Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

ZwieZak90 03 Mar 2017 08:52 30816 196
Metalwork
 • #61
  Erbit
  Level 41  
  ZwieZak90 wrote:
  ... zależy mi na skali 1:1 żeby rysunek był jak najdokładniejszy.
  .. więc jak dam dobry rysunek to zrobi mi pasuj±ce do siebie elementy.

  Od tego chyba jest skala i wymiary. Jestem ciekaw na czym by¶ znajomemu narysował metalow± konstrukcję dachu :P
 • Metalwork
 • #62
  idepopizze
  Level 33  
  WeĽ sobie zainstaluj jakiego¶ CAD'a. Te proste s± chyba nawet darmowe. Swoje malunki zapisujesz w dxf'ie na pendrajwie i dajesz znajomemu do wypalenia. Nie będzie wtedy nikt musiał tego i tak przerysować w cadzie. Zostanie im tylko rozłożenie malunków na arkuszu.

  Malunki to wła¶ciwie kosmetyka i ostatni etap. Liczyłe¶ już obci±żenie konstrukcji, bo to jest ważniejsze od malowideł ?
  Hasła: naciski, momenty gn±ce, momenty skręcaj±ce, naprężenia

  Wczoraj wiatr zrobił u mnie zbiorowy test różnych konstrukcji. Latały dachówki, s±siadowi złamało tyczkę od anteny.
 • #63
  ZwieZak90
  Level 11  
  Dach to inna para kaloszy tutaj nie chcę aby bł±d wymiarów był większy niż 0,5mm tyle ma szeroko¶ć rysika w ołówku mechanicznym oczywi¶cie wszystkie wymiary i tak można nanie¶ć na rysunek licz±c kalkulatorem ale chcę też mieć pogl±d wzrokowy jakie to będzie duże bo nie znam się na wyliczaniu momentów skręcaj±cych elementów. Do CAD'a się zraziłem bo robiłem kiedy¶ model pr±dnicy i po prostu nie wiedziałem jak cokolwiek zrobić w tym programie , obejrzałem 100 poradników i tak mi się nie udało dokończyć.
  Może to dobry pomysł, warto spróbować...
 • Metalwork
 • #65
  jacek2929
  Level 10  
  ZwieZak90 wrote:
  Dach to inna para kaloszy tutaj nie chcę aby bł±d wymiarów był większy niż 0,5mm.


  Czyli jak będzie wiało 100 km/h to ok a jak 101 to wszystko odfrunie :D

  Gratuluję pojęcia o obliczeniach :D

  pozdro
 • #66
  ZwieZak90
  Level 11  
  A dziękuję ;-) ale nie wiem za bardzo o czym mówisz... Mi chodzi o to żeby wszystko do siebie pasowało. Na przykład łeb ¶ruby ciężko narysować na papierze gdy fi2mm ale fi10 już niema problemu. Jak się niema studiów w kierunku obliczania obci±żeń trzeba polegać na wyobraĽni. A jeżeli tak± wiedzę posiadasz to może się podzielisz?
 • #67
  idepopizze
  Level 33  
  Akurat posiadam tak± wiedzę, dlatego pytałem o te sprawy. Jak niby widzisz podzielenie się wiedz± ?

  Przykład z dachem to jest wła¶nie to na co powiniene¶ przy takiej konstrukcji uważać. To, że ona weĽmie i np się złamie/zawali w piękny bezchmurny dzień to akurat tylko wydatek finansowy. Jeżeli jednak w czasie takiego porywistego wiatru poleci do s±siada/przejeżdżaj±cy samochód i nie daj boże zrobi komu¶ krzywdę to już całkiem inna bajka.

  Z tego co pamiętam przy malunkach na papierze możesz używać skali. No i rysiki też s± różnej grubo¶ci, ale to już s± sprawy uboczne.
 • #68
  ZwieZak90
  Level 11  
  Ja powiem tylko tyle że będę wrzucał jakie s± postępy...

  Dodano po 9 [godziny] 12 [minuty]:

  Chcę jeszcze w tym roku skończyć instalacje fotowoltaiczn± więc musiałem teraz podj±ć decyzję jaki kupić falownik... Jedno czy trojfazowy? problemem dla mnie było to że falownik jednofazowy jest dużo tańszy ale ustawa OZE nie mówi o tym że instalacja jednofazowa będzie bilansowana miedzyfazowo :-/ kontaktowałem się w tej sprawie z enea operator ale nie zbyt mi odpowiedzieli zapytałem jeszcze raz i przysłali mi opszerniejsze informacje, a to co mnie interesuje za u era się w zdaniu "Dane pomiarowe przekazywane s± sprzedawcy dla energii wprowadzonej i pobranej, po uprzednim zbilansowaniu tych energii z wszystkich faz. Przekazane dane pozwalaj± prawidłowo rozliczyć ilo¶ć energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej przez prosumenta, po uwzględnieniu systemu opustów, o którym mowa w ustawie."
  Dla mnie oznacza to że energia zostanie zbilansowana na wszystkich fazach zanim trafi do sprzedawcy więc ten nie będzie miał wyboru będzie musiał się z nami rozliczyć tak jak przy instalacji trojfazowej. Ponoć dużo to nie daje ale przy najmniej wiem że nie będ± mnie doić więcej jak mog± ustawowo :)
 • #70
  prose
  Level 34  
  Ja mam 3 inwertery na każd± fazę, zaleta: 1 inwerter padnie - 2 pracuj± na trójfazowym, cała instalacja nie pracuje.
 • #71
  kasperek21
  Level 12  
  Zwiezak90 identyczny pomysł męczy mnie od miesięcy. Bardzo jestem ciekaw Twoich dokonań z panelami PVT.
  Pozdrawiam i dużo słońca życzę.
 • #72
  wnoto
  Level 34  
  manski wrote:
  Obecnie można kupić panele w cenie 2 zł/wat mocy , więc za 1500W trzeba wydać ok 3000zł do tego grzałka , sterownik i montaż , powiedzmy drugie 3000zł , czyli za 6 tys mamy pracuj±c± instalację grzej±c± wodę ponad 6 miesięcy w roku , daj±c± ¶rednio 1500 kWh rocznie oszczędno¶ci ( o produkcji CO2 i smogu nie wspomnę bo to dla większo¶ci temat tabu i nikogo nie interesuje ) , po cenie ¶redniej 0.5 zł/kWh ( tak wychodzi przy taryfie G12w ) to 750 zł rocznie , i taki układ nie wymaga zasilania , wymiany glikolu , drogich przegl±dów . Czas zwrotu dla osoby grzej±cej CWU grzałk± to 8 lat , no ale po co inwestować w co¶ co ma się zwrócić w 8 , lub 10 lat , lepiej przez 30-40 lat płacić po 750 zł rocznie . Tylko zauważ jak jeste¶ młody to my¶lisz że cały ¶wiat zawojujesz , a na emeryturze nie będzie cię stać .


  Przykładu z 3 rolnikami nie rozumiem.
  Odniosę się do powyższego.
  Posiadaj±c G12w grzeje się TYLKO w taniej taryfie a nie przez cały czas.
  Wtedy 1500 (wczesniej było 1200 :)) x 0,26 =390 zł. I tyle masz oszczedno¶ci rocznej. Ale inwestuj±c 6000 zł tracisz odsetki od nich na poziomie pok 2% rocznie tj. 120 zł. Czyli jeste¶ 270 zł do przodu.
  6000 zł / 270 zł = 22 lata. To już może się okazać że panele do wyrzucenia :(
  A jeszcze rz±d zapowiada obniżenie cen pr±du w nocy.....
  Kupowanie PV po to aby grzać wodę to tylko dla specyficznych przypadków albo gdy nie można przej¶ć na G12W.
  I dodatkowo. Może za 5 lat się okazać że panele ostro stanieja lub bedzie jeszcze lepsza technologia. Mi z G12w łatwo przej¶ć na nowe panele. Tobie z paneli (starych)nie warto przechodzić na nowe bo zainwestowałe¶ za dużo.

  Dodano po 7 [minuty]:

  A i panele w trakcie użytkowania mog± się zepsuć, spalić, zniszczyć itp. wtedy to tracisz.
  Oczywi¶cie G12w może też okazać się nieopłacalna przy wzro¶cie cen energii szczególnie w taniej taryfie.
 • #73
  ZwieZak90
  Level 11  
  Witam. Od do¶ć dawna się nie odzywałem gdyż ci±gle jeszcze zmieniałem koncepcje i czekałem aż będzie ta finalna a ta nadal powstaje :-) mam kupione panele 14 szt jeszcze jeden dokupie. Będ± one podł±czone do inwertera solaredge HD WAVE 3650W inverter jak i optymalizery leż± w pokoju czekaj± na transport do Polski kupiłem skrzynkę elektryczn± i zabezpieczenia oby dwa napędy trackera . Co do niego nie spodziewałem się że to będzie takie trudne... Zeskalowałem zdjęcia żeby wiedzieć jakich wymiarów belek użyć, jak już to miałem zmieniłem koncepcje i znowu od nowa rysować po tym dalej nie wiedziałem jakiej grubo¶ci stali użyć i pomy¶lałem że zainteresuje się jakie rzeczywi¶cie siły będ± oddziaływać na każdy element korzystaj±c z kalkulatora policzyłem przybliżone warto¶ci obci±żeń maksymalnych i dobrałem elementy tak aby mie¶ciły się w tych granicach z lekkim zapasem. Wyszło że prawie wszystko odchudziłem. Nie skończyłem jeszcze więc na razie nie wrzucam rysunków. Za dwa tygodnie lecę do Polski lać fundament ale w dalszym ci±gu nie mogę znaleĽć w okolicy rury fi273x5mm 3-3.5mb :-/ boję się że nic nie zd±żę zrobić będ±c w Polsce i wszystko odwlecze się do sierpnia :-/
 • #74
  ZwieZak90
  Level 11  
  Rura już zamówiona... 40km od mojej wioski, 130zł/mb jak dowiedziałem się że jest tak blisko i w takiej cenie to kamień spadł mi z serca.
  Najtrudniejsze w sprawie trackera mam już za sob±. Napiszę więcej i wrzucę zdjęcia jak już będę miał wycięte elementy do spawania.

  Tym czasem zastanawiam się nad jeszcze dwiema rzeczami:
  1.W jaki sposób przerobić zwykłe panele PV na takie które produkuj± dodatkowo ciepło czyli PVT ?
  W zamy¶le mam kupienie arkusza blachy aluminiowej na cały panel za 80zł wytłoczenia w nim kanałów przez które przepłynie glikol, przylutowanie do blachy zł±czy i przyklejenie cięk± warstw± jakiego¶ super hiper kleju do tylniej ¶cianki panela.
  2. W jaki sposób wykorzystać to ciepło z paneli i za razem możliwo¶ć chłodzenia ogniw ?
  W głowie mam rysunek autorstwa gogo¶ tam z viessmanna odno¶nie chłodzenia pasywnego.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  Gdzie najlepiej się wpi±ć żeby nie komplikować układu a żeby miało to ręce i nogi ? Jakie¶ sugestie ? oprócz takich że to się nie opłaca ?
 • #75
  idepopizze
  Level 33  
  Ad1.
  No przecież sam wstawiłe¶ instrukcje od Ensola i masz tam różne schematy
  - z CWU
  - z podgrzewaniem dolnego Ľródła
  - z szeregowym podł±czeniem jednego i drugiego
  Ad2.
  Pamiętasz o zjawisku temperaturowej rozszerzalno¶ci cieplnej materiałów ?
  Chcesz poł±czyć szkło i amelinium za pomoc± kleju ......
  Wiesz że musisz użyć jakiego¶ specjalnego glikolu pod układ z aluminium ?
  Pewnie czytałe¶ już o solarach na trakerze. Główn± upierdli¶ci± tam jest przegub ł±cz±cy instalację z solarami, masz jakie¶ rozwi±zanie na dłuższy czas ?
 • #76
  ZwieZak90
  Level 11  
  Rzeczywi¶cie w tym wszystkim zapomniałem o tych shematach :p

  Nie wgłębiałem się w temat glikolu chociaż spotkałem się z glikolem dedykowanym do układów z amelinium np hewalex produkuje aluminiowe kolektory i maj± to w ofercie. Zastanawia mnie jak pompa ciepła by na tym pracowała? Przykładowo blacha miedziana była by 2x droższa 170zł na panel. To nie dużo ale przy 15szt to już trochę.

  My¶lałem o przegłubie i przychodzi mi na my¶l jedynie sztuczka stosowana w elektrowniach wiatrowych. Mianowicie wieża obraca się tylko o pewien k±t więc wszystkie przewody elektryczne s± trwale przykręcone do zacisków ale maj± możliwo¶ć pracy jak sprężyna w zegarku. My¶lę o zastosowaniu jaki¶ rur elastycznych zwinietych w kr±żek tak aby mogły swobodnie pracować zmniejszaj±c i zwiększaj±c ¶rednicę kręgu.
 • #77
  ZwieZak90
  Level 11  
  Planowanie dobiega końca.(poniżej rysunki)
  Za 3 dni lecę do Polski budować tracker... Mam już większo¶ć materiałów chociaż nie wszystko jest takie jak bym chciał bo np. nie można kupić blisko.

  Pierwsze co, to muszę wynaj±ć minikoparkę aby zakopać przewód elektryczny oraz rury PE bo ziemię mam tak tward± że używanie szpadla to masochizm :-)

  Rur nie będę izolował termicznie, s± to pewne koszty których nie chcę ponosić je¶li niema takiej potrzeby odległo¶ć trackera od domu to ok30m ale zakładam że przy podł±czeniu pod pompe ciepła będzie płyn±ć w nich glikol z temp nie wyższ± niż 20*C więc i straty będ± niewielkie.

  Mam zamiar zbudować tylko jeden panel z wymiennikiem aluminiowym gdyż nie mam czasu żeby zrobić wszystkie i tylko jeden w celach "badawczych" :-) na razie mam tylko teorie że to może działać ale nie chcę wrzucać pieniędzy w błoto je¶li to nie zadziała... latem podł±czę w±ż ogrodowy żeby woda minimalnie przepływała przez panel i będę mógł zmierzyć np. ile więcej mocy da schłodzony panel i ew. jak mocno będzie grzać wodę wtedy będę wiedział czy to ma sens.

  Zrobić szalunek o wymiarach 3x3x0,3m czyli 2,7m^2 betonu my¶lę że B15 z wytwórni wystarczy. Być może dam B20

  dalej pozostanie przyspawać flansze i zastrzały do rury (masztu) i przykręcić napęd.

  spawanie gondoli i belki(dĽwigara), przykręcenie do napędu.

  skręcenie ramy no¶nej ¶rubami i montaż na dĽwigarze

  zamocowanie profili aluminiowych oraz paneli.

  Podł±czenie i oddanie do użytku.

  Zrobione :-) jeszcze tylko czekać na zgodę z zakładu energetycznego.

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Rysunki pewnie mog± być słabo zrozumiałe ponieważ większo¶ć ważnych rzeczy mam w brudnopisie.
  Jeżeli kto¶ miałby pytania chętnie odpowiem... Gdy już skończę zamieszczę obja¶nienia.

  Niedługo wrzucę zdjęcia z budowy ;-)
 • #78
  kasperek21
  Level 12  
  Hej
  Zrób więcej zdjęć panela z wymiennikiem aluminiowym.
  Bardzo mnie interesuje jakie osi±gniesz rezultaty. Pozdrawiam
 • #79
  ZwieZak90
  Level 11  
  kasperek21 wrote:
  Hej
  Zrób więcej zdjęć panela z wymiennikiem aluminiowym.
  Bardzo mnie interesuje jakie osi±gniesz rezultaty. Pozdrawiam


  Mam bardzo dużo problemów z tym zwi±zanych, których na razie nie wiem jak rozwi±zać.

  Chciałbym użyć miedĽ ale jest troszku droga 1mx24m rolka 4300zł +transport (a za aluminium zapłacę połowę).
  No ale... gdy zastosuję aluminium nie mogę póĽniej poł±czyć tego hydraulicznie z reszt± instalacji gdzie wszystko mam w miedzi (korozja aluminium). Natomiast jeżeli będzie to podł±czone po stronie dolnego Ľródła pompy ciepła to nawet spoko bo tam niema miedzi, tylko rury PE i nierdzewka.
  Jakich poł±czeń użyć między panelami(końcówki) ? jakich rur użyć ? my¶lę o rurach nierdzewnych takich jak do solarów.
  jak zrobić obrotowe zł±cze hydrauliczne tak żeby wszystko to przetrwało długi czas ?
  Dalej jest to dla mnie zagadk± :P mam nadzieje że z czasem mnie o¶wieci
 • #80
  kasperek21
  Level 12  
  Tak zastanawiam się nad ruchomymi czę¶ciami.
  Nie wiem czy to się nada, ale przyszło mi do głowy zastosować w±ż hydrauliczny taki jak w koparkach do oleju pod ci¶nieniem.

  Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

  A po co Ci 24 metry blachy miedzianej? Napisałe¶ że chcesz jeden panel zrobić. Poszukaj na necie ja widziałem ofertę 219 zł 0.5 mm 1x1 metr plus dostawa.
 • #81
  idepopizze
  Level 33  
  Instalacja bez ocieplenia to nieporozumienie. Testowałem i nawet o wiele mocniejsze solary fabryczne nie s± w stanie uci±gn±ć takie s± straty na nieocieplonych rurkach.

  w±ż hydrauliczny też testowałem, a s± różne. Mam takie od koparek z metalow± ta¶m± jako zbrojeniem i takie ze zbrojonym oplotem. Problemem z nimi jest taki że s± sztywne a do tego niespecjalnie też izoluj± cieplnie
 • #82
  kasperek21
  Level 12  
  Zwiezak90 jakie ci¶nienie w instalacji chcesz utrzymać?
 • #83
  ZwieZak90
  Level 11  
  kasperek21 wrote:
  Tak zastanawiam się nad ruchomymi czę¶ciami.
  Nie wiem czy to się nada, ale przyszło mi do głowy zastosować w±ż hydrauliczny taki jak w koparkach do oleju pod ci¶nieniem.
  Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:
  A po co Ci 24 metry blachy miedzianej? Napisałe¶ że chcesz jeden panel zrobić. Poszukaj na necie ja widziałem ofertę 219 zł 0.5 mm 1x1 metr plus dostawa.


  Też my¶lałem o takim wężu. na chwilę obecn± chcę zastosować w±ż przemysłowy do myjek, jest bardziej elastyczny, ma trochę większy przekrój i my¶lę że powinien też wytrzymać do¶ć długo. Jak kupię to wrzucę nazwę.

  Jak mam zamiar zrobić wymienniki na wszystkich panelach to musz± być z tego samego materiału więc muszę podj±ć decyzję już przy prototypie dlaczego 24m
  po pierwsze żeby wiedzieć jakie będ± całkowite koszta
  po drugie, ciężko znaleĽć arkusze o wymiarach 1665x1000mm tak aby wypełniły panel maksymalnie jak się da (najlepiej gdy wszystkie ogniwa będ± chłodzone tak samo) dlatego arkusz nie może być ani mniejszy ani większy np. z arkusza 2000x1000 jest po prostu duży odpad, więc najlepiej rolka szeroko¶ci 1m puĽniej pocięta na wymiar żeby było bez odpadu.

  Na chwilę obecn± jednak będę polował na jeden arkusz.
  My¶lę że je¶li to ma na siebie zarobić to zdecyduję się na aluminium.
  Dodano po 9 [minuty]:
  idepopizze wrote:
  Instalacja bez ocieplenia to nieporozumienie. Testowałem i nawet o wiele mocniejsze solary fabryczne nie s± w stanie uci±gn±ć takie s± straty na nieocieplonych rurkach.

  w±ż hydrauliczny też testowałem, a s± różne. Mam takie od koparek z metalow± ta¶m± jako zbrojeniem i takie ze zbrojonym oplotem. Problemem z nimi jest taki że s± sztywne a do tego niespecjalnie też izoluj± cieplnie


  Ja nie patrzę na to w pryzmacie strat bo jeżeli panele będ± pracowały jako dolne Ľródło pompy ciepła to temperatura w instalacji będzie prawdopodobnie niższa niż otaczaj±cego powietrza i może ziemi.
  nie widziałem żeby kto¶ izolował dolne Ľródło. panele także my¶lę że nie będę izolował w żaden sposób bo nie przyniesie mi to dużo korzy¶ci w tym konkretnym przypadku oraz zabezpieczy instalację przed przegrzaniem i zrobieniem bum.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Tak propo kto zgodził by się ze mn± żę wymiennik między instalacj± solarn± a dolnego Ľródła jest zbędny ? ja bym tam zastosował zawór trójdrogowy (albo mam warunki do podgrzewu i idzie przez solar albo ich nie mam i obieg pomija solar)
  Dodano po 1 [minuty]:
  kasperek21 wrote:
  Zwiezak90 jakie ci¶nienie w instalacji chcesz utrzymać?

  Szczerze to nie mam pojęcia jakie powinno być ci¶nienie wiem tylko że będzie maleć i wzrastać wraz ze zmianami temperatury oraz że układ nie zapowietrza się tak szybko przy większym ci¶nieniu. My¶lę o ci¶nieniu 1,5bar max 3bar i na tak± warto¶ć ustawiony zawór bezpieczeństwa, nie mam pojęcia czy to odpowiednie ci¶nienie.
  Co¶ znalazłem co potwierdza że to odpowiednie ci¶nienie.... http://www.tltulowice.pl/dokumenty/zamowienia...t_pomp_ciepla/Opis_techniczny_pomp_ciepla.pdf
  "Po aplikacji sondy należy
  przeprowadzić próbę ci¶nieniow± (1,5 ci¶nienia roboczego) oraz próbę wydajno¶ci
  przepływu."
  oraz
  "14.1. Naczynie wzbiorcze dolnego Ľródła
  ci¶nienie otwarcia zaworu bezpieczeństwa 3,0bar"

  Dodano po 6 [godziny] 11 [minuty]:

  Kupiłem arkusz blachy aluminiowej 1mx2m 0.58mm za 82zł z przesyłk± :-)... teraz tylko muszę wymy¶lić sposób jak będę ł±czył panele ze sob±.
 • #84
  kasperek21
  Level 12  
  Ł±czyć je ze sob± to chyba wężem ci¶nieniowym taki jak do armatury łazienkowej.
  Jak Ty przykleisz to aluminium do panela?
  Ja kupiłem ostatnio polastosil 2000 bo będę zalewał ogniwa fotowoltaiczne. Drogie to ale może Tobie się nada.
 • #85
  ZwieZak90
  Level 11  
  A i owszem że się nada ale do zabezpieczenia sterownika :-) nie przekonuje mnie żeby był to dobry klej ale może się mylę?
  To co wcze¶niej wybrałem jako najlepsze to klej-uszczelniacz tytan fix 2 http://www.tytan.pl/files/3ce/fix2-klej-uszcz...produktu-3cec98d6e2b12cf0ceea428bcd58fe0e.pdf
  Co my¶licie o tych dwóch specyfikach?
  Tak a propos to dr±ż±c temat tego wymiennika dowiedziałem się że jest to wymiennik w technologii roll-bond czyli walcowane na gor±co kilka metali (z wydrukiem wymiennika pomiędzy, na jednej z blach , ) w jedn± blachę która po procesie sama uwypukla nie zwalcowana blachę w miejscach nadruku tworz±c kanały. W warsztacie nawet jak bym bardzo chciał to jest nie wykonalne :/ pozostaje klej
  :-p
 • #86
  kasperek21
  Level 12  
  To kiedy zaczniesz go składać?
 • #87
  ZwieZak90
  Level 11  
  kasperek21 wrote:
  To kiedy zaczniesz go składać?

  Już składam ;-)

  Tutaj sterowanie, czeka na swoj± kolej.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Tutaj jeszcze nie ucięty sworzeń który będzie przykręcony do łap dĽwigara, będzie wchodził do łożysk przykreconych do ramy (zawias)
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Tutaj napęd obrotnicy silnik 3ph 0,15kW obroty wyj¶ciowe 6,6rpm więc jest super, straciłem naprawdę mnóstwo czasu na szukanie motoreduktora 24VDC a nie byłem ¶wiadomy że już mam odpowiedni :-) będzie zasilany z falownika mitsubishi s500 bo akurat taki miałem, musiałem też zrobić kołnierz przej¶ciowy bo oczywi¶cie rozstaw mocowań nie pasował :/
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Tutaj obrotnica z flanszami na maszt (rurę) które okazało się zrobili Ľle i były do wyrzucenia ale na szczę¶cie wypalili mi nowe o prawidłowych wymiarach szkoda mi tylko materiału :p oraz wspomniana wyżej łapa.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Tutaj elementy gondoli aktualnie złapane spawem, jutro zespawam docelowo też wyszło inaczej ale to już wina nieporozumienia i uważam że nie wpływa to Ľle na konstrukcję więc zostaje
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  To na dowód że co¶ się robi, wrzucę więcej jak zrobię więcej.
 • #88
  ZwieZak90
  Level 11  
  Witam ponownie.
  Zamówiłem stal na konstrukcję i oddałem profile do cynkowania, a rurę przywiozlem do domu,zapłaciłem 1200zl za stal + 300zł za cynkowanie.
  wynaj±łem mni koparke do wykonania wykopu pod kable i rurę. Zapłaciłem 500zł
  W między czasie spawałem gondole i flansze do rury
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Rury do instalacji hydraulicznej jednak izolowalem dwiema warstwami standardowej szarej izolacji a cało¶ć włożyłem do rury drenażowej bez dziurek

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Tyle szpilek m16 trzyma cał± konstrukcję do fundamentu

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.
  Tutaj jeden pręt gwintowany m36 w łożysku (o¶)
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Tutaj dokończona gondola z przyspawanym mocowaniem siłownika

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Tutaj prawie dokonczone zbrojenie

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Tutaj już zmontowana konstrukcja, rurę oraz gondole wraz z zamontowan± ram± podniósł mi znajomy kopark± za 50zł,
  pod flansz zakrecilem po dwie nakrętki i grub± podkładkę tak samo od góry, pozwoliło mi to na łatwe poziomowanie wieży.

  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Tutaj pierwsze trzy sztuki paneli. Miałem poważny problem z mocowaniem profili aluminiowych do ramy, gdy zacz±łem zakręcić cybant szyna mocuj±ca do spodu zaczęła się wywijać na zewn±trz, na szczę¶cie szybko podjęli¶my decyzję o wycięciu dodatkowych podkładek z płaskownika pomiędzy oba profile tak aby łeb ¶ruby miał się na czym oprzeć, na szczę¶cie zdało to egzamin bo zakreciłem ¶ruby ile mam sił i nie widać było wyboczeń szyny montażowej.
  Kogeneracja paneli fotowoltaicznych z pomp± ciepła.

  Tutaj już założone wszystkie 15 paneli oraz napędy.
  Co zauważyłem to że profile aluminiowe s± niepokoj±co wygięte pod samym ciężarem paneli, na pewno wpływ na to ma nie zbyt solidne ł±czenie na ¶rodku ramy gdyż nie udało mi się kupić 6 metrowy profili jak chciałem. Na razie spróbuję usztywnic te ł±czenia i zobaczę czy się poprawi.
  Zamontowałem już falownik na słupie oraz rozdzielnice z zabezpieczeniami oraz sterowaniem wraz z UPSem z 3 akumulatorów 12V gdyż siłownik potrzebuje 36V.
  Wszystko gotowe do wł±czenia niestety nie pomy¶lałem za wczasu o wysłaniu dokumentów do energetyki i muszę teraz czekać ok miesi±ca na akceptację.

  Zdjęcia nie zbyt tre¶ciwe bo porostu nie miałem kiedy je robić a pracy było naprawdę ogrom. PóĽniej wrzucę zestawienie poniesionych kosztów oraz porównanie z kosztami instalacji naziemnej.
 • #89
  Jan_Werbinski
  Level 33  
  Tego typu profile trzeba mocować w czterech punktach. Przy trzech już się nieładnie wyginaj±.
 • #90
  ZwieZak90
  Level 11  
  Jan_Werbinski wrote:
  Tego typu profile trzeba mocować w czterech punktach. Przy trzech już się nieładnie wyginaj±.


  Nie do końca zrozumiałem...
  jak na dachu to można zamocować w kilku miejscach a na takim trakerze nie jest to takie łatwe bo niema do czego.

  Ja zrobiłem co¶ a la cybant czyli wzadzilem w szynę dwie ¶ruby m10x120 przełożyłem pomiędzy profilem ramy i od spodu zakreciłem przez nawiercony płaskownik tak więc na długo¶ci 5m s± dwa mocowania rozstawione o 2,5m w każdym 2 ¶ruby + profile s± ł±czone na ¶rodku bez żadnego wspornika.