Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

ZwieZak90 14 Jul 2017 09:50 31257 196
Ochrona Domu
 • #121
  marekj31
  Level 21  
  Zróbcie sobie test jeden panel PV do zabawy i dokonajcie pomiarów ,wcale ten k±t nie musi być tak idealnie ustawiony do słońca jest pewna tolerancja .
 • Ochrona Domu
 • #122
  insippo
  Level 2  
  ZwieZak90 wrote:
  Proszę wybaczyć dług± nieobecno¶ć...
  Ja cały czas piszę o pionowym odwiercie ok150m wgł±b ziemi a nie o kolektorze poziomym przede wszystkim z tego względu że kolektor poziomy zmienia temperaturę w ci±gu roku a to Ľle i nie nadaje się na jakikolwiek akumulator ciepła bo ma zbyt duży "kontakt" z powietrzem.

  Gdy w takim pionowym odwiercie napotkamy na poziom wodono¶ny to dobrze w normalnym przypadku gdy pobieramy ciepło z ziemi ale Ľle gdy chcemy zagrzać trochę ziemię bo nasze ciepło zamiast zostać przy rurach rozejdzie się po dużym obszarze i przez to prędko wychłodzi lub popłynie gdzie¶ z wod±.

  Studiowałem temat akumulatorów ciepła w gruncie "borehole thermal energy storage" i jest to całkiem obiecuj±ca technologia, znalazłem dwie firmy w Polsce które mog± zrobić co¶ takiego(również ostrzegaj± przed wod± gruntow±),
  jednak uważam to za zbyt drog± rzecz dla przeci±tnych ludzi ponieważ trzeba by wywiercić sporo dziur w ziemi i ciężko przewidzieć jakie będ± efekty.
  Dowiedziałem się że dla mnie akumulacja ciepła może być kompletnie nie opłacalna gdyż cały teren jest wodnisty a wody gruntowe mam na głęboko¶ci ok 12m więc dużo energii uciekało by, JEDNAK......
  gdy podł±czymy solary za odwiertem a przed pomp± ciepła to podniesiemy chwilowo COP pompy....

  Pisałem do serwisu firmy ENSOL na temat podł±czenia ich paneli hybrydowych jako dolnego Ľródła pompy ciepła i moje obawy zwi±zane ze skraplaniem i szokiem termicznym itd. Nie odpisali mi konkretnie ale podesłali wytyczne montażu w których znajduje się wła¶nie podł±czenie ich pod pompę ciepła.
  Skoro w instrukcji jest taki schemat to pewnie podł±czenie do pompy ciepła nie spowoduje uszkodzeń paneli....

  Dla informacji od dwóch tygodni moje panale(12szt) stoj± w garażu i czekaj± na montaż. Stwierdziłem że dobrym rozwi±zaniem będzie zamontować je na solar trakerze ale że te s± za drogie to chcę zbudować sam (rękami mojego taty).
  Wacham się pomiędzy dwiema konstrukcjami:
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  Pierwszy jest prosty ale zajmuje dużo miejsca i nie jest taki doskonały ale tani (ok1500-2000zł) natomiast drugi żeby miał ręce i nogi wymaga specjalistycznej przekładni pier¶cieniowej. Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła. znalazłem tak± za 1000zł więc cały taki tracker wyniusł by mnie jakie¶ 2000-2300zł


  Hi. Sorry my english. Small question. Where i find in Poland slewing drive with 12 or 24v dc motor for solar tracker ? Thank you.
 • #123
  ZwieZak90
  Level 11  
  Hi, I didn't find that drive in Poland, even I think is impossible, only use from some old machine but it's gonna be too big to mounting on tower. What is important you must find proper size exactly to your construction and must be strong enough. My one I have buy new on U.K. Ebay from guy what made satellite TV.
  Also 12V 24V motor is not good idea becouse you need stronger motor with gearbox what is real expensive and hard to find. I using three phase 400v motor with gearbox supply from inverter to changing direction.
 • Ochrona Domu
 • #125
  ZwieZak90
  Level 11  
  Witam.
  Nic się nie dzieje, nie daje znaków życia a projekt pewnie umarł.

  Jeszcze nie umarł.
  Mam wal±cy się dach na wiacie i muszę zrobić nowy dach, tym się zajmuję na razie.

  A co do kogeneracji...
  W dalszym ci±gu nie mam dobrego pomysłu jak zrobić wymienniki ciepła do paneli fotowoltaicznych. Próbowałem znaleĽć spawarkę laserow± b±dĽ zgrzewarkę ultradĽwiękow± ale albo s± za słabej mocy albo kosztuj± więcej niż ten cały projekt :-) Odpu¶ciłem. Lutowanie ponoć też odpada po pierwsze primo aluminium nie bardzo lubi się lutować po drugie ultimo miedĽ i aluminium s± bardzo trudne do zagrzania ze względu na duż± przewodno¶ć ciepln± a także kurcz± się po ostygnięciu powoduj±c liczne pęknięcia lutów i deformację materiału. Jedyne co my¶lę jestem w stanie zrobić to zbudować prasę do wytłaczania rowków w tafli blachy aluminiowej tak żeby póĽniej wciskać w te rowki rurki miedziane. My¶lę że 50t nacisku powinno wystarczyć :-) spróbuję jak tylko będę na tyle czasu.

  Tym Czasem...
  Miałem problemy z grzaniem zbiornika cwu. Albo przepływ przez wężownicę był za mały żeby zagrzać wodę w zbiorniku albo zbyt duży i pompa przepompowywała gor±c± wodę z góry bufora na dół i mieszała z zimn±, w efekcie po chwili pracy cała woda w buforze była wymieszana. Postanowiłem wywalić zbiornik cwu a zamiast tego grzać wodę przepływowo przez bufor, na wypadek gdyby się nie zagrzała zamontuję dobrze izolowany termicznie zbiornik pojemno¶ciowy 30l grzej±cy grzałk± wodę do 65*C. Woda jest "sterylna" dodatkowo stosuj±c zawór anty-oparzeniowy zmniejsza się przepływ przez wężownicę w buforze i woda ma więcej czasu na nagrzanie się.

  Kocioł wychładza mi wodę...
  Po wyga¶nięciu w piecu pompa dalej "widzi" temperaturę która tym razem pochodzi z bufora i nie wył±cza się do puki cały bufor nie ochłodzi się do ustawionego minimum zał±czenia. Musi być tam sterownik różnicowy (T1+5>T2= Zał±cz pompę).

  Zależy mi także na zimnie...
  Latem jak jest gor±co fajnie było by mieć klimatyzację więc wykorzystam zbiornik cwu jako bufor zimna i będę go schładzał pomp± ciepła jednocze¶nie odzyskuj±c ciepło z powietrza. w ten sam zbiornik wepnę niedoczekane panele hybrydowe. Na wej¶ciu dolnego Ľródła temperatura będzie dochodzić do 20*C.
  Oczekuję tym samym bardzo wysokiego COP

  Kupiłem już rury karbowane na wymiennik cwu Rura karbowana 50mb DN 20 AISI 304
  oraz solarn± 20mb DN25 AISI 304 (polecam www.karbowane.pl).
  Licytuję też 10 letni± pompę ciepła Viessmann vitocal 300 10kW aktualna cena 1900zł :-)
  Za odwierty spodziewam się zapłacić duuużo więcej :-/

  Trzymajcie się ciepło ;-)

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
 • #126
  idepopizze
  Level 33  
  Schemat ciekawy, ale poczytaj co pisz± praktycy z tematu o pompie ciepła. Zdecydowanie lepiej jest grzać pomp± bezpo¶rednio instalację niż nagrzewać ni± bufor. To taki drobiazg który zapamiętałem z tamtego w±tku
 • #127
  ZwieZak90
  Level 11  
  Zdecydowanie lepiej używać pompę ciepła w układzie z buforem. Większa stabilno¶ć układu oraz zdecydowanie mniejsza ilo¶ć startów kompresora zwiększaj±c jego żywotno¶ć. Niema minusów po za cen± bufora. Nie czytałem w±tku ale to co wiem to to co napisałem.
 • #128
  walus1980
  Level 11  
  Witam wszystkich.
  Mam w domu zainstalowan± pomp± ciepł± pionowo w dół 180m. Zastanawiam się nad zainstalowaniem paneli na dachu. Też my¶lałem o zbiorniku buforowym, ale jak kolega idepopizze napisał bardziej efektywne i ekonomiczniejsze będzie w pierwszej kolejno¶ci zasilić odbiorniki elektryczne w domu, w tym pompę a nadwyżkę w zbiornik ( o ile jest taka elektronika steruj±ca pod 3 fazy)
 • #129
  idepopizze
  Level 33  
  Jeszcze pytanie raczej formalne.
  Na schemacie masz zaznaczone kaloryfery, czy tak jest w rzeczywisto¶ci czy masz może podłogówkę ? Pytam bo nie chce mi się przegl±dać tego tematu od pocz±tku.
 • #130
  ZwieZak90
  Level 11  
  Dlaczego grzanie pomp± ciepła o stałej mocy bezpo¶rednio instalacji o z reguły mniejszym zapotrzebowaniu na ciepło i bez bufora jest lepsze? niech kto¶ wytłumaczy...

  Tak ojciec był uparty i 2lata temu wymienił wszystkie grzejniki stare żelazne na aluminiowe z "armatura Kraków" i teraz szkoda, broni ich przed wymian± na podłogówkę jak skarbu ;-)

  Kiedy¶ może uda mi się przekonać że to lepsze albo jak zaczn± się rozpuszczać bo instalacje mam z miedzi ;-) wtedy nie wiedzieli¶my o korozji galwanicznej.

  Kombinuje jeszcze spi±ć kolektor hybrydowy żeby grzać bufor ale tu prawdopodobnie będzie aluminiowy absorber a próżniowe mam w miedzi więc na przozniowych założę wymiennik płytowy żeby odseparować układy.
 • #131
  idepopizze
  Level 33  
  Aluminiaki w instalacji na miedzi ....
  Może by to jeszcze miało jakie¶ tam życie w grawitacji, ale z dodatkiem pompki i temperatury jako "katalizatorów" to wróże im krótkie życie.

  A miedz i aluminium s± dalekooo od siebie w ci±gu elektrochemicznym.
  Na dnie w buforze odłoży się syfek z aluminium. Najprawdopodobniej ten syfek będzie miał zły wpływ na wymienniki które zamierzasz użyć w instalacji (ten w PC) po prostu go zapcha, a dalsza lawina w pompie to już do wyboru. Zastanawiałem się czy może od tego syfu uwalić się pompka w instalacji CO jednak s±dzę że ona to raczej w drugiej kolejno¶ci - ze względu na pojemno¶ć bufora. Chociaż te starsze s± na to bardziej odporne. Też mam w tym temacie własne do¶wiadczenia. Jakby co to pomaga trochę ocet - jeżeli nie da się dobrać do wirnika pompki.

  Szykuj pieni±dze na plastikow± rurkę w podłodze i przygotuj się psychicznie na demolkę domu.

  Może tak odpowiem na pierwsze pytanie:
  Kluczowe jest tutaj słowo którego użyłe¶ - instalacja.
  Najpro¶ciej założyć że jest to podłogówka, bo kaloryfery do PC nie bardzo pasuj±.

  Podłogówka czyli cementowa płyta z rurkami w ¶rodku ma wielokrotnie większ± pojemno¶ć ciepln± od bufora więc bufor jako po¶rednik jest niepotrzebny i pogarsza sprawno¶ć. Kaloryfery to inna bajka bo wymagaj± wyższej temperatury.

  Tak na marginesie to kiedy¶ rozmawiałem z chłodnikiem o tej tematyce i jest jeszcze co¶ co wpływa niekorzystnie na PC w instalacji grzej±cej wyższymi temperaturami oczywi¶cie poza tak± oczywisto¶ci± jak gorszy COP. Chodzi o to że żeby osi±gn±ć wyższ± temperaturę to w PC będzie o wiele większe ci¶nienie. Przy 50 stopniach będzie tam naprawdę dużo atmosfer (barów), a ci±g dalszy to chyba sobie łatwo do¶piewać.

  Jeżeli my¶li się o modernizacji ogrzewania to trzeba zacz±ć od podłógówki bo to najlepszy odbiornik. Przy piecu gazowym też, bo oczywi¶cie zakładam domy¶lnie kondensata do grzania podłogówki. Wtedy piec grzeje odbiornik który potrzebuje niskiej temperatury, a to wi±że się z prac± z ci±gł± kondensacj± a więc cała energia z gazu jest wykorzystana do grzania podłogi i do równoczesnego podgrzewania dolotowego powietrza spalinami.
  Z kominka, bufora i podłogówki też wyci¶niesz więcej, bo kaloryfery przestan± sensownie grzać przy 40 stopniach a dla podłogówki to zdaje się górna temperatura, więc to co spalisz w tradycyjnym piecu zostanie efektywniej spożytkowane.

  Jak się ma podłogówkę to dobrze jest mieć ocieplony dom ...
  Taka tam lawina wydatków ....
 • #132
  walus1980
  Level 11  
  Ocieplenie domu to w sumie podstawa. Przy PC nie trzeba kuć podłóg. Wystarcz± kaloryfery o wiekszej powierzchni oddawania ciepła np 3 płytowe. Ja mam w domu kaloryfery przy PC i nigdy nie było zimno a pc mam już 4 lata.
  Co do tematu to mam pytanie czy PC będzie miała dolne Ľródło i bufor, czy sam bufor?
  Je¶li będzie sam bufor to pompa ciepła nie będzie miała najmniejszego sensu z tego powodu że pc będzie tylko dodatkowo ci±gn±c pr±d. Lepiej grzać sam bojler a potem na kaloryfery. PC szybko wyci±gnie energię z bufora i...lub może nawet zamrozić go od ¶rodka.
  Je¶li dolne Ľródło + bufor to trzeba się zastanowić czy pompa da radę odebrać tak± ilo¶ć energii, żeby nie wysłać w ziemie zgromadzonego w buforze ciepła.
  U mnie podczas pracy PC na wej¶ciu z dolnego Ľródła jest 3-4C a wyj¶ciu 0-1C. Trzeba by było dać jaki¶ mieszalnik przy buforze żeby temperatura wyj¶cia na dolne Ľródło był± nie wyższa niż te 3-4C Poza tym ze względu na nisk± temp. pracy, czynnik dolnego Ľródła może nie lubić wysokich temperatur np:alkohole. Sama PC może też nie lubić wysokich temperatur bo np: u mnie rury dolnego Ľródła s± wykonane z tworzyw sztucznych.

  To tak na mój chłopski rozum :)
 • #133
  ZwieZak90
  Level 11  
  Nie pamiętam już ile watów na m^2 mam założone ale moje grzejniki grzej± wystarczaj±co z temperatur± 45*C

  Zgadza się jak najbardziej że gdy zwiekszymy temperaturę Dolnego czy górnego Ľródła to zwiększa się ci¶nienie w pompie natomiast pompa jest w układzie zamkniętym więc samo ci¶nienie nie wpłynie na jej prace. Czynnik może się inaczej zachowywać niż normalnie co może wpłyn±ć na żywotno¶ć pompy i cop. Najbardziej od ci¶nienia ucierpi± wymienniki płytowe w pompie gdzie nie powinno być dużej różnicy ci¶nień pomiędzy jedn± a drug± stron±....

  Glikolu nie wolno gotować! to tyle. U mnie najwyższ± temperatur± będzie 55*C bo kolektory bardziej się nie nagrzeja ( mierzyłem) a do samej pompy trafi max 20*C taka jest maksymalna temperatura według instrukcji.

  Dolne Ľródło przecież jest na schemacie który wrzuciłem.
 • #134
  walus1980
  Level 11  
  Nie bardzo rozumiem o co chodzi z ci¶nieniem? ¬ródło dolne nie ma jakiegos dużego ci¶nienia.
 • #135
  ZwieZak90
  Level 11  
  Chodzi raczej o ci¶nienie w zamkniętym układzie pompy ciepła. Wzro¶nie ono gdy dolne Ľródło będzie miało 20*C a będzie bo temperatura będzie podnoszona przez klime i kolektory.
 • #136
  walus1980
  Level 11  
  I jak idzie projekt? Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, to co pisalem wyzej. Czy przy 20C ciepla puszczonego przez mieszalnik do PC pompa da rade odebrac te np 18 stopni? Bo jak nie da rady to energia z bufora pojdzie w ziemie. Przeprawszam za brak polskich znaków.
 • #137
  ZwieZak90
  Level 11  
  Idzie pomału. Kupiłem pompę ciepła, okazało się że po pierwsze wylicytowałem za my¶lę ¶mieszne pieni±dze dodatkowo facet napisał że może sprzedać tego więcej w tej samej cenie... to kupiłem dwie a co :-D
  za obydwie zapłaciłem 4200zł z transportem.

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Jak już pisałem kupiłem rury nierdzewne karbowane
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  50m dn20 włożyłem jako wężownica cwu

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  a drug± 25m DN25 zwin±łem w spirale któr± potem przewin±łem na niższ±, wsadziłem do lejka.

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.


  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.


  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  zł±cza przykręcałem na klej do gwintów okazało się że pomimo dużej ilo¶ci kleju były nieszczelno¶ci. Przykręciłem wszystko na nitkę teflonow± i o niebo lepiej trzyma i niema przecieków.

  nie miałem czasu podł±czyć do instalacji więc nie powiem na razie jakie wyniki.

  Co do temperatury to dopiero teraz zrozumiałem pytanie... i jest ono sensowne...
  nie mam zielonego pojęcia jak to się zachowa, jeżeli na wyj¶ciu z pompy będzie wyższa temperatura niż na zasilaniu to zmniejsze temperaturę na mieszaczu, albo zrobię takie podmieszanie jak na cwu mam.
 • #138
  Dobromir pomysłowy
  Level 22  
  ZwieZak90 wrote:

  Kiedy¶ może uda mi się przekonać że to lepsze albo jak zaczn± się rozpuszczać bo instalacje mam z miedzi ;-) wtedy nie wiedzieli¶my o korozji galwanicznej.
  Zastosuj inhibitor korozji
  Kupiłem pompę ciepła -możesz podać namiary ?I co to za zbiornik z wężownic± -a Ty w nim?
 • #139
  ZwieZak90
  Level 11  
  Dobromir pomysłowy wrote:
  ZwieZak90 wrote:

  Kiedy¶ może uda mi się przekonać że to lepsze albo jak zaczn± się rozpuszczać bo instalacje mam z miedzi ;-) wtedy nie wiedzieli¶my o korozji galwanicznej.
  Zastosuj inhibitor korozji
  Kupiłem pompę ciepła -możesz podać namiary ?I co to za zbiornik z wężownic± -a Ty w nim?


  Inhibitor już mam ale nie wlewałem bo nie wiem czy nie będę musiał wylewać wody kotłowej żeby co¶ poprawić...

  Kupiłem od Pana Richarda który mieszka gdzie¶ na końcu kornwalii... Oczywi¶cie jak kto¶ chce to proszę, piszcie po angielsku i nie róbcie sobie jaj...
  rjsgarvin(malpa)gmail.com

  Zbiornik na sprężone powietrze 2000l blacha 8mm kupiłem na złomowisku po cenie złomu + 50zł na piwo za przywiezienie. Wspawałem trochę przył±czy i jest. Prawie identycznie jak jest namalowane na schemacie, (paint czyni cuda) :-)
 • #140
  walus1980
  Level 11  
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Witam. Dzisiaj z rana sprawdzilem swoja PC i tak jak na obrazku roznica miedzy wejsciem a wyjsciem dolnego zrodla jest tylko 4C. Jak zima sprawdzalem to bylo na wejsciu 3 a wyjsciu 0. To wszystko sprawdzone podczas dluzszej pracy PC. Moze u Ciebie bedzie lepiej ale nie sadze ze bedzie duzo lepiej.
 • #141
  witekem
  Level 19  
  A ja do współpracy z pompa ciepła i PV polecam inwerter przeł±czalny . http://www.elektronix.pl/inwpv.htm
  Jest to inwerter OFF<>ON - Grid Inwerter ten współpracuje z dowoln± pomp± tak aby zminimalizować pobór energii z sieci a maksymalizować efekt grzania.
 • #142
  ZwieZak90
  Level 11  
  Mój falownik ma możliwo¶ć rozbudowy o tak± funkcję :-) Widziałem już takie cuda ale przeważnie off-grid polegał na ładowaniu akumulatorów co mi się bardzo nie podobało. Ile takie co¶ kosztuje z ciekawo¶ci ?

  Jak kto¶ niema to istnieje takie co¶ jak router energii
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  np. http://allegro.pl/watt-router-ssr-nie-sprzedawaj-energii-z-solarow-i6851429044.html

  Osobi¶cie nie jestem pewny ale my¶lę że nie opłaca się skóra za wyprawkę przy takich małych mocach i u mnie grzałka będzie na termostat i tyle.

  Słuchajcie przyszło mi co¶ nowego do głowy...

  Woda z prawie całego dachu spływa mi do jednej rynny, zakopałem rurę drenażow± i wypuszczam t± wodę do bardzo wolno płyn±cego strumyka, również na podwórku. Pomy¶lałem w miejscu gdzie rura rynny idzie pod ziemię zakopię zbiornik 1000l na przelew, i wykorzystam wodę do spłuczek... no dużo roboty i mało tej wody.

  Jednocze¶nie ten mój zasobnik "zimna" 250l z dwiema wężownicami to trochę taki jakby malutki i mało energii.

  Pomy¶lałem taki myk.... Mam szambo :-) Tata wymurował i jest nie używanie od ok 10lat ale jest...
  bryła ma jakie¶ 4x4x3m czyli ok 48 000l

  Słyszał kto¶ kiedy¶ o ogrzewaniu lodem ? :-)
  Co my¶licie o tym żeby podł±czyć rurę z deszczówk± żeby woda szła do samba na przelew. Woda będzie wykorzystywana do zasilania spłuczek w domu. wrzucić tam "parę" metrów rury PE i potraktować trochę tak jak zbiornik pod ogrzewanie lodem ?
  Wszystkie materiały już mam za darmo tylko trzeba wykopać trochę rowu i zaizolować styropianem od góry. Koszt oceniam na 1000- 1500zł

  My¶lę że z takim rozwi±zaniem potrzeba by trochę mniej mb odwiertów
  no i miał bym duuuużo większy i stabilniejszy zbiornik zimna i wody do spłuczek

  Szukam już firmy która będzie mi wiercić dziurę pod sondę pionow± no i na razie 60zł/m z materiałem za wywiercenie z posadowieniem.
  Z tego co wskazuj± wszystkie gwiazdy na niebie to dla mnie potrzeba jakie¶ 180-210m odwiertów.
  Ja my¶lałem o 2x100m PN40
  No i gdybym wykorzystał szambo jako po¶rednika to pewnie mniej.
  Dodano po 15 [minuty]:
  walus1980 wrote:
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Witam. Dzisiaj z rana sprawdzilem swoja PC i tak jak na obrazku roznica miedzy wejsciem a wyjsciem dolnego zrodla jest tylko 4C. Jak zima sprawdzalem to bylo na wejsciu 3 a wyjsciu 0. To wszystko sprawdzone podczas dluzszej pracy PC. Moze u Ciebie bedzie lepiej ale nie sadze ze bedzie duzo lepiej.


  U mnie system jest pomy¶lany tak aby regenerować Ľródło dolne i akumulować ciepło jeszcze po stronie dolnego Ľródła więc o ile będzie to wszystko solidnie zrobione to teoretycznie powinno być bardzo dużo lepiej, w praktyce zobaczymy za rok jak to wszystko doprowadzę do jakiego¶ ładu.

  Mój kochany paint pomógł mi nabazgrać taki szkic z "akumulatorem" dolnego Ľródła
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
 • #143
  idepopizze
  Level 33  
  Chłopie weĽ si±dĽ z kalkulatorem i policz ile władujesz w to pieniędzy i czy to ma ekonomiczny sens.
 • #144
  ZwieZak90
  Level 11  
  Dosyć dużo obliczeń wykonałem na samym pocz±tku tego tematu i nie wiem czy i tak komu kolwiek chciało się to analizować. Wyliczylem między innymi że w pewnych sytuacjach taka instalacja jest bardziej ekonomiczna od opalania węglem. U mnie powinno być ekonomicznie zbliżone do tego co na węglu. Ale jak pisze jeszcze chcę ci±ć koszty gdzie się da.
 • #145
  hostii
  Level 25  
  ZwieZak90 wrote:
  opalania węglem


  ale będzie wygoda, bez smrodu popiołu itd.... też to przerabiałem i napewno do tego nie wrócę, za żadne pieni±dze ! o hobby nie wspomnę :)
 • #146
  ZwieZak90
  Level 11  
  Ja tam akurat lubię ¶cinać drzewa w lesie potem ci±ć i r±bać i patrzeć jak się pali w piecu :-) ale nie zawsze jest na to czas i ochota, nie zawsze jest z kim do lasu pojechać, nie zawsze jest drzewo do roboty czasami czeka się pół roku na pozwolenie od lesniczego. Drewno trzeba sezonowac min 2lata żeby nie mieć problemów które ja miałem. Wymaga to dużo najlepiej zadaszonego miejsca na podwórku. Zeszły rok palilismy węglem ale nie bardzo mi to odpowiadało.
 • #147
  kiziorxxx
  Level 9  
  Pytanie mam jakie masz wymiary fundamentu, mógłby¶ podesłać dane techniczne siłownika elektrycznego?
 • #148
  ZwieZak90
  Level 11  
  Wy¶lę wszystkie informacje jak będę miał czas się do nich dokonać na moim komputerze ;-)

  Ludziska jestem w rozdrożu... Nie wiem jak będzie najlepiej dokończyć moj± instalacje :-(

  Je¶li do pompy ciepła jako dolne Ľródło zastosuje:

  1. Odwierty pionowe ok. 2x90m dn40 to wydam 14tys zł i nie za bardzo będzie jak skorzystać efektywnie z ciepła paneli na trakerze. A wyposażenie paneli w wymienniki to koszt ok 4tys zł. (w tym przypadku bym z nich chyba zrezygnował) Za to mam zapewnione wysokie cop przez cał± zimę wtedy kiedy najbardziej potrzeba.

  2. Zbiornik lodu to wydam 2,5tys zł, bardzo dobrze mógłbym wykorzystać ciepło z paneli na trakerze, tu też doszedł by koszt wymienników 4tys zł ale zim± niema co liczyć na wyższ± temperaturę zbiornika lodu w porównaniu do odwiertów. Najtańsza opcja.

  3. Zastosować jedno i drugie w hybrydzie :-) zgodnie z tematem i ostatnim pogl±dowym schematem. Ile wtedy odwiertów było by najekonomicznej? I czy w ogóle było to ekonomiczne? Powiedzmy 1 odwiert 100m to 7tys zł + wymienniki 4tys zł + zbiornik 2,5tys zł

  W brew pozor± jestem bardziej sk±py niż rozrzutny :-p
  więc decyzja trudna.
 • #149
  walus1980
  Level 11  
  To tez zalezy jaki grunt masz pod nogami. To musisz zadzwonic i pogadac z tymi co będ± wiercic. Ja mam jeden odwiert w skale na 180m. Rozmawialem z ludzmi jak mi wiercili i mowili ze skala najlepsza ale nie wiem jak to jest bo mogli tylko tak gadac zebym byl bardziej zadowolony hehe. Ciekawe jakby wrzucic jedna rure do szamba bezposrednio? To prawie 50t wody.

  Ja bym chyba az tak nie kombinowal z tymi wymiennikami. Jedna rura w ziemie, powrot z niej do szamba ( przyczepiony gdzies zeby nie plywal po wodzie), klimatyzator i do tego wlasnej konstrukcji prosty,
  Zamkniety wymiennik ciepla zrobiony z chlodnicy samochodowej, wentylatora, pompy i glikolem w srodku na jakims malym ukladzie z termostatem. Jak na dworze bedzie powiedzmy o 2 stopnie cieplej niz w szambie to sie zalacza. To taki moj wymysl.
 • #150
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  ZwieZak90 wrote:
  Wy¶lę wszystkie informacje jak będę miał czas się do nich dokonać na moim komputerze ;-)

  Ludziska jestem w rozdrożu... Nie wiem jak będzie najlepiej dokończyć moj± instalacje :-(

  Je¶li do pompy ciepła jako dolne Ľródło zastosuje:

  Stać mnie na gruntow± PC, ale z ekonomicznego punktu widzenia ona nie ma sensu. Porz±dny split inwerterowy pracuj±cy do -15 to 3-4 tys. zł. Ogrzeję nim całe piętro ale przy otwartych drzwiach. Kanałówka to dwa razy tyle i ogrzeję piętro lub dom przy zamkniętych.
  90% sezonu grzewczego w lubuskim to umiarkowane temperatury od -5 do +5. W tych warunkach klimatyzatory sprawdzaj± się idealnie. Temperatury poniżej -10 ostatniej zimy nie zanotowałem, ale rekordy z okolicznych stacji pogodowych wskazywały na -13. ¦rednia temperatura ze stacji pogodowych dla lubuskiego w okresie grzewczym 1 listopada do końca marca to +3 stopnie.

  Na te kilka dni mrozu to można sobie wł±czyć grzejnik olejowy lub gaz. W "umiarkowanie zimnym" klimacie lubuskiego nie opłaca się planować ogrzewania na cały sezon pod k±tem temperatur minimalnych!

  Należy podstawow± instalację grzewcz± planować dla temperatur ¶rednich w okresie grzewczym. Dla silniejszych mrozów zał±czać dodatkowe ogrzewanie. U mnie s± nim piece akumulacyjne używane sporadycznie oraz grzejniki olejowe nieużywane od kilku lat. Do tego koza żeliwna w piwnicy, któr± demontuję. Także gaz w czę¶ci domu, którego lata już s± policzone i będzie prawdopodobnie zast±piony klimatyzatorem.

  Najlepiej inwestować w izolację, zbliżyć się do domu pasywnego. Okna trzyszybowe i z trzema uszczelkami. Grube drzwi z uszczelkami. Gdzie się da, w piwnicy i na parterze okna nieotwierane fix. Zrobić maksymalnie szczelny termos, rekuperację i dopiero do tego dobrać system grzewczy.