Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Translator alfabetu Morsa na Arduino

ghost666 18 Sty 2017 19:13 9771 6
 • Translator alfabetu Morsa na Arduino
  To proste urządzenie ma jedno zadanie - konwertuje odebrane wygnały, nadawane alfabetem morsa na litery alfabetu łacińskiego. Translator ten może znaleźć wiele zastosowań. Dzięki niemu można szkolić swoje umiejętności nadawania morsem, ale także odkodowywać dane odbierane z eteru. Może to zadziwiające, ale alfabet morsa nadal jest bardzo popularny w krótkofalarstwie, a na wypadek katastrofy naturalnej czy apokalipsy zombie może być jedynym środkiem komunikacji na większe odległości wśród zgliszcz cywilizacji ;).

  Alfabet morsa to metoda kodowania liter alfabetu w postaci kropek (krótkich dźwięków) i kresek (długich dźwięków). W systemie czas trwania kropki przyjęto za jednostkę pomiaru czasu i wszystkie czasy trwania poszczególnych dźwięków obliczane są według tego właśnie czasu. Początkowo czas ten ustawiony jest na 1000 ms, co jest dosyć długim czasem trwania kropki, ale bardzo dobrym dla początkującego telegrafisty. Pozostałe czasy charakterystyczne zależne są od trwania kropki: kreska, przyjmuje się, powinna trwać około trzech czasów kropki, przerwa pomiędzy kreskami i kropkami w literze tyle co kropka, a przerwa pomiędzy znakami tyle ile kreska, czyli trzy kropki. Przerwa pomiędzy słowami natomiast jest najdłuższa i trwać powinna siedmiokrotność czasu trwania kropki.

  Do złożenia układu potrzebne będą następujące elementy:

  1 x Arduino Uno
  1 x Płytka stykowa
  1 x Potencjometr 10 kΩ
  1 x PRzycisk
  1 x Głośnik (Piezo Buzzer)
  1 x Wyświetlacz LCD (z kontrolerem kompatybilnym z Hitachi HD44780)
  1 x Opornik 220 Ω
  Kabelki do zworek i połączenia wszystkich elementów  Krok 1: Połączenie elementów

  Translator alfabetu Morsa na Arduino Translator alfabetu Morsa na Arduino
  Translator alfabetu Morsa na Arduino


  Elementy łączymy ze sobą tak jak pokazano na powyższej ilustracji.

  Krok 2: Kod programu i działanie układu

  Translator alfabetu Morsa na Arduino


  Najpierw ładujemy do Arduino poniższy szkic:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  W programie zmienić można 'podstawę czasu' zmieniając wartość zmiennej dotDuration. Aby ułatwić początkującym telegrafistom, ukłąd toleruje pewne tolerancje czasów, ale można je zmieniać w programie na coraz mniejsze, wraz z poprawą naszych umiejętności. Domyślnie tolerancja ustawiona jest na 500 ms.

  Miłego telegrafowania!

  Źródło: http://www.instructables.com/id/The-Morse-Translator-With-Arduino/


  Fajne!
 • #2 18 Sty 2017 23:15
  xray81
  Poziom 19  

  Czy ten układ odczyta prawidłowo każdą prędkość nadawania czy też trzeba ustawiać szybkości do każdej wiadomości czyli nadającego?

 • #3 19 Sty 2017 11:28
  gemiel
  Poziom 19  

  "const unsigned long dotDuration = 1000; // Czas trwania kropki w milisekundach"
  czyli sygnał kropki trwa 1s?
  Poza tym jest to raczej prosty przyrząd do nauki nadawania alfabetem Morse'a.
  Bardziej interesujące są rozwiązania pozwalające wprowadzać sygnał z odbiornika KF, który jest przetwarzany i wyświetlany jest odebrany tekst.
  Do tego widok microswitch'a na płytce uniwersalnej w roli klucza powali na ziemię większość krótkofalowców.

 • #4 19 Sty 2017 12:13
  RaStro
  Poziom 12  

  Czepialstwo artykuł pochodzi z instructables.com, to chyba jest taka idea tego serwisu - "Patrz nic nie musisz mieć tylko arduino (jakiś inny moduł) płytkę stykową kilka kabli i odrobinę chęci"

 • #5 19 Sty 2017 22:37
  dj_volt
  Poziom 21  

  Zgadzam się z "RaStro ". Do współpracy z RX'em średnio to się nadaje. Trzeba by było dobudować wzmacniacz-detektor, np. na LM567 w celu wyseparowania z sygnału audio samej "titawy".
  Sam szykuję się do budowy podobnego urządzenia. Będę bazował na rozwiązaniu SP3JCG .

 • #6 22 Sty 2017 23:07
  gdkj
  Poziom 26  

  Fajne, jeżeli byłaby dobra tolerancja prędkości to można słuchać melodii titawy transmisji i czytać jednocześnie, prędzej czy później może pojawić się umiejętność rozumienia z zamkniętymi oczami.
  Chyba ze się mylę i będzie takie sierocenie kierowców po wprowadzeniu gps-u.
  Nie wszystkich rzecz jasna.
  Pozdrawiam.

 • #7 30 Sty 2017 18:31
  JacekCz
  Poziom 32  

  Albo nie w pełni rozumiem ideę, albo jest chora co do szybkości. Powinna być po pierwsze automatyczna, ewentualnie regulowana???? choć co zrobić z dekodowaniem nadawcy który nadaje w pełni ręcznie? Czasy znaków czy przerwy są płynne.

  Po drugie założenie na poziomie sekundy to jest chore z punktu widzenia dydaktycznego. Nie da się nauczyć morsea na małej (tzw liczenie kropek, zwane metodą harcerską) i potem przejść na większą szybkość (intuicyjne). Ktoś, kto wyznaczał ideę projektu, nie wydaje się aby kiedykolwiek wszedł bliżej w tematykę (nawet nie śnię, aby był telegrafistą)

  Kod programu w tej filozofii (sekwencyjny) obawiam się jest nieprzerabialny na automatyczną prędkość. W necie są udane dekodery arduinowe, na równie niewygórowanych wymaganiach sprzętowych, więc ten projekt jest mało sensowny.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME