Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór kierunku odbioru DVB-T - Jaki kierunek ustawienia anteny wybrać?

Maximus Magnus 19 Sty 2017 10:57 1398 19
  • #1 19 Sty 2017 10:57
    Maximus Magnus
    Poziom 10  

Witam.

Posiadam antenę Opticum AX 1000 ze wzmacniaczem Opticum AX-W20 (20 dB) z zasilaczem regulowanym. Antena ustawiona na wysokości połowy dachu domku z poddaszem użytkowym w kierunku na Płock / Rachocin, otwarta przestrzeń przed anteną (pola). Z tego nadajnika zawsze wszystko dobrze działało MUX 1 -3.

W swojej lokalizacji mam do nadajnika Łódź / Komin EC-4 z MUX 1 - 3 100 kW w linii prostej ok. 53 km. - poprawnie działa MUX 3 , pozostałe MUX brak sygnału (antena w tym momencie łapie ten sygnał z tyłu).

Do nadajnika Płock / Rachocin z MUX 1 - 3 100 kW w linii prostej ok. 77 km. Działają poprawnie MUX 1 i MUX 3, słabo z zanikami MUX 2 (tylko z tego nadajnika działa u mnie ten MUX!).

Do nadajnika Bydgoszcz / Trzeciewiec z MUX 1 - 3 100 kW w linii prostej ok. 140 km. i do nadajnika Konin / Żółwieniec z MUX 1 - 3 w linii prostej ok. 72 km. MUX 3 z tego nadajnika 40 kW. Z tych ostatnich nadajników działa mi najstabilniej MUX 3 - nie wiem czy łapię sygnał z Trzeciewiec czy Żółwieniec, bo ten sam kanał 36? Pozostałe MUX z tych nadajników brak sygnału.

Jaki wybrać kierunek ustawienia anteny i czy powinien być w niej symetryzator czy wzmacniacz (może większej mocy)? Teoretycznie antena powinna być skierowana na Łódź, bo jest najbliżej, ale może się mylę, choć trochę przesłania mi ten kierunek budek 1 piętrowy?
    Będę wdzięczny za ew. pomoc i podpowiedzi.

Pozdrawiam.

0 19
  • #2 19 Sty 2017 13:04
    TELMOR_PL
    Poziom 27  

Skoro do tej pory działało dobrze z Rachocina to może warunki uległy zmianie.
    Rozumiem, że antena jest bierna i dokręcany wzmacniacz, zasilany po linii (regulowany).
    Może zasilacz przestał stabilnie pracować i wprowadza tętnienia co sugerowałoby wymianę kondensatorów. Wzmacniacze tego nie lubią.
    Może sam wzmacniacz zaczął wprowadzać dodatkowe szumy (oprócz własnych) i psuje parametry jakościowe sygnału - tego nie lubią głowice w TV.
    Możliwe również, że do instalacji dostają się jakieś zakłócenia, które dodatkowo wzmocnione powodują pogorszenie się wskaźników jakości sygnału MER i BER, a to skutkuje niestabilną pracą głowicy TV.
    Czy wszystkie przewody i połączenia są nadal sprawne, dobrze "zarobione", nie poluzowane, nieskorodowane, czy nie przedostała się woda do instalacji i pogorszyła jej parametry,.... możliwości jest sporo.
    Jeśli to wszystko jest ok należałoby zmierzyć sygnał zaraz po antenie (przed wzmacniaczem) i zobaczyć co się przedostaje do układu, i za wzmacniaczem, co z niego wychodzi.
    Wtedy możemy coś więcej powiedzieć,... najpierw jednak zacznijmy od porządnego sprawdzenia całej instalacji...

0
  • #3 19 Sty 2017 14:07
    _kli_
    Poziom 32  

Maximus Magnus napisał:
    Działają poprawnie MUX 1 i MUX 3, słabo z zanikami MUX 2 (tylko z tego nadajnika działa u mnie ten MUX!)

TELMOR_PL napisał:
    Możliwe również, że do instalacji dostają się jakieś zakłócenia, które dodatkowo wzmocnione powodują pogorszenie się wskaźników jakości sygnału MER i BER, a to skutkuje niestabilną pracą głowicy TV

Mux-2 z Rachocina to k.57, więc możliwość zakłóceń ze strony LTE.

0
  • #4 19 Sty 2017 14:21
    TELMOR_PL
    Poziom 27  

Jeśli tak, to zaraz po antenie należałoby podłączyć filtr LTE, potem wzmacniacz.
    Tylko najpierw potrzeba sprawdzić poprawność całej instalacji, może z czasem "coś się zużyło". Będzie pewność, że na tym polu mamy ok i nie będzie konieczności powrotu do tematu.

0
  • #5 19 Sty 2017 14:49
    Maximus Magnus
    Poziom 10  

Zacznę, więc od sprawdzenia poprawności wykonania tej instalacji i spróbuje z filtrem LTE. Faktycznie w mojej okolicy od jakiegoś czasu bardzo dobrze działa LTE w kilku sieciach. Czy zasilacz lepszy jest regulowany czy ze stałym napięciem? Chyba powinienem wymienić ten używany obecnie na taki, który posiada gniazdo na złącze typu F, ponieważ daje większą pewność dobrego podłączenia przewodu antenowego.

0
  • Pomocny post
    #6 19 Sty 2017 15:15
    TELMOR_PL
    Poziom 27  

Wymiana zasilacza nie zaszkodzi, to pierwsze co się zużywa w jednostce czasu, a jeśli chodzi o regulowanie - to jest wygodne ze względu na możliwość wpływu na wzmocnienie w pewnym zakresie.

0
  • #7 20 Sty 2017 09:10
    Maximus Magnus
    Poziom 10  

Planuję rozbudowę tej instalacji o antenę radiową FM i jeżeli nie będę mógł odbierać kanałów z MUX 8 z Łódź / Zygry o kolejną antenę skierowaną na Łódź z pasmem VHF.
    Czy jeżeli kupię masztową zwrotnicę antenowa AMS ZA-104Ms, która posiada już filtr LTE to nie ma potrzeby montażu oddzielnego filtra LTE przy samej antenie?

0
  • #8 20 Sty 2017 09:20
    TELMOR_PL
    Poziom 27  

Wszystko zależy od tego, czy anteny będą miały przedwzmacniacze, a raczej tak będzie chociażby w przypadku anteny UHF.
    Filtr LTE w zwrotnicy byłby za przedwzmacniaczem (patrząc od strony anteny) a to nie jest dobre rozwiązanie. Antena-filtr LTE-przedwzmacniacz/wzmacniacz - to prawidłowa kolejność.

0
  • #9 20 Sty 2017 09:39
    Maximus Magnus
    Poziom 10  

A jak wtedy działa filtr, który jest w zwrotnicy? Czy w ogóle nie tłumi LTE czy jeszcze raz jest wycinane pasmo LTE, raz przez filtr przy antenie drugi w zwrotnicy?

0
  • #10 20 Sty 2017 09:55
    TELMOR_PL
    Poziom 27  

Działa tak samo tyle że w kaskadzie, wycina to co wycięte i to co jeszcze zostało.
    Problem tylko w tym, że jest większe tłumienie o ten jeden stopień - ok. 2-3 dB w zależności od filtra.

0
  • #11 24 Sty 2017 12:31
    Maximus Magnus
    Poziom 10  

Zaobserwowałem, że jakość obrazu pogarsza się u mnie, gdy spada temperatura. Ostatnio było kilka cieplejszych dni z temp. powyżej zera i odbiór wszystkich MUX 1 - 3 z Rachocina był OK. Od wczoraj temp. spada poniżej zera i znowu jest lipa. Niewykluczone również, że w mojej lokalizacji faktycznie zakłócenia wprowadza LTE zwłaszcza na MUX 2. Kupiłem już filtr LTE. Zobaczę co to zmieni?

0
  • #12 24 Sty 2017 20:57
    TELMOR_PL
    Poziom 27  

Nie wiem czy sprawdzałeś połączenia, pogorszenie się odbioru podczas spadku temperatury (zwiększenie się m.in wilgotności) sugeruje wodę w instalacji..

0
  • #13 25 Sty 2017 08:25
    Maximus Magnus
    Poziom 10  

Kupiłem filtr LTE i zwrotnicę ZA-104Ms firmy AMS. Prawdopodobnie w sobotę sprawdzę jak będzie wtedy działać DVB-T. Pozdrawiam.

0
  • #14 25 Sty 2017 09:31
    Recorder
    Poziom 13  

Polecam dwie aplikacje na telefon z androidem. Pierwsza to BTSearch Poland do sprawdzenia pozwoleń na LTE 800 w okolicy, oraz drugą DVB-T finder, która poda pezyblizoną moc z danego nadajnika i najkorzystniejszy kierunek odbioru. Przedwzmacniacz raczej do usunięcia do tego przewód z dobrym ekranowaniem i powinno być dobrze.

0
  • #15 25 Sty 2017 12:21
    Maximus Magnus
    Poziom 10  

Wielkie dzięki. Zainstalowałem obie aplikacje. Jak się okazuje w mojej lokalizacji wrecz usiane są nadajniki z LTE w paśmie 800 z różnych sieci. Przypuszczam, że w dużym stopniu może to zakłócać obiór DVB-T, zwłaszcza MUX 2 (k.57 - 762). Teraz zobaczymy jak działa filtr LTE?

0
  • #17 28 Sty 2017 12:56
    Maximus Magnus
    Poziom 10  

Wykonałem kilka prób. Dałem nową zwrotnicę AMS (podłączone: antena AX 1000 i antena FM ze wzmacniaczami) - jakość sygnału bez zmian, najsłabszy MUX 2 (Rachocin), jest nie najgorzej . Dałem jw. + filtr LTE - brak sygnału na wszystkich MUX. Dałem bez zwrotnicy tylko antena DVB-T z filtrem LTE - brak sygnału. Filtr przykręcony bezpośrednio do anteny (w antenie symetryzator). Dałem samą antenę DVB-T z symetryzatorem - chodzą w miarę poprawnie wszystkie MUX. Najsłabszy MUX 3 i pozostałe (wszystko Rachocin) z jakością 1/3 do 1/2 w skali na TV. Wzmacniacz jakiego używam to liniowy przy samej antence Opticum 20 dB. Chyba najlepszy efekt jest z nową zwrotnicą AMS (z wbudowanym filtrem LTE) + anteny DVB-T i FM ze wzmacniaczami i+ zasilacz regulowany. Z samym symetryzatorem sygnał za słaby. Myślę czy nie dokupić mocniejszy wzmacniacz DVB-T - AMS APL-109E i do FM - AMS APL - 108? Wygląda, że z Rachocina jest za słaby sygnał, a na razie tylko z tego kierunku mogę go łapać. Może to coś zmieni?

0
  • Pomocny post
    #18 30 Sty 2017 14:04
    Jerzy Cieślański
    Poziom 19  

Dla kanału 57 UHF 77 km/ ERP=100kW i wysokości zawieszenia anteny nadawczej H=250m (z Rachocina) to ciut za daleko. To co pan opisuje w próbach to problem ze zbyt niskim sygnałem na kanale 57. A jak jest za niski sygnał to łatwiej też o zakłócanie go przez silne sygnały LTE800. Łatwiej też o całkowite wytłumienie słabego sygnału na elementach instalacji antenowej. tj. połączeniu utlenionych (zanieczyszczonych) zacisków symetryzatora z zaciskami anten, długich przewodach, połączeniach przewodu, wtykach antenowych, filtrze przeciwzakłóceniowymLTE800, zwrotnicy antenowej.
    Zastosowanie przedwzmacniacza antenowego pomiędzy anteną a filtrem LTE800 nie gwarantuje uniknięcia zakłóceń od LTE800 (uniemożliwiających odbiór słabego sygnału na kan.57) bo przedwzmacniacz będzie wzmacniał też sygnały LTE800. Prawidłowe zastosowanie filtra LTE800, czyli pomiędzy anteną odbiorczą a przedwzmacniaczem najprawdopodobniej wytłumia jednak sygnał na kan.57 do poziomu, który nawet po wzmocnieniu nie nadaje się do uzyskania poprawnego odbioru DVB-T.

Znacznie lepszy kierunek odbioru to Łódź-kominEC4. Sygnały mux'ów z Łodzi są na niższych kanałach (częstotliwościach) nadawania: 24,43,46 UHF, mają więc mniejsze tłumienie na drodze od anteny nadawczej do anteny odbiorczej oraz na elementach instalacji antenowej. Trudniej też o wystąpienie na tych kanałach zakłóceń od LTE800MHz.
    Warto jeszcze sprawdzic np na ( www.dvbtmap.eu ) profile terenu na trasach przebiegu sygnału od nadajników DVBT- w Łodzi i w Rachocinie do miejsca pańskiej anteny odbiorczej.

I podstawowa sprawa to obecna antena o nie dużym zysku energetycznym. Tam powinna być co najmniej ATX-91 lub ATX-107. Niestety wraz z przejściem z analowego przekazu telewizji naziemnej na cyfrowy, wielu doszło do wniosku, że teraz wystarczy do odbioru kawałek drutu zamiast porządnej anteny i przestano takowe produkować. Zachowano tylko ceny i przeniesiono je na te słabsze, mniejsze anteny, które kiedyś kosztowały o wiele mniej. Zresztą to co wypisują dystrybutorzy o zysku energetycznym takich anten jak pańska to brednie z punktu widzenia techniki antenowej. Antena kilku kanałowa (a nie szerokopasmowa) o zysku energetycznyn rosnącym wraz ze wzrostem numeru kanału Gmax=16.5dBd (18.9dBi) wyglądać powinna tak jak na rysunku 10.5 poniżej i mieć odpowiednie wymiary ok.3m długości.
    (link) Cytat z historycznego poradnika antenowego J.Batora
    Wybór kierunku odbioru DVB-T - Jaki kierunek ustawienia anteny wybrać?

0
  • #19 31 Sty 2017 11:31
    Maximus Magnus
    Poziom 10  

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Póki co pozostanę przy tej antenie, bo po lekkiej korekcie jej ustawienia zdecydowanie poprawił się sygnał ze wszystkich MUX 1-3 (teraz najsłabszy sygnał jest na MUX 1) z kierunku Rachocin i to wszystko na starej zwrotnicy. Czekam na nową zwrotnicę AMS ZA-204MS AUTO DC i dwa nowe wzmacniacze. Na razie z przyczyn technicznych antena musi odbierać sygnał z kierunku Rachocin. Na wiosnę przeniosę ją w inne miejsce, gdzie być może będzie możliwość odbioru sygnału z Łodzi, może nawet MUX 8 (Łódź Zygry). Pozdrawiam.

0
  • #20 31 Mar 2017 14:36
    Maximus Magnus
    Poziom 10  

Przepraszam za post pod postem, ale chciałem uzupełnić, że po zamontowaniu nowej zwrotnicy AMS ZA 204 Ms z wbudowanym filtrem LTE oraz dwóch wzmacniaczy: do anteny naziemnej AMS APL 109e oraz do anteny radiowej AMS APL 102, po korekcie ustawienia anteny poziom sygnału jest bardzo dobry. Zastanawiam się czy mimo wszystko nie zmienić anteny na taką, która by obsługiwała pasmo UHF oraz VHF z obiema polaryzacjami V / H i nie zamontować jej w kierunku na Łódź, jest zdecydowanie bliżej. Możliwe, że udałoby się wtedy również odebrać MUX 8 z RTCN Łódź/Zygry 25kW? Może ktoś w mojej lokalizacji (Kutno) odbiera MUX 8 z tego kierunku? Jak poczytałem na forum Emitela i nie tylko wiele osób korzysta, w podobnej odległości ok 60 km od nadajnika, z anteny siatkowej i ma bardzo dobre wyniki. Pozdrawiam.

0