Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FXA990 Gaming - Brak obrazu, mysz i klawiatura nie działa

QueenSumm 18 Jan 2017 00:56 2517 19
    QueenSumm
    Level 8  
    Witam mam pewien problem dotyczący PC, przed wyjazdem normalnie grałem Wiedźmin3, CS:GO itd. Wszystko działało jak trzeba. Po powrocie (1 tydzień), wracam, próbuje włączyć i nic brak obrazu. Klawiatura i mysz także nie działają. Na ekranie jest No Signal i tyle. PC chodzi normalnie, nic nie piszczy, wszystkie wiatraki wentylatory itd. się kręcą, tak samo dyski i grafika (monitor działa sprawdzałem na Laptopie). Nie wiem co może być przyczyną, więc liczę że pomożecie :) Grafika GTX 970, Procek procesor FX-9590, zasilacz 850W Silent Pro, Płyta MSI FXA990 Gaming.
    Ps. Nie mam zastępczej grafiki i zasilacza :/ A procek procesor na bank dobry bo pilnuję pasty i temperatury :) Chłodzenie za 600pln robi swoje :P
    310artur
    Level 43  
    Chłodzenie robi swoje - się kręci :D
    Nic nie piszczy i nigdy nie piszczało? Ma to speaker w ogóle? Fakt że część płyt MSI milczy jak jest wszystko OK ale większość jednak robi jedno beep na znak że jest OK.
    Na początek to go rozbierz. Zostaw na płycie tylko CPU chłodzenie CPU i speaker. Włącz zwierając śrubokrętem piny PWR na płycie. Daj znać czy się speaker odezwie, powinien brak RAM sygnalizować.
    PS po czym wnosisz że komputer działa tylko obrazu nie ma? W głośnikach słyszysz że system wystartował? A może dioda dysku mryga tak jakby system się ładował? A może po prostu wentylatorki za 600 stów się kręcą i po tym wnosisz? Bo jeśli to ostatnie to nic nie znaczy...
    QueenSumm
    Level 8  
    Kurczę teraz jak się zastanawiam to na początku chyba zawsze było takie"BEEP" a teraz nie ma,co do dźwięku startu systemu to też nie ma, wydawało mi się że skoro dioda od dysku mruga to wszystko się ładuje, ale teraz po tym co piszesz i co wyczytałem na necie to Mysz i Klawa nie działa i nie ma tego "BEEP" ponieważ BIOS się nie załadował.
    A teraz do rzeczy wyciągnąłem wszystko od Karty graficznej,RAMu itd po odpięcie CD-ROMu i Speaker Piszczy "2x Długie 1x Krótko potem przerwa i tylko 2x Długie" FXA990 Gaming - Brak obrazu, mysz i klawiatura nie działa
    Aseri15
    Level 32  
    Czyli poprawnier sygnalizuje brak RAM. Włóż RAM na swoje miejsca, wykonaj reset CMOS i spróbuj go wystartować.
    QueenSumm
    Level 8  
    CMOS Zresetowałem, mam 4x 8GB RAMu próbowałem wszystkich po kolei/osobna i nadal nic :/
    Aseri15
    Level 32  
    Jesteś pewien, że poza Tobą nikt nie miał z nim kontaktu ?

Proponuję wytargać wszystko z obudowy, tak aby mieć łatwy dostęp. Rozkładasz to sobie na biurku ( lub jakiś izolator: styropian, dywan ). Podłączasz płytę wraz z procesorem, chłodzeniem i RAM na tzw. " pająka ". Monitor jest Ci zbędny. Słuchasz głośniczka. Jeżeli jest jeden krótki " BEEP " to znaczy, że się uruchomił poprawnie. Jeżeli nie, wyciągasz jedną kość i sprawdzasz kolejną. Sprawdź również samą bateryjkę, niektóre płyty blokują start, gdy jest ona rozładowana.

Miernik posiadasz ? Pomiary jakieś robiłeś ? Wszystkie wtyki zasilacza siedzą prawidłowo ?

Dodano po 1 [minuty]:

Przy okazji jak będziesz miał to wszystko na wierzchu, możesz przedmuchać sloty pamięci RAM.
    QueenSumm
    Level 8  
    Zasilacz i Grafikę sprawdziłem i mają napięcie w normie, raczej nikt nie grał na nim (przynajmniej nikt się przyznać nie chce^^) a jeśli chodzi o Baterię to jak ją sprawdzić czy rozładowana? bo w sumie jej nigdy nie miałem okazji sprawdzać czy rozładowana więc zielony jestem.Jeśli chodzi o RAM to robiłem tak jak mówisz i nic nie słychać a bez RAMu jęczy BIOS :/
    sylweksylwina
    Moderator of Computers service
    To, że "jęczy" bez RAM'u to dobry znak, proponuję abyś przetestował pamięć RAM w innym komputerze. Napięcie baterii sprawdzisz woltomierzem. Sprawdź też czy spód procesora jak i podstawka są całe, nienaruszone.
    QueenSumm
    Level 8  
    OK a więc tak Procesor jako pierwszy sprawdziłem i wszystko wydaję się być ok na pręcikach nie ma kurzu ani nic a pasta była dobra(ale wymieniłem przy okazji na nową :P ) Baterię sprawdziłem i ma 2,98V . Co do RAMu to nie mam zbytnio gdzie go sprawdzić :/ ale 4 kości by się zepsuły na raz ?
    Aseri15
    Level 32  
    Teoretycznie bateria OK. Procesor OK, bo jęczy bez RAM. A skoro z RAM'em ruszyć nie chce, to tutaj należy szukać przyczyny. Albo załatw jedną kość, żeby sprawdzić swój zestaw, albo swoje kości sprawdź w innym zestawie ( np. u znajomego ).

QueenSumm wrote:
    ale 4 kości by się zepsuły na raz ?

Nie wiemy co działo się z komputerem podczas Twojej nieobecności, więc niewykluczamy takiej możliwości.

Jeszcze jedno, jak dobrze zrozumiałem, to testowałeś każdą kość osobno bez karty graficznej ? Masz tam zintegrowaną ? Bo chyba nie widzę, więc może spróbuj z kartą graficzną ? Czyli:

MB + CPU + Chłodzenie + 1 kość RAM + Karta Graficzna.

Efekty ?
    QueenSumm
    Level 8  
    A więc tak mam Serwis na dole ale zajmują się Laptopami a nie PC, ale sprawdzili mi Zasilacz i Grafikę i są w 100% Dobre bo podłączyli i śmiga. Co do zintegrowanej to nie ma w tej płycie :/ Próbowałem z Grafiką i Bez podpinając RAMy różne ale nadal 0 Efektu :/ więc Albo RAM albo Płytę szlak trafił na to wychodzi tak? :/
    PS. Nie ma nadal dźwięku BIOSu przy starcie nawet przy wyciągniętej Grafice... Jedynie bez RAMu piszczy, i Klawiatura i Mysz także nie działają :/
    Aseri15
    Level 32  
    Na pierwszy ogień idzie RAM. Płyta żyje, bo piszczy jak RAM'u nie ma. Jakby nie piszczała bez pamięci, to wtedy już by było gorzej.

Mam wrażenie, że chodzi tutaj o jakąś pierdołę :D Tylko nie wiem jaką. Podrzuć jakieś zdjęcia tej MoBo, bo tamto zdjęcie jak w obudowie siedzi, to mało na nim widać. Dobrze wkładałeś te pamięci ? Siedziały jak powinny ? Czasem warto sprawdzić dwa razy...
    Dodano po 1 [minuty]:
    QueenSumm wrote:
    PS. Nie ma nadal dźwięku BIOSu przy starcie nawet przy wyciągniętej Grafice...

Nie startuje poprawnie, więc takiego dźwięku nie usłyszysz.

QueenSumm wrote:
    Jedynie bez RAMu piszczy

To oznaka, że płyta żyje...

QueenSumm wrote:
    Klawiatura i Mysz także nie działają :/

W tej chwili najmniej są Ci te urządzenia potrzebne ;) Jak komputer wystartuje, to mysz i klawiatura również zaczną działać. To najmniejszy problem na tą chwilę.

Dodano po 13 [minuty]:

BIOS resetowałeś zworką ? Czy po tej operacji usunąłeś zworkę ?

Dodano po 2 [minuty]:

Sprawdź jeszcze w jakiej pozycji jest SWITCH:

QueenSumm
    Level 8  
    HeHe nie no Pamięci dobrze włożone bo inaczej się nie da bo to wcięcie jest :P chyba w pół bym połamał gdybym na siłę wczepiał ^^
    Co do zdjęć to robiłem fonem i znalazłem to.... gdyby nie Flash to bym pewnie tego nie zobaczył nigdy bo bez Flasha nie widać na czarnym, kondensatory wyglądają normalnie a pod to ustrojstwo nie zajrzę co tam jest bo nie ma nigdzie śrubek... nie wiem jak to ściągnąć a miejsca naprawdę mało ledwo Telefon się mieści... przetarłem palcem i nie wygląda/pachnie to na Elektrolit a 2 sprawa to blisko Procka to jest 3/5cm do Procesora. Na zdjęciu nr1 między Kondensatorami widać że także olejowato jest :/
    SWITCH jest na Default, a co do Reset CMOS to robiłem i nic :/
    FXA990 Gaming - Brak obrazu, mysz i klawiatura nie działa FXA990 Gaming - Brak obrazu, mysz i klawiatura nie działa
    Aseri15
    Level 32  
    Wyciągnij ją z obudowy, miejsca, które zaznaczyłeś, są źle złapane, przez co jakościowo nic tam nie widać. Coś jakby upalone, ale nie jestem w stanie stwierdzić. Śruby mocujące mogą być od spodniej strony płyty, ewentualnie radiator trzyma się na kleju, paście lub termopadach. Zrób dobrej jakości zdjęcia tych miejsc przy dobrym świetle i wyciągniętej płycie z budy, to wtedy może coś uda się wywnioskować.

Dodano po 55 [sekundy]:

Elektrolit to nie jest, bo nie masz tam w pobliżu żadnych kondensatorów elektrolitycznych. Wszystko obsadzone polimerami.

Dodano po 48 [sekundy]:

A pod tym ustrojstwem, jest zapewne sekcja zasilania CPU.
    sylweksylwina
    Ta olejowata substancja może wytrąciła się z termopadów pod radiatorem; podobny przypadek: https://forum.dobreprogramy.pl/oleisty-wyciek-na-sekcji-zasilania-msi-970-gaming-534115t/
    Zanieś do serwisu PC tam sprawdzą wszystkie podzespoły. W tym momencie ciężko bez podstawiania podzespołów.
    QueenSumm
    Level 8  
    Płyta jest na Gwarancji jeszcze przez Rok to samo tyczy się Procesora :/ tylko czy Morele uzna to do Reklamacji, bo w końcu ja nie ingerowałem w niczym... samo się stało :/
    A co do zdjęć to jutro więcej podeślę dziś już ciemno a oświetlenie fatalne mam :/
    sylweksylwina
    Chyba przydałoby się najpierw zdiagnozować w czym jest problem? Po diagnozie wyślij na gwarancję uszkodzony podzespół (jeżeli jest to w ogóle CPU lub płyta). Jeżeli nie ma na nich uszkodzeń fizycznych to powinni uznać gwarancję.
    310artur
    Level 43  
    Dokładnie obejrzyj też chłodzenie. Może to ustrojstwo za 600 stów przecieka i stąd te oleiste plamy. Niby chłodzenie wodne ale na 100% wody w nim nie ma tylko właśnie jakiś olej glikol albo innych płyn do chłodnic. W samochodzie lejesz zamiast wody glikol żeby nie zamarzł a w PC żeby ciecz prądu nie przewodziła w razie usterki.

Jak na moje to źle wygląda właśnie. Bez RAM piszczy więc do tego momentu działa. Wkładasz RAM powinna piszczeć na brak grafiki albo uszkodzony RAM a tego nie robi. Normalnie powiedział bym płyta uszkodzona ale tu to tak na dwoje babka wróżyła albo płyta albo procesor. Fakt jakbyś dał radę jedną pewną kość RAM zdobyć na test albo swoją jedną chociaż gdzieś sprawdzić to tyle by było wiadomo że to nie RAM. No ale dobrze rozumujesz marne szanse żeby 4 padły na raz tak samo. Bo normalnie jak padną to piszczy tak samo jak przy braku RAM. Specyficzna usterka by to musiała być.

Baterie wymień. Ona jeszcze żyje ale powinna mieć 3V lub więcej (nowa ma jakieś 3,25V). Nie sądzę że to jest problem ale wiesz u chińczyka kupisz taką CR2032 za maks 2PLN (i tam kup bo chińskie CR2032 to i tak sony philipsy itp bo jest raptem kilka fabryk gdzie to kują więc po co płacić 5PLN)

A na koniec ci powiem jedno - nie śmiej się że ktoś pyta czy dobrze RAM wsadziłeś. Normalnym ludziom zdarza się nie docisnąć (nie zapniesz zatrzasku) i to miewa tragiczne skutki. Ale było tu już paru takich co im się udało SDRAM w gniazdo DDR4 wbić i sprawdzać czy ruszy. Jak to ktoś napisał jak masz IQ odwrotnie proporcjonalne do siły to się da zamontować :D
    QueenSumm
    Level 8  
    Rozumiem ^^ ok to jutro z rana pojadę kupić Bateryjkę Nową i zobaczymy a co do Radiatora to nie przecieka nic więc ten cały Termopad musiał nawalić :)
    310artur
    Level 43  
    Jeżeli czyścisz sprzęt sprężonym powietrzem to też czasem ślady zostają (choć raczej nie oleiste). Generalnie jeśli to jest oleiste to raczej prądu nie przewodzi więc nie powinno szkodzić. Chyba że by się do gniazd/slotów dostało bo wtedy może zadziałać jak izolator i coś może nie łączyć.