Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powrot z układu TN-S do TN-C ? Poprawne uziemienie PE ?

citek87 17 Sty 2017 23:59 900 14
  • #1 17 Sty 2017 23:59
    citek87
    Poziom 9  

Panowie mam pytanie.

W zalaczonym pliku mocno uproszczony schemat instalacji.

Zlacze pomiarowe z licznikiem w plocie posesji, w ktorym zrealizowany jest podzial PEN na PE i N. Od zlacza do RG w budynku na osobne zugi wchodzi osobno PE i N (4x120mm2 AL + LGY50mm2). I teraz pojawia sie moje pytanie. Od rozdzielnicy RG poprowadzono kabel 4 zylowy AL 70 mm2 (presja czasu). W rozdzielnicy oddalonej o 120 m od RG na swoj zug wchodzi przewod N (juz nie uziemiony), wykonano uziom przy rozdzielnicy i wprowadzono na osobny zug PE, do ktorego sa podlaczone wszystkie przewody PE. Czy instalacja wykonana jest prawidlowo? Czy powinienem zmostkowac w rozdzielnicy zug N z PE ( w RG TN-S,a nie powinno sie przechodzic w uklad "nizszy").

0 14
  • #2 18 Sty 2017 00:31
    CYRUS2
    Poziom 36  

citek87 napisał:
    wykonano uziom przy rozdzielnicy i wprowadzono na osobny zug PE, do ktorego sa podlaczone wszystkie przewody PE. Czy instalacja wykonana jest prawidlowo?
    Nie.
    Bo zrobileś uklad TT. W jednej instalacji nie może być układu TN i TT.
    citek87 napisał:
    Czy powinienem zmostkowac w rozdzielnicy zug N z PE
    Absolutnie nie wolno. Zabronione.
    citek87 napisał:
    w RG TN-S,a nie powinno sie przechodzic w uklad "nizszy").
    Nie ma czegoś takiego jak układ niższy i wyższy.
    Biorąc się za projekt instalacji kolega powinien wiedzieć dlaczego nie wolno z przewodu N zrobić PEN.
    N wprowadzony na uziom spowoduje że ten uziom nie będzie spełniał żadnej roli w ochronie przeciwporażeniowej. A przewód N chronił nie będzie.

0
  • #3 18 Sty 2017 00:48
    citek87
    Poziom 9  

I jak rozwiazac problem ? Bo troche za poźno jest na wykonanie 2 przeciskow, wykopanie 120 m i polozenie linki od PE w RG do PE w rozdzielnicy.

Wiem co grozi w przypadku przerwania przewodu N od RG do rozdzielnicy ale jest to prawie, że niemozliwe.

0
  • #4 18 Sty 2017 01:23
    CYRUS2
    Poziom 36  

citek87 napisał:
    Wiem co grozi w przypadku przerwania przewodu N od RG do rozdzielnicy ale jest to prawie, że niemozliwe.
    Jest całkiem możliwe.
    Bo zakłada się FR na przewód N. Także RCD 3f rozłącza przewód N.

0
  • #5 18 Sty 2017 01:36
    citek87
    Poziom 9  

Miedzy przylaczem w plocie, a RG po drodze jest wylacznik glowny. W RG zrobilem swoja "rozdzielniczke" z RBK-iem tylko na fazy, w rozdzielnicy oddalonej od RG jest FR tylko na fazowe przewody. Ponawiam pytanie. I co dalej? Bo tak naprawde od RG moja linie mozna traktowac jako WLZ.

0
  • #6 18 Sty 2017 01:43
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Po prostu należy N ze złącza do RG traktować jako PEN i tak go oznaczyć na całej długości. Olej w tej tej sytuacji PE ze złącza do RG. W rozdzielnicy oddalonej o 120m N (PEN) podłączyć do uziemionej szyny PE i wykonać podział.

0
  • #7 18 Sty 2017 01:52
    citek87
    Poziom 9  

"Bo zakłada się FR na przewód N. Także RCD 3f rozłącza przewód N."

Mowimy o RCD w rozdzielnicy ? Rozlacza przewod N ale i przewody fazowe. Nie widze zwiazku. Prosze o konretna odpowiedz. Co nalezy poprawic aby instalacja spelniala warunki ochrony ( bo rozumie, że dzialac bedzie dzialac poprawnie w przypadku normalnej pracy).

Dodano po 7 [minuty]:

Dodam bo to jest istotna informacja, że kazdy obwod wychodzacy z rozdzielnicy jest podpiety pod RCD wiec SWZ jest zapewnione i petla zwarcia mnie nie interesuje. Dobrze pisze ?

0
  • #8 18 Sty 2017 01:56
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Narysuj schemat, nawet na kartce. Zaczynam się gubić. Miało być zasilanie oddalonego budynku, teraz jakieś RCD doszły.

PS. RCD i SWZ to dwie pary kaloszy.

0
  • #9 18 Sty 2017 02:06
    citek87
    Poziom 9  

Wiem, że to pokretne ale sa takie firmy co chca wszystko szybko tanio i na wczoraj, a jak chcesz kabel 5x to mowia na palcu lezy 4x potem sie bedziemy martwic, tylk ozapominaja dodac, że "Ty" sie bedziesz martwil.
    Napisze jeszcze raz. Moze ktos pomoze. Mam przylacz postawiony przez ZE, w ktorym jest rozdzial PEN i idzie wlz do rozdzielni glownejna budynek, z ktorej sa zasilane odbiory na budynku ale przed rozdzielnia jest jeszcze wylacznik glowny pradu. Ja z zuguw, ktore sa w RG wzialem sobie fazy zabudowalem skrzyneczke z FRem w tejze rozdzielnicy wzialem N z zuga i poszedlem dalej 120 metrow i tam zabudowalem kolejna rozdzielnice. Z kolei ta rozdzielnica zasila elementy w w budynku, w ktorym jest zabudowana i kazdy obwod zabezpieczony jest RCD.

0
  • #10 18 Sty 2017 09:23
    e-sparks
    Specjalista elektryk

Łukasz-O napisał:
    Olej w tej tej sytuacji PE ze złącza do RG.
    Pozwolę sobie się nie zgodzić - szkoda marnować jedną żyłę, lepiej zgodnie z logiką ponownie w RG połączyć N i PE na szynie PEN, dobrze byłoby toto uziemić albo podłączyć do fundamentu, następnie do takiej szyny podłączyć żyłę "N" z nowego obwodu i na końcu (po tych 120 metrach) podłączyć ją do uziemionej szyny PE (PEN).
    Tutaj powstanie "punkt podziału" PEN/PE + N.

0
  • #11 18 Sty 2017 18:16
    polaklbn
    Poziom 23  

e-sparks napisał:
    lepiej zgodnie z logiką ponownie w RG połączyć N i PE na szynie PEN, dobrze byłoby toto uziemić albo podłączyć do fundamentu,

Raz rozdzielonego PEN nie można ponownie łączyć.

0
  • #12 18 Sty 2017 19:32
    masonry
    Poziom 29  

Dobra, zapytam inaczej.
    Skąd koledzy maja pewność że w RG budynku mamy do czynienia z N i PE?
    Czy można przyjąć że z PEN w ZKP został wydzielony tylko PE i w RG budynku mamy PEN i PE?
    Przecież wymaganie co do przekroju żyły PEN jest spełnione z zapasem.

0
  • #14 18 Sty 2017 19:57
    masonry
    Poziom 29  

Sugerowałem się kolorystyką żył.
    Może być PEN i N, faktycznie nawet lepiej.

0
  • #15 18 Sty 2017 20:58
    CYRUS2
    Poziom 36  

Łukasz-O napisał:
    Olej w tej tej sytuacji PE ze złącza do RG.
    Łujasz ma rację.
    e-sparks napisał:
    Pozwolę sobie się nie zgodzić - szkoda marnować jedną żyłę
    Przy 120mm2 przewodów roboczych to żyła PE nic nie daje.
    e-sparks napisał:
    dobrze byłoby toto uziemić albo podłączyć do fundamentu
    W jakim celu ? Dla ochrony przeciwporażeniowej na przekroju 120mm2 to kompletnie nic nie da. Taki gadżet.
    e-sparks napisał:
    , następnie do takiej szyny podłączyć żyłę "N" z nowego obwodu i na końcu (po tych 120 metrach) podłączyć ją do uziemionej szyny PE (PEN).
    Tak się nie robi.To autorskie rozwiązanie - sprzeczne z normami.
    Kolego - nigdy nie wiadomo kto będzie naprawiał awarie w instalacji.
    Dlatego muszą być zachowane zasady.
    Dlatego instalacje robi się zgodnie z nomami.

Rozwiązanie problemu jest proste.
    W WLZ w układzie TN-C Do tego WLZ podłączone obie instalacje.
    Do drugiej instalacji dochodzi WLZ. w TN-C.
    Druga instalacja nie jest zasilana z pierwszej instalcji TN-S.

0