Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung Ativ Book 2 - Boot loop, Nie da się włączyć biosu.

18 Sty 2017 08:42 1206 6
  • Poziom 9  
    Hej,

znajomy poprosił mnie o pomoc z laptopem Samsung Ativ Book 2, który po aktualizacji win8 wpadł w boot loopa. Pojawia się znaczek windows, po czym wyskakuje błąd na niebieskim ekranie. Zdążyłem wyłapać jakiś komunikat BIOS ACPI ERROR. Po tym komputer się restartuje i tak w kółko.

Co już próbowałem:
    - wszystkie kombinacje klawiszy F przy starcie, trzymane długo, jak i naciskane szybko wiele razy , aby odpalić BIOS - nic
    - usb z linuxem - nie startuje
    - płytka dvd z instalacją win7, win8, win10 - nic nie daje, w ogóle nie uruchamia
    - wyciągnięcie dysku, pojawia się komunikat że nie ma z czego odpalić systemu <F4> żeby włączyć recovery, w tym czasie próbowałem włożyć dysk, ale laptop się wtedy wyłącza. Znalazłem gdzieś taki sposób aby po włożeniu dysku na działającym laptopie wcisnąć F4 wtedy włączy się recovery.
    - po podpięciu dysku do mojego laptopa, widzę na nim jedynie jedna partycję, nie zdążyłem sprawdzić żadnym dokładniejszym programem do partycjonowania, ale mój win10 wykrył tylko 1 partycję, nie wiem czy tam jest jakies recovery, dziś posprawdzam dokładniej.

Co jeszcze mogę zrobić? Mam w planach zrobienie np obrazu tego dysku (backup), format i ewentualne próby wpięcia czystego dysku i instalacji win8. Nie wiem czy to coś da, czy może wyczyszczę jeszcze gorzej, czy zostaje może jedynie przeprogramowanie BIOSU u magików w jakimś serwisie?
    Czy nie da się może na tym dysku w moim laptopie, ustawić gdzieś coś w pliku żeby włączył się jakieś naprawianie win8? Widziałem też na tym dysku punkt przywracania systemu z 12 stycznia, pewnie jest to punkt z przed feralnej aktualizacji.

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 22  
    W tym modelu F2 służy do wejścia do BIOS, spróbuj też FN+F2. Jeśli nie pomoże ... to wyjmij dysk i uruchom bez dysku wtedy klawisz F4 - powinno zgłosić się recoverymenu.

A czy klawisz F12 działa ? - wybór urządzenia z którego startować
  • Poziom 9  
    junior84 napisał:
    Jeśli nie pomoże ... to wyjmij dysk i uruchom bez dysku wtedy klawisz F4 - powinno zgłosić się recoverymenu.

No właśnie nie bardzo, po wyjęciu dysku pojawia się ten komunikat żeby włączyć F4 jak się chce recovery, ale po wciśnięciu go z wyjętym dyskiem, następuje reset i powrót do tego komunikatu. Podejrzewam, że to recovery uruchamia się własnie z dysku, którego nie ma :)
    Natomiast próby włożenia dysku na działającym laptopie kończyły się jego całkowitym wyłaczeniem, a po włączeniu recovery się nie uruchamiało.

junior84 napisał:
    A czy klawisz F12 działa ? - wybór urządzenia z którego startować

Nie działa, podejrzewam że jest włączone 'secure boot' i 'fast boot' w biosie, czyli te opcje wszystkie są poblokowane.
  • Spec od komputerów
    Probowales naciskac klawisz odpowiedzialny za wejscie do biosu jeszcze przed wlaczeniem?
  • Poziom 22  
    [quote="DreamCatch"]
    junior84 napisał:

Natomiast próby włożenia dysku na działającym laptopie kończyły się jego całkowitym wyłaczeniem, a po włączeniu recovery się nie uruchamiało.
    Zazdroszczę odwagi. Rozumiem że dane na dysku są nieistotne.

DreamCatch napisał:

Nie działa, podejrzewam że jest włączone 'secure boot' i 'fast boot' w biosie, czyli te opcje wszystkie są poblokowane.

Nawet przy włączonym SecureBoot BootMenu powinno się wyświetlić - pokaże tylko dysk wewnętrzny, ale się wyświetli.
    Czy możesz podłączyć klawiaturę na USB ? i z niej spróbować klawiszy funkcyjnych.
    Czy próbowałeś funkcyjnych wraz z wciśniętym FN ?
  • Poziom 9  
    Kolobos napisał:
    Probowales naciskac klawisz odpowiedzialny za wejscie do biosu jeszcze przed wlaczeniem?

Tak, spamuje klawisze wcześniej, napierniczam w nie ostro, dopiero naciskam Power. Nic to nie daje ;/

Dodano po 8 [minuty]:

junior84 napisał:

Nawet przy włączonym SecureBoot BootMenu powinno się wyświetlić - pokaże tylko dysk wewnętrzny, ale się wyświetli.
    Czy możesz podłączyć klawiaturę na USB ? i z niej spróbować klawiszy funkcyjnych.
    Czy próbowałeś funkcyjnych wraz z wciśniętym FN ?

Próbowałem z zewn klawiaturą, ale nic sie na niej nie działo, w sensie nie włączaly się diody od klawiszy *lock. Wszystkie klawisze od F1 do F12 sprawdzałem same jak i z klawiszem FN. Dziś po pracy sprawdzę dokladniej z zewnętrzną klawiaturą na USB, bo zrobiłem do trochę na szybko i nie wszystkie F na niej klikałem.

Dodano po 4 [godziny] 26 [minuty]:

Z zewnętrzną klawiaturą USB też nie wiele się dzieje... tzn dalej to samo logo windowsa, później błąd i reboot...

Dodano po 3 [godziny] 54 [minuty]:

A jeszcze pytanie: dysk tego laptopa po podłączeniu w moim ma punkt przywracania, czy mogę przywrócić na nim pliki do stanu z tego punktu, czy to da sięzrobić tylko na tym konkretnym laptopie?
  • Poziom 9  
    Czy wie ktoś może czy w Krakowie jest jakiś serwis który mógłbym przeprogramować bios w tym laptopie?