Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar z gongiem i ruchomą figurką.

17 Sty 2017 20:00 603 3
  • Poziom 10  
    Zegar z gongiem i ruchomą figurką.
    Jako 70+ postanowiłem wykonać dla malucha Zegar z gongiem i ruchomą figurką poruszającą się co godzinę.Nie jestem niestety
    dobry w elektronice i dlatego proszę o wskazówki.

Podstawowe 3 elementy zegara to:
    1. Zegar z tarczą z kwarcowym mechanizmem zegara z Triggerem, tzn. włącznikiem czasowym który co 1h złącza na chwilę styki co pozwala na sterowanie innymi elementami
    2. Elektroniczny mechanizm gongu połączony 2 kabelkami z triggerem. Gong ma własny układ scalony, wyzwalany jest zwarciem styków i co godzinę po zwarciu styków uruchamia gong odpowiednią liczbę razy zgodną z aktualną godziną.
    3. Silniczek DC 1,5-3V będący napędem ruchomej figurki.
    Znalazłem w sieci podobne rozwiązanie z którego pochodzi schemat niestety wykonany w Wordzie.
    Chodzi o podłączenie obu mechanizmów Gongu i Dźwięków (zasilanych niezależnie) do jednego Triggera (zegara). Chodzi o to żeby na zamknięcie obwodu Triggera uruchomić 2 niezależne obwody poprzez zwarcie dwóch różnych styków. Zamierzam użyć do tego podwójnego przełącznika mechanicznego 3V.Tylko problem jest taki że standardowe działanie triggera jest bardzo krótkie, zaledwie ułamek sekundy kiedy blaszki mechanizmu triggera uderzają o siebie. Taki krótki czas wystarcza żeby uruchomić każdy z mechanizmów oddzielnie bez użycia przekaźnika, ale jest zbyt krótki do uruchomienia przekaźnika (elektromagnes nie zdąża zadziałać).
    Jak dobrać napięcia najlepiej i jak to zrobić żeby maksymalnie wydłużyć czas działania takiego układu przy wybranym zestawie baterii?
    Zegar z triggerem zasilany jest baterią 1,5V
    Mechanizm gongu zasilany 2 x baterią 1,5V
    Silniczek zasilany baterią 1,5V.
    Czy da się zastosować jedną baterię(lub akumulatorek) aby zasilać wszystkie mechanizmy?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Schemat niestety jest błędny. Ani blokowy, ani ideowy. Rada Kolegi @D214d3k + Jego link, to najsensowniejsza propozycja. Warto by jeszcze poszukać w sklepach modelarskich silnika 1,5V ze stosowną przekładnią. Zestyki zegara, wyprowadzone na zewnątrz pozwalają sterować i silnikiem i modułem dzwiękowym jednocześnie. Całość wówczas jest zasilana z jednej baterii 1,5V. Jako swoisty ,,przekaźnik czasowy" do wydłuzenia czasu pracy silnika, proponował bym najprostrzy schemat timera z Forum, ale na tranzystorze germanowym, mogący spokojnie pracować przy tak niskim napięciu.
  • Poziom 10  
    Dzięki za rady ale w punkcie 1.wymieniłem właśnie taki mechanizm który już posiadam.Chodzi mi o sterowanie za jego pomocą nie tylko modułu co
    godzinnego gongu ale również jednocześnie silnika.Po prostu potrzebny jest jakiś układ pośredniczący między mechanizmem a modułem gongu i
    silnikiem.
    pozdrawiam
    Dopiero po kilkakrotnym przeczytaniu skumałem i jeszcze raz dziękuję za rady!