może inaczej, rozumiem, to tak, że w teorii akumulatory mają zabezpieczenia i można im zapodać nawet 200A na wejściu, a w praktyce nie do końca działają i można go uszkodzić?
  Chodzi mi po głowie też: YATO YT-8302 , Maksymalny prąd ładowania: 12 A. Ma możliwość ładowania też prądem 6A,,,
 • Poziom 36  
  Akumulator to prosta, wręcz trywialna konstrukcja.
  Duży prąd ładowania zaraz po rozruchu wynika z jego chwilowego rozładowania i czasami z 50A już w kilka minut spada do wartości 5A bo ładując go stałym napięciem siłą rzeczy prąd będzie spadał w miarę wzrostu napięcia na akumulatorze.
  Więc te 8A to niby ma być prąd jakim akumulator będzie przez kilka godzin ładowany ?
  on już po godzinie spadnie do 1A o ile ładowarka nie podniesie napięcia a jeśli to zrobi to akumulator zacznie gazować po przekroczeniu tych wspomnianych 14.8V.
  Ładowanie akumulatora dobrą ładowarką będzie trwało minimum 10h i to jest prawda że stare prostowniki robiły to dużo szybciej ale stare aku miały cele zamykane korkami a w korkach były odpowietrzniki i w razie odparowania można było dolać wody destylowanej (po upadku PRL już tylko zdemineralizowanej bo destylowana okazała się za droga w produkcji). W czasach aku bezobsługowych czasami nie ma nawet możliwości uzupełnienia ubytków elektrolitu po ładowaniu zbyt wysokim napięciem więc chyba ważniejsze jest aby prostownik miał sprawne ograniczenie napięciowe a prąd ładowania będzie wynikał z temperatury i kondycji aku i tylko na początku ładowania będzie konieczność ograniczenia prądu do wartości 6A (przykładowo dla twojego akumulatora) bo potem prąd sam spadnie do wartości poniżej 1A.
  Wszystkim kto pyta jaki prostownik kupić polecam zasilacze stabilizowane z regulowanym napięciem i nastawnym ograniczeniem prądowym, wystarczy wówczas zadać napięcie 14,8V i drugim pokrętłem w razie potrzeby ograniczyć prąd bo takie zasilacze z reguły mają maksymalne prądy wyjściowe rzędu 3-5A.
 • Poziom 8  
  @eurotips
  Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
  Ale dlaczego producenci prostowników, bez obaw w tabelkach bez krępacji karzą ładować takimi prądami?

  Przykładowo Yato Y8303 (15A)
  Proponowany prąd dla akumulatora 50Ah => przedział 10A - 12A lub 15A :|
  No nie za bardzo widzę, tutaj jakikolwiek promil znanego nam wzorca 10% pojemności ;/

  Prostowniki z mikroprocesorem - czy prąd jest automatyczny?
 • Poziom 36  
  Bo to jest "dopasowywanie produktu do rynku"
  Z tabeli jasno powinno dla potencjalnego klienta wynikać że tym produktem naładujesz KAŻDY akumulator, nie tylko dowolnej pojemności spotykanej w handlu ale także takie produkty jak aku GEL i AGM. Zobacz że tak naprawdę wybór "prądu ładowania" to tak na prawdę wybór tylko i wyłącznie "diody która ma świecić" Prostownik ma do wyboru kilka wartości prądów i trzeba było stworzyć całą "teorię" jak tym cudem ładować aku począwszy od 4Ah GEL skończywszy na 200Ah WET. Zwykle jest tak że z ustawionych 12A po 10 min ustrojstwo się nagrzeje i jak nie wyłączy całkowicie to ograniczy prąd ładowania do 1-2A. Taką mamy rzeczywistość,
  zrób sobie sam jak chcesz mieć coś porządnego, ale szykuj się na wydatek 400-500zł bo za 70zł to masz to o czym piszę.
 • Poziom 8  
  Dzięki.
  Noiii aż takim szpecem nie jestem aby sobie samemu zrobić...

  Czyli podsumowując: Kupić prostownik aby prąd ładowania miał zbliżony do 10% pojemności. Powiedzmy nawet 12-15% ... bo prąd ładowania i tak jest niższy bądź 'za chwilę' będzie niższy.
 • Poziom 36  
  Kup taki który nadaje się do pracy ciągłej,
  nie może być to taki wynalazek że po 10 minutach pracy trzeba wyłączyć go na godzinę,
  czyli patent powielony z golarki elektrycznej, za cenę miniaturyzacji masz 5 minut na golenie bo drugie podejście dopiero za godzinę.
  Celuj raczej w taką z Lidla na zasilaczu impulsowym, tam nie ma na czym zaoszczędzić za bardzo, nie to co w ładowarce transformatorowej, gdzie na 10W-atowym trafo buduje się 10A-mperowe prostowniki i o dziwo znajdują takie nabywców.
 • Poziom 8  
  aaa... ok
  Dzięki.
  To zaraz skocze kupię, bo jest też takie cudo w Biedronce na promocji :)

  Prostowniki z mikroprocesorem - czy prąd jest automatyczny?