Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica bezpiecznikowa - lokalizacja, normy, przepisy

17 Sty 2017 11:19 6057 22
  • Poziom 3  
    Witam!
    Jakie są wymagania montażu rozdzielnicy (tablicy) bezpiecznikowej np. w budynku jednorodzinnym?
    Chodzi o lokalizację, na jakiej wysokości i gdzie nie można instalować.
    Gdzieś widziałem że na wysokości 1,10m (dolna krawędź) - 1,85m (górna krawędź).

Jakie są przepisy, normy montażu rozdzielnicy w budynku.

pozdrawiam
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 43  
    I tego się trzymaj.
    Powinno być tak abyś nie musiał z drabiny połączenia wykonywać a użytkownik nie musiał włazić na stołek by zabezpieczenie załączyć.
    A zamontowana powinna być w miejscu dostępnym, by w razie jakiegokolwiek zagrożenia bez problemu można się do niej dostać.
    Wskazane jest kierować się projektem, przynajmniej w kwestii lokalizacji tablicy.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 3  
    kkas12 napisał:
    I tego się trzymaj.
    Powinno być tak abyś nie musiał z drabiny połączenia wykonywać a użytkownik nie musiał włazić na stołek by zabezpieczenie załączyć.
    A zamontowana powinna być w miejscu dostępnym, by w razie jakiegokolwiek zagrożenia bez problemu można się do niej dostać.
    Wskazane jest kierować się projektem, przynajmniej w kwestii lokalizacji tablicy.

Projektanci umieszczają zazwyczaj przy wejściu do domu ale tam się zazwyczaj daje garderobę. Wykonawcy i tak dają w inne miejsce.
    Jakie są przepisy odnośnie montażu i lokalizacji skrzynki (rozdzielnicy) bezpiecznikowej?
  • Poziom 43  
    Więc należy projektantów słuchać bo oni projektując stosują się do standardów.
    A po wykonaniu prac należy przeprowadzić jej badania w zakres których wchodzi również stwierdzenie zgodności z projektem, a za potwierdzenie nieprawdy grozi odpowiedzialność karna.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Tutaj masz trochę info: Link Ja się nie zgodzę z opcją zakazu montażu rozdzielnicy nad drzwiami która tyczy się m.in. dla budownictwa mieszkaniowego.

Ogólnie rozdzielnicę dajesz w miejscu dostępnym, dla którego łatwe jest wprowadzenie WLZ'a oraz niewielka odległość od wyprowadzenia uziemienia. Ja tablice rozdzielcze zależnie od możliwości daję w wiatrołapie za drzwiami lub w garażu, w miejscu gdzie nikt nie zastawi Ci tablicy szafą czy wieszakiem - takie przypadki znam z reala.
  • Specjalista elektryk
    JohnySpZOO napisał:
    Ja się nie zgodzę z opcją zakazu montażu rozdzielnicy nad drzwiami która tyczy się m.in. dla budownictwa mieszkaniowego.

Jak kolega, co nie daj Boże, będzie niepełnosprawny ruchowo, to raz-dwa się zgodzi.
  • Poziom 32  
    JohnySpZOO napisał:
    niewielka odległość od wyprowadzenia uziemienia.

No właśnie, a uziemienie jakby od ziemi przychodzi. :wink:
    elpapiotr napisał:
    Jak kolega, co nie daj Boże, będzie niepełnosprawny ruchowo, to raz-dwa się zgodzi.
    To biorę stel od szczotki, łyżkę lub widelec, trochę izolacji i celuję - dobrze że ma wyłączniki nadmiarowo-prądowe a nie wkładki bezpiecznikowe bo musiał bym myśleć nad patentem do ich wykręcania :D albo załączam sobie na telefonie warcaby - ostatnio w to gram, i czekam na odsiecz fachowego elektryka 24h z Tauron'a. Jak nie będę mógł samodzielnie się poruszać to poczekam na kogoś - w końcu nigdzie mi się nie śpieszy.
    Inna bajka to chińskie RCBO z samopowrotem jak RCD Eatonu za 500pln. netto.

P.S. Nie chce mi się szukać po dyskach projektu pewnego budynku wielorodzinnego i wizualizacji do niego ale jedynym sensownym miejsce na zabudowę tablicy rozdzielczej (2x18mod. 3x18mod.) i teletechnicznej bliźniaczej do rozdzielczej w mieszkaniu było właśnie miejsce nad drzwiami wejściowymi i tym tropem poszedłem - z niczym nie koliduje, nie odstaje, nie robi za obrazek czy krzyżyk :D

P.S. U mnie w mieszkaniu żeby dostać się do tablicy rozdzielczej czy sprawdzić stan licznika trzeba otworzyć drzwiczki stolarki meblowej (tablica zabudowana coś na 2m obudowana stolarką meblową - taki kaprys żony) a potem otworzyć drzwiczki od tablicy - najlepiej użyć do tego małej drabinki w którą jestem wyposażony :D
    Kkas12, a kto będąc niepełnosprawnym myśli o testowaniu RCD, może jeszcze będąc w szpitalu. Trochę realizmu, dystansu do groteski :D Od czego jest sąsiad, do którego w dobie telefonii komórkowej można zadzwonić i poprosić o pomoc.

Założę się że znaczna większość zadeklarowanych elektryków (nie wnikam czy super fachowców :idea: czy złotych rączek z forum a tym bardziej z pod sklepu bo i tacy są) testuje z przycisku RCD regularnie (z pokwitowaniem w kajeciku) i wie co ile dla ich konkretnego modelu RCD owy test powinno się wykonać. Ja ostatni test moich RCD robiłem latem - z tego co Eaton podawał na karteczce z aparatem to okres testowania dla tego co mam jest min. raz na 6 miesięcy, wcześniej było raz na 2 miesiące.
  • Specjalista elektryk
    Szanując się elektryk informuje klienta, jak często ma przeprowadzać sprawdzenie RCD za pomocą przycisku "TEST".
    Elpapiotr, zgadzam się z tym. Nawet od lata na tych tablicach rozdzielczych, które prefabrykuję na dole obudowy daję naklejkę samoprzylepną o treści 'Wyłączniki różnicowo-prądowe oznaczone symbolem Q min. raz na dwa miesiące należy kontrolować przyciskiem 'TEST' poprzez jego wciśnięcie'. Przyznam się że u siebie owej naklejki nie mam.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Kkas12, a kto będąc niepełnosprawnym myśli o testowaniu RCD, może jeszcze będąc w szpitalu.
    Demagogia kolego. Nie każdy mieszkaniec bloku jest niepełnosprawny, zaś w szpitalu od obsługi instalacji jest wykwalifikowany personel i pacjenta o to głowa boleć nie musi :)

Jest do tego zagadnienia wyjaśnienie dr Musiała opatrzone odpowiednim komentarzem i odpowiednią fotką.
    Więc na ten temat żadna dyskusja toczyć się nie powinna.
    Tego samego zdania i ja jestem :D
  • Poziom 3  
    kkas12 napisał:
    Więc należy projektantów słuchać bo oni projektując stosują się do standardów.
    A po wykonaniu prac należy przeprowadzić jej badania w zakres których wchodzi również stwierdzenie zgodności z projektem, a za potwierdzenie nieprawdy grozi odpowiedzialność karna.

Po pierwsze jest takie coś jak dokumentacja powykonawcza. Można też uzgodnić z projektantem i tyle. Nie wiem czy wiesz ale w domkach wykonuje się w miejscu nazwę odpowiednim wskazanym przez wykonawcę czy inwestora, bo projektanci rysują sobie bloczek skrzynki na projekcie i reszta ich nie interesuje. Nawet się nie zastanowi czy to praktyczne i czy nie przeszkadza Inwestorowi. I tak jest w ponad 90% przypadków.
    Nikt sie nie bawi w takie pierdoły , tylko wykonuje, pomiary robi, odbiera instalacje i tyle na ten temat.

Dodano po 2 [minuty]:

Panowie!
    Jako autor tematu prosiłem o wskazanie jakiś przepisów czy norm odnośnie tematu, a tutaj widze rozmówki nie na temat. (normalne na tym portalu :)).
    Czy mogę prosić o powrót do tematu rozmowy?

Dodano po 7 [minuty]:

kkas12 napisał:
    Cytat:
    Kkas12, a kto będąc niepełnosprawnym myśli o testowaniu RCD, może jeszcze będąc w szpitalu.
    Demagogia kolego. Nie każdy mieszkaniec bloku jest niepełnosprawny, zaś w szpitalu od obsługi instalacji jest wykwalifikowany personel i pacjenta o to głowa boleć nie musi :)

Jest do tego zagadnienia wyjaśnienie dr Musiała opatrzone odpowiednim komentarzem i odpowiednią fotką.
    Więc na ten temat żadna dyskusja toczyć się nie powinna.

Kolego, jeśli nie masz ochoty brać udziału w dyskusji, to nie pisz że ten temat nie ma sie toczyć, tylko jeżeli coś wiesz to odpowiedz na moje pytanie a jeżeli nie wiesz, to najlepiej nic nie pisz zbędnych komentarzy.
    Interesuje mnie przepis albo norma która o tym mówi, a nie jakieś opowiastki ludzi.
  • Poziom 43  
    Tak jest kolego praktycznie w 100% przypadków.
    Widzę jednak, że szukasz potwierdzenia swego pomysłu, więc zastosuj się do tego co podałeś w pierwszym poście.
    Przepisy to masz chyba w Rozporządzeniu o warunkach jakim mają odpowiadać budynki i...

Ale mam pytanie: co zrobisz jeśli inwestor uzna wskaże Ci łazienkę na miejsce usytuowania rozdzielnicy.
    Albo nieużytkowe poddasze.
    Też takimi pierdołami nie będziesz się przejmował?
    Nie musisz odpowiadać.
  • Poziom 32  
    antekb napisał:
    Gdzieś widziałem że na wysokości 1,10m (dolna krawędź) - 1,85m (górna krawędź).
    antekb napisał:
    Interesuje mnie przepis albo norma

To co widziałeś znajduje się w normie "sepowskiej".
    N SEP-E-002 pkt. 3.6 Instalacje odbiorcze w mieszkaniach.
  • Poziom 3  
    kkas12 napisał:
    Tak jest kolego praktycznie w 100% przypadków.
    Widzę jednak, że szukasz potwierdzenia swego pomysłu, więc zastosuj się do tego co podałeś w pierwszym poście.
    Przepisy to masz chyba w Rozporządzeniu o warunkach jakim mają odpowiadać budynki i...

Ale mam pytanie: co zrobisz jeśli inwestor uzna wskaże Ci łazienkę na miejsce usytuowania rozdzielnicy.
    Albo nieużytkowe poddasze.
    Też takimi pierdołami nie będziesz się przejmował?
    Nie musisz odpowiadać.

Nie piszmy Kolego o takich sprawach jak łazienka czy jej pochodne pomieszczenia bo szkoda bazgrać ten portal niepotrzebnymi uwagami, które są oczywiste.
    To nie pomysł, tylko gdzieś w necie takie wymiary znalazłem przypadkowo, różne były.
    Mnie ciekawią wymogi wg norm, przepisów.
  • Specjalista elektryk
    Pewnie tutaj kolega znalazł.
    A przepisów raczej nie znajdzie. Liczy się funkcjonalność i dostępność.
  • Poziom 3  
    elpapiotr napisał:
    Pewnie tutaj kolega znalazł.
    A przepisów raczej nie znajdzie. Liczy się funkcjonalność i dostępność.

A podobny miałem artykuł, ale rysunki te same :) Dzięki za podsunięcie artykułu.
    Spróbuje znaleźć w ustawie :
    1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – Dz.U.: z 2002 r. Nr 75, poz. 690, z 2003 r. Nr 33, poz. 270, z 2004 r. Nr 109, poz. 1156, z 2009 r Nr 56, poz. 9.
  • Poziom 32  
    Kolego, niewiele rozumiesz z podpowiedzi. Nawet dr Musiał w tym artykule podał źródło.
  • Poziom 3  
    jann111 napisał:
    Kolego, niewiele rozumiesz z podpowiedzi. Nawet dr Musiał w tym artykule podał źródło.

To sam sobie odpowiedziałeś widze.
    Spójrz na post wyżej. Stamtąd go wziąłem :)