Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

ZwieZak90 15 Mar 2018 10:11 31890 196
Computer Controls
 • #181
  prose
  Level 35  
  @ZwieZak90
  Tak przy okazji ile licz± za metr studni?
 • Computer Controls
 • #182
  User removed account
  Level 1  
 • #183
  prose
  Level 35  
  Mi chodzi o studnie do wody, inaczej licz± chyba że policzyli mu wszystko po 60 zł
 • #184
  ZwieZak90
  Level 11  
  kiziorxxx wrote:
  Skad jest firma, która robi Ci odwierty i jak nazywa się?
  Pozdr


  Nie chcę kogo¶ pozbawiać chleba więc nie powiem. Dla inwestorów radzę wymagać przedstawienia pełnego projektu kompletnymi wyliczeniami przepływów i mocy nie tylko projektu prac geologicznych.
  Dodano po 19 [minuty]:
  idepopizze wrote:
  A najważniejsza sprawa.
  Robiłe¶ już testy ogrzewania domu?
  Wyliczenia swoj± drog±, ale fizyka weryfikuje to co się tam chciało osi±gn±ć. Z fotek widziałem, że wyspawałe¶ bufor. Zima była kiepska, ale przez chwilę można było robić testy, bo było zimno. Z jakim¶ tam ciepłomierzem można było przetestować rzeczywiste zapotrzebowanie domu używaj±c bufora.

  Miałby¶ jednoczesny test ocieplenia domu i ogrzewania w swoich warunkach. Z tak± wiedz± masz pewno¶ć co do pompy itd

  Rekuperacja lekko podprawi sytuacje energetyczn±, o ile będzie prawidłowo zrobiona.


  Wiem jak± moc ma kocioł którego używałem i wiem ile godzin potrzebowałem palić mroĽn± zim± żeby było ciepło prawie 12h przy 18kW niestety nie na pełnej mocy bo było za gor±co. sprawdziłem ile dżuli czy inaczej kWh ciepła zmie¶ci się do zbiornika 2000l który już miałem.

  Jeżeli chodzi o straty to owszem s± większe ale rekompensuje to mniejsze spalanie(dokładnie nie mierzyłem ale różnica jest widoczna)

  Mam za to pewno¶ć że pompa raczej na pewno będzie zbyt mała żeby zagrzać dom przy -20*C ale do tego mam jeszcze kocioł.
  jak będ± problemy to on pomoże :-) a inna moc pompy ciepła niż zapotrzebowanie to też nie problem bo odbiornikiem jest bufor :-)

  Testy w praktyce były by przydatne ale no niema mnie w domu a rodzicom nie chcę wrzucać tego na głowę, wystarczaj±co ich stresuje :-)

  Dodano po 4 [minuty]:

  prose wrote:
  Mi chodzi o studnie do wody, inaczej licz± chyba że policzyli mu wszystko po 60 zł


  Chciał bym :-) ....160zł/m jest ok 17m do wywiercenia

  Dodano po 13 [minuty]:

  Dzisiaj wywiercili już jeden odwiert jutro pora na drugi.
  Nie wrzucam zdjęć bo nic w sumie ciekawego na nich nie ma, wrzucę kolejne jak będę podł±czał rury.
 • Computer Controls
 • #185
  ZwieZak90
  Level 11  
  Witam po długiej przerwie... zd±żyłem przez ten czas zmienić samochód, kobietę i zdobyłem kilka szczytów :-P

  A w projekcie sytuacja wygl±da tak że przez zimę miałem sporo problemów gdyż albo było zimno w domu albo pompa ciepła wył±czała się np w nocy ze względu na wysokie ci¶nienie i do rana miałem w domu "lodówkę".
  Walczyłem z tym na różne sposoby ale nie wiele da się zrobić gdyż moje grzejniki przy 48*C nie grzej± wystarczaj±co żeby zagrzać dom, a górny limit pompy to 50-52*C potem pompa się wył±cza.
  Jedyne remedium jakie przychodzi mi do głowy to rozbudować grzejniki o kolejne żeberka albo założyć wentylatorki od komputera i zrobić z grzejników klima-konwektory.
  Grzejniki mam prawie nowe więc szkoda mi ich wyrzucać a podłogówka zrujnowała by mi dom. do tego drewniany szkielet podłogi bardzo by mi utrudniał sprawę podłogówki.

  co do pompy obawiałem się o temperaturę dolnego Ľródła czy nie zacznie mi zamarzać odwiert ale najniższa temperatura jak± zanotowałem to +2*C
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  To ten kolektor który ponoć był nie wykonalny i nie opłacalny a wszystko wyszło ekstra.
  Jedyne co to to że skręcałem na pakuły+pasta uszczelniaj±ca.
  Okazało się że pasta jest ci±gle lekko wilgotna

  Po zamontowaniu pompy ciepła znacznie zwiększyło się zużycie pr±du więc za półrocze przyszło zapłacić jakie¶ 400zł
  Czego się spodziewałem z wczesnych kalkulacji.

  W kwietniu więc podj±łem decyzję o rozbudowie instalacji fotowoltaicznej o kolejne 1.5kWp
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Dalszy etap prac to montaż wentylacji mechanicznej wraz z modułem chłodzenia pasywnego oraz modułu chłodzenia instalacji CO tak aby używać także grzejników do chłodzenia

  W dalszym ci±gu przerabiam różne schematy żeby wybrać ten wła¶ciwy dla mnie.

  Taki system także służy regeneracji dolnego Ľródła.
  Postaram się to zrobić w tym roku.
 • #186
  kasperek21
  Level 12  
  Hej
  Jak Ci się sprawuj± te tuby solarne w poziomie?
  Wszędzie widziałem w pionie, że tak powiem.
  Pozdrawiam
 • #187
  idepopizze
  Level 33  
  Wła¶ciwie to cał± to przygodę powiniene¶ zacz±ć od sprawdzenia jak± masz w tym domu wilgotno¶ć zim±. Drugim krokiem powinno być kupienie takiego małego prostego osuszacza, za kilka stówek i wstawienie go do którego¶ pokoju w zimie żeby sobie pochodził.
  Zmierzam do tego, że w takich domach podstawowym problemem który objawia się tym, że w zimie i jest zimno w domu to wentylacja, a wła¶ciwie to jej brak b±dĽ pozapychanie wszystkiego "żeby było cieplej". Po testach mogłoby by się okazać ze rozwi±zaniem twoich problemów jest rekuperacja.
 • #188
  hostii
  Level 25  
  idepopizze wrote:
  domu wilgotno¶ć zim±


  Ja miałem ten problem i w większym stopniu sobie poradziłem, oczywi¶cie wentylacji brak tylko w łazience jest dziura. Więc zamontowałem w niej wentylator z higrostatem co prawda na 12V (komputerowa 12x12cm z regulacj± obrotów) bo tak± też mam instalacje PV no i kupę taniej niż oryginalne do tego w każdym pokoju higrometr i już mam 3 odwilżacze. Jeden łazienka, drugi do suszenia prania, trzeci kuchnia. Dodam że dom stary...

  idepopizze wrote:
  twoich problemów jest rekuperacja

  tak ale trudno dobr± zamontować w takim domu, wyj¶ciem s± te pojedyńcze w ¶cianę, ale wołaj± dużo kasy za jednego. U mnie ten wentylator się dobrze sprawdza zim±, bo wyci±ga wilgoć z domu a wiadomo okna pozamykane, ale nie ma super szczelnych okien więc co¶ zawsze wyci±gnie
  ZwieZak90 wrote:
  założyć wentylatorki od komputera i zrobić z grzejników klima-konwektory.

  ja próbowałem i nic u mnie nic ie daje może dlatego że woda na zasilaniu ma 35-40st. Ale zobacz na budowę klimakonwektora ma dużo cienkich blaszek które oddaj± dużo ciepła, zwykły grzejnik purmo ma kilka ...
 • #189
  idepopizze
  Level 33  
  @hostii
  My¶lę że da się to wszystko rozwi±zać samodzielnie bez tych pojedynczych rekuperatorów przez ¶cianę. Widziałem jedno ciekawe rozwi±zanie.
 • #190
  hostii
  Level 25  
  idepopizze wrote:
  Widziałem jedno ciekawe rozwi±zanie.


  nooo sam jestem ciekaw :). Najlepsze rozwi±zanie jest takie które jest tanie i nie trzeba za dużo w domu rozwalać.Ja bardzo chętnie rekuperacje bym założył tym bardziej że mieszkam przy ruchliwej drodze i otworzyć okna nie mogę bo zaraz mam pobudkę wcze¶nie rano.A tak tylko przycisk i dom przewietrzony
 • #191
  idepopizze
  Level 33  
  Oczywi¶cie to rekuperacja, ale niezbyt droga.
 • #192
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Tak poczytałem od pocz±tku cały temat i wychodzi mi wniosek trochę nieekologiczny ale wynikły z pieni±dza - bez dofinansowania zewnętrznego rzecz (przynajmniej je¶li idzie o moj± sytuację, ale jest ona do¶ć standardowa) jest nieco na wyrost.
  Bior±c pod uwagę tylko ogrzewanie - przy instalacji z gruntow± pomp± ciepła wychodzi kolegom koszt przeciętnie 35-40 Kzł (o gigantycznym nakładzie pracy DIY nie wspomnę - wynajęcie ekip podliftowałoby koszta o kolejne 10 Kzł). Dochodzi koszt pr±du i ew. napraw.
  U mnie (dom klasyczny gierkowy klocek po termomodernizacji na styropianie 12 i wymieniona czę¶ć okien na 3 szybówki, ale było to robione do¶ć dawno i wyniosło niecałe 15 tys, bez niej moje rozważanie oczywi¶cie nie miało by sensu) chałupa ma 160 m2 powierzchni grzejnej, grzeję gazem ziemnym (zdaję sobie sprawę że nie każdy ma do takowego dostęp i wtedy orze jak może). Piec starej generacji, bez kondensacji. Koszt grzania roczny wynosi ok.2500-2700 zł (mam rozliczenia kwartalne wła¶ciwie cało¶ć to 2 kwartały zimowe po 1200 - 1300 zł za kwartał, kuchenki gazowej nie liczę...). Przy srogich zimach (temp poniżej -10 c) dogrzewam drewnem (mam równolegle do gazowego automatycznie doł±czany piec Optima Comfort Eco) ale ostatnio takie mrozy rzadko¶ć.
  Więc osobi¶cie uważam pchanie się w co¶ co zwróci mi się po 20-30 a jak dobrze pójdzie po 15 latach - nieco bez sensu.
  Niektóre wynikłe z w/w technologi rzeczy byłyby niezłe - np możliwo¶ć chłodzenia domu latem za po¶rednictwem instalacji grzejnej, ale czas amortyzacji cało¶ci (do emerytury albo i zgonu) podważa sens inwestycji.

  Przy 100 procent wkładu własnego osobi¶cie poszedłbym w fotowoltaikę (i my¶lę nad tym) - ceny pr±du s± niezależne od pory roku, s± spore i rosn±...) oraz - je¶li budowałbym now± chatę - w rekupercję powietrzn± ( w przypadku mojej starożytnej chałupy przebudowa wentylacji na wymuszon± byłaby nieco kosztowna).
 • #193
  idepopizze
  Level 33  
  @kotbury
  Zapomniałe¶ jeszcze o jednej sprawie przy pompie ciepła. Ten sprzęt ma okre¶lon± długo¶ć życia. Jak założysz, że będzie to 15-20 lat to do tego czasu powiniene¶ mieć uskładane kolejne z 15 tysięcy (albo i więcej) na nowy sprzęt więc przy grzaniu pomp± tego tysi±ca rocznie do kosztu grzania trzeba doliczyć. Oczywi¶cie to samo tyczy się innych Ľródeł, ale ze względu na znacznie większy koszt pompy trzeba o tym pamiętać.

  PV to chyba niestety niedługo będzie konieczno¶ć - gdy pojawi± się nowe rachuneczki za pr±d.
 • #194
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Dla tego piszę - bez dofinansowania te konstrukcję to sztuka dla sztuki (i udowodnienia umiejętno¶ci DIY ich wła¶cicieli).

  Dodam że nosiłem się też z zamiarem zamontowania kolektorów słonecznych CW, (było dofinansowanie nawet do 70 procent) ale sprawa się rypła jak okazało się że dofinansowanie dotyczy TYLKO kolektorów płaskich i z montażem przez uprawnionego instalatora - i to wskazanego przez urz±d miasta.

  Kolektory płaskie w naszym klimacie o kant d. pobić (chyba że kto¶ ma pralnię :) ). W lecie pobór ciepłej wody mam minimalny (tylko mycie naczyń, wodę w prysznicu raczej schładzam niż grzeję, woda grzana przepływówk± wbudowan± w piec gazowy, grzanie pr±dem kosztowałoby pewnie ze 3 razy drożej).Kolektory płaskie działaj± wła¶ciwie tylko przy temp powietrza grubo powyżej zera i dobrym nasłonecznieniu (o co w Polsce w zimie trudno - to nie alpy) a wtedy, kiedy trzeba duzo ciepłej wody czyli w zimie - płaskie wła¶ciwie nie działaj±, chyba że w tych 3 dniach w miesi±cu kiedy jest słoneczko i ¶nieg się skrzy. A kolektory rurowe, które jako tako działaj± i przez chmury i w niskich temperaturach - dofinansowane NIE Sˇ.

  Montaż kosztuje czasem 2x tyle co kolektor, więc je¶li sam bym zakupił i zamontował rurówki - nawet wzi±wszy pod uwagę ich większy koszt - wyszłoby to samo co montaż płaskich z dofinansowaniem...
 • #195
  idepopizze
  Level 33  
  Temat jest szeroki i zależy od indywidualnych uwarunkowań.

  Kolektory płaskie wcale nie s± bezużyteczne i piszę to z własnego przykładu. Od wiosny do jesieni mam darmow± ciepł± wodę (nie licz±c oczywi¶cie wkładu pr±du). Zmontowałem to sam i sobie chwalę, gdybym miał to wydać "w firmie" to pewnie też zrzędziłbym jak 2 moich znajomych którzy wywalili na¶cie tysięcy na grzanie CWU i bycie eko.
  Na marginesie można wspomnieć, że tu wcale nie chodzi o ekologię tylko po prostu o biznes. Gdyby chodziło o ekologię to nie byłoby takiego kłopotu z kupnem pralki z dwoma kranikami na ciepł± i zimn± wodę. Oczywi¶cie w sklepach s± tylko pod zimn±.

  Grzanie domu gazem jest ekonomiczne. Oczywi¶cie przy założeniu że w domu ma się podłogówkę i kocił kondensacyjny. Dyskusyjne jest oczywi¶cie samo pojęcie grzania, bo jednemu wystarcza w domu 18, drugi musi miec 26, a gdzie indziej w mrozy grzej± i maj± kilkana¶cie stopni.

  Duże znaczenie ma też wilgotno¶ć w domu. Brak wentylacji wcale nie pomaga, a wręcz szkodzi i obniża temperaturę w mieszkaniu na termometrze. Z tzw "temperatur± odczuwaln± przy dużej wilgotno¶ci (70%-80%) jest jeszcze gorzej.
  Zastanawiam się jaki sens ma zakładanie bardzo szczelnych okien, ocieplanie domu i brak wentylacji. Przecież ta cała wilgoć z samego oddychania domowników musi gdzie¶ sie podziać. Jak nie zostanie usunięta to idze w meble, ¶ciany, rano na parapetach s± kałuże, ubierane rano ubrania s± zimne, po¶ciel jest coraz cięższa itd itd.

  Tak jak już zauważyłe¶ na czele tematyki grzania jest pieni±dz.

  Gdy kiedy¶ liczyłem to dofinansowanie nie miało najmniejszego sensu. Przy postawionych ograniczeniach i narzuconych wymaganiach nie ma sensu branie sobie na głowę takiego garba. Zarabiaj± na tym wszyscy inni poza osiołkiem który to u siebie zamontuje.

  S± też dofinansowania gdzie wkład własny to 25% instalacji, ale wtedy to całe OZE zakłada się hurtem w całej gminie.
 • #196
  ZwieZak90
  Level 11  
  Powiem szczerze że sam pogubiłem się już o czym pisałem a o czym nie xD.
  z nowo¶ci...

  Po wszystkich problemach z wył±czaniem pompy ciepła i rachunku 3000zł za pr±d za 6 miesięcy użytkowania, wymieniłem grzejniki aluminiowe na klimakonwektory z olx. (Grzejniki dusiły cały układ a regulacja nie pomogła.)
  w sumie 4 szt które rzekomo "Przy 35 stopniach moc grzewcza 2,6 kW" nie wiem sk±d dane bo nie dostałem kompletnie żadnych papierów, nawet nie ma naklejki z firm± i danymi :p

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła. Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  W celu chłodzenia pasywnego pomieszczeń kupiłem wymiennik płytowy 200kW na allegro za 600zł
  (okazał się zapchany i dziurawy :P) odesłałem i kupiłem nowy za 1800zł + wieszak, 2 pompy, rureczki, zaworeczki.
  Wyszło w sumie jakie¶ 3000zł

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Efekt. W upały na dworze było 28*C a w domu 24*C efekt może nie powalaj±cy ale odczucie bardzo dużego komfortu.
  A najważniejsze że chłodzenie zużywa 100W
  ciężko mi porównać do klimatyzatora gdyż z kalkulatorów wynika że powinien taki mieć 14 000W mocy.
  Z drugiej strony pewnie chłodził by lepiej...

  Na szybko poprawiony schemat.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Kolego kasperek21
  Wydaje mi się że już gdzie¶ o tym pisałem... w rurkach s± płaskie blaszki i cał± rurę razem z blaszkami pochyla się w kierunku słońca. Jest to rzadko¶ć ale mi zależało żeby nie odstawały od ¶ciany i takie znalazłem Hewalex KSR10 już nie produkowane.
  spisuj± się ponad przeciętnie ;-) aktualnie grzej± zbiornik buforowy.

  Kolego kotbury
  Kolektory rurowe zakładałem z dotacj± bodajże w 2013r.

  Kwestie paneli hybrydowych i rekuperacji na razie całkowicie odłożyłem. Rodzice nie bardzo chc± demolować dom żeby podwieszać kanały wentylacyjne pod sufity i być może wykorzystam zakupiony rekuperator w inny sposób :-)
  Postanowili¶my z dziewczyn± wybudować własny dom :-D

  Pozdrowionka dla kombinatorów takich jak ja ;-)
 • #197
  hostii
  Level 25  
  ZwieZak90 wrote:
  Postanowili¶my z dziewczyn± wybudować własny dom


  To raczej nie jest dobry pomysł, bo z t± wiedz± może być szeroko. I mam nadzieje że ja nie będę musiał tego robić, bo chyba bym popłyn±ł :):):):)

  ZwieZak90 wrote:
  Pozdrowionka dla kombinatorów takich jak ja ;-)


  Ja w zeszłym roku zakupiłem promienniki ciepła niewielkie bo 450W i na 16m2 pokoju się sprawdzaj± do tak -5stopni
  klimakonwektor bajka, ale cena już nie i nie każdy lubi jak mu wieje, mi osobi¶cie nie przeszkadza