Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

avt-530, avt-531 czyli problem z klockami rs485

18 Lip 2005 23:32 5557 13
  • Poziom 15  
    Kochani!

W części pracy dyplomowej wykorzystuję kity avt-530 i 531 czyli konwerter z coma na rs485 i kartę przekaźników. Zbudowałem, połączyłem i ani drgnie, oscyloskopu nie mam i nie wiem jak sprawdzić konwerter, procek w przekaźnikach zaprogramowany jest poprawnie.
    Błagam pomóźcie w uruchomieniu to dla mnie diabelnie ważne!!!
    W załączniku komendy, które wysyłam.
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A są odpowiednie rezystory na liniach A i B RS485? te dwie linie powinny być spolaryzowane i posiadać określoną impedancję, wczytaj się jeszcze raz w opis z EP tych modułów bo w pierwszej kolejności tutaj szukałbym błędu.

Oczywiście sprawdź też poprawność montażu, zimne luty itp. O ile dobrze pamiętam przed komendą miał być klawisz Escape, stąd ten kwadracik?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 42  
    Zbuduj sobie jeszcze konwerter na dwóch scalakach (rs485/ttl i ttl/rs232) i podłącz pod port komputera. Sprawdzisz w ten sposób czy nadajnik działa.
  • Poziom 15  
    Dzięki chłopaki!
    Podpowiedział mi współautor projektu Krzysztof Pławsiuk niech sto lat żyje!!!
    Format poleceń ma być dokładnie taki:
    1B 31 77 33 31 0D

Rezystory są poszło z 120om między A i B na odbiorniku.

Jeszcze raz dzięki!
  • Poziom 23  
    Podpinam się pod ten temat, ponieważ nie chcę tworzyć nowego wątku, a google zwraca właśnie ten temat jako pierwszy w wynikach wyszukiwania:

Kupiłem właśnie AVT-530 (USB) oraz AVT-531

Z dołączonym softem "klocki" te działają w miarę poprawnie, niestety gdy chcę sterować nimi przy pomocy VB 6.0 - jestem w stanie połaczyć się z AVT-530, wysłac komendę na AZVT-531 i to wszystko. Nie mogę uruchomić przekaźników, odczytać ich stanu ect. Czy ktoś z Was ma może ten zestaw i byłby mi w stanie pomóc ?
    Prógbowałem w przeróżne sposoby wysłac jakiekolwiek komendy na com, niestety poza "mrugnięciem diody" na AVT 530, nic wiecej sie nie dzieje...
  • Poziom 23  
    To było to - miałem ustawione 9600.... i Hurrra !!!!! Działa :))))

A ja, cała niedzielę przy tym siedziałem.....ehhh
  • Poziom 23  
    OK, wszystko już działa. Jak skończe postaram sie zamieścić listing programu.
    Mam jednak kolejny problem, w jaki sposób ustawić kolejny karty - zmianiając im ich numery ?

Jest to naprawdę ciekawy projekt, szkoda tylko, że tak słabo opisany....
  • Poziom 15  
    jamtex napisał:
    OK, wszystko już działa. Jak skończe postaram sie zamieścić listing programu.
    Mam jednak kolejny problem, w jaki sposób ustawić kolejny karty - zmianiając im ich numery ?

Jest to naprawdę ciekawy projekt, szkoda tylko, że tak słabo opisany....

Hmm ciężko mi zrozumieć co to znaczy ustawić kolejne karty. Jeżeli chcesz dodawać kolejne (różne) moduły klocków to nie ma problemu bo ich adresy się różnią. Jeżeli takie same to musisz zmienić ich adresy. W sumie możesz użyć 128 modułów. Istnieje procedura zmiany adresu wywoływana kombinacją zworek, działa ale wymaga hmm... interakcji. Możesz też wyedytować pamięć PICa i zmienić adres. Widać go jak kawa na ławie.
  • Poziom 23  
    Faktycznie, źle się wyraziłem.
    Potrzebuje połączyć 8 lub 10 kart przekaźnikowych razem, jednak każda z nich ma ustawiony fabrycznie adres 1. W jaki sposób (jaka jest procedura) zmiany adresu na kolejnych kartach?
  • Poziom 19  
    Masz zworkę na karcie przekaźnikowej JP1 służącą do zmiany podstawowego adresu karty. Musisz odpalić jakiś program terminalowy (Terminal dla DOS, HyperTerminal dla Windows itp). Poprzez terminal karta będzie się ciebie pytać na jaki adres zmienić. Wpisujesz nowy adres i klikasz ENTER.

na stronie http://www.sklep.avt.pl/ wpisz nazwę modułu w polu do wyszukiwania i przeczytaj dołączone pdf-y do każdego modułu (wpisuj avt530 aż do avt538)

zapytaj się również w avt czy czasem ten projekt nie jest ograniczony do 8 urządzeń ( adresy karty 1 do 8 )
  • Poziom 23  
    Ok, wiem juz chyba wszystko na temat tego kitu.
    Zostawię więc kilka informacji, na zakończenie (może komuś się to przyda):

- adres kart można zmienić przy pomocy zworki JP 1 (zakładając na nią jumper) oraz Windows Hyperterminal. Wystarczy podpiąć do komputera, a w połączeniu Hyperterminala wybrać odpowiedni port COM.
    Jeżeli jest założona zworka program spyta nas o odpowiedni inny adres, Można podpiąć do 8 kart przekaźnikowych.
    - obsługa kart bezpośrednio z załączonego prostego programu lub poprzez wpisywanie /wciskanie przycisków w Hyperterminalu. Np sekwencja klawiszy: [ESC][1][w][1][1][ENTER] - włączy na karcie nr 1 przekaźnik nr 1, a [ESC][2][w][4][1][ENTER] właczy na karcie o adresie 2 przekaźnik nr 4.

A tutaj fragment kodu w VB 6.0 (wymagane: mscomm32.ocx):
    Code:

Dim Instring As String

MSComm1.CommPort = 12  'port com 12
       MSComm1.Settings = "1200,N,8,1" 'ustawieni transmisji najlepiej 1200
       MSComm1.Handshaking = comNone
       MSComm1.InputLen = 0
       MSComm1.InBufferSize = 40
       MSComm1.OutBufferSize = 40
       MSComm1.PortOpen = True
       MSComm1.RThreshold = 0
       MSComm1.Output = Chr$(27) & "1w11" & Chr$(13) ' wysłanie sekwencji [ESC][1w11][ENTER] - włączającej na karcie nr 1 przekażnik nr 1
       MSComm1.PortOpen = False

I to wszystko, gdy skończe program obiecuje "pochwalić" sie nim.

I jeszcze "mały update":
    Kartą przekażników, moża sterować też z lini komend (cmd):

ustawiamy port com (dla portu com 7):
    >mode com7:1200,N,8,1
    włączamy na karcie nr 1 przekaźnik nr 4
    >echo ^[1w41>>com7

wymagany znak "^[" (ESC) uzyskuje sie poprzez przytrzymanie lewego Alt i wciśnięcie na klawiaturze numerycznej cyfr 27 (ASCII ESC)