Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik - ile amperów?

18 Sty 2017 19:29 2361 5
  • Poziom 7  
    Mieszkam w bloku gdzie na każdym piętrze są 2 mieszkania. Na korytarzu są dwa liczniki (po 1 na każde mieszkanie) i dwa bezpieczniki
    przedlicznikowe również po jednym na każde mieszkanie..

Wybiło mi ostatnio korek i zamieniłem na nowy 20A.. W umowie od energetyki mam napisane: zabezp. 20A, 1 faza i ok. 4 kw
    Stary korek miał 25A. Z ciekawości sprawdziłem jaki korek ma sąsiad, który chwilowo tutaj nie mieszka i ma on 20 A

Rok temu wymieniali liczniki na nowe i to dziwne, że nie zauważyli różnicy, może nawet nie sprawdzali tylko zaplombowali zabezpieczenia..
    Mam mało czas bo jutro może przyjść monter z energetyki i założyć mi z powrotem plombę dlatego chcę zapytać jaki maksymalny bezpiecznik mogę założyć?
    Włożyłem 20A ale pytanie czy mogę dać 25A?
  • Poziom 11  
    Nie możesz - nie pozwalają Ci na to warunki przyłączenia.
  • Moderator - Elektryka
    introder00 napisał:
    zamieniłem na nowy 20A.. W umowie od energetyki mam napisane: zabezp. 20A,

Więc taki ma być.
    introder00 napisał:
    Rok temu wymieniali liczniki na nowe i to dziwne, że nie zauważyli różnicy

Teraz liczniki wymieniają podwykonawcy i niespecjalnie interesują się czymś, za co zleceniodawca im nie płaci.
  • Poziom 7  
    Rozumiem, że chodzi bardziej o kwestie prawne niż techniczne? bo przez wiele lat jechałem na 25A i nic się nie stało

Jeszcze mam pytanie skoro przed licznikowo mam 20A to w mieszkaniu suma wartości wszystkich bezpieczników nie może przekraczać 20A?

W tej chwili mam trzy : kontakty 16A, Światło 10A, łazienka 16A co razem daje 42A
  • Poziom 23  
    introder00 napisał:
    W tej chwili mam trzy : kontakty 16A, Światło 10A, łazienka 16A co razem daje 42A
    Ale zapewne nie podłączasz żarówek o łącznej mocy 2,3kW. Bezpieczniki służą zabezpieczaniu przewodów i reszty instalacji. Przynajmniej w normalnych krajach, bo w Polsce zabezpieczenia przedlicznikowe służą dodatkowo jako ograniczniki mocy.
    Pozostaje się przyzwyczaić. Albo wystąpić o większy przydział mocy i zmodernizować instalację odbiorczą, jeśli tego wymaga.

• Poziom 31  
    Jest "ok"