Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Podświetlanie schodów sterowane centralą alarmową

pralat 18 Sty 2017 09:20 738 8
  • #1 18 Sty 2017 09:20
    pralat
    Poziom 12  

Witajcie.

Wymyśliłem sobie podświetlanie LED schodów, które byłoby aktywowane czujnikami ruchu przypiętymi do centrali Satel + przekaźniki INT-IORS. Naszły mnie jednak 2 wątpliwości:
    1. czujniki ruchu (BINGO - które już mam) działają od 15/25 kg. Ja jednak mam dziecko, które waży 12 kg, więc to może nie działać. Czy są czujniki które oferują detekcję małych dzieciaków?
    2. czujnik ruchu będzie wykrywał osoby będące np. 3 m od wejścia na schody, co może być irytujące. Czy istnieją czujniki montowane w ścianie, które reagowałyby przejście, ale podłączane do centrali alarmowej?
    3. Jak można regulować jasność? Użyję taśmy LED. Centrala załączy mi przekaźnik kiedy wykryje ruch, przy pomocy zegarów mogę też wystawić stan wysoki/niski na wyjściach w zależności od pory dnia i nocy. Byłoby fajnie aby wieczorem LEDy świeciły jaśniej, a w nocy słabiej. Ideałem byłoby sterowanie taśmą LED RGB tak, aby wieczorem świeciła na biało, a w nocy na czerwono.

Dzięki i pozdrawiam.

0 8
  • #2 18 Sty 2017 20:10
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Kolego wszystko się da, zależy jak centralka i pomysł.

0
  • #3 20 Sty 2017 13:59
    stonefree
    Poziom 24  

pralat napisał:
    Czy istnieją czujniki montowane w ścianie, które reagowałyby przejście, ale podłączane do centrali alarmowej?
    Jezeli to będzie czujnik z zasilaniem 12V i wyjściem przekaźnikowym, to podłączysz do centrali dowolny taki czujnik.
    pralat napisał:
    Jak można regulować jasność?
    Odpowiednim sterownikiem taśm led lub led rgb, który będzie mieć możliwość podłączenia do wyjścia centrali. To wyjście musisz wysterować timerem lub czujnikiem zmierzchowym.

0
  • #4 20 Sty 2017 16:34
    CYRUS2
    Poziom 36  

stonefree napisał:
    Jezeli to będzie czujnik z zasilaniem 12V i wyjściem przekaźnikowym, to podłączysz do centrali dowolny taki czujnik.

Tak sie tego nie robi -dajesz złe rady.
    Stosuje się expandery przekaźnikowe 230V.
    Sterowane magistralą 4x . Expander montuje się w rozdzielnicy.
    Jasności z centrali się nie wyreguluje.

0
  • #5 20 Sty 2017 17:34
    stonefree
    Poziom 24  

CYRUS2 napisał:

Tak sie tego nie robi -dajesz złe rady.
    Stosuje się expandery przekaźnikowe 230V.
    Sterowane magistralą 4x . Expander montuje się w rozdzielnicy.
    Jasności z centrali się nie wyreguluje.

Dlaczego nie można zamiast czujki PIR podłączyć innej czujki z wyjściem przekaźnikowym? Kolega nie chce budować systemu KNX. A jasności z centrali się nie wyreguluje, ale nie ma problemu, zeby z centrali, czy ekspandera wyjść podać stan 0 - jasno lub 1 - ciemno i takim sygnałem wysterować odpowiedni sterownik LED

0
  • #6 20 Sty 2017 18:58
    CYRUS2
    Poziom 36  

stonefree napisał:
    Dlaczego nie można zamiast czujki PIR podłączyć innej czujki z wyjściem przekaźnikowym?
    Pokaż mi takie czujki.
    stonefree napisał:
    ale nie ma problemu, zeby z centrali, czy ekspandera wyjść podać stan 0 - jasno lub 1 - ciemno i takim sygnałem wysterować odpowiedni sterownik LED
    Wydaje ci się, że to zrobisz.
    Pokaż jak zrobić na INTEGRZE.

0
  • Pomocny post
    #7 20 Sty 2017 19:12
    stonefree
    Poziom 24  

https://www.eled.pl/Schodowy-czujnik-ruchu-PIR-czujnik-zmierzchu-12V-15A-NO
    nie chce mi się szukać odpowiednich cenowo, kolega pralat to na pewno zrobi. Sterowniki też są , np. http://enterius.eu/produkty/sterowniki-led/sterownik-led-rgb-przycisk/ . jak się chce pokombinować, to się da to zrobić. A co koledze pokazać? Jak zaprogramować wyjście monostabilne z czasem działania, lub bistabilne wyzwalające sterownik led po naruszeniu wejścia centrali? Jak się czegoś nie da zrobić na integrze to na czym? No przepraszam bardzo...
    Co do samych czujników, to proponowałbym pokombinować z regulacją czułości istniejących PIRów, poprzekładać zworki, poregulować potencjometrem, ewentualnie za kilka złotych powinny być do kupienia inne soczewki.

0
  • #8 23 Sty 2017 11:12
    pralat
    Poziom 12  

Dzięki za sugestie. Pojawił się też taki pomysł, żeby poświęcić dwa porty na przekaźniku IORS i po prostu w pewnych godzinach załączać jeden, a w innych (środek nocy) - drugi. Do tych przekaźników przyłączone miałbym dwa różne sterowniki taśm ledowych.
    Co do czujników, wybrałem czujki kurtynowe Paradox Paradoor, które akurat mam możliwość instalacji nad wejściami na schody.

0
  • #9 23 Sty 2017 14:15
    stonefree
    Poziom 24  

pralat napisał:
    w pewnych godzinach załączać jeden, a w innych (środek nocy) - drugi
    Bardzo proste i skuteczne rozwiązanie. Proponuję zaprogramować te wyjścia jako iloczyny z alarmem włamaniowym, co oświetli wnętrze budynku w czasie alarmu.

0
  Szukaj w 5mln produktów