Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozmieszczenie kondensatorów - sprawdzenie płytki.

18 Sty 2017 20:37 2955 24
  • Poziom 3  
    Witam,
    mam kilka pytań odnośnie mojej płytki, głównie chodzi mi o kondensator 1000uF(podtrzymanie napięcia).
    1. Czy nie znajduje się on za blisko kondensatorów filtrujących 100nF i 4,7uF?(4,7uF jest dobrą wartością?)
    Dobrym pomysłem będzie przestawienie go przed wyłącznik zaraz po gnieździe zasilania?
    2. Powinienem dołożyć drugiego elektrolita 4,7uF po drugiej stronie mikrokontrolera(nóżki AVCC - GND)?
    3. A może należny poprawić coś innego czego nie zauważyłem?
  • PCBway
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 3  
    @Christophorus artykuł ten czytałem już wcześniej ale nie ma tam wzmianki o obowiązku stosowania kondensatorów elektrolitycznych. Buzzer jest na 5v.
    Może powinienem wspomnieć od razu że układ ten działa już na płytce stykowej(wyłącznie z kondensatorami 100nF) i jak na razie nie ma z nim problemów, ale chcę przenieść go na pcb i chciałbym się dowiedzieć czy dobrze ją zaprojektowałem. Co do warstwy czy ma to jakieś znaczenie? Może to wpłynąć negatywnie na układ? Czy jest to tylko uwaga kosmetyczna?

Jeśli chodzi o włącznik to po to on chyba jest, aby po rozłączeniu układ się wyłączył a kondensator 1000uf dałem z myślą o krótkich zanikach prądu, spadkach napięcia(jak nie raz "mignie" światło w domu), jeśli złe rozumuję z tym kondensatorem to proszę o sprostowanie, lub jeśli nawet na takie"podtrzymanie" jest za mały to po prostu go usunę .

Główne pytanie w tym temacie na jakie chciałem uzyskać odpowiedz to czy ten kondensator 1000uF nie znajduje się za blisko mikrokontrolera i kondensatorów filtrujących a może nie ma to znaczenia? Wyczytałem że za duży kondensator filtrujący może bardziej zaszkodzić niż pomóc.

@dasej co do stabilizatora, jest to projekt który raczej nie będzie nigdzie wykorzystany(jednokrotne zaprezentowanie), mogę też zamiast gniazda zasilania zastosować złącze i zasilacz będzie na stałe podpięty do układu.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    W projekcie jedynie atmegę i gniazdo odwróciłeś a resztę pozostawiłeś bez zmian.
    Kondensatory daje się raczej z innego powodu.
    Niskiej rezystancji wewnętrznej.
    Przy GSM tak mała pojemność nie podtrzyma atmegi.
  • Poziom 3  
    Odwróciłem jedynie atmegę i gniazdo ponieważ tak naprawdę tylko one wymagają odwrócenia, pozostałe elementy można sprowadzić do golpinów i nie ma znaczenia jak je umieszczę.
    Rozumiem ze kondensator 1000uF nie ma w moim projekcie czego szukać :) więc go usunę.
    Pozostaje sprawa kondensatorów filtrujących, czy 4,7uF będzie dobry? ma ktoś może jakiś artykuł jak takie kondensatory dobierać oracz czy muszę dodać taki kondensator przy nóżce AVCC?
    Jeśli nie macie żadnych dodatkowych zastrzeżeń to lecę jutro wydrukować i będę się bawił w termotransfer.
  • PCBway
  • Poziom 3  
    Właśnie miałem edytować i o tym pisać, w takim razie wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem będzie przesunięcie kondensatora 1000uF jak najbliżej goldpinów z zasilaniem modułu gsm?
  • Poziom 3  
    Zasilanie z ładowarki Qoltec 50001 - 5v, 2,1A. Na płytce stykowej działa, jedynie gsm musi być blisko zasilania w przeciwnym razie ma problemy z połączeniem się do sieci.
  • Poziom 3  
    Niestety nie mam noty katalogowej do tego modułu(sim900a mini v3.8.2), według specyfikacji wypisanej na allegro pracuje z 5v. W internecie jest kilka projektów z tym modułem i jest on zasilany 5v, arduino lub po prostu z usb.
    Wszędzie jednak występuje problem długości przewodów zasilania, jeśli są za długie moduł nie połączy się z siecią, przynajmniej u mnie tak to wygląda.
  • Poziom 31  
    To Link kupiłeś?
    Przeczytaj jaki jest zakres napięć i prąd. Musisz mieć dobra zasilanie i trochę większe pojemności przy złączu do GSM niż 1000uF

Według chinczyków interfej komunikacyjny jest na 3.3V a nie 5V.
  • Poziom 3  
    Tak, dokładnie taki model posiadam, napięcie 5V jest ok, z prądem jest ciekawa rzecz, w rożnych opisach można znaleźć wymagania nawet 2A a da się uruchomi na zwykłym usb(przejściówka usb - uart rs232). Myślę ze mój zasilacz 2.1A będzie wystarczający.
    Rozumiem że płytkę:
    mogę już drukować?
    Jeśli chodzi o interfejs komunikacyjny to można wybrać logikę 3,3 oraz 5V.
    Co do większego kondensatora jaki będzie dobry 2200uF, 10000uF, 1F :O?
  • Poziom 3  
    Kupiłem 1 kondensator 10000uF 25v, (straszna krowa 18x40mm, moja płytka urosła trzykrotnie ale mniejszy trudno będzie dostać), niestety nic on nie zmienił, nawet jak dodałem kolejne 6 kondensatorów 1000uF.
    Jedyne co skutkuje to skrócenie przewodów do modułu i podłączenie go jak najbliżej gniazda zasilania.
    Pomyślałem też o tym zasilaczu i skusiło mnie kupić jakiś noname 5v 2,5A i się przejechałem bo na nim to nawet jak podłącze sam moduł do wtyczki zasilacza to nie zaskoczy. Czasem mu się uda ale potem się restartuje.
    Postaram się nie długo wykonać pcb i zobaczymy co powie gsm.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Podłącz moduł grubszym kablem zasilającym by były niższe spadki zasilania a kondensaotor przylutuj na końcu kabla w miejscu podłączenia z GSM.
    I daj znać czy pomogło.
  • Poziom 3  
    Pomogło, nawet z kondensatorem 1000uF, odpaliło z dłuższymi(grubszymi kablami) ale jedynie gdy ich końce były blisko wtyczki na płytce stykowej, a z tego wynika tylko jedno, połączenia na tejże płytce stykowej są za cienkie, lub poprzecierane.
    Jeśli chodzi o pcb ścieżka zasilania o szerokości 50milsów będzie wystarczająca?
    Tak samo z przyciskiem na który zwróciłeś mi już wcześniej uwagę, nie mam żadnych informacji na jego temat więc chyba go rozłupię i zobaczę jak to wygląda.
    Znalazłem identyczny w internecie, niestety swój rozwaliłem i nie mogę złożyć :)
    Link
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Poszukaj PDF o przycisku, tam znajdziesz dane do jakiego prądu pracuje poprawnie.
    Albo daj jeden kondensator tuż za włącznikiem a drugi tuż przy GSM.
    Co do szerokości ścieżki to 50 powinna wystarczyć.
    Żeby nabrać pewności trzeba by było policzyć. 1,27mm * 0,000035mm (grubość ścieżki)
    da na przekrój przewodu ledwie 0,00004445 mm2, dla prądu rzędu 1A myślę że stanowi sporą rezystancję.
    Potrzebne wzory na obliczenie rezystancji. W instalacjach domowych dla prądu do 6A daje się przewody 1,5 mm2.
    Przyjmując tą filozofię to dla 1 powinieneś dać 0,25 mm2 a masz 5617,97 razy mniejszy przekrój.
    Aż na tyle wiedzy teoretycznej niema jedynie tak przypuszczam.
  • Poziom 3  
    Dla pewności zrobię 66 milsów, co do przycisku to jest to 30V/1A.

Może być? Rozmieszczenie kondensatorów - sprawdzenie płytki.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 3  
    Zrobię płytkę tak jak pokazywałem wyżej, kondensatory dolutuję na samym końcu lub mogę ich nie wlutowywać wcale zobaczymy jak wyjdzie.
    Zostawienie takiego kawałka ścieżki zasilania z wolnym miejscem na kondensator chyba nie ma znaczenia(zawsze można zalutować)?
  • Poziom 26  
    duuuża pętla masy pomiędzy pinem 7 i 21
  • Poziom 3  
    Zrobiłem płytkę pcb :)

I na początku wszystko działało dobrze, teraz jednak znów mam problem z modułem gsm, nie reaguje on na smsy(wysyłanie działa dobrze).
    Podpiełem cały układ pod komputer(zasilanie z płytki a kabelki od rsa zamiast do procesora to do komputera przez przejściówkę) i proszę bardzo: Rozmieszczenie kondensatorów - sprawdzenie płytki.
    gubi litery lub wstawia krzaki/inne znaki przez co układ nie reaguje na komendę zawartą w smsie.
    Próbowałem też z kondensatorem przymocowanym do goldpinów zasilania gsm:
    ale nie ma żadnej różnicy.
    Nie wiem czy to dalej problem za zasilaniem czy może gsm jest uszkodzony, jak myślicie?
    A może problem stwarza za cienka linia zasilania w miejścu gdzie mam dziurkę na kondensator? może ją zalutować?
    Sam nie wiem, na początku wszystko było ok :(

Edit
    Sprawdziłem jeszcze raz na komputerze odbieranie smsa i zgłupiałem bo teraz działa dobrze, jedyne co mi przyszło do głowy to mikrokontroler, nie wiem może jakoś się uszkodził gdy go wkładałem/wyjmowałem z podstawki nie wiem, ale jak zamieniłem go na inny(orginalnie była atmega8, teraz atmega328) i działa.
    Nie wiem co o tym wszystkim myśleć, zobaczymy czy nie padnie tak jak 8semka.