Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekielnie grzeje się chipset karty graficznej laptopa

19 Lip 2005 08:22 3496 14
  • Poziom 10  
    Mam laptopa
    GateWey pIII 700/128ram/6gb hdd/TFT 14"/svga 8mb/tv-out

Od jakiegoś czasu nie działa poprawnie. Bardzo grzeje się chipset układu graficznego SIS powodując zawieszenie się laptopa.
    Na pierwszy rzut oka wszystko OK, nie zauważułem żadnych zimnych lutów. Blisko chipsetu jest kondensator elektrolityczny ale wygląda dobrze - nie spuchł.
  • Poziom 40  
    To jest tak z notebookami nie firmowymi niby procesor szybki a działa ten
    komputer z taką wydajnością na jaką pozwala mu najwolniejszy podzespół.
  • Poziom 10  
    Nie to nie tak.
    Wszystko było wcześniej ok. Ale teraz grafika sie grzeje i zawiesza mi kompa.
    Nie jest to wina przetaktowania komputera zegarem.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Sprawdź jakie napięcie zasilania podawane jest na kartę,może zasilacz walnął.Może w BIOSie są dostępne jakieś dodatkowe info.
  • Poziom 10  
    Zasilanie jest raczej odpowiedznie (na wejściu).
    Sprawdzałem na zasilaczu i na baterii - na nic.
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Mam laptopa
    GateWey pIII 700/128ram/6gb hdd/TFT 14"/svga 8mb/tv-out

Przepraszam - czy to jest laptop GateWey czy GATEWAY?
    Hmm, teraz do rzeczy - jak bardzo się grzeje - możesz zmierzyć temp. i powiedz kiedy komputer przestaje reagować (po ilu minutach). Muszę powiedzieć, że IBM też się mocno grzeje (oczywiście w tym momencie uruchamia się wiatrak i skutecznie chłodzi rozgrzane cpu - to normalka podczas upałów - należy wtedy przestać z zabawą w gry i benchmarki chip'ów graficznych - w przeciwnym razie możę okazać się że laptop po uruchomieniu nie wstanie :D Trzeba pamiętać, że laptop to nie to samo co biurkowy pecet!
  • Poziom 34  
    Wg mnie to gateway.Czy on ma grafę ati rage pro 128?
  • Poziom 10  
    Ten laptop to GateWay pIII 700/128ram/6gb hdd/TFT 14"/svga 8mb/tv-out
    a grafa jest na chipsecie SISa.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Ten chipset SIS ma numer,ale jaki?Może jak podałbyś nr to można byłoby znaleźć jego dane.Jednak dalej podejrzewam że coś nie jest OK z napięciem.Czy to jest karta zintegrowana z płytą?Z tego co piszesz wynika że jest na złączu. Może być że zasilanie dostarczane z płyty jest na niej redukowane (dodatkowy stabilizator).Te stabilizatory wyglądają jak prostokątne kostki z 3 wyprowadzeniami.Popatrz czy na grafie takie są i co na nich pisze.Dotknij palcem czy nie są gorące.
    Jeżeli grafa jest na złączu,może ma podaną nazwę.SVGA 8Mb to za mało.
  • Poziom 10  
    Grafika jest zintergorwana z płyta gło.
    A stabilizator jest obok niej i się też grzeje (kostka z 3 wyprowadzeniami).
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Przeczytaj napis na stabilizatorze.Czy masz woltomierz aby zmierzyć napięcia?
  • Poziom 10  
    Mam mierniczek i nie zawaham sie go użyć.
    Rozumiem że minus do zasilania, a plusem po ścieżkach ?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Minus do masy płyty głównej.Masa płyty zazwyczaj połączona jest z minusem zasilania.Można to sprawdzić omomierzem,oczywiście przy odłączonym zasilaniu.Nie podałeś jaki jest napis na stabilizatorze i SISie. Jeżeli zrobisz to ostrożnie (w żadnym wypadku nie można zewrzeć nóżek), to zmierz napięcie w stosunku do masy na nóżkach stabilizatora i podaj. Jaka to jest temperatura,czy parzy przy dotknięciu? Podaj napisy. Na chipie narazie nie mierz napięć.
  • Poziom 10  
    Sorki że tak długo ale był mały problem.
    grafa to ati rage pro 128 jeśli chodzi o stabilizator to chyba coś z nim nie tak raz napięcie jest 12-16 V a czasami rośnie sobie ciągle do 24 V.
    Na stabilizatorze nie ma rzaddnego napisu (bynajmniej na zwenętrznej stronie).
    Blisko chipsetu jest jakiś elektrolit ale nie spuchnięty.
  • Poziom 16  
    wcinam sie w czyj post, za co przepraszam ale mam taki sam laptop i coś jest nie tak z wentylatorem procesora nie zauważyłem aby się włączał. Jak to można sprawdzić ew. jak dostać się do środka aby nic nie uszkodzić.
    Wykopaliska kolego ... (TJT)