Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Arduino UNO i ESP8266 złe podłączenie? Npięcie 5V na RX0 i TX0

mr_bl 18 Jan 2017 15:58 5091 15
 • #1
  mr_bl
  Level 11  
  Witam, potrzebuję pomocy w podłączeniu modułu WI-FI ESP8266 do płytki Arduino Uno R3. Wszystko podłączyłem tak jak na zdjęciu:
  Arduino UNO i ESP8266 złe podłączenie? Npięcie 5V na RX0 i TX0FC5FW5JIGH....LARGE.jpg Download (53.59 kB)

  No i tutaj mam pewne wątpliwości co do sprawności płytki Arduino Uno, ponieważ zarówno pin RX0, jak i TX0 mają po 5V. Jak wiadomo logika ESP8266 jest 3,3V. Dzielnik napięcia jest zrobiony do RX0. Czy nie powinno być przypadkiem tak, że TX0 powinien mieć 0V?

  Niemniej jednak podłączyłem moduł zgodnie z tym schematem. na ESP8266 świeci tylko czerwona dioda. Komendy AT - bez odpowiedzi.

  Proszę o pomoc. Ja osobiście podejrzewam uszkodzenie płytki, ale pewności nie mam, gdyż dopiero rozpoczynam zabawę z Arduino.
  Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
 • #2
  Jaceman
  Level 2  
  Ja tydzień walczyłem aby podłączyć i zaktualizować ESP8266 przez Arduino UNO. Jedyne co, to dałem radę połączyć się przez Arduino, ale aktualizacja oprogramowania nie mogła przejść prawidłowo. Ostatecznie spasowałem i kupiłem konwerter USB UART. Jednak na konwerterze na TX też jest napięcie(3.3V lub 5V w zależności od ustawienia zworki). Sądzę, że bez aktualizacji oprogramowania ESP, komendy AT nie będą Ci działać.
 • #3
  dondu
  Moderator on vacation ...
  Komendy AT działają w każdej wersji w takim zakresie jakie jest zainstalowane oprogramowanie.

  @mr_bl
  Dzielnik napięcia powinien obniżać napięcie wysyłane z linii TX mikrokontrolera na linię RX ESP8266.
  Poza tym, linie należy skrzyżować i to jest Twój podstawowy problem: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Moduly-WiFi-Kurs-komunikacja-mikrokontroler.html

  Zaglądnij także do spisu treści na powyższej stronie.

  Przejściówkę RS232 - USB warto mieć - to mniej niż 1$ z darmową dostawą do domu z Chin.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  Jaceman
  Level 2  
  Stereotyp elektrody podtrzymany! Tak się składa, że w moim wypadku przewertowałem wszystko co znalazłem w google. Obejrzałem kilkanaście filmików i przeczytałem jeszcze więcej artykułów po polsku i po angielsku(nie wiem jak twórca tego wątku). Dopiero dzisiaj(po dwóch tygodniach wyrywania włosów z głowy) przeczytałem jedno zdanie, które mnie "oświeciło": "Korzystałem w tamtej chwili z Arduino(ATMEGA328P-PU) z prockiem 8MHz więc dla prędkości UART 115200 stopa błędów wynosi 8,5% stąd też wszystko się sypało. Wystarcyło dostosować prędkość wcześniej wspomnianym poleceniem". Jest to komentarz z linka, który podesłał @dondu. Zmieniłem bps na 9600 i ESP zaczęło komunikować się z Arduino. Także, @dondu, wielkie dzięki :).

  EDIT: Jednak nie do końca dział ;).
 • #10
  mr_bl
  Level 11  
  No cóż. Wychodzi na to, że o nic już nie wolno zapytać. Ja akurat również przejrzałem sporo literatury w Internecie, podłączałem na różne sposoby i niestety bez efektu. No ale widocznie nie wszyscy są tak jaśnie oświeceni jak @Piotrus_999.
 • #12
  PiotrDzz
  Level 11  
  Kolego "mr_bl" wolno pytać i uwierz mi że dostaniesz odpowiednią pomoc ale bez przesady. Gdzie znalazłeś schemat aby pin RX podpinać do RX skoro to skrót od Received (odbiór) ? Chyba rozumiesz o co mi chodzi ? Transmisja->Odbiór a nie Odbiór->Odbiór. Ponadto rozumiem trochę frustrację kolegi "Piotrus_999" gdyż musi on odpowiadać na (bez obrazy) głupie pytania typu "gdzie jest plus a gdzie minus" po raz "enty". A uwierz mi że ma on duuuużo większą wiedzę i na pewno pomoże Ci w poważniejszych problemach więc nie dziw się że odpowiada takim tonem. Ma rację również do tego iż przeczytałeś albo bez zrozumienia albo zbyt mało informacji o podłączaniu modułu do Ardu gdyż jest tego pełno. Proponuję jeszcze raz zacząć od początku i powoli iść do przodu gdyż miałem podobnie jak Ty jednak z modułem Bluetooth. Nie działały mi sprzętowe piny TX, RX, więc szukałem informacji w sieci, trzy dni bez skutku, po czym użyłem Seriala programowego na innych pinach. Jednak po czasie stwierdziłem że będzie mi brakować tych pinów do projektu więc zacząłem znowu szukać co może być nie tak. W końcu ku mojej uciesze rozwiązałem problem który był baaardzo banalny, otóż aby używać pinów RX, TX trzeba używać polecenia "Serial1" a nie samego "Serial" przy komunikacji z modułem BT, oczywiście w moim przypadku. Wybaczcie za mały offtop ale musiałem to napisać :)

  Wracając do problemu, może ta strona Ci pomoże gdy uporasz się już z podłączeniem.
 • #13
  ditomek
  Level 21  
  @Jaceman ja też mam złe doświadczenia ze "stereotypem elektrody" ale wiele zależy od nas samych. Jak tu wszedłem pierwszy raz to onieśmielony poziomem wiedzy panującym na forum nie przyszło mi do głowy pytać o jakieś proste rzeczy (tak proste jak w tym wątku) . Po prostu było wstyd. Googlowałem wszędzie i w 99% przypadków udało się znaleźć odpowiedzi bez zadawania pytań. ten 1% to dlatego że nie byłem dość uparty. Dzisiaj młodzi ludzie są inni. Internet rozleniwia i pozwala myśleć że po drugiej stronie zawsze są jacyś ludzie czekający tylko na to żeby im pomóc. To nie zawsze prawda. A wiedza tak naprawdę jest na wyciągnięcie dłoni.
  Czemu się dziwisz? Zadając proste pytanie na które jest petryliard wątków w necie dajesz znać przede wszystkim świadectwo o sobie.
  Nikt tutaj nie ma obowiązku pomagać. Ludzie robią to z własnej woli wtedy kiedy chcą. Trzeba to zrozumieć i uszanować.
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  ditomek
  Level 21  
  Wracając do tematu.
  Jesli chcesz podłączyć ESP do kompa wykorzystując mostek USB wbudowany w arduino rzeczywiście łączysz TX z TX i RX z RX. Po prostu opisy na płytce arduino tyczą się wyprowadzeń atmegi a nie mostka USB-serial.
  Musisz jednak pamiętać zeby w takim przypadku masz cały czas podłączoną atmegę równolegle z ESP. Jeśli chodzi o sygnały wysyłane z PC to nie ma problemu: trafiają one na wejścia obu układów (atmega i ESP) natomiast wyjścia tych układów mogą się zakłócać. Dlatego powinieneś jedno z nich odłączyć. Tym układem będzie oczywiście niepotrzebna atmega. Jak to zrobić. To proste załóż zworkę do masy na pin reset kontrolera.
 • #16
  mr_bl
  Level 11  
  Problem już rozwiązany. Zakupiłem najprostszy konwerter USB-UART, wykonałem aktualizację firmware i ESP8266 reaguje na komendy AT zarówno w Termite, jak i w Arduino. Dziękuję wszystkim zainteresowanym tematem za udzielone odpowiedzi.