Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.

ZwieZak90 18 Jan 2017 03:25 32769 196
Buderus
  • #121
    marekj31
    Level 22  
    Zróbcie sobie test jeden panel PV do zabawy i dokonajcie pomiarów ,wcale ten kąt nie musi być tak idealnie ustawiony do słońca jest pewna tolerancja .
  • Buderus
  • #122
    insippo
    Level 2  
    ZwieZak90 wrote:
    Proszę wybaczyć długą nieobecność...
    Ja cały czas piszę o pionowym odwiercie ok150m wgłąb ziemi a nie o kolektorze poziomym przede wszystkim z tego względu że kolektor poziomy zmienia temperaturę w ciągu roku a to źle i nie nadaje się na jakikolwiek akumulator ciepła bo ma zbyt duży "kontakt" z powietrzem.

    Gdy w takim pionowym odwiercie napotkamy na poziom wodonośny to dobrze w normalnym przypadku gdy pobieramy ciepło z ziemi ale źle gdy chcemy zagrzać trochę ziemię bo nasze ciepło zamiast zostać przy rurach rozejdzie się po dużym obszarze i przez to prędko wychłodzi lub popłynie gdzieś z wodą.

    Studiowałem temat akumulatorów ciepła w gruncie "borehole thermal energy storage" i jest to całkiem obiecująca technologia, znalazłem dwie firmy w Polsce które mogą zrobić coś takiego(również ostrzegają przed wodą gruntową),
    jednak uważam to za zbyt drogą rzecz dla przeciątnych ludzi ponieważ trzeba by wywiercić sporo dziur w ziemi i ciężko przewidzieć jakie będą efekty.
    Dowiedziałem się że dla mnie akumulacja ciepła może być kompletnie nie opłacalna gdyż cały teren jest wodnisty a wody gruntowe mam na głębokości ok 12m więc dużo energii uciekało by, JEDNAK......
    gdy podłączymy solary za odwiertem a przed pompą ciepła to podniesiemy chwilowo COP pompy....

    Pisałem do serwisu firmy ENSOL na temat podłączenia ich paneli hybrydowych jako dolnego źródła pompy ciepła i moje obawy związane ze skraplaniem i szokiem termicznym itd. Nie odpisali mi konkretnie ale podesłali wytyczne montażu w których znajduje się właśnie podłączenie ich pod pompę ciepła.
    Skoro w instrukcji jest taki schemat to pewnie podłączenie do pompy ciepła nie spowoduje uszkodzeń paneli....

    Dla informacji od dwóch tygodni moje panale(12szt) stoją w garażu i czekają na montaż. Stwierdziłem że dobrym rozwiązaniem będzie zamontować je na solar trakerze ale że te są za drogie to chcę zbudować sam (rękami mojego taty).
    Wacham się pomiędzy dwiema konstrukcjami:
    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.
    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.
    Pierwszy jest prosty ale zajmuje dużo miejsca i nie jest taki doskonały ale tani (ok1500-2000zł) natomiast drugi żeby miał ręce i nogi wymaga specjalistycznej przekładni pierścieniowej. Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła. znalazłem taką za 1000zł więc cały taki tracker wyniusł by mnie jakieś 2000-2300zł


    Hi. Sorry my english. Small question. Where i find in Poland slewing drive with 12 or 24v dc motor for solar tracker ? Thank you.
  • #123
    ZwieZak90
    Level 11  
    Hi, I didn't find that drive in Poland, even I think is impossible, only use from some old machine but it's gonna be too big to mounting on tower. What is important you must find proper size exactly to your construction and must be strong enough. My one I have buy new on U.K. Ebay from guy what made satellite TV.
    Also 12V 24V motor is not good idea becouse you need stronger motor with gearbox what is real expensive and hard to find. I using three phase 400v motor with gearbox supply from inverter to changing direction.
  • Buderus
  • #125
    ZwieZak90
    Level 11  
    Witam.
    Nic się nie dzieje, nie daje znaków życia a projekt pewnie umarł.

    Jeszcze nie umarł.
    Mam walący się dach na wiacie i muszę zrobić nowy dach, tym się zajmuję na razie.

    A co do kogeneracji...
    W dalszym ciągu nie mam dobrego pomysłu jak zrobić wymienniki ciepła do paneli fotowoltaicznych. Próbowałem znaleźć spawarkę laserową bądź zgrzewarkę ultradźwiękową ale albo są za słabej mocy albo kosztują więcej niż ten cały projekt :-) Odpuściłem. Lutowanie ponoć też odpada po pierwsze primo aluminium nie bardzo lubi się lutować po drugie ultimo miedź i aluminium są bardzo trudne do zagrzania ze względu na dużą przewodność cieplną a także kurczą się po ostygnięciu powodując liczne pęknięcia lutów i deformację materiału. Jedyne co myślę jestem w stanie zrobić to zbudować prasę do wytłaczania rowków w tafli blachy aluminiowej tak żeby później wciskać w te rowki rurki miedziane. Myślę że 50t nacisku powinno wystarczyć :-) spróbuję jak tylko będę na tyle czasu.

    Tym Czasem...
    Miałem problemy z grzaniem zbiornika cwu. Albo przepływ przez wężownicę był za mały żeby zagrzać wodę w zbiorniku albo zbyt duży i pompa przepompowywała gorącą wodę z góry bufora na dół i mieszała z zimną, w efekcie po chwili pracy cała woda w buforze była wymieszana. Postanowiłem wywalić zbiornik cwu a zamiast tego grzać wodę przepływowo przez bufor, na wypadek gdyby się nie zagrzała zamontuję dobrze izolowany termicznie zbiornik pojemnościowy 30l grzejący grzałką wodę do 65*C. Woda jest "sterylna" dodatkowo stosując zawór anty-oparzeniowy zmniejsza się przepływ przez wężownicę w buforze i woda ma więcej czasu na nagrzanie się.

    Kocioł wychładza mi wodę...
    Po wygaśnięciu w piecu pompa dalej "widzi" temperaturę która tym razem pochodzi z bufora i nie wyłącza się do puki cały bufor nie ochłodzi się do ustawionego minimum załączenia. Musi być tam sterownik różnicowy (T1+5>T2= Załącz pompę).

    Zależy mi także na zimnie...
    Latem jak jest gorąco fajnie było by mieć klimatyzację więc wykorzystam zbiornik cwu jako bufor zimna i będę go schładzał pompą ciepła jednocześnie odzyskując ciepło z powietrza. w ten sam zbiornik wepnę niedoczekane panele hybrydowe. Na wejściu dolnego źródła temperatura będzie dochodzić do 20*C.
    Oczekuję tym samym bardzo wysokiego COP

    Kupiłem już rury karbowane na wymiennik cwu Rura karbowana 50mb DN 20 AISI 304
    oraz solarną 20mb DN25 AISI 304 (polecam www.karbowane.pl).
    Licytuję też 10 letnią pompę ciepła Viessmann vitocal 300 10kW aktualna cena 1900zł :-)
    Za odwierty spodziewam się zapłacić duuużo więcej :-/

    Trzymajcie się ciepło ;-)

    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.
  • #126
    idepopizze
    Level 33  
    Schemat ciekawy, ale poczytaj co piszą praktycy z tematu o pompie ciepła. Zdecydowanie lepiej jest grzać pompą bezpośrednio instalację niż nagrzewać nią bufor. To taki drobiazg który zapamiętałem z tamtego wątku
  • #127
    ZwieZak90
    Level 11  
    Zdecydowanie lepiej używać pompę ciepła w układzie z buforem. Większa stabilność układu oraz zdecydowanie mniejsza ilość startów kompresora zwiększając jego żywotność. Niema minusów po za ceną bufora. Nie czytałem wątku ale to co wiem to to co napisałem.
  • #128
    walus1980
    Level 11  
    Witam wszystkich.
    Mam w domu zainstalowaną pompą ciepłą pionowo w dół 180m. Zastanawiam się nad zainstalowaniem paneli na dachu. Też myślałem o zbiorniku buforowym, ale jak kolega idepopizze napisał bardziej efektywne i ekonomiczniejsze będzie w pierwszej kolejności zasilić odbiorniki elektryczne w domu, w tym pompę a nadwyżkę w zbiornik ( o ile jest taka elektronika sterująca pod 3 fazy)
  • #129
    idepopizze
    Level 33  
    Jeszcze pytanie raczej formalne.
    Na schemacie masz zaznaczone kaloryfery, czy tak jest w rzeczywistości czy masz może podłogówkę ? Pytam bo nie chce mi się przeglądać tego tematu od początku.
  • #130
    ZwieZak90
    Level 11  
    Dlaczego grzanie pompą ciepła o stałej mocy bezpośrednio instalacji o z reguły mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło i bez bufora jest lepsze? niech ktoś wytłumaczy...

    Tak ojciec był uparty i 2lata temu wymienił wszystkie grzejniki stare żelazne na aluminiowe z "armatura Kraków" i teraz szkoda, broni ich przed wymianą na podłogówkę jak skarbu ;-)

    Kiedyś może uda mi się przekonać że to lepsze albo jak zaczną się rozpuszczać bo instalacje mam z miedzi ;-) wtedy nie wiedzieliśmy o korozji galwanicznej.

    Kombinuje jeszcze spiąć kolektor hybrydowy żeby grzać bufor ale tu prawdopodobnie będzie aluminiowy absorber a próżniowe mam w miedzi więc na przozniowych założę wymiennik płytowy żeby odseparować układy.
  • #131
    idepopizze
    Level 33  
    Aluminiaki w instalacji na miedzi ....
    Może by to jeszcze miało jakieś tam życie w grawitacji, ale z dodatkiem pompki i temperatury jako "katalizatorów" to wróże im krótkie życie.

    A miedz i aluminium są dalekooo od siebie w ciągu elektrochemicznym.
    Na dnie w buforze odłoży się syfek z aluminium. Najprawdopodobniej ten syfek będzie miał zły wpływ na wymienniki które zamierzasz użyć w instalacji (ten w PC) po prostu go zapcha, a dalsza lawina w pompie to już do wyboru. Zastanawiałem się czy może od tego syfu uwalić się pompka w instalacji CO jednak sądzę że ona to raczej w drugiej kolejności - ze względu na pojemność bufora. Chociaż te starsze są na to bardziej odporne. Też mam w tym temacie własne doświadczenia. Jakby co to pomaga trochę ocet - jeżeli nie da się dobrać do wirnika pompki.

    Szykuj pieniądze na plastikową rurkę w podłodze i przygotuj się psychicznie na demolkę domu.

    Może tak odpowiem na pierwsze pytanie:
    Kluczowe jest tutaj słowo którego użyłeś - instalacja.
    Najprościej założyć że jest to podłogówka, bo kaloryfery do PC nie bardzo pasują.

    Podłogówka czyli cementowa płyta z rurkami w środku ma wielokrotnie większą pojemność cieplną od bufora więc bufor jako pośrednik jest niepotrzebny i pogarsza sprawność. Kaloryfery to inna bajka bo wymagają wyższej temperatury.

    Tak na marginesie to kiedyś rozmawiałem z chłodnikiem o tej tematyce i jest jeszcze coś co wpływa niekorzystnie na PC w instalacji grzejącej wyższymi temperaturami oczywiście poza taką oczywistością jak gorszy COP. Chodzi o to że żeby osiągnąć wyższą temperaturę to w PC będzie o wiele większe ciśnienie. Przy 50 stopniach będzie tam naprawdę dużo atmosfer (barów), a ciąg dalszy to chyba sobie łatwo dośpiewać.

    Jeżeli myśli się o modernizacji ogrzewania to trzeba zacząć od podłógówki bo to najlepszy odbiornik. Przy piecu gazowym też, bo oczywiście zakładam domyślnie kondensata do grzania podłogówki. Wtedy piec grzeje odbiornik który potrzebuje niskiej temperatury, a to wiąże się z pracą z ciągłą kondensacją a więc cała energia z gazu jest wykorzystana do grzania podłogi i do równoczesnego podgrzewania dolotowego powietrza spalinami.
    Z kominka, bufora i podłogówki też wyciśniesz więcej, bo kaloryfery przestaną sensownie grzać przy 40 stopniach a dla podłogówki to zdaje się górna temperatura, więc to co spalisz w tradycyjnym piecu zostanie efektywniej spożytkowane.

    Jak się ma podłogówkę to dobrze jest mieć ocieplony dom ...
    Taka tam lawina wydatków ....
  • #132
    walus1980
    Level 11  
    Ocieplenie domu to w sumie podstawa. Przy PC nie trzeba kuć podłóg. Wystarczą kaloryfery o wiekszej powierzchni oddawania ciepła np 3 płytowe. Ja mam w domu kaloryfery przy PC i nigdy nie było zimno a pc mam już 4 lata.
    Co do tematu to mam pytanie czy PC będzie miała dolne źródło i bufor, czy sam bufor?
    Jeśli będzie sam bufor to pompa ciepła nie będzie miała najmniejszego sensu z tego powodu że pc będzie tylko dodatkowo ciągnąc prąd. Lepiej grzać sam bojler a potem na kaloryfery. PC szybko wyciągnie energię z bufora i...lub może nawet zamrozić go od środka.
    Jeśli dolne źródło + bufor to trzeba się zastanowić czy pompa da radę odebrać taką ilość energii, żeby nie wysłać w ziemie zgromadzonego w buforze ciepła.
    U mnie podczas pracy PC na wejściu z dolnego źródła jest 3-4C a wyjściu 0-1C. Trzeba by było dać jakiś mieszalnik przy buforze żeby temperatura wyjścia na dolne źródło byłą nie wyższa niż te 3-4C Poza tym ze względu na niską temp. pracy, czynnik dolnego źródła może nie lubić wysokich temperatur np:alkohole. Sama PC może też nie lubić wysokich temperatur bo np: u mnie rury dolnego źródła są wykonane z tworzyw sztucznych.

    To tak na mój chłopski rozum :)
  • #133
    ZwieZak90
    Level 11  
    Nie pamiętam już ile watów na m^2 mam założone ale moje grzejniki grzeją wystarczająco z temperaturą 45*C

    Zgadza się jak najbardziej że gdy zwiekszymy temperaturę Dolnego czy górnego źródła to zwiększa się ciśnienie w pompie natomiast pompa jest w układzie zamkniętym więc samo ciśnienie nie wpłynie na jej prace. Czynnik może się inaczej zachowywać niż normalnie co może wpłynąć na żywotność pompy i cop. Najbardziej od ciśnienia ucierpią wymienniki płytowe w pompie gdzie nie powinno być dużej różnicy ciśnień pomiędzy jedną a drugą stroną....

    Glikolu nie wolno gotować! to tyle. U mnie najwyższą temperaturą będzie 55*C bo kolektory bardziej się nie nagrzeja ( mierzyłem) a do samej pompy trafi max 20*C taka jest maksymalna temperatura według instrukcji.

    Dolne źródło przecież jest na schemacie który wrzuciłem.
  • #134
    walus1980
    Level 11  
    Nie bardzo rozumiem o co chodzi z ciśnieniem? Źródło dolne nie ma jakiegos dużego ciśnienia.
  • #135
    ZwieZak90
    Level 11  
    Chodzi raczej o ciśnienie w zamkniętym układzie pompy ciepła. Wzrośnie ono gdy dolne źródło będzie miało 20*C a będzie bo temperatura będzie podnoszona przez klime i kolektory.
  • #136
    walus1980
    Level 11  
    I jak idzie projekt? Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, to co pisalem wyzej. Czy przy 20C ciepla puszczonego przez mieszalnik do PC pompa da rade odebrac te np 18 stopni? Bo jak nie da rady to energia z bufora pojdzie w ziemie. Przeprawszam za brak polskich znaków.
  • #137
    ZwieZak90
    Level 11  
    Idzie pomału. Kupiłem pompę ciepła, okazało się że po pierwsze wylicytowałem za myślę śmieszne pieniądze dodatkowo facet napisał że może sprzedać tego więcej w tej samej cenie... to kupiłem dwie a co :-D
    za obydwie zapłaciłem 4200zł z transportem.

    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.

    Jak już pisałem kupiłem rury nierdzewne karbowane
    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.

    50m dn20 włożyłem jako wężownica cwu

    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.

    a drugą 25m DN25 zwinąłem w spirale którą potem przewinąłem na niższą, wsadziłem do lejka.

    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.

    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.

    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.


    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.


    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.

    złącza przykręcałem na klej do gwintów okazało się że pomimo dużej ilości kleju były nieszczelności. Przykręciłem wszystko na nitkę teflonową i o niebo lepiej trzyma i niema przecieków.

    nie miałem czasu podłączyć do instalacji więc nie powiem na razie jakie wyniki.

    Co do temperatury to dopiero teraz zrozumiałem pytanie... i jest ono sensowne...
    nie mam zielonego pojęcia jak to się zachowa, jeżeli na wyjściu z pompy będzie wyższa temperatura niż na zasilaniu to zmniejsze temperaturę na mieszaczu, albo zrobię takie podmieszanie jak na cwu mam.
  • #138
    Dobromir pomysłowy
    Level 22  
    ZwieZak90 wrote:

    Kiedyś może uda mi się przekonać że to lepsze albo jak zaczną się rozpuszczać bo instalacje mam z miedzi ;-) wtedy nie wiedzieliśmy o korozji galwanicznej.
    Zastosuj inhibitor korozji
    Kupiłem pompę ciepła -możesz podać namiary ?I co to za zbiornik z wężownicą -a Ty w nim?
  • #139
    ZwieZak90
    Level 11  
    Dobromir pomysłowy wrote:
    ZwieZak90 wrote:

    Kiedyś może uda mi się przekonać że to lepsze albo jak zaczną się rozpuszczać bo instalacje mam z miedzi ;-) wtedy nie wiedzieliśmy o korozji galwanicznej.
    Zastosuj inhibitor korozji
    Kupiłem pompę ciepła -możesz podać namiary ?I co to za zbiornik z wężownicą -a Ty w nim?


    Inhibitor już mam ale nie wlewałem bo nie wiem czy nie będę musiał wylewać wody kotłowej żeby coś poprawić...

    Kupiłem od Pana Richarda który mieszka gdzieś na końcu kornwalii... Oczywiście jak ktoś chce to proszę, piszcie po angielsku i nie róbcie sobie jaj...
    rjsgarvin(_at_)gmail.com

    Zbiornik na sprężone powietrze 2000l blacha 8mm kupiłem na złomowisku po cenie złomu + 50zł na piwo za przywiezienie. Wspawałem trochę przyłączy i jest. Prawie identycznie jak jest namalowane na schemacie, (paint czyni cuda) :-)
  • #140
    walus1980
    Level 11  
    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.

    Witam. Dzisiaj z rana sprawdzilem swoja PC i tak jak na obrazku roznica miedzy wejsciem a wyjsciem dolnego zrodla jest tylko 4C. Jak zima sprawdzalem to bylo na wejsciu 3 a wyjsciu 0. To wszystko sprawdzone podczas dluzszej pracy PC. Moze u Ciebie bedzie lepiej ale nie sadze ze bedzie duzo lepiej.
  • #141
    witekem
    Level 20  
    A ja do współpracy z pompa ciepła i PV polecam inwerter przełączalny . http://www.elektronix.pl/inwpv.htm
    Jest to inwerter OFF<>ON - Grid Inwerter ten współpracuje z dowolną pompą tak aby zminimalizować pobór energii z sieci a maksymalizować efekt grzania.
  • #142
    ZwieZak90
    Level 11  
    Mój falownik ma możliwość rozbudowy o taką funkcję :-) Widziałem już takie cuda ale przeważnie off-grid polegał na ładowaniu akumulatorów co mi się bardzo nie podobało. Ile takie coś kosztuje z ciekawości ?

    Jak ktoś niema to istnieje takie coś jak router energii
    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.
    np. http://allegro.pl/watt-router-ssr-nie-sprzedawaj-energii-z-solarow-i6851429044.html

    Osobiście nie jestem pewny ale myślę że nie opłaca się skóra za wyprawkę przy takich małych mocach i u mnie grzałka będzie na termostat i tyle.

    Słuchajcie przyszło mi coś nowego do głowy...

    Woda z prawie całego dachu spływa mi do jednej rynny, zakopałem rurę drenażową i wypuszczam tą wodę do bardzo wolno płynącego strumyka, również na podwórku. Pomyślałem w miejscu gdzie rura rynny idzie pod ziemię zakopię zbiornik 1000l na przelew, i wykorzystam wodę do spłuczek... no dużo roboty i mało tej wody.

    Jednocześnie ten mój zasobnik "zimna" 250l z dwiema wężownicami to trochę taki jakby malutki i mało energii.

    Pomyślałem taki myk.... Mam szambo :-) Tata wymurował i jest nie używanie od ok 10lat ale jest...
    bryła ma jakieś 4x4x3m czyli ok 48 000l

    Słyszał ktoś kiedyś o ogrzewaniu lodem ? :-)
    Co myślicie o tym żeby podłączyć rurę z deszczówką żeby woda szła do samba na przelew. Woda będzie wykorzystywana do zasilania spłuczek w domu. wrzucić tam "parę" metrów rury PE i potraktować trochę tak jak zbiornik pod ogrzewanie lodem ?
    Wszystkie materiały już mam za darmo tylko trzeba wykopać trochę rowu i zaizolować styropianem od góry. Koszt oceniam na 1000- 1500zł

    Myślę że z takim rozwiązaniem potrzeba by trochę mniej mb odwiertów
    no i miał bym duuuużo większy i stabilniejszy zbiornik zimna i wody do spłuczek

    Szukam już firmy która będzie mi wiercić dziurę pod sondę pionową no i na razie 60zł/m z materiałem za wywiercenie z posadowieniem.
    Z tego co wskazują wszystkie gwiazdy na niebie to dla mnie potrzeba jakieś 180-210m odwiertów.
    Ja myślałem o 2x100m PN40
    No i gdybym wykorzystał szambo jako pośrednika to pewnie mniej.
    Dodano po 15 [minuty]:
    walus1980 wrote:
    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.

    Witam. Dzisiaj z rana sprawdzilem swoja PC i tak jak na obrazku roznica miedzy wejsciem a wyjsciem dolnego zrodla jest tylko 4C. Jak zima sprawdzalem to bylo na wejsciu 3 a wyjsciu 0. To wszystko sprawdzone podczas dluzszej pracy PC. Moze u Ciebie bedzie lepiej ale nie sadze ze bedzie duzo lepiej.


    U mnie system jest pomyślany tak aby regenerować źródło dolne i akumulować ciepło jeszcze po stronie dolnego źródła więc o ile będzie to wszystko solidnie zrobione to teoretycznie powinno być bardzo dużo lepiej, w praktyce zobaczymy za rok jak to wszystko doprowadzę do jakiegoś ładu.

    Mój kochany paint pomógł mi nabazgrać taki szkic z "akumulatorem" dolnego źródła
    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.
  • #143
    idepopizze
    Level 33  
    Chłopie weź siądź z kalkulatorem i policz ile władujesz w to pieniędzy i czy to ma ekonomiczny sens.
  • #144
    ZwieZak90
    Level 11  
    Dosyć dużo obliczeń wykonałem na samym początku tego tematu i nie wiem czy i tak komu kolwiek chciało się to analizować. Wyliczylem między innymi że w pewnych sytuacjach taka instalacja jest bardziej ekonomiczna od opalania węglem. U mnie powinno być ekonomicznie zbliżone do tego co na węglu. Ale jak pisze jeszcze chcę ciąć koszty gdzie się da.
  • #145
    hostii
    Level 25  
    ZwieZak90 wrote:
    opalania węglem


    ale będzie wygoda, bez smrodu popiołu itd.... też to przerabiałem i napewno do tego nie wrócę, za żadne pieniądze ! o hobby nie wspomnę :)
  • #146
    ZwieZak90
    Level 11  
    Ja tam akurat lubię ścinać drzewa w lesie potem ciąć i rąbać i patrzeć jak się pali w piecu :-) ale nie zawsze jest na to czas i ochota, nie zawsze jest z kim do lasu pojechać, nie zawsze jest drzewo do roboty czasami czeka się pół roku na pozwolenie od lesniczego. Drewno trzeba sezonowac min 2lata żeby nie mieć problemów które ja miałem. Wymaga to dużo najlepiej zadaszonego miejsca na podwórku. Zeszły rok palilismy węglem ale nie bardzo mi to odpowiadało.
  • #147
    kiziorxxx
    Level 9  
    Pytanie mam jakie masz wymiary fundamentu, mógłbyś podesłać dane techniczne siłownika elektrycznego?
  • #148
    ZwieZak90
    Level 11  
    Wyślę wszystkie informacje jak będę miał czas się do nich dokonać na moim komputerze ;-)

    Ludziska jestem w rozdrożu... Nie wiem jak będzie najlepiej dokończyć moją instalacje :-(

    Jeśli do pompy ciepła jako dolne źródło zastosuje:

    1. Odwierty pionowe ok. 2x90m dn40 to wydam 14tys zł i nie za bardzo będzie jak skorzystać efektywnie z ciepła paneli na trakerze. A wyposażenie paneli w wymienniki to koszt ok 4tys zł. (w tym przypadku bym z nich chyba zrezygnował) Za to mam zapewnione wysokie cop przez całą zimę wtedy kiedy najbardziej potrzeba.

    2. Zbiornik lodu to wydam 2,5tys zł, bardzo dobrze mógłbym wykorzystać ciepło z paneli na trakerze, tu też doszedł by koszt wymienników 4tys zł ale zimą niema co liczyć na wyższą temperaturę zbiornika lodu w porównaniu do odwiertów. Najtańsza opcja.

    3. Zastosować jedno i drugie w hybrydzie :-) zgodnie z tematem i ostatnim poglądowym schematem. Ile wtedy odwiertów było by najekonomicznej? I czy w ogóle było to ekonomiczne? Powiedzmy 1 odwiert 100m to 7tys zł + wymienniki 4tys zł + zbiornik 2,5tys zł

    W brew pozorą jestem bardziej skąpy niż rozrzutny :-p
    więc decyzja trudna.
  • #149
    walus1980
    Level 11  
    To tez zalezy jaki grunt masz pod nogami. To musisz zadzwonic i pogadac z tymi co będą wiercic. Ja mam jeden odwiert w skale na 180m. Rozmawialem z ludzmi jak mi wiercili i mowili ze skala najlepsza ale nie wiem jak to jest bo mogli tylko tak gadac zebym byl bardziej zadowolony hehe. Ciekawe jakby wrzucic jedna rure do szamba bezposrednio? To prawie 50t wody.

    Ja bym chyba az tak nie kombinowal z tymi wymiennikami. Jedna rura w ziemie, powrot z niej do szamba ( przyczepiony gdzies zeby nie plywal po wodzie), klimatyzator i do tego wlasnej konstrukcji prosty,
    Zamkniety wymiennik ciepla zrobiony z chlodnicy samochodowej, wentylatora, pompy i glikolem w srodku na jakims malym ukladzie z termostatem. Jak na dworze bedzie powiedzmy o 2 stopnie cieplej niz w szambie to sie zalacza. To taki moj wymysl.
  • #150
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    ZwieZak90 wrote:
    Wyślę wszystkie informacje jak będę miał czas się do nich dokonać na moim komputerze ;-)

    Ludziska jestem w rozdrożu... Nie wiem jak będzie najlepiej dokończyć moją instalacje :-(

    Jeśli do pompy ciepła jako dolne źródło zastosuje:

    Stać mnie na gruntową PC, ale z ekonomicznego punktu widzenia ona nie ma sensu. Porządny split inwerterowy pracujący do -15 to 3-4 tys. zł. Ogrzeję nim całe piętro ale przy otwartych drzwiach. Kanałówka to dwa razy tyle i ogrzeję piętro lub dom przy zamkniętych.
    90% sezonu grzewczego w lubuskim to umiarkowane temperatury od -5 do +5. W tych warunkach klimatyzatory sprawdzają się idealnie. Temperatury poniżej -10 ostatniej zimy nie zanotowałem, ale rekordy z okolicznych stacji pogodowych wskazywały na -13. Średnia temperatura ze stacji pogodowych dla lubuskiego w okresie grzewczym 1 listopada do końca marca to +3 stopnie.

    Na te kilka dni mrozu to można sobie włączyć grzejnik olejowy lub gaz. W "umiarkowanie zimnym" klimacie lubuskiego nie opłaca się planować ogrzewania na cały sezon pod kątem temperatur minimalnych!

    Należy podstawową instalację grzewczą planować dla temperatur średnich w okresie grzewczym. Dla silniejszych mrozów załączać dodatkowe ogrzewanie. U mnie są nim piece akumulacyjne używane sporadycznie oraz grzejniki olejowe nieużywane od kilku lat. Do tego koza żeliwna w piwnicy, którą demontuję. Także gaz w części domu, którego lata już są policzone i będzie prawdopodobnie zastąpiony klimatyzatorem.

    Najlepiej inwestować w izolację, zbliżyć się do domu pasywnego. Okna trzyszybowe i z trzema uszczelkami. Grube drzwi z uszczelkami. Gdzie się da, w piwnicy i na parterze okna nieotwierane fix. Zrobić maksymalnie szczelny termos, rekuperację i dopiero do tego dobrać system grzewczy.