Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SEW Eurodrive
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.

ZwieZak90 27 Paź 2017 08:42 16023 183
  • #151 27 Paź 2017 08:42
    ZwieZak90
    Poziom 9  

Tam była pomyłka... Moje szambo ma 2x2x2m więc lipa :/ ale mogę w to samo miejsce wsadzić kręgi betonowe. Ogólnie Viessmann i inni instalują zbiorniki o poj 12 000l ale wypełnione do 10 000l.

Grunt mam dość dobry szczególnie na wymiennik poziomy bo wodę mam "na szpadel" ale nie chcę wszystkiego przekonywać do góry nogami i zimą osiągi bardzo słabe.
    Dodano po 25 [minuty]:
    Zgodzę się i nie
    ja za gruntownego viessmanna 10kw zapłaciłem 2600zł dokładam 14000zł i wraz z fotowoltaiką z trackerem z 25 000zł mam samozasilające źródło ciepła i prądu. Gdyby sprężarka pochodziła 10lat to w tym czasie bez tych zabawek wydał bym 14 500zł za prąd i 30 000zł za ogrzewanie.
    Więc z technologią 41 600zł lub bez 44500zł (robiąc to w stylu ogrzewania lodem wydał bym 35 000zł) a przecież odwiert się nie zawali po 10latach a panele raczej nie przestają działać od tak. Mam drugą pompę ciepła na zapas więc nie boję się o sprężarkę. Lepszą sytuację mają ci co się budują bo mogą zaoszczędzić na kominie.

Być może bardziej opłacało by się powietrzną pompę ze względu na niższą cenę ale jaki kolwiek dłuższy mróz i cena za ogrzewanie można liczyć x4. Może porostu im nie ufam tak jak gruntowej.

Termomodernizacje też mam w planach ale najpierw muszę zrobić nowy dach, na nowym stropie wtedy system wentylacji z rekuperatorem i dopiero ocieplenie ścian więc trochę to zajmie i wolę to robić jak wrócę do Polski a na razie robię tyle ile mogę i urlopy pozwalają ;-)

• SEW Eurodrive
  • #152 27 Paź 2017 09:21
    Erbit
    Poziom 30  

Jan_Werbinski napisał:
    .... Najlepiej inwestować w izolację ...

Liczyłem kiedyś koszt docieplenia budynku (oczywiście plus elewacja na to docieplenie). Nie pamiętam już dokładnie ale wyszło,że ocieplenie zwróciło by się chyba po 30-40 latach.

Oczywiście na "gołym" budynku straty będą większe więc i docieplenie szybciej się zwróci. Zwracam jedynie uwagę, że nie zawsze to o czym napisałeś ma ekonomiczny sens.

• #153 27 Paź 2017 09:46
    ZwieZak90
    Poziom 9  

Termoizolacja raczej w każdym przypadku okaże się najszybciej spłacającą się inwestycją bez względu na źródło ciepła.

Niestety ciągną się za tym inne koszta... bez wentylacji mechanicznej byś się udusił i utopił w wilgoci a grzyb obserwował by cie z sufitu. Jak już jest wentylacja to głupio by było nie wsadzić rekuperatora. Lepiej dać 20-30cm dobrego styropianu niż 5cm bo i tak koszt elewacji ten sam. Jak ściany to i okna i poddasze i fundamenty powinny być ciepłe, jak już rozbieramy posadzki żeby je ocieplić od gruntu no to przy okazji lepiej założyć już podłogówkę... I tak wpada się w nie konczącą się spiralę kosztów, na to trzeba uważać.
    W starym domu trzeba by do połowy rozebrać wszystko i złożyć na nowo żeby zrobić robotę jak należy :/ wszystko to się zwraca ale roboty tyle że głowa mała. Ja sam się zastanawiam czy nie łatwiej i taniej było by zburzyć i postawić od nowa albo obok :-p

• #154 27 Paź 2017 12:51
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Erbit napisał:

Liczyłem kiedyś koszt docieplenia budynku (oczywiście plus elewacja na to docieplenie). Nie pamiętam już dokładnie ale wyszło,że ocieplenie zwróciło by się chyba po 30-40 latach.

Też to kiedyś liczyłem i wyszło mi ze 30 lat. Zaczekałem.
    W tym roku policzyłem ponownie i wyszło że kilka, a maksymalnie kilkanaście lat. Konkretnie to 15cm grafitu wraz z tynkowaniem wychodzi za m2 65zł robota, 34 styropian, 25 siatka pianki, kleje i tynk = 130 zł/m2. Można zrobić taniej schodząc do 80 zł.
    Można też zrobić po minimach i dać sam styropian bez kołków i bez tynku. Robić samemu. Da się zmieścić w 30-35 zł/m2. Wtedy okres zwrotu jest bardzo krótki.
    Projektując dom od zera ocieplenie jest tańsze. Można zastosować cieńszy mur.

Z drugiej strony zamiast bez końca ocieplać można pójść w fotowoltaikę i pompę ciepła. Tyle że to bardzo trudno policzyć do którego momentu przestać inwestować w izolacje i włożyć pieniądze w PV czy pompę.

• SEW Eurodrive
  • #155 27 Paź 2017 13:21
    Jack3030
    Poziom 14  

Erbit napisał:
    Jan_Werbinski napisał:
    .... Najlepiej inwestować w izolację ...

Oczywiście na "gołym" budynku straty będą większe więc i docieplenie szybciej się zwróci. Zwracam jedynie uwagę, że nie zawsze to o czym napisałeś ma ekonomiczny sens.

Dokładnie, koszt kompleksowej termomodernizacji starszych domów nigdy się nie zwróci. Należy podejść do tematu bardziej elastycznie.
    Od 2015 roku użytkuję prostą i mocną PC P/W on/off. Przed instalacją PC miałem ustalone warunki zakupu PV.
    Mój dom ( zab. bliźniacza) to +- 300m2 ogrzewana powierzchnia ponad 240m2 ( grzejniki żeliwne, grube stalowe rury) w tym wewnętrzne schody przez 4 poziomy, tzw ciąg kominowy, tak więc ten dom ma duży apetyt na energię, wg. ciepło właściwe około 30MWh rocznie na ogrzewanie + dodatkowo cwu 7 os.
    W 2015 roku miałem darmowy prąd od Duon, po wejściu nowej ustawy o OZE trochę trwała zmiana sprzedawcy ale mogę podsumować 2017 rok i poprzednie lata przed instalacją PC i PV.

Przed:
    węgiel 4,5 do 6 tys. zł rocznie na CO i cwu zimą,
    gaz około 1,2 tys. zł rocznie tj. maj - wrzesień, mam duże zużycie ciepłej wody,
    prąd średnio ponad 3.6 tys. zł
    razem 9,3 do 10,8 tys. zł

Aktualnie ( 2017 rok ) do końca września koszt prądu 2,2 tys. zł ( do końca roku wyjdzie pewnie 4 tys. zł), gazu nie używam, węgla nie kupuję, jako szczytowe źródło ciepłą został kocioł DS i latem kupiłem 4 mp suszonego dębu - klocki, odpad z fabryki parkietu cena 520,-zł i uważam, że starczy na 2 lata.

Różnica rocznie ponad 5 tys. zł ( 9,3 - 4 )

Z sezonu 2014/2015 zostało mi jeszcze około 300kg węgla na silne mrozy ( w 2016/2017 zużyłem około 200kg, bo miałem mało drewna), jak się skończy i dąb nie wyrobi to dokupię trochę koksu albo zainstaluję kocioł gazowy kondensacyjny, bo ten co miałem tj. EL-Gaz to była porażka.

Największy problem mam z mostkami cieplnymi ( balkony, stropy i strunobetony/elki nad oknami/drzwiami ).
    Do czasu jak ustawa o OZE nie zostanie zmieniona, to termomodernizacja w moim przypadku jest uzasadniona tylko z uwagi na komfort użytkowania, ekonomicznie to wyrzucanie kasy w błoto.
    Inwestycja kosztowała mnie:
    PC P/W 14kW zakup, części do montażu, przerobienie kotłowni ( 3 zbiorniki z nierdzewki, rurki i kształtki, miedziane, otuliny, 2 płytowe wymienniki ciepła ) 26 tys. zł - dotacja z BOŚ 8 tys. zł
    PV 10kWp 20 tys. zł .
    + setki godzin popołudniowej pracy, ale akurat ja to lubię po pracy biurowej ;)
    PC ma sprężarkę scroll, więc powinna pochodzić minimum 15-20lat, chyba, że padnie elektronika lub jakieś zaworki/czujniki.
    ale co najważniejsze, PC kupiłem od polskiej firmy ( wsparcie techniczne, dotacja) ale jakby padła to kupię prosto od producenta z Chin, a że to monoblok, to podłączenie nowej to tylko dwa śrubunki, kabel z napięciem i kabelek ze sterownikiem, tak około 30 minut roboty.
    Znajoma z osiedla złożyła wniosek o pożyczkę 100tys. zł z WFOŚiGP z dotacją całe 30% (minus podatek) . Kompleksowa termomodernizacja z wymianą kotła na ekogroszek na kocioł gazowy. Domy prawie identyczne, tak więc można liczyć podobne koszty nośników energii, tylko zdecydowanie mniej zużywa ciepłej wody i ogrzewa o 40% mniejszą powierzchnię. Pewnie roczne rachunki miała na poziomie 6-7 tys. zł. ( gaz, prąd i ekogroszek). Pytanie ile zaoszczędzi rocznie?

I żeby nie było, że jestem przeciwny termomodernizacji. Trzeba rozważyć jej sens.
    Ja i tak w tym roku dociepliłem sobie mały kawałek ścian podczas rewitalizacji :) balkonu i planuję docieplić jedną boczną ścianę (około 110m2), aż do fundamentów, bo to jest najprostsza do ocieplenia ściana, prawie bez okien, i zabudować jeden balkon, a poprzez to ocieplić przylegające ściany. Tak więc będę miał docieploną prawie połowę ścian zewnętrznych i raczej na tym pozostanie.

Tak więc odważnym polecam kogenerację PC i PV nawet w starych średnioocieplonych domach z grzejnikami.

• #156 27 Paź 2017 14:59
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

A ja ocieplam dwie ściany. Wymieniam drzwi i okna w piwnicy. Rolety na niektóre pokoje. Czekam z kamerą termowizyjną na zimę żeby zobaczyć gdzie jeszcze ucieka ciepło. Wiosną zobaczymy co pokażą podliczniki na klimatyzatorze, podłogówce i piecach akumulacyjnych. I wtedy decyzja co dalej. Czy np. ocieplać dodatkowo dach? Zwiększyć grubość ocieplenia na kolejnej ścianie? Zamontować następny klimatyzator lub kanałówkę?

• #157 27 Paź 2017 15:20
    idepopizze
    Poziom 32  

@Jan_Werbinski
    I to jest właśnie dobry kierunek.
    Ocieplenie stropu i połaci dachowych ma sens.
    Przy okazji wyjdzie czy nie pojawi się wsteczny ciąg w wentylacji grawitacyjnej. Trzeba też uważać na grzybki co może wyskoczyć przy uszczelnianiu.
    Wentylacja, a w szczególności odprowadzenie pary wodnej która nierozerwalnie związana jest z życiem człowieka (oddychanie, gotowanie, mycie) to też dość ważna sprawa, bo jak para zacznie się kondensować/skraplać w pomieszczeniach to zaczyna się nakręcać spirala grzania, a w dalszym następstwie może być grzybek o którym już wspomniałem.

Temat jest dość rozległy i dość indywidualny dla każdego domu/mieszkania.

• #158 27 Paź 2017 17:15
    ZwieZak90
    Poziom 9  

Panowie a wracając do mojego problemu. Co myślicie o wszystkich 3 opcjach?

• #159 27 Paź 2017 17:49
    Jack3030
    Poziom 14  

Tel wysłałem na priv, to było latem ogłoszenie na olx, drewno suche, pocięte na klocki, bez kory 😁

Dodano po 19 [minuty]:

ZwieZak90 napisał:
    Panowie a wracając do mojego problemu. Co myślicie o wszystkich 3 opcjach?

Moja PCt na 99% Hiseer i sprawdziła się w mrozy, aktualnie cwu grzeje do 48 stopni z cop ponad 3 ( przeliczane z monitoringu na pvmonitoring).
    Pomysł o 4 opcji. Na dziś ja bym kupił ją prosto z Chin i dołożył softstart. Koszt około 12tys. Jak masz częste wyłączenia prądu to trzeba zabezpieczyć przed mrozem, bo to jest monoblock.

• #160 16 Sty 2018 03:53
    ZwieZak90
    Poziom 9  

Nic się nie dzieje w temacie.
    Przez ten czas analizowałem i analizowałem montaż pompy ciepła i dolnego źródła.
    Znalazłem firmę blisko 65zł/m, chciałem wiercić się jak najgłębiej więc zaproponowałem dwie sondy po 100m PE40 x 3mm.

Miałem problem bo Pan specjalista który wykonał setki takich odwiertów powiedział:
    -że nie da się tego zrobić na dwóch odwiertach bo rury będą miały za duży opór hydrauliczny i nie będzie przepływu.
    Musiałem sam wszystko sprawdzić i policzyć i wyszło że jest OK ale Pana nie przekonałem. Dopiero po konsultacji z producentem sondy ten zapewnił że moje obliczenia były prawidłowe i pan uwierzył :-D
    -że nie trzaba projektu prac geologicznych, które są potrzebne żeby prawidłowo określić moc i optymalną głębokość odwiertów.
    -że koniecznie muszę zainstalować studzienkę rozdzielczą za 3500zł na środku ogródka,
    kiedy rozdzielacz montowany na ścianie w garażu firmy "zrób to sam" to koszt 1000zł ale to ponoć tylko szwedzkie dobre reszta to " fuszera" :/
    -że odwiertu się niczym nie wypełnia gdzie wszędzie piszą że prawidłowo trzeba cementować.

No kiepsko to wygląda ale chyba nie mam wyboru i muszę stawiać swoje wymagania.

prawdopodobnie pod koniec lutego będą wiercić 2x100m. więc jak przyjadę to od razu biorę się za podłączanie pompy.

Sprawdziłem już chyba wszystkie możliwości kupienia wymienników ciepła do montażu na panelach fotowoltaicznych i nic.
    Jedyne co mi pozostało to import z chin, mam dwie firmy które zgodziły się zrobić wymienniki na zamówienie,
    koszt ok 180zł szt do tego trzeba doliczyć wszystkie cła podatki i oczywiście transport, kompletnie nie wiem jak się za to zabrać.
    Trudny kontakt z obiema firmami ponieważ nie bardzo mają ochotę produkować na zamówienie taką małą ilość.
    rozmaiam już ok 1,5 miesiąca i dalej nic nie posuneło się naprzód :-/ nie wiem co z tego będzie.

W niemczech znalazłem gotowe panele hybrydowe niestety 200W a ich koszt 1500zł szt więc trochę się mija z założeniem żeby było tanio.
    ale może wreszcie bym odpoczął od kombinowania jak wół pod górkę bo już zdążyłem się tym zmęczyć.

Dodano po 3 [minuty]:

Być może w ogóle zrezygnuje z zakupu ze względu na duże trudności, albo wyprodukuje sobie coś w garażu :-p

• #161 16 Sty 2018 09:03
    kasperek21
    Poziom 12  

Hej wytrwałości.
    Ja po zrobieniu panela pv od podstaw stwierdziłem, że więcej tego nie zrobię. Za duże koszty, jakość wykonania i czas.
    Pozdrawiam.

• #162 16 Sty 2018 13:36
    marcinbbb
    Poziom 22  

2 odwierty po 100m razy 65 PLN
    200 * 65 = 13000 PLN.

Rozumiem że pompa ciepła gruntowa kosztuje mniej więcej tyle co powietrzna ca. 20000 PLN.
    Dlaczego nie oszczędzić na powietrznej pompie a te 13000 PLN przeznaczyć na opłaty za prąd?

• #163 16 Sty 2018 17:53
    Lisciasty
    Poziom 16  

ZwieZak90 napisał:

-że nie da się tego zrobić na dwóch odwiertach bo rury będą miały za duży opór hydrauliczny i nie będzie przepływu.

Ja mam 2x100m PE40 i działa, ale pompa na trzecim biegu lata.
    ZwieZak90 napisał:

-że nie trzaba projektu prac geologicznych, które są potrzebne żeby prawidłowo określić moc i optymalną głębokość odwiertów.

Ja mam projekt geologiczny zrobiony żeby nikt się nie czepiał. Co prawda liczyli tam coś na podstawie ukształtowania terenu
    i rejonu, ale nie do końca im wyszło. Miałem mieć na 90m węgiel brunatny i nie było, a tak to bym sobie ukopał i palił w piecu :]
    ZwieZak90 napisał:

-że koniecznie muszę zainstalować studzienkę rozdzielczą za 3500zł na środku ogródka,

Moja studzienka kosztowała 2 tysiaki z wyposażeniem i uważam, że warto.
    ZwieZak90 napisał:

-że odwiertu się niczym nie wypełnia gdzie wszędzie piszą że prawidłowo trzeba cementować.

Ja nie mam żadnego cementu. Co on ma niby dawać?
    ZwieZak90 napisał:

No kiepsko to wygląda ale chyba nie mam wyboru i muszę stawiać swoje wymagania.

Bez przesady, to nie apteka. Jakie zapotrzebowanie na moc grzewczą ma chałupa przy najniższej temp. dla danej strefy?
    ZwieZak90 napisał:

Trudny kontakt z obiema firmami ponieważ nie bardzo mają ochotę produkować na zamówienie taką małą ilość.
    rozmaiam już ok 1,5 miesiąca i dalej nic nie posuneło się naprzód :-/ nie wiem co z tego będzie.

Rozumiem i popieram zapał konstruktorski, ja też lubię dłubać i wymyślać. Ale w tym przypadku żadnego sensu
    nie widzę, bo kupa komplikacji i awaryjne to może wyjść. Mam 5kWp paneli na prosumencie i chwalę sobie bardzo to rozwiązanie,
    w kolejce czeka 1,2kWp na tracker a w przyszłości może coś się jeszcze dorzuci :P

• #164 16 Sty 2018 18:31
    ZwieZak90
    Poziom 9  

Jak by ktoś takie nowe wszystko kupował to tylko dotacje a i w to JA bym się nie pchał, ja kupiłem pompę za ok 2000zł do tego ok 15500zł będzie w sumie kosztować dolne źródło bo 65zł/m to cena za wsadzenie rury w dziurę a trzeba jeszcze rozdzielacze rury złączki itd.

Czyli 17500zł za całość.
    Pompa ciepła gruntowa ma więcej możliwości, w miarę stała temperatura odwiertu, możliwość chłodzenia aktywnego, pasywnego które jest prawie darmowe.

Powietrzna pompa to strasznie zmienne warunki pracy, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepło spada sprawność,
    Większe zapotrzebowanie na energię elektryczną,
    Nie ma możliwość chłodzenia więc żeby było chłodno w upały trzeba kupić klimatyzator który też zużywa sporo energii.
    Często towarzyszy większy chałas wentylatora.

Nikomu nic nie odradzam jeśli się w cyferkach i oczekiwaniach zgadza.
    Jak kupisz tanio i dobrze, gruntowa czy powietrzna się opłaci, grunt żeby tak kupić.

Dodano po 20 [minuty]:

Cement trzyma rury żeby się bezpośrednio nie dotykały bo wtedy spada sprawność w tych miejscach, także zabezpiecza przed uszkodzeniem sondy np. jakimś kamieniem ale przede wszystkim chroni wody gruntowe przed mieszaniem się.
    Bez cementu zanieczyszczona woda podskorna może się dostać do źródła z którego pije codziennie wodę.

Niestety każdy kto wierci raczej nie cementuje bo to dodatkowa robota.

• #165 16 Sty 2018 21:47
    Lisciasty
    Poziom 16  

Bo ja wiem czy spada... U mnie jest delta T 4 stopnie na dolnym źródle, czyli na każdej sondzie po 2 stopnie. Nie bardzo widzę tu miejsce żeby ciepło
    miało uciekać z rury do rury :P Sonda to wielki czopek oblany plastikiem, żeby go uszkodzić to trzeba by go szlifierką gnębić, jak niby ma go kamień
    uszkodzić? Podobnie rury o grubości ścianki 3mm... Jak dla mnie to jest naciągane, ale ja tam się nie znam ;)

• #166 16 Sty 2018 22:01
    marcinbbb
    Poziom 22  

Po odpaleniu ogrzewania temperatura dolnego źródła spada czasami podobno mogło dojść do spadku temperatury poniżej 0*C nie wiem jakie są tego konsekwencje?
    Dodatkowo owszem temperatura jest w miarę stała powiedzmy 3*C a jak to się przekłada na wydajność kiedy temperatura powietrza w powietrznej pompie sięga 5*C albo jak w sylwestra 12*C? Chcę zapytać w tą stronę bo w drugą jak zima przymrozi i będzie przez 6 miesięcy -20*C temat jest jasny i gruntowa pompa ma przewagę, jednak ostatnie zimy są bardzo łaskawe.

• Pomocny post
    #167 17 Sty 2018 04:40
    zefir7
    Poziom 12  

Ja mam wymiennik poziomy 23 x 11 m położony na ~2 m - dziesięć rur po 100 m - położone w wodzie.
    Temperatura DZ dziś 0,5oC i sprawność SPF ~ 3,25. Latem podskakuje do 13 -14 oC przy chłodzeniu pasywnym.
    Na początku pracy 2010 rok temperatura DZ spadała do - 2,5 stopnia i pracowała OK. Ale sporo wychodziło za prąd.
    Teraz bym jednak wykopał te 2 x po 100 mb pionowo, miał bym z może ~3oC i wyższe SPF.
    Po zdobytym doświadczeniu temp DZ spada mi w lutym do "0" - tworzy się warstwa lodu na poziomie wymiennika, ale latem pięknie się regeneruję do ~14oC. Trawa rośnie pięknie.
    Ale teraz po postawieniu PV do łącznej mocy ~9,9 kW - ( nowy solar track jednoosiowy postawiłem sam na jesieni - dzięki Waszej inspiracji).
    Dziś zapłaciłem za II kwartał 543 zł za wszystko (PC, woda, gotowanie i oświetlenie), w następnych okresach wyjdę na "0".
    Myślę że PC i PV wystarczy.
    Kolektory cieplne latem przegrzeją (można jednak wrzucić nadmiar do ziemi przy chłodzeniu pasywnym) a zimą ledwo pracują.
    Z PV zawsze możesz odebrać chociaż 0,8 energii.
    Załączam fotki PV
    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.
    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.

Dodałem trochę fotek bo pojawiły się pytania do tej mojej dość oryginalnej i taniej instalacji (stal z odpadów i PV używki)

• #168 17 Sty 2018 14:03
    marcinur
    Poziom 2  

ZwieZak90 napisał:

Do określenia mocy i głębokości nie potrzebujesz projektu. Projekt robi się reguły odwrotnie - jak już znasz potrzebne głębokości - "dorabiasz" do tego projekt. Owszem, teoretycznie lepiej wcześniej znać budowę geologiczną, bo charakterystyki cieplne różnych skał są inne, ale w praktyce nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem żeby projektanta dolnego źródła interesowała geologia.

A przy okazji, żeby było całkiem legalnie projekt robót geologicznych na odwierty powyżej 30 m jest obowiązkowy (art. 3 ust. 2 ustawy Prawo geologiczne i górnicze).

• #169 18 Sty 2018 15:13
    idepopizze
    Poziom 32  

Żeby było tak całkiem legalnie to do tej dziury potrzebny jest jeszcze kierownik budowy.
    Ktoś tu w zeszłym roku wrzucał przepisy i tak tam sobie zażyczyli pisarze z sejmu czy z rządu.

• #170 18 Sty 2018 15:22
    marcinur
    Poziom 2  

idepopizze napisał:
    Żeby było tak całkiem legalnie to do tej dziury potrzebny jest jeszcze kierownik budowy.
    Ktoś tu w zeszłym roku wrzucał przepisy i tak tam sobie zażyczyli pisarze z sejmu czy z rządu.

A ściślej mówiąc nadzór geologiczny - geolog z uprawnieniami hydrogeologicznymi kategorii V.
    No i po wykonanym odwiercie trzeba zrobić dokumentację geologiczną.

• #172 18 Sty 2018 17:10
    idepopizze
    Poziom 32  

A to chyba zależy od tego jak się żyje z sąsiadami, jak się ma dobrych to nic, a jak się ma jakie "dobre dusze" to pewnie tak z 5 kary urzędowej plus zrobienie papirologi (za plan przeróbki dachu życzą sobie coś koło 2) no i pewnie ten geolog z uprawnieniami hydrogeologicznymi kategorii V weźmie też coś koło tego za zaszczycenie "placu budowy" swoją obecnością. To takie moje szacunki z grubsza.

• #173 18 Sty 2018 20:44
    marcinur
    Poziom 2  

wnoto napisał:
    co grozi za brak papierków ?

Inwestorowi nic. Natomiast wykonawcy: art. 179 ust. 1 - kara aresztu lub grzywny. Ustawa nie precyzuje w jakiej wysokości.
    Za brak dokumentacji nie ma żadnych sankcji. Ale jeszcze nie spotkałem się z przypadkiem, żeby ktoś robił dokumentację dla odwiertów pompy ciepła.
    idepopizze napisał:
    pewnie ten geolog z uprawnieniami hydrogeologicznymi kategorii V weźmie też coś koło tego za zaszczycenie "placu budowy"

Najczęściej jeżeli zlecasz temat kompleksowo, tj. projekt i wiercenie to geolog jest "w cenie".

• #175 19 Lut 2018 07:23
    ZwieZak90
    Poziom 9  

idepopizze napisał:
    Nic w temacie nie przybywa więc może coś do obejrzenia jak temat kogeneracji widzą inni.

Build A DIY Solar Heat Pump System

Bardzo pomyślnie facet to wykombinował i nie drogo :-)

W temacie dzieje się dużo ale nie ma za bardzo co pokazać...
    za miesiąc jadę do Polski, mam w planach pchnąć robotę duuużo do przodu i mam nadzieje że znajdę czas na parę zdjęć żeby potem zdać tutaj raport ;-)

Dodano po 3 [minuty]:

zefir7 napisał:
    Ja mam wymiennik poziomy 23 x 11 m położony na ~2 m - dziesięć rur po 100 m - położone w wodzie.
    Temperatura DZ dziś 0,5oC i sprawność SPF ~ 3,25. Latem podskakuje do 13 -14 oC przy chłodzeniu pasywnym.
    Na początku pracy 2010 rok temperatura DZ spadała do - 2,5 stopnia i pracowała OK. Ale sporo wychodziło za prąd.
    Teraz bym jednak wykopał te 2 x po 100 mb pionowo, miał bym z może ~3oC i wyższe SPF.
    Po zdobytym doświadczeniu temp DZ spada mi w lutym do "0" - tworzy się warstwa lodu na poziomie wymiennika, ale latem pięknie się regeneruję do ~14oC. Trawa rośnie pięknie.
    Ale teraz po postawieniu PV do łącznej mocy ~9,9 kW - ( nowy solar track jednoosiowy postawiłem sam na jesieni - dzięki Waszej inspiracji).
    Dziś zapłaciłem za II kwartał 543 zł za wszystko (PC, woda, gotowanie i oświetlenie), w następnych okresach wyjdę na "0".
    Myślę że PC i PV wystarczy.
    Kolektory cieplne latem przegrzeją (można jednak wrzucić nadmiar do ziemi przy chłodzeniu pasywnym) a zimą ledwo pracują.
    Z PV zawsze możesz odebrać chociaż 0,8 energii.
    Załączam fotki PV
    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.
    Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła.

Dodałem trochę fotek bo pojawiły się pytania do tej mojej dość oryginalnej i taniej instalacji (stal z odpadów i PV używki)

Prawdopodobnie pokuszę się i zrobię też taki tracker na 10 paneli z jedną osią, gratuluję dobrej roboty ;-)

• Pomocny post
    #176 25 Lut 2018 17:30
    RomanCitro
    Poziom 12  

ZwieZak90 napisał:
    Idąc dalej tematem samowystarczalności...
    Porównajmy ogrzewanie LPG+kocioł kondensacyjny
    JUNKERS Cerapur Midi 24kW koszt 3 400zł
    Komin Jawar-K 8mb 80mm 2 000zł
    ZBIORNIK NA GAZ 2700 l koszt 6 000zł
    Instalacja gazowa... nie wiem ile kosztuje powiedzmy 600zł :-)
    daje kwotę wysokości 12 000zł
    przyjmując cenę energii z gazu LPG 45gr/1kWh to ciągu roku spalił by gaz na kwotę 2 700zł a w ciągu 20lat na kwotę 54 000zł doliczając koszt zakupu kotłowni to już 66 000zł a po wliczeniu energii elektrycznej (3000kWh x 0.6zł x 20lat) wyszła by kwota 102 000zł :-O to o jakieś 3 razy tyle co kogeneracja.
    Kolosalna różnica i chyba nikt nie zastanawiał by się nad kupnem paneli i pompy .......
    Pozdrawiam.

Post stary ale należy tu zmienić dane. Bo jeżeli płacę za zbiornik 6000zł , to myślę że jest to własna, gaz zamawiany u dowolnego dostawcy wtedy cena nie jest "45gr/1kWh" jak przy dzierżawie, a ok. 26gr/1kWh
    Gaspol - 11,24zł/m3 =2,85zł/L= 0,442zł/kWh
    Własna - 6,93zł/m3 = 1,76zł/L = 0,26zł/kWh

• #177 25 Lut 2018 19:55
    ZwieZak90
    Poziom 9  

Dziękuję za sprostowanie ;-) w wolnej chwili poprawię zerknę jeszcze raz i poprawię ;-)

Tak propo tematu za miesiąc zakładam pompę ciepła i przerabiam cwu na przepływowe, wrzucę zdjęcia jak skończę ;-)

• #178 15 Mar 2018 05:02
    ZwieZak90
    Poziom 9  

Witam po długiej przerwie...
    W między czasie znalazłem firmę która wykona odwierty pod pompę ciepła.
    60zł/m odwiertu, 2 sondy PE40x3 x 100m chciałem odwiert cementować ale zrezygnowałem ze względu na koszty.
    Miałem ogromne problemy gdyż firma nie miała ochoty podejść do sprawy profesjonalnie i użyć kalkulatora a na zasadzie "Będzie Pan zadowolony" wszystko na oko. A niestety odwierty to nie jest coś co można w prosty i tani sposób naprawić, przez co wszystko musiałem przeanalizować sam.
    Nie ocenioną pomocą okazał się plik firmy viessmann (podaje link).
    Miałem spore problemy ze zbyt dużym oporem hydraulicznym i w ogóle ze złożeniem wszystkich informacji w spójną całość.
    W końcu skończyłem i sporo się nauczyłem.

kupiłem rekuperator Alnor HRU-MinistAir-W-450 poczeka on sobie aż skończę inne prace.

Firma wczoraj rozstawiła sprzęt do wiercenia. dzisiaj wywiercą pierwszy odwiert, jutro drugi, a na końcu wybiją mi nową studnię do wody gdyż ta która jest z żelaznej rury ma jakieś 50lat

• #179 15 Mar 2018 09:25
    kiziorxxx
    Poziom 9  

Skad jest firma, która robi Ci odwierty i jak nazywa się?
    Pozdr

• #180 15 Mar 2018 09:34
    idepopizze
    Poziom 32  

A najważniejsza sprawa.
    Robiłeś już testy ogrzewania domu?
    Wyliczenia swoją drogą, ale fizyka weryfikuje to co się tam chciało osiągnąć. Z fotek widziałem, że wyspawałeś bufor. Zima była kiepska, ale przez chwilę można było robić testy, bo było zimno. Z jakimś tam ciepłomierzem można było przetestować rzeczywiste zapotrzebowanie domu używając bufora.

Miałbyś jednoczesny test ocieplenia domu i ogrzewania w swoich warunkach. Z taką wiedzą masz pewność co do pompy itd

Rekuperacja lekko podprawi sytuacje energetyczną, o ile będzie prawidłowo zrobiona.