Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słaba wydajność w CS:GO. Laptop płonie (Lenovo z580).

18 Sty 2017 05:31 3225 14
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie.
    Chciałbym utwierdzić się w przekonaniu, że temperatury moich podzespołów w laptopie Lenovo z580 są zbyt wysokie i to może właśnie być przyczyną moich problemów z prawidłowym funkcjonowaniem gry CS:GO.
    Lenovo z580 i3-2350M/GT630M/4GB RAM/Windows 7 64bit
    Gra odpalana na najmniejszych możliwych ustawieniach. Sterowniki najnowsze od nVidii, ustawienia grafiki na maksymalną wydajność, to samo tyczy się opcji zasilania. Nie posiadam podkładki chłodzącej, laptop jest ustawiony na pudełkach dających mu ok. 3 cm luzu. Używam go praktycznie jak stacjonarki, nigdy nie schodzi z ładowania i wycieczki na kolana, czy też łóżko są kategorycznie zabronione.
    Ogólnie rzecz biorąc, w tym momencie czekam aż przyjdzie mi pasta bym mógł zabrać się za wyczyszczenie całego układu chłodzenia, jednakże chciałbym i bez tego dowiedzieć się co nieco o działaniu mojego sprzętu.
    Przedstawię teraz całą sytuację:
    Laptop pracuje od 3,5h, na internecie, 60% RAM zajęte(praca wydajna, dużo kart, Chrome lubi sobie pojeść).
    -Temperatura Dysku 47-49 stopni celsjusza(Mierzone HD Tune).
    -Temperatura GPU 50 stopni C.
    -Temperatura CPU około 50 stopni C (Mierzone CPUID HWMonitor).

Odpalam MSI Afterburner i tutaj co ciekawe zauważyłem po raz pierwszy, że wraz z uruchomieniem programu, temperatura drastycznie wzrasta(o około 10 stopni).
    Przechodzę do zrobienia testów mojemu wspaniałemu WD 160GB HDD.
    Słaba wydajność w CS:GO. Laptop płonie (Lenovo z580).Słaba wydajność w CS:GO. Laptop płonie (Lenovo z580). Słaba wydajność w CS:GO. Laptop płonie (Lenovo z580).
    Tutaj jak zauważamy, że temperatury się podniosły:
    -Temperatura Dysku stałe 55 stopni C (Mierzone HD Tune - ostrzeżenie o krytycznej temperaturze).
    -Temperatura GPU stałe 60 stopni C.
    -Temperatura CPU stałe 65 stopni C (Maksymalna uzyskana temperatura 78 stopni w trakcie robienia testów dyskowi).

Po tym przeszedłem to wspomnianej już wcześniej gry CS:GO. Jak wspominałem, ustawienia grafiki najniższe, najbardziej wydajne.
    Po około 5 minutach gry na wymagającej mapie, która jednak potrzebuje więcej aniżeli następne, które wam pokaże.
    -Temperatura Dysku 59 stopni C;
    -Temperatura GPU średnio tak jak na zdjęciu ~80 stopni C oraz używana jest średnio w 75-80%(ze względu na wymagającą mapę)
    -Temperatura CPU średnio tak jak na zdjęciu ~82 stopnie C oraz wykorzystywany procesor średnio w 70%

Następnie dograłem do końca i rozpocząłem kolejną mapkę, tym razem wymaga ona mniej od sprzętu.
    Po niecałych 15 minutach grania:
    -Temperatura Dysku 61 stopni C;
    -Temperatura GPU średnio tak jak na zdjęciu ~80 stopni C oraz grafika używana jest średnio w 50%
    -Temperatura CPU średnio tak jak na zdjęciu ~83 stopnie C oraz wykorzystywany procesor średnio w 50-55%

Razem po prawie 30 minutach gry wyłączyłem grę, dysk podgrzał się do 63 stopni C, a temperatury GPU i CPU nieznacznie wzrosły (dwa - trzy stopnie).
    Następnie wyłączyłem MSI Afterburner, co spowodowało nagły spadek temperatur o kilka stopni i po kilku minutach zrobiłem jeszcze ostatniego screena z HWMonitora, tak profilaktycznie, może ktoś coś z niego wyczyta.

Tyle mam z dzisiejszego dnia. Gra sprawia problemy w taki sposób, że nie jest płynna a czasem zdarzy się jakaś przycinka. Ale głównie chodzi o brak płynności mimo, że jak widać karta graficzna i procesor nie pracują na najwyższych obrotach, a przy tym liczba fps z reguły jest względna.
    Chciałbym dowiedzieć się, czy wina leży po stronie temperatur (szczerze mówiąc temperatury jakie może uzyskać laptop są mi obce), czy dysk twardy również może nie pomagać temu wszystkiemu? Dodam jeszcze, że czuć, iż laptop jest gorący, a największe ciepło oddaje właśnie dysk (ale to zapewne dlatego, że znajduje się najbliżej dolnej części obudowy). Czy dodatkowo podkładka chłodząca będzie tu miała jakiś sens? Chciałem również wysłać mój SSD na emeryturę i zaopatrzyć się w SSD, czy jest sens?

Moderowany przez swiercm:

Za to, że postarał się kolega i dość dobrze opisał to, co istotne w temacie w nagrodę temat wyróżniłem.
    Oby tak wszystkie posty/tematy wyglądały. Gratuluję.

• Poziom 33  
    botek1169 napisał:
    ...Gra sprawia problemy w taki sposób, że nie jest płynna a czasem zdarzy się jakaś przycinka. Ale głównie chodzi o brak płynności mimo, że jak widać karta graficzna i procesor nie pracują na najwyższych obrotach a przy tym liczba fps z reguły jest względna...

Jak są wysokie temperatury to procesor obniża swoje taktowanie żeby się nie przegrzać, więc spadki wydajności są jak najbardziej normalne.

botek1169 napisał:
    ...Chciałem również wysłać mój hdd na emeryturę i zaopatrzyć się w SSD, czy jest sens?...

Na pewno poprawi Ci to wydajność, a kupienie np. [GoodRam Iridium Pro 240GB] - da Ci dodatkową pojemność.

Na początek wyczyść układ chłodzenia i wymień pastę termo-przewodzącą, bo Ci się wszystko "gotuje".

Nie wiem dokładnie, ale wydaje mi się że na pamięci karty graficznej jeszcze będziesz potrzebował termo-pady. Jak tak to kupuj nie z mniejszą wydajnością niż 6W/mK.

Kup dobrą podkładkę chłodzącą.

Możesz jeszcze za około 20zł kupić dolną zaślepkę (podesłałem Ci linka),
    zrobić w niej większe otwory wentylacyjne w okolicach pamięci RAM, dysku i wentylatora co pozwoli na lepszy obieg powietrza i tym samym obniży temperatury.
  • Poziom 42  
    Kup i5-2520m
    http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m...60&bmatch=base-relevance-floki-5-ele-1-2-1018
    Kup SSD bo ten HDD to jakieś zastępstwo a do tego zapewne nie wytrzymuje takich temperatur - sam HDD możesz wrzuić w kieszeń zamiast napędu.

Paste jaką zamówiłeś ?

A grałeś bez klapki ? To sobie tak zagraj testowo - najlepiej robiąć logowanie do pliku w hwinfo sensors only - bo inaczej nie wiadomo jak tam z zachowaniem CPU jest w grach, teraz jedynie widać że jest za wolny.
  • Moderator na urlopie...
    1. Spróbuj przedmuchać układ chłodzenia na początek. Sprawdź wyloty powietrza.
    2. HDD ma stanowczo za wysoką temperaturę - w tych warunkach może szybko ulec uszkodzeniu.
    Odpowiadając - SSD w tym wypadku i tak będzie dobrym rozwiązaniem.
    3. Nie wiem, czy to dobry pomysł, by używać laptopa jak komputera stacjonarnego. Musisz wziąć pod uwagę fakt, że ogólnie laptop na dłuższą metę nie jest przystosowany do "ciągłego wysiłku".
    O powodach nie raz już pisałem.
    Rozumiem, że na PC stacjonarny miejsca brak?
  • Poziom 5  
    atomic99 napisał:

Na początek wyczyść układ chłodzenia i wymień pastę termo-przewodzącą, bo Ci się wszystko "gotuje".

Nie wiem dokładnie, ale wydaje mi się że na pamięci karty graficznej jeszcze będziesz potrzebował termo-pady. Jak tak to kupuj nie z mniejszą wydajnością niż 6W/mK.

Tutaj mogę zapytać: Widziałem na yt dość popularny film z procesu czyszczenia chłodzenia w jednym laptopie, tam serwisant zamiast termopada użył pasty, ten sam sposób ja chciałem zastosować. Czy słusznie?

atomic99 napisał:
    Kup dobrą podkładkę chłodzącą.

Możesz jeszcze za około 20zł kupić dolną zaślepkę (podesłałem Ci linka),
    zrobić w niej większe otwory wentylacyjne w okolicach pamięci RAM, dysku i wentylatora co pozwoli na lepszy obieg powietrza i tym samym obniży temperatury.

Tutaj właśnie zabrałem się wczoraj za poszukiwania, jeszcze nic konkretnego nie wybrałem, najpierw chciałem sprawdzić jak bardzo pomoże wyczyszczenie chłodzenia.

enhanced napisał:
    Kup i5-2520m
    http://allegro.pl/listing/listing.php?order=m...60&bmatch=base-relevance-floki-5-ele-1-2-1018
    Kup SSD bo ten HDD to jakieś zastępstwo a do tego zapewne nie wytrzymuje takich temperatur - sam HDD możesz wrzuić w kieszeń zamiast napędu.

Zakup i5 też mi przeszedł przez myśl jednakże nie jestem pewien, czy chciałbym dorzucać do tego laptopa więcej aniżeli pasta. Dysk, czy podkładkę zawszę mogę zastosować w kolejnym sprzęcie, procesora nie będzie warto.
    Na SSD się już praktycznie zdecydowałem. Jednakże rozmiar 120GB, ja naprawdę więcej nie potrzebuje. Zapalonym graczem nie jestem, więc z gier to praktycznie tylko CS:GO zajmuje mi miejsce. A w razie czego, gdybym potrzebował magazynować większe ilości to użyłbym do tego właśnie tego starego HDD. Mówisz o kieszeni, ja właśnie zastanawiałem się nad kieszenią zewnętrzną pod USB 3.0.
    A sam SSD to zdecydowałem się na SanDisk 120GB 2,5'' SATA SSD Plus(Prędkość odczytu: 530 MB/s
    Prędkość zapisu: 400 MB/s), z pewnej recenzji widziałem, że oferuje sporo jak na tanie dyski.

atomic99 napisał:
    Paste jaką zamówiłeś ?

Pastę zamówiłem Arctic Cooling MX-2, również po przejrzeniu recenzji, czy dobrze to nie wiem, nie miałem nigdy większego do czynienia z pastami.

atomic99 napisał:
    A grałeś bez klapki ? To sobie tak zagraj testowo - najlepiej robiąć logowanie do pliku w hwinfo sensors only - bo inaczej nie wiadomo jak tam z zachowaniem CPU jest w grach, teraz jedynie widać że jest za wolny.

Miałem właśnie taki sam pomysł, sprawdzę jak sprawuję się bez klapki. Logi też zrobię i się nimi podzielę!

swiercm napisał:
    1. Spróbuj przedmuchać układ chłodzenia na początek. Sprawdź wyloty powietrza.

Chłodzenie będę w całości wyjmował i czyścił. Tyle co mogłem zrobić bez rozkręcania to zrobiłem :/
    swiercm napisał:
    2. HDD ma stanowczo za wysoką temperaturę - w tych warunkach może szybko ulec uszkodzeniu.
    Odpowiadając - SSD w tym wypadku i tak będzie dobrym rozwiązaniem.

SanDisk 120GB 2,5'' SATA SSD Plus(Prędkość odczytu: 530 MB/s, Prędkość zapisu: 400 MB/s). Co ty na to? Nie duży, ale ja potrzebować, więcej nie potrzebuje.
    swiercm napisał:
    3. Nie wiem, czy to dobry pomysł, by używać laptopa jak stacjonarki. Musisz wziąć pod uwagę fakt, że ogólnie laptop na dłuższą metę nie jest przystosowany do "ciągłego wysiłku".
    O powodach nie raz już pisałem.
    Rozumiem, że na PC stacjonarny miejsca brak?

Tak, aktualnie nie ma mowy o stacjonarce. Dodatkowo sam laptop zostanie ze mną aż do samego końca, zakupiłem go ze wgnieceniem w obudowie i pęknięciem obudowy przy matrycy, sprzedaż za rozsądną cenę nie wchodzi więc w grę i postanowiłem, że wykorzystam go aż padnie.
    Ja sam nie jestem wymagającym użytkownikiem, taki sprzęt mi starcza. Graczem wielkim również nie jestem, od czasu do czasu w CS:GO mam ochotę zagrać i chciałbym aby chociaż to było możliwe. Wcześniej, o ile mnie pamięć nie myli, gra zachowywała się o wiele lepiej, jednakże dysk był inny(z bad sectorami kilkoma) oraz system Win 8.1 i nie jestem w stanie powiedzieć, czy wszystko zaczęło dziać się wraz z wymianą dysku i systemu, czy kwestia eksploatacji po prostu.
    Dlatego wystarcza mi taki sprzęt i mały jak dla współczesnego komputera dysk. Aktualnie na 160GB mam połowę miejsca wolnego, a mam wiele śmieci, których mógłbym się pozbyć.

Dzięki wszystkim za odpowiedź! Dziękuje swiercm za oznaczenie tematu :)
  • Poziom 33  
    botek1169 napisał:
    Tutaj mogę zapytać: Widziałem na yt dość popularny film z procesu czyszczenia chłodzenia w jednym laptopie, tam serwisant zamiast termopada użył pasty, ten sam sposób ja chciałem zastosować. Czy słusznie?

Nie zawsze jest taka możliwość bo często wyprofilowanie radiatora albo mocowanie nie pozwala na dociśnięcie powierzchni radiatora do elementu który ma być chłodzony (chipset, GPU, VRAM).

botek1169 napisał:
    Pastę zamówiłem Arctic Cooling MX-2, również po przejrzeniu recenzji, czy dobrze to nie wiem, nie miałem nigdy większego do czynienia z pastami.

Dobry wybór.
  • Moderator na urlopie...
    botek1169 napisał:
    SanDisk 120GB 2,5'' SATA SSD Plus(Prędkość odczytu: 530 MB/s, Prędkość zapisu: 400 MB/s). Co ty na to? Nie duży, ale ja potrzebować, więcej nie potrzebuję.

Tak. Myślę, że to dobry wybór - jest w rozsądnej cenie.
    botek1169 napisał:
    Dziękuję swiercm za oznaczenie tematu

Sam sobie podziękuj. Rzadko ktokolwiek tak dokładnie opisuje problem dostosowując temat do warunków działu.
    Niech to będzie zachętą dla innych.
    Da się? Da.:)
  • Poziom 21  
    Co do Dysku SSD należy pamiętać, że one też są bardzo czułe na temperaturę, nie tylko HDD. Temperatura powyżej 70 stopni ma już duży wpływ na żywotność tych dysków. Wymiana na SSD oczywiście przyśpieszy pracę.
    Co do wyższych temperatur w programie afterburner to możliwe że w tym programie aktywowałeś zarządzanie prędkością obrotów wentylatora (nie wiem na ile jest to możliwe w laptopie), ale w moim PCcie jest niezbędne modyfikowanie krzywej pracy wentylatora, bo oryginalne sterowanie z AMD dla R9 290 ustawia mi temperaturę karty graficznej np. w CSie na 80-84 stopnie. Przy których, chip już nie chodzi tak dobrze jak przy niższych. Moze uda Ci się dostosować nawet odpowiednie temperatury do swojej karty.
    Trzecią i ostatnią sprawą jest to, że dużą odpowiedzialność za zmniejszenie wydajności CSa wprowadzają aktualizacje, w tym ta nie tak dawna, która wprowadziła ulepszony dźwiek przestrzenny. Może przełączenie z systemu system dźwięku HRTF na stary system wyraźnie podniesie ilość FPSów ??
  • Poziom 33  
    @botek1169 Co tam jak tam ? Laptop wyczyszczony ?

botek1169 napisał:

Miałem właśnie taki sam pomysł, sprawdzę jak sprawuję się bez klapki. Logi też zrobię i się nimi podzielę!
  • Poziom 3  
    CS:GO to gra która w dużej mierze zużywa procesor, ten procek jest slaby aż "za" slaby. Jakiego cfg używasz ?
    Rozdzielczość i ustawienia ?
  • Red. Komputery FAQ
    remiksl napisał:
    ten procek jest slaby aż "za" slaby

Cytuję wymagania minimalne: "Procesor: Intel® Core™ 2 Duo E6600 or AMD Phenom™ X3 8750 processor or better"

Więc i3 powinien dać radę.
  • Poziom 3  
    Nie sugeruj się tym, on chciał wycisnąć jak naj. Fps widać netgraph. Poza tym to wersja laptopowa i3.
  • Poziom 9  
    A czy przypadkiem sam procesor nie jest za słaby? Podobnie jak mówił mój poprzednik. Możesz podrzucić nowe logi i od razu powiedzieć, czy coś się zmieniło.
  • Poziom 15  
    Nowe gamingowe laptopy za duże tysiące osiągają temperatury do ~80 stopni przy dużym obciążeniu więc temperatury które masz nie są zabójcze.

Laptop zazwyczaj zaczyna obniżać taktowanie podzespołów przy temperaturach ponad ~92 stopnie.

Zobacz czy tak samo dzieje się na odpiętej ładowarce.
  • Poziom 43  
    sylweksylwina napisał:
    Procesor: Intel® Core™ 2 Duo E6600 or AMD Phenom™ X3 8750 processor or better

Te wymagania są sprzed lat - a gra jest cały czas rozwijana i zależna w bardzo dużym stopniu od CPU. Co z tego, że uruchomisz grę jak będziesz miał z 30-40FPS?

Temperatura tego CPU powinna być niższa. Zobaczymy co będzie po wymianie pasty i wyczyszczeniu układu chłodzenia.

PS.
    Ten CPU to tylko dwa rdzenie z taktowaniem 2x2.3GHz.

Co do maksymalnej temperatury to: TJUNCTION 85C (PGA); 100C (BGA)

https://ark.intel.com/pl/products/53438/Intel-Core-i3-2350M-Processor-3M-Cache-2_30-GHz

Ps2. Ze sceenu w pierwszym poście widać że działa ograniczenie szybkości procesora z powodu temperatury bo nie powinno taktowanie zejśc poniżej 800MHz (kiedy to działa funkcja oszczędzania energii) , a minimalne jest 640MHz.

Można wykonać:
    Zainstaluj i uruchom HWiNFO64 (sensors only), następnie włącz grę, pograj z 10-20min. i zamieść screen z programu.