Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komunikacja Siemens - kilka pytań (GET, PUT)

and_rog 17 Jan 2017 20:33 3888 8
SterControl
 • #1
  and_rog
  Level 23  
  Witam. Mam w zasadzie 2 zestawy pytań, a więc po kolei:

  1.
  Mam S7-300, na tym procesorze zbudowana jest sieć Profibus. W sieci Profibus są moduły mocy (6SL3525-0PE17-5AA1), a na nich moduły komunikacyjne 6SL3544-0FB20-1PA). I tu pytania:
  Czy do skonfigurowania Profibus jak wyżej wystarczy program Step 7 v5.5 lub Step 7 Professional 2010 (różnią się one czymś istotnym?) Jeśli nie, to jakiego programu potrzebuję? Czy do tego właśnie służy "SINAMICS MICROMASTER STARTER"?
  Jeśli zepsuje się moduł 6SL3544-0FB20-1PA, w modułach (każdym) jest karta pamięci, czy jej przełożenie do nowego modułu i wymiana modułu wystarczy do ponownego uruchomienia maszyny?

  2.
  Posiadam też S7-1200, oraz TIA Portal v13 Basics.
  Czy na sterowniku S7-1200 jestem w stanie zbudować sieć Profinet na bazie Ethernetu? Szukałem opcji dadania urządzenia (np. napęd G120 Siemens) w TIA Portal Basics, ale nie ma. Jeśli da się zbudować taką sieć, jaki program potrzebuję? TIA Portal Professional?
  Jakie jest najtańsze urządzenie, które można użyć do budowy takiej sieci - mam na myśli coś (np. falownik, ale falownik nie jest tani), byle tylko była wymiana danych, z portem ethernet (taka sieć po prostu dla nauki).

  Dziękuję za cierpliwe wytrwałe przeczytanie postu. Jak ktoś zdecyduje się napisać odpowiedź - serdeczne dzięki.

  Pozdrawiam!
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • SterControl
 • #2
  mateuszmk901
  Level 10  
  Jeśli chodzi o pytanie 1:


  Z tego co kojarzę, wersja step 7 v5.5 jest najnowsza. I za jej pomocą jesteś w stanie skonfigurować sterownik PLC (w tym również sieć profibus, dokładniej w HvConfig).
  W zasadzie to wszysto czego potrzebujesz.
  "SINAMICS MICROMASTER STARTER" / tutaj jak sama nazwa wskazuje, soft do konfiguracji falowników micromaster
 • Helpful post
  #3
  kornik280
  Level 18  
  Pytanie 2:
  Możesz na bazie S7-1200 zbudować sieć profinet, jeśli chcesz wykorzystać jakieś zewnętrzne urządzenie do budowy sieci to musisz zaimportować plik gsdml dla tego urządzenia.
  Jeśli chcesz zbudować najtańszą sieć profinet to najprościej i najtaniej jest użyć dwóch sterowników.
 • SterControl
 • #4
  and_rog
  Level 23  
  Dobry pomysł. Mam 2 S7-1200. Ale teraz jak połączyć te dwa programy w jeden projekt? Na tagach dałem export, potem w drugim projekcie import, i mam, ale z programem już tak nie idzie.
  ....ok, projekty scalone.
 • #6
  and_rog
  Level 23  
  Z ciekawostek: S7-1200 potrafi się tak pięknie zawiesić, że teraci się wszystko: wszystkie dane zarejestrowane (retain i nie retain), stany w programie itp; Diagnostic buffer poniżej (przyczyna): "Serious firmware exception". Super sprawa.
  Komunikacja Siemens - kilka pytań (GET, PUT)

  Ale do rzeczy:
  Dwa programy scalone w jeden projekt, stworzona konfiguracja sieci (nie wiem tylko czy ma podwojenie wystąpić nazwa S7_connection_1)
  Komunikacja Siemens - kilka pytań (GET, PUT)

  Connection parameter: wpisane co trzeba (tak myslę):
  Komunikacja Siemens - kilka pytań (GET, PUT)

  Ale instrukcja GET nie przyjmuje parametrów, mam je na czerwono:
  Komunikacja Siemens - kilka pytań (GET, PUT)

  Posługuję się helpem, czy instrukcjami z netu, np.:
  https://cache.industry.siemens.com/dl/files/6...tt_108741/v1/put_get_sequencer_s7-1200_en.pdf

  Ale coś mi brakuje... Podpowie mi ktoś, jak prawidłowo zaadresować np. odczyt 3 zmiennych od adresu z Procek "DATA".ND[0] do PLC_2 "S".Real[0]? Ewentualnie gdzie to doczytać?
 • Helpful post
  #7
  Markos80

  Automation specialist
  Zerknij do wbudowanej pomocy i zobacz jak wpisywać wskaźniki (Example: P#DB10.DBX5.0 Byte 10). Zamień DBD na DBX.
  PS: GET/PUT to nie jest komunikacja Profinet sensu stricto :) Jeśli chcesz to od firmware 4.0 można 1200 używać jako I-Device (Profinet I/O). W konfiguracji portu Profinet trzeba zaznaczyć IO device i podpisać do drugiego kontrolera. Potem w tabelce wybrać wymieniane obszary.
 • #8
  kornik280
  Level 18  
  Jeszcze dodam od siebie:
  Blok DB nie może być "Optimized block access", oraz we właściwościach CPU "Protection->Connection mechanism" trzeba zaznaczyć "Permit access with PUT/GET"
 • #9
  and_rog
  Level 23  
  Rada Markosa pomogła - DBX zamiast DBD komputer przyjął. Nie mam nigdzie "Optimized block access", i teraz nie mogę znaleźć, ale chyba mam zaznaczone GET/PUT. Po wprowadzeniu zmian jest inaczej:
  Komunikacja Siemens - kilka pytań (GET, PUT)
  instrukcja GET wykonuje się cały czas - tzn. po jej zainicjowaniu cały czas jest na zielono (aktywna), ale nie ma ani done, ani error, ani samej transmisji danych. Skąd się to bierze? Jeden procek na firmware 3, a drugi 4 - to problem? W ustawieniach procesorów mam także:Partner port: Any partner. Może tak być? Choć w zasadzie musi, bo co prawda mogę wybrać drugi procesor (czyli odpowiednia Procek lub PLC_2), ale wtedy nie mogę dać "OK", bo jest nieaktywne.

  27.01.2017:
  Ma ktoś może działający program, który może podesłać, z instrukcjami GET i/lub TM_Mail? Kombinuje i kombinuję i nic... Przy tworzeniu instrukcji, pisze, że tworzy tablicę DB do tej instrukcji, ale nigdzie tej tablicy nie mogę znaleźć. Gdzie ona powstaje? Czy można ją zobaczyć?

  28.01.2017:
  Na forach doczytałem, że stan "Error" oraz opis błędu występują tylko na jeden skan programu, dlatego trzeba zrobić w programie pułapki, aby je zarejestrować. Po wprowadzeniu tej zmiany: jednak jest error, ze statusem "1", czyli:
  Komunikacja Siemens - kilka pytań (GET, PUT)
  Niby wszystko działa, a jednak o czymś zapomniałem.... Sieć IP działa na pewno, kable itp sprawne. Po moich eksperymentach Diagnostic Bufer wygląda tak:
  Komunikacja Siemens - kilka pytań (GET, PUT)

  Już sam nie wiem co sprawdzać, czy konfiguracja poniżej jest poprawna?
  Komunikacja Siemens - kilka pytań (GET, PUT)

  Teraz wybadałem to, że jak obszary odczytu/zapisu są identyczne (np. po 4 bajty) to jest błąd i status "1", a jak obszary są błędnie podane (inna długość) to jest błąd 10:Access to the local user memory not possible (for example, access to a deleted DB).

  Zadziałało. Ale była walka. Zatem zamykam temat...