Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podlaczenie drukarki po sieci Lan do rutera, bez sieci

18 Sty 2017 22:01 3192 8
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam drukarke Ricoh aticio mp c3300. Dwa laptopy z windows 8.1 i 10. I trzeci komputer stacjonarny z windows 10. Potrzebuje tak zrobic ze nie majac wogole w tym pomieszczeniu jakiejkolwiek sieci LAN ani Wifi czy stalego dostepu do internetu, zebym mogl drukowac z dowolnego komputera w sieci. Wiem ze trzeba miec jakikolwiek ruter wpiac go w drukarke do wejscia LAN i zainstalowac sterownik w komputerze, a komputer wpiac do WAN w ruter. A jak pozniej to zrobic z laptopami i jak poustawiac po kolei IP w laptopach i udostepnienie nie mam zielonego pojecia. Prosze o pomoc co i jak z czym poukładać zeby to dzialalo.
  • Poziom 17  
    Bez LAN się nie da.
    Ta drukarka ma w standardzie port LAN,
    - kupujesz najprostszy router (ważne aby miał tyle portów LAN ile urządzeń chcesz podpiąć, w Twoim przypadku co najmniej 4)
    - wpinasz kabel sieciowy drukarka port LAN routera,
    - do kolejnych portów LAN wpinasz kable sieciowe od komputerów,
    - port WAN zostawiasz nie podłączony.

W 99% przypadków router (domyślne ustawienia) przydziela IP komputerom w sieci i drukarce.

Dodajesz drukarkę w systemie (zamiast lokalnej wybierasz wyszukaj urządzenie sieciowe).

Jak skonfigurować drukarkę do pracy w sieci masz w instrukcji obsługi, ten model może służyć też jako skaner i/lub fax.

Jak już troszkę ogarniesz to przydało by się w ustawieniach routera przypisać na stałe IP do MAC drukarki, tak przy każdym starcie komputerów i drukarki może mieć inne IP i będziesz musiał powtarzać instalację od nowa. Będziesz miał to opisane w instrukcji routera.

PS
    Dostęp do internetu będzie potrzeby tylko w momencie pobierania najnowszych sterowników (chyba że masz płytę).
    Nie wiem jak rozwiązane jest skanowanie w sieci w tym konkretnym modelu, niektóre wysyłają skan na email użytkownika, wtedy też potrzebny jest dostęp do sieci.
    Aby nie targać się z kablami możesz kupić router WiFi. Piszesz że masz 2 laptopy to by było sensowne.
    Ten model drukarki może mieć też wbudowany port Bluetooth, wtedy da się drukować bez sieci jeżeli komputery mają moduły Bluetooth.
  • Poziom 10  
    Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz. Siec Lan zrobie tego jestem swiadomy tyle ze do Wan w ruter ktory posiadam Tp-link wr841 nie podlacze stalego lacza internetowego bo poprostu takowego nie ma i nie bedzie. Sterowniki do drukarki mam juz pobrane. Chcialbym tak zrobic zeby drukarka byla podlaczona po LAN do stacjonarnego a laptopy po WIFI. Na kazdym komputerze musze instalowac sterowniki oddzielnie tj.logiczne jako sieciowa drukarke. W stacjonarce to rozumiem ze bedzie po Lan podlaczone a jak jest z Instalacja po WIFI ?? Laptopy od razu zobacza drukarke jako sieciowa czy najpierw musi byc Lan wpiety do laptopa. ? W trakcie instalacji trzeba bedzie wpisac pewnie na sztywno Ip. Sorry ale nie robilem tego wczesniej i nie widze tego od strony technicznego wykonania.
  • Poziom 17  
    Jest bez różnicy czy po WiFi czy po LAN, siec to sieć.

Komputery nie zobaczą drukarki po podłączeniu do sieci.

Jak klikniesz w menu start urządzenie i drukarki pojawi się okienko z urządzeniami i przyciskiem dodaj drukarkę, klikasz wybierasz drukarka sieciowa... Po chwili szukania powinien znaleźć drukarkę.

Sprawdź tylko w ustawieniach drukarki czy dostała IP z routera. Będzie w menu konfiguracyjnym. Możesz wpisać to ip na sztywno w czasie instalacji.
    Pod tym ip w sieci powinna być dostępna Twoja drukarka.
    Tu masz filmik jak dodać drukarkę sieciową w Windows 10 https://www.youtube.com/watch?v=bk5t6cvutF0
  • Poziom 10  
    Witam podłączyłem bezpośrednio po LAN do rutera i z rutera do RICOH. Zainstalowałem sterowniki i wszystko po kablu ok. Od strony WIFI na 2 laptopach jest ok ale juz na 3 ma problem z WIFI bo w trakcie instalacji wywala po 3-6sekund (tzn.rozłącza ruter z Wifi)

Teraz problem wyniknął inny bo siec WIFI jest z urządzenia ruter LTE i żeby wydrukować z sieci trzeba sie wylogować z LTE 4G i przełączyć na sieć WIfi z rutera z którego idzie sygnał na drukowanie.

RUTER WIFI z 4g LTE jest z Tmobile Huawei E5377s-32.
    I teraz problem z sieciami jak to rozwiązać,

Chciałbym ruter wifi na karte sim zeby wpiąć od razu RICOH w wejście LAN i mieć sieć na pozostałych laptopach. Podobno cena zabija takiego urzadzenia.

Druga opcja
    Zakupić ruter ASUS RT-N18U(cena ok 320zł) do tego rutera wpiąć tzw. paluch Huawei E3531(cena ok 130zł) z kartą sim Tmobile i to juz powinno załatwić całą sprawę.
    Z jednego urzadzenia i sieć Timobile i działająca juz wtedy w sieci drukarka RICOH.
    Co sądzicie o tym. Trzeba cos dodatkowo konfirgurować ?
  • Poziom 10  
    Wiem ze mozna podpiąc po WIFI do istniejącej sieci np TL-WR802n i wpiąć Ricoh aticio mp c3300. Tutaj by musiało być tak zeby sieć sie nie gryzła była 1 i żeby można było od razu korzystać z sieci internet i drukowania w sieci bez przełączania sie jak dotychczas miedzy urzadzeniami 2 sieci, czyli ta która jest z 4g i tą którą nadaje ruter 841.

A czy idzie jakims sposobem połaczyć Ricoh aticio mp c3300 z istniejącym internetem z Huawei E5377s-32. w taki sposób zeby 5 urządzen mogło po sieci drukować. ?
  • Poziom 29  
    marcoPILA napisał:
    A czy idzie jakims sposobem połaczyć Ricoh aticio mp c3300 z istniejącym internetem z Huawei E5377s-32. w taki sposób zeby 5 urządzen mogło po sieci drukować. ?

Dokładnie o takim rozwiązaniu napisałem.
    Router działający jako AP Client umożliwiłby podpięcie drukarki do sieci którą masz z Huawei.
  • Poziom 10  
    Problem rozwiązany za pośrednictwem urzadzenia HUAWEI B593s-12
    WIFI + 4xLAN. Równoczesnie moge korzystać z sieci internet po wifi i drukowania.
    TEMAT do Zamkniecia