Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundig V101 - Wymiana potencjometrów Bas, Treble, Balance. Brak zamienników.

AnyKey 17 Sty 2017 12:58 729 3
 • #1 17 Sty 2017 12:58
  AnyKey
  Poziom 25  

  Witam.

  Dostałem od znajomego Grundig'a V101 do naprawy, nie załączał przekaźnika na wyjściu na kolumny, naprawiłem, ale pojawił się problem nierównego grania między kanałami.
  Zidentyfikowałem wadliwe działanie potencjometrów bass'u i balance'u, czyszczenie WD40 + kontaktron nie pomogło, nawet delikatne przeszlifowanie + czyszczenie acetonem nie pomogło. szukanie zamienników spełzło na niczym.
  Szukając zamienników potencjometrów lub alternatywnych metod naprawy natrafiłem na temat na konkurencyjnym forum : http://www.audiostereo.pl/czy-mozna-ominac-potencjometr-od-balansu_14414.html .

  Pojawił się mały problem (lub niewiedza z mojej strony), ponieważ nie wiem, czy zmostkowane przeze mnie piny są właściwe, oraz dylemat polegający na mostkowanie tego z masą.

  Grundig V101 - Wymiana potencjometrów Bas, Treble, Balance. Brak zamienników. Grundig V101 - Wymiana potencjometrów Bas, Treble, Balance. Brak zamienników. Grundig V101 - Wymiana potencjometrów Bas, Treble, Balance. Brak zamienników. Grundig V101 - Wymiana potencjometrów Bas, Treble, Balance. Brak zamienników.
  Grundig V101 - Wymiana potencjometrów Bas, Treble, Balance. Brak zamienników.

  Zmostkowane piny
  Grundig V101 - Wymiana potencjometrów Bas, Treble, Balance. Brak zamienników.

  W załączniku dorzucam również schemat z książki serwisowej do tego wzmacniacza, oraz część schematu z zaznaczonymi potencjometrami.
  Grundig V101 - Wymiana potencjometrów Bas, Treble, Balance. Brak zamienników.

  Bez problemu można go umieścić w bazie schematów/książek serwisowych na forum.

  Prosił bym o pomoc i z góry dziękuję za wyrozumiałość.

  0 3
 • #2 17 Sty 2017 14:06
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  AnyKey napisał:
  czyszczenie WD40 + kontaktron nie pomogło, nawet delikatne przeszlifowanie + czyszczenie acetonem nie pomogło.
  Jakoś się nie dziwię... Zamiast naprawić - zniszczyłeś potencjometry doszczętnie. WD-40 służy do usuwania problemów z zapieczonymi śrubami, rdzą itp. Do czyszczenia potencjometrów służy KONTAKT PR. Podobnie aceton- to dość agresywny rozpuszczalnik i na pewno do potencjometrów się nie nadaje zupełnie - do mycia (przed zaaplikowaniem Kontaktu PR) służy IPA. O szlifowaniu nawet nie wspominam - ścieżka węglowa mimo że ślizga się po niej styk potencjometru jest dość delikatna. Same styki również MUSZĄ być idealnie gładkie i każde ich zarysowanie prowadzi do uszkodzeń ścieżki oporowej.
  Potencjometry stereo o podobnych wartościach powinno dać się nabyć - może być kłopot z dokładnie takim samym wyprowadzeniem pinów i gabarytami. Na Twoim miejscu najpierw bym się dobrze rozejrzał o sklepach internetowych i (po wybraniu jakichś zamienników) sprawdzeni czy się fizycznie zmieści. Zastąpienie potencjometru opornikami uważałbym za ostateczność - "protezę" która nie dość, że nie działa, to jeszcze nic nie daje.

  0
 • #4 17 Sty 2017 21:13
  AnyKey
  Poziom 25  

  @Sanjose Dzięki bardzo za odnalezienie takiego sklepu.

  0