Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wentylacja , Automatyka - Jakie kursy, uprawnienia?

radec_r 18 Jan 2017 20:31 3111 13
Computer Controls
  • #1
    radec_r
    Level 9  
    Witam

    Mam pytanie odnośnie kursów, szkoleń czy uprawnień. Jakie możecie mi polecić? Mam sporą szansę na pozyskanie dofinansowania z projektów unijnych na taki cel.

    Niestety nie mogę i też nie chcę poradzić się swojego pracodawcy. Dlaczego? Nie pytajcie, to moja sprawa, dlatego też proszę aby nie pojawiały się podpowiedzi typu "Zapytaj go". Ja to naprawdę wiem, a nawet powiem, że próby były. To nie istotne. Ważne są dla mnie wyłącznie wasze porady w czym mogę się udoskonalić lub pogłębić swoją wiedzę.

    A teraz jaki kierunek mnie interesuje...

    Pracuję jako elektroautomatyk przy prefabrykacji szaf, centrali sterowniczych w firmie zajmującej się wentylacją i klimatyzacją (choć to drugie mniej). Jak na pewno się orientujecie główna zabawa to przekaźniki, styczniki, falowniki, różnego rodzaju zabezpieczenia i tego typu aparaty. Niejednokrotnie składam też czujniki PT1000 czy NTC10K. Do tego w sporej większości występuje także sterownik. Najwięcej korzystamy ze sterowników firmy Carel, dlatego dobrym pomysłem (i mój pracodawca to pochwala) jest nauka programowania PLC na tych sterownikach. Podobno w przyszłości możemy zacząć używać także firmy Eliwell i Mercor ale to także kwestia programowania.

    To już wiem, na to jestem chętny ale niestety są pewne przeciwwskazania z regulaminu projektów unijnych, więc tę kwestię pozostawiam sobie i własnym funduszom;-)

    Teraz, jeśli mogę prosić, wasza kolej. Co jeszcze? Co mi polecacie. Elektryka, Elektronika, Automatyka, Robotyka, coś z HVAC, albo może zamiast ogólnikowych szkoleń to szczegółowe, coś o falownikach, przetwornikach, czujnikach różnego typu, jakiekolwiek szkolenia, kursy, uprawnienia, które mogą mi się przydać w tej pracy, powiększyć mój zakres obowiązków ale uwaga!!! może też przydać mi się na przyszłość, gdybym za parę lat pomyślał o własnej działalności?

    Dodatkowo powiem, że w lutym zamierzam ruszyć z kontynuacją studiów na kierunku Elektrotechnika ale mogę mieć mnóstwo czasu ze względu na przepisane oceny i zjazdy co dwa tygodnie. W swoich poradach potraktujcie mnie jak kogoś kto dopiero musi się nauczyć tego fachu, lecz nie taktujcie mnie jak kompletnie zielonego. Dzięki temu może pojawią się porady szkoleń, z których już wiel wiem ale chętnie dowiem się więcej.

    Bardzo proszę o odpowiedzi. Czasu na złożenie odpowiednich wniosków zostało niewiele, bo nieco poniżej 2 tygodni.

    Pozdrawiam
  • Computer Controls
  • #2
    Wojciech.
    Level 36  
    @radec_r

    Co do sterowników nie wiem czy się opłaca pchać w te dziwne sterowniki PLC

    programowanie LD = siemens (S7-200,222,300,400,1200,1500)= pieniądze.
  • #3
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    A co już umiesz i w czym czujesz się dobrze? Jeśli kręci się programowanie PLC, to kup sobie sterownik (może być jakiś stary, używany) i ćwicz. Są też symulatory, większość oprogramowania ma wbudowaną możliwość symulacji. Może czujesz się bardziej w ewentualnym projektowaniu takich systemów, które np. obecnie przerabiacie? Rób to co lubisz, w czym czujesz się dobrze. Automatyka dziś to szereg specjalizacji i musisz trafnie określić w którym kierunku chciałbyś iść, aby się już potem nie cofać i zaczynać od nowa.
  • Computer Controls
  • #4
    radec_r
    Level 9  
    Zabawa w sterowniki moim zdaniem jest akurat bardzo dobrym pomysłem. Faktycznie, względnie drogim. Względnie jeśli myśli się o Siemensach ale są też sporo tańsze lub nawet są darmowe szkolenia, choćby ze sterowników Fatek z tego co pamiętam. Jednak samo programowanie będę miał na uczelni i to właśnie Siemens. Gdy jeszcze uczęszczałem na zajęcia to były S7-200 i byłem jednym z najlepszych na roku w te klocki. Potem wiem, że zakupiono S7-300 i S7-1200, nie wiem jakie są teraz ale nie zmienia to faktu, że wstępnie programować umiem. Dlatego jak pisałem wcześniej, to zostawiam sobie.

    Co do projektowania systemów to powiem szczerze, że nie wiem jak to ugryźć. Bo szefostwo nie nauczy mnie tego a ja do ręki dostaję jedynie schemat centrali. Gdy ostatnio w rozmowie o szkoleniach powiedziałem im, że znalazłem szkolenia o nazwie "Zasady projektowania systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych" i "Monter wentylacji" to stwierdzili, żebym je odpuścił, bo są to szkolenia nie w kwestii elektryki tylko samej budowy, takiego fizycznego brania do ręki blachy i wkrętaka i skręcania tego. Chociaż przyznam szczerze, że mam wątpliwości co do szkolenia o projektowaniu...
  • #5
    daro31ie
    Automation specialist
    Kolego ja jednak potwierdzam słowa kolegi. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup plc z hmi i zabawa.
  • #6
    radec_r
    Level 9  
    Dobrze, zakup sterownika i nauka programowania. Ok koledzy, wiem, ja to wręcz przyswajam, dlatego tak jak pisałem wcześniej, zostawcie proszę tę kwestię mi, bo ja od pewnego czasu już mam zamiar tak zrobić.

    Więc, bardzo proszę jeszcze raz o inne podpowiedzi. A nóż mi się odwidzi, olśni, coś przypomni, że jednak umiem jeszcze inne rzeczy i okaże się, że wasze propozycje są nieocenione ;-)

    Kursy, szkolenia, uprawnienia w dziedzinach elektryki, elektroniki, automatyki, robotyki w zakresie wentylacji i klimatyzacji. Papier to sprawa drugorzędna lub w ogóle nie ważna. Chodzi mi o coś nowego czego mogę się nauczyć lub o coś co już mogę umieć i chętnie to utrwalę.

    Nie chciałbym kogoś urazić, bo jestem wdzięczny za chęci i bardzo wam dziękuję ale proszę, odpuśćcie na chwilę PLC i doradźcie mi, jeśli macie pomysły, zgodnie z poprzednim akapitem.

    A jeśli nie macie innych pomysłów to trudno ;-)
  • #7
    szczupx
    Level 19  
    Carel - bardzo popularne w HVAC, ciepłownictwie i chłodnictwie
    Eliwell - dużo mniej popularne
    Mercor - toć to pożarówka i oddymianie, tam nie ma co programować no chyba że coś nowego wypuścili.
    Cała automatyka HVAC to klepanie w kółko właściwie tego samego z niewielkimi modyfikacjami. A większość załatwia się gotowcem.

    Jak chcesz dalej tam siedzieć, to idź do Wago na szkolenie, ich sterowniki są popularne w dużych systemach HVAC i BMS, warto je znać i umieć ogarnąć.
    Kasę z Unii wykorzystaj na uprawnienia energetyczne elektryczne i gazowe eksploatacja+dozór.
    Do tego może jakiś kurs AutoCada i/lub PCSchematic?
    Quote:

    "Zasady projektowania systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych" i "Monter wentylacji" to stwierdzili, żebym je odpuścił, bo są to szkolenia nie w kwestii elektryki tylko samej budowy, takiego fizycznego brania do ręki blachy i wkrętaka i skręcania tego.

    Prawda. Zasady projektowania to dla projektantów wentylacji (czyli w uproszczeniu liczenie ile powietrza potrzeba ;) )
    Kursu pt "Automatyka HVAC" nikt nie robi, trzeba się tego samemu nauczyć. Kwestia praktyki i podpatrywania rozwiązań w projektach do których ma się dostęp.
  • #8
    radec_r
    Level 9  
    Dzięki szczupx za odpowiedź, choć pokrywa się to nieco z tym co postanowiłem kilka dni temu ;-)

    Doszedłem do wniosku, że zainwestuję w tej chwili w lepsze warunki pracy (bo taka opcja wykorzystania środków unijnych też była) a szkolić będę się sam, a przynajmniej to co mogę. Na przykład właśnie myślałem o Wago. Jakiś tydzień temu kolega mi powiedział, że mają nawet fajne szkolenia nieodpłatne. Widziałem też ciekawe startery Carel a nawet Siemens na S7-1200. Programować drabinkowo już potrafię ale mając w ręku takie sterowniki na pewno nauczę się jeszcze więcej, nawet w porównaniu do 3-5 dniowego szkolenia.

    Widziałem też ciekawe szkolenia od Schneidera. Także wiele nieodpłatnych i naprawdę interesujących.

    Na resztę musiałbym zebrać nieco grosza, tak samo na startery ale mam świadomość, że samozaparcie, nauka nawet jeśli nie na podstawie szkoleń czy kursów ale w domowym zaciszu, w połączeniu z kontynuacją studiów na elektroautomatyce od lutego i chęć przyswajania tego czego nauczą mnie w pracy zaowocuje. Jeszcze nie teraz ale dam sobie kilka lat ;-)

    Tak więc Twoja porada szczupx i tak jest pomocna ;-)

    Decyzję podjąłem, więc temat chyba można zamknąć.
  • Helpful post
    #9
    szczupx
    Level 19  
    Jeśli pracujesz w miarę sensownej firmie, to bez problemu wypożyczysz sobie sprzęt do zabawy. Wcale nie musisz go kupować. Np. Wago, Astor, Beckhoff, Phoenix Contact, Induprogress bez problemu wypożyczają dowolny sprzęt partnerom biznesowym. (lista wg osobistych preferencji, z tymi firmami najlepiej mi się współpracuje).

    Jeśli chcesz iść w stronę HVAC to o Siemensie S7 zapomnij, nikt na tym HVAC nie robi. Jak już to seria RMU, ale żeby coś na tym dostać do roboty, to de facto trzeba być partnerem Siemensa.

    Drabinkę sobie daruj, skup się na FBD i ST wg IEC 61131-3. Na tym można robić naprawdę potężne rzeczy. Plus masz wiele sterowników do wyboru z tym samym środowiskiem (Codesys) i tonę gotowych bibliotek.

    Jeśli planujesz własną działalność, zainteresuj się też sterownikami Elpiasta z Oleśnicy. Wszystkie mocno budżetowe tematy robię na ich sprzęcie. Ich sterowniki idealnie pasują do wielu mniejszych tematów, są w pełni swobodnie programowalne i przede wszystkim można dobrze wbić się z ofertą cenową - są naprawdę tanie więc więcej zostaje dla nas :)

    Dalej masz do zdobycia dogłębną wiedzę odnośnie falowników, paneli operatorskich, protokółów komunikacyjnych...
  • #10
    radec_r
    Level 9  
    Wow!

    Takiej rzeczowej odpowiedzi oczekiwałem.

    Z EL-Piastem miałem już styczność ale niestety nie miałem okazji programować. O Codesys też myślałem ale jakoś uznałem, że nie będę się w to bawił. Z tego co Ty szczupax napisałeś wynika, że jednak warto się tym zainteresować.

    Niestety z wypożyczeniem sprzętu raczej nic nie będzie, bo moi pracodawcy robią głównie na sterownikach Carel a myślą przejść jeszcze na wspomniane wcześniej Eliwell (z tego co się rozeznałem, przejął to Schneider). Zainteresuję się tymi firmami, które podałeś. Firma firmą ale postawię przede wszystkim na własny rozwój ;-)

    Dzięki!
  • #11
    romulus73
    Level 27  
    Hmmm najmnie wiedzą Ci co potrafią lub tylko widzieli.
    Ja pisałem na Simensa teraz piszę na Carelu imiałem taki sam dylemat Jak ty.
    Nie ma lepszych sterowników do HVAC ja Carier, Carel, ELPiast, Trane. pozostałe to tylko namiastki często nadzoruje uruchamianie instalacji na innych sterownikach ale wielopoziomowe regulatory na simensach są niedostępne, program napisany w drabince to porażka. Do tego ogarnąć temat dla Wentylacji jest trudno co do NTC to jest ich kilka kategorii dlatego czujniki skalujesz.
    W screenie masz przykład dla regulacji PID zaworu trójdrogowego od powrotu temeratury dla dwóch setpointów z martwa strefą dla regulatora i inwersją sygnału analogowego 10-0V ,bo siłownik miał jeden kierunek obrotu napisanie tego kodu na Carelu zajmuje 3 minuty. w programie 1tool
  • #12
    romulus73
    Level 27  
    NA tym screenie.
    Przetwornik cisnienia 0-6bar, 4-20mA nadzoruje pracę pompy hydrofora w harmonogramie, z funkcją podlewania dla zmniejszenia startów pomp jest falowni sterowany analogowo w reguatorze pid, z alarmami stanu niskiego i wwysokiego cisnienia ze zliczniem czasu pracy i zapobieganiem przed zalaniem w razie uszkodzenia rur. Ot napisane w 20 minut do sterowania nawadniania ogrudka i wody uzytkowej
    Mam do sprzedania Sterownik Carel PCO2 akurat do nauki, masz do dyspozycji po 8 WE/WY analogowych swobodnie programowalnych, 16WY binarnych, 16We binarnych w tym 8 HIVol 230V do tego jeden PWM, Do naiki jak znalazł PLC ma wyswietlacz, 1tool masz darmowy w trialu na 3 miesiące
  • #13
    radec_r
    Level 9  
    Hmmm... Nie bardzo wiem w czym Twoja odpowiedź miałaby mi pomóc poza tym co już wcześniej zostało wspomniane. Mimo to, dzięki za chęci i jeszcze dodam, że za sterownik dziękuję i całkiem niezłośliwie (serio ;-) ) dopiszę... Staraj się używać interpunkcji i nie gubić literek. Ortografia? No cóż, pal ją licho. Jak Ci nie zależy na ortografii to trudno a i bez niej jakoś da się to zrozumieć. Niestety bez wspomnianych wcześniej, czasami jest ciężko ;-)

    Pozdrawiam