Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aparat do zdjęć na wakacjach i innych kilka razy w roku - budżet ok 5 tys zł

18 Sty 2017 01:15 2838 16
  • Poziom 5  
    Chciałbym poprawić jakość wykonywanych kika razy do roku zdjęć rodzinnych/wakacyjnych. Dziś mam kilkuletni kompakt Sony dsc-dx9 i budżet na nowy aparat mniej więcej 5 tys zł. I kompletnie nie wiem czy lustrzanka (jaka?) czy bez lustra (jaki?). Podpowiedzcie proszę. Zdjęcia jak napisałem wyżej, robię tylko na potrzeby uwieczniania zdarzeń rodzinnych, choć być może wkręcę się z nowym aparatem także do innych okoliczności ;)
  • OptexOptex
  • Poziom 39  
    Ja bym wybrał coś takiego.
    http://www.canon.pl/for_home/product_finder/cameras/digital_camera/powershot/powershot_g3_x/
    Cena to trochę ponad 3 000. Resztę pieniędzy przeznaczył bym na niewielką lampę dedykowaną (nie musi być Canona), dobry futerał, kartę pamięci, kompaktowy statyw, dodatkową baterię. Zastanowił bym się nad dokupieniem wizjera chociaż za mniej można mieć całkiem fajny monitor do filmowania.
  • Poziom 5  
    W zasadzie nie myslalem o kompakcie ale generalnie ma to sens. Dobry kompakt zastapi moje braki wiedzy foto ;) I oszczedze noszenia plecaka ze szklami ;) Mysle ze to dobra rada. Pozostaje mi wybor. Zestawilem sobie nastepujace modele:
    1. Leica v-lux (na pierwszy rzut oka to chyba to samo co FZ1000? tyle ze cena x2?)
    2. Canon Powershot G3X (trochę boje się o ten zoom - x25 - czy nie odbija się na jakości? i brak wizjera :(
    3. Canon Powershot G5X (tu znow zoom maly :(
    4. Sony CyberShot DSC RX10 II (4k jak dla mnie zbędne, widziałem dużo narzekania na wolny zoom)
    5. Sony CyberShot DSC RX100 (maly zoom i jw.)
    6. Panasonic Lumix DMC FZ1000
    7. Panasonic Lumix DMC LX15
    8. Nikon DL 24-500
    9. Fujifilm X70
    10. cos innego?
    Chyba prawie wszystkie powyższe maja 1calowa matryce (poza Fujifilm) i obsluguja RAW. Problemem jest moje slabe rozeznanie w niuansach technicznych i dletego licze na Wasza pomoc :)
  • Poziom 39  
    quickstarter napisał:
    Dobry kompakt zastapi moje braki wiedzy foto

To może zastąpić tylko wynajęty fotograf :D.
    Jeśli nie jesteś jakoś specjalnie zainteresowany procesem fotografowania a tylko efektem końcowym to nie ma co bawić się w wymienną optykę. Dobrze czujesz że duży zoom to strata jakości ale w sprzęcie za spore pieniądze nikt nie wkłada badziewia więc w zakresie 3-5 000 możesz wybierać w ciemno po wyglądzie. Jeśli wizjer jest potrzebny to można go dokupić albo wybrać coś ze zintegrowanym ale wiadomo gabaryty będą większe i masa. Leicą bym sobie nie zawracał głowy bo tam znaczek podwyższa cenę o 30% :). Patrz na testy (chyba optyczne robią najlepsze) i na sample z niezależnych źródeł. Przymierz do ręki, skonsultuj z bliskimi - będzie dobrze :).
  • OptexOptex
  • Poziom 26  
    Zdecydowanie wybierz coś z bezlusterkowców panasonic i olympus z matrycami m4/3 lub fuji i sony z matrycami aps-c czyli takimi jak w lustrzankach.
    Jakość i opcja dopinania innych obiektywów robi swoje.
    W takim budżecie kupisz świetny aparat ale zdjęcia w automacie będą takie same jak z aparatu za 1600zł jak i za 5000zł.
  • Poziom 2  
    quickstarter napisał:
    8. Nikon DL 24-500

Świetny aparat, ale tyko na papierze. Nikon ma już prawie rok poślizgu. Ostatnie plotki mówią o marcu 2017 :-/
    Czekam na niego, bo ma mieć ogniskową do 500mm i cena ok. 4,5tys. zł.

Panasonic Lumix DMC FZ1000 ma świetne opinie i teraz jest stosunkowo tani (ponizej 3tys.), bo wchodzi nowy Panasonic Lumix DMC FZ2000 tyle, że cena 5,5tys. a różnic prawie nie ma.
    Jest jeszcze Sony Cyber-shot DSC-RX10 III z absurdalną ceną 7tys. zł.
    No i jest jeszcze Leica v-lux, ale też drogo.

Szukałem aparatu z matrycą większą niż 1/1,7", wizjerem oraz ogniskową przynajmniej 400mm.
    Gdyby mi nie zależało na zoomie brałbym FZ1000.
  • Poziom 5  
    W wyborze skupie się jednak na kompaktach - niezależnie od tego ze czesc z nich gabaryty ma rzeczywiście słuszne ;) Zgodnie z sugestia odpuszczam Leice. Odpada tez X70 bo wydaje mi się ze staloogniskowy obiektyw będzie mnie ograniczal w czasie podróżniczych eskapad choć sama matryca kuszaca ;) Ze względu na mizerny zoom odpuszczam G5X i Sony RX100. LX15 tez odpada - wysoka jasność to chyba trochę mało do uznania optyki za bardzo dobra... I już wybor się mocno zawezyl ;)
    Pozostaje FZ100, G3X, DL24-500 i RX10. I czy to nie dziwne ze najbardziej mnie kusi prawie najstarszy z nich? Czytalem po kilka testow każdego z nich i Panasonic generalnie oceniany jest najlepiej. Szeroka ogniskowa a wiec zoom dość spory, nienajgorsza jasność, jest lampa i wizjer, wyświetlacz wprawdzie nie jest dotykowy ale nie jest to wg mnie jakas ogromna wada - fakt - opcja wskazywania na ekranie punktu ostrości jest fajna u Canona ale bez niej tragedii nie ma. I Panasonic jest najtańszy... Przy 2,7 tys zl sporo zostaje na akcesoria. Abstrahuje tu od ergonomii, jakości wykonania, poziomu obudowy i jej struktury - jutro zamierzam przetestować ww aparaty organoleptycznie ;) Co sadzicie o moich wnioskach? Wyprostujcie je proszę trochę jeśli nie sa zasadne :) Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Czyli wybierasz aparat w obudowie lustrzanki, który swoim obrazkiem rozczaruje bardzo szybko, dziwny wybór, a mega zoom do czego może być przydatny jeśli wymaga przy tak małej matrycy i ciemnym obiektywie statywu żeby coś nadawało się do oglądnięcia.

http://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-op...mpus-om-d-e-m10-mark-ii-14-42-mm-czarny.bhtml
    rewelacyjny aparat

albo tańsze
    http://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-op.../x-t10-xc16-50mm-ois-ii-xc-50-230mm-ois.bhtml

Tym zrobisz lepsze zdjecia niż wszystkimi wymienionymi przez ciebie
    http://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/olympus-pen-e-pl7-14-42-mm-czarny.bhtml
  • Poziom 39  
    Nie ma problemu żeby znaleźć kompakt z zoomem 4-5, bardzo jasnym obiektywem rzędu 1.8-2 czego w bezlusterkowcach nie znajdziesz typu Canon G 16 lub G1X Mark II. Ewentualnie mała lustrzanka ale kupowanie lustrzanki z 1 obiektywem (bezlusterkowca też) jest średnio ekonomiczne i sensowne.
  • Poziom 26  
    Ale co z jasności obiektywu jak matryca malutka i to jeszcze często upakowana pikselami tak że detal na zdjęciu jest zmasakrowany plus piękne odszumianie programowe.
    Nie odradzam ale przed zakupem upewnić się co oferują takie aparaty bo można się mocno rozczarować.
  • Poziom 39  
    G1X Mark II matryca 1.5 cala czyli większa od 4/3 w proponowanych przez Ciebie Olympusach.
  • Poziom 2  
    quickstarter napisał:
    Pozostaje FZ100, G3X, DL24-500 i RX10.

FZ100 czy FZ1000? G3X nie ma wizjera, a to duuuża wada w podróży, DL24-500 to wielka niewiadoma, RX10 słaby zoom.

marcode napisał:
    Czyli wybierasz aparat w obudowie lustrzanki, który swoim obrazkiem rozczaruje bardzo szybko, dziwny wybór, a mega zoom do czego może być przydatny jeśli wymaga przy tak małej matrycy i ciemnym obiektywie statywu żeby coś nadawało się do oglądnięcia.

Nie chcę wywoływać g.burzy.
    Wszystko zależy do czego apartu się używa i jaki efekt chce się osiągnąć.
    Nie prawda, że potrzebujesz statywu do zrobienia ostrego zdjęcia na dużym zoomie. Kwestia wprawy.

Aparaty z wymienną optyką dla mnie mają kilka poważnych wad. Przede wszystkim są mniej uniwersalne. Zawsze jest dylemat, który obiektyw zabrać. Wierz mi że jak wchodzisz na 2km górkę, albo idziesz na 20km spacer po szlaku w pełnym ekwipunku to każdy gram się liczy. No i cena dobrego obiektywu to tyle co kompakt.
    Do tego są miejsca w których nie wymienisz bezpiecznie obiektywu.
    Jeżeli robi się zdjęcia przyrody w podróży, to trzeba mieć możliwość zrobienia szybkiego zdjęcia robala z 0,5m jak i dzięcioła na czubku drzewa.

Przykład: Raz przed wschodem słońca natknąłem się na stado żubrów na polanie. Dziewczyna zakręciła się przy wymianie obiektywów i nie zrobiła żadnego zdjęcia. W tym czasie ja strzeliłem kilka swoim starym kompaktem. Zdjęcia nie były idealne, ale wyszły całkiem nieźle.

Any way... ja czekam cierpliwie na swojego Nikona DL24-500 choć pojawiają się wątpliwości, czy w ogóle się wejdzie do sprzedaży.
  • Poziom 5  
    quasim napisał:
    quickstarter napisał:
    Pozostaje FZ100, G3X, DL24-500 i RX10.

FZ100 czy FZ1000? G3X nie ma wizjera, a to duuuża wada w podróży, DL24-500 to wielka niewiadoma, RX10 słaby zoom.

oczywiście FZ1000 - zero mi ucieklo ;)
    Ogladalem go wczoraj i musze przyznać ze zrobil na mnie pozytywne wrazenie - dobrze lezy w rece, miejsca styku z reka sa podgumowane wobec czego nie slizga się i nie jest az tak duzy by jego rozmiary były przeszkoda w użytkowaniu. Nie odniosłem tez wrazenia trzymania w reku zabawki a z niektórymi aparatami tak było. Natomiast G3X z dolaczonym wizjerem wygląda wg mnie idiotycznie i mało poręcznie niestety. Wobec tego wybor padl na Panasonica.
    Pozostaje mi jedynie taki dylemat czy przymknąć oko na brak ekranu dotykowego i fakt ze jest to aparat sprzed 3 lat a na rynku funkcjonuje już jego nastepca. Nie ukrywam ze jednak cena jest bardzo atrakcyjna i za mniej więcej 3,6 tys zl mogę tu mieć aparat z dedykowana kabura, dodatkowy akumulator, dekiel, dobry filtr i 2-3 karty. Koszt FZ2000 to dziś minimum 5,2 tys a nie wiem jak szybko spadają ceny nowosci na rynku aparatow :( Niemniej przypuszczam ze skoro jest w sprzedaży jeszcze poprzedni model to cena prędko nie spadnie do około 4-4,5 tys zl (za taka ceny bym zaakceptowal zakup). No i ten Nikon 24-500 mnie tez kusi ale poki co nie wiedomo przecież kiedy - i czy wogole ;) - pojawi się na rynku. Wlasciwie z zakupem moglbym wstrzymać się jeszcze 2 miesiące jednak nie sadze by w tym czasie na rynku dokonala się rewolucja w interesującym mnie zakresie ;)
  • Poziom 26  
    qusim, argumenty kiepskie ale wielu namawia zawsze do tego co jest sam przekonany, ja nie będę namawiał nikogo do zakupu sprzętu, którym się rozczaruje, to nie czasy żeby pakować tyle kasy w sprzęt porównywalny do tego co ma każdy w kieszeni w smartfonie.
  • Poziom 5  
    Aparat kupiony. Temat do zamkniecia. Dziekuje wszystkim za pomoc :)
  • Poziom 5  
    FZ1000. Przeczytałem dziesiątki opinii i testów, obejrzałem na żywo i kupiłem. Cóż, to nie nowy model i kilka mankamentów ma, ale mam nadzieje że nie będę żałował :) Jutro wyjeżdżam na kilka dni więc będzie okazja do mocnej próby ;) Pozdrawiam