Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- UPS do Lodówki jaką mocą musi dysponować?

Paszczak22 19 Sty 2017 11:04 5862 42
  • #1 19 Sty 2017 11:04
    Paszczak22
    Poziom 16  

Witam. Zakupiłem UPS EVER 700 cds z sinusem do pompy CO i pieca. UPS ma moc 700VA czyli ok 440W. UPS w założeniu ma być podtrzymywany z akumulatora samochodowego w awaryjnych sytuacjach. Jestem ciekaw czy jest on w stanie utrzymać pracę lodówki z zamrażarką. Nie znam dokładnych parametrów lodówki bo jest w zabudowie i nie mam dostępu do tabliczki znamionowej. Mam lodówkę z 2015 roku więc nie taka stara ok 190 cm wysokości. Chciałbym się dowiedzieć czy taki ups ma moc która np. może zasilić kilka przeciętnych lodówek a może ani jednej. Która opcja jest bardziej prawdopodobna?

Drugie pytanie czy do zasilania lodówki musi być pełen sinus, a może starczy modyfikowany?

0 29
  • Mitronik
  • #3 19 Sty 2017 13:54
    jack63
    Poziom 42  

dziechu napisał:
    440W wystarczy z olbrzymim zapasem.

Skąd to wiesz? Czyżbyś był u wróżki?
    Moc ciągła jest mało istotna. Kluczowym jest max chwilowy prąd możliwy do uzyskania z tego UPSa w sttosunku do prądu startowego silnika sprężarki.
    Nie wiadomo jaką sprężarkę ma w lodówce autor tematu.

0
  • Mitronik
  • #4 19 Sty 2017 18:33
    dziechu
    Poziom 27  

Jeżeli nie jest to chłodnia przemysłowa, ale dość typowa lodówka domowa, nawet duża, to moc silnika na pewno będzie sporo mniejsza niż 200W. Wystarczy poszukać w Internecie dane większości lodówek. Prąd startowy silnika także nie przekracza dwukrotnej wartości prądu pracy. To parametry lodówek które można znaleźć w sieci. Nie zakładam żeby lodówka autora tematu różniła się od tych typowych o 2000%. UPS o mocy 440W jest w stanie dostarczyć chwilowo większej mocy. Oczywiście że bez konkretnych prób nie ma pewności na 100%, ale chyba nikt tu takich konkretnych prób z tym modelem UPSa i tym modelem lodówki nie wykona, więc można tylko zakładać duże prawdopodobieństwo że powinno być ok.

0
  • #5 19 Sty 2017 21:17
    jack63
    Poziom 42  

dziechu napisał:
    Prąd startowy silnika także nie przekracza dwukrotnej wartości prądu pracy

A skąd masz takie informacje?
    Ile kart katalogowych sprężarek przejrzałeś?
    Podejrzewam, że ... zero.
    Jak już się wysilisz i ściągniesz pdf'a to szukaj parametru LRA.

0
  • #6 19 Sty 2017 22:04
    freebsd
    Poziom 34  

@Paszczak22 Wg. mnie jesteś na granicy minimalnych wartości UPS'a. Ja dla lodówki domowej, zakładając zużycie energii przez lodówkę na poziomie 180 W, przyjmuję jako rekomendowane minimum UPS 1000 VA.

0
  • #7 19 Sty 2017 22:12
    dziechu
    Poziom 27  

Jak sam zauważyłeś, informacje mam od wróżki. Pasuje? I proszę nie wyjeżdżać mi z mądrościami typu kart katalogowych i tajemniczych, zastraszających skrótów parametrów. Jak je tak lubisz, to możesz uczyć się ich na pamięć. Twoje zaczepki świadczą nie o mądrości, a zarozumialstwie, jeżeli pojmujesz różnicę. Ja zajmuję się od ponad 30 lat projektowaniem elektroniki przemysłowej. Autor pytania ma zarówno wymienionego UPSa, jak i lodówkę i w 15 minut sprawdzi czy to działa, czy nie, bez LRA i TUTURUTU. W razie czego UPSy mają zabezpieczenia przed przeciążeniami. Ty poza czepianiem się mnie, nic do dyskusji konstruktywnego nie wniosłeś.

0
  • #8 21 Sty 2017 10:29
    Paszczak22
    Poziom 16  

freebsd napisał:
    @Paszczak22 Wg. mnie jesteś na granicy minimalnych wartości UPS'a. Ja dla lodówki domowej, zakładając zużycie energii przez lodówkę na poziomie 180 W, przyjmuję jako rekomendowane minimum UPS 1000 VA.

Widzisz myślałem, że mam zapas i bez wątpienia podepnę lodówkę w wakacje gdyby elektrownia odmówiła współpracy. Problem w tym, że obejrzałem film na YouTube który pokazuje początkowy pobór mocy a on wskazuje 1300W. Zaczynam wątpić w możliwości mojego UPS w utrzymaniu zasilania lodówki.

https://www.youtube.com/watch?v=0Yzc4o1Bi9I

Dodano po 4 [minuty]:

Ale ciekawość mnie zżera i wykonam test w przeciągu kilku tygodni. Pochwalę się wynikami.

0
  • #9 21 Sty 2017 10:45
    dziechu
    Poziom 27  

Zrób próby. Początkowy pobór mocy np. 1300W jest tylko wtedy, kiedy taka moc jest dostępna, czyli np. normalnie z sieci. UPS takiej mocy nie dostarczy, ale to wcale nie znaczy że silnik kompresora nie zastartuje, po prostu zastartuje mniej gwałtownie, o ile nie zareagują w tym czasie zabezpieczenia. Poza tym UPS o mocy ciągłej 440W także może dostarczyć chwilowo większej mocy. Wszystko zależy czy zabezpieczenia UPS całkowicie go wyłączą, czy też tylko ograniczą pobierany prąd.

0
  • #10 23 Sty 2017 07:47
    jack63
    Poziom 42  

Paszczak22 napisał:
    Zaczynam wątpić w możliwości mojego UPS w utrzymaniu zasilania lodówki.

I dobrze, że masz wątpliwości. Szanse, że silnik sprężarki ruszy są. Niewielkie, ale jednak.
    "Próba bojem" rozwieje wątpliwości, ale może .... zakończyć żywot Twojego UPSa.
    Aby zmniejszyć ryzyko porażki trzeba by zebrać trochę informacji jak pisałem wyżej.

Widziałem kilka UPSów, które skończyły żywot po zasileniu nimi lodówek na wniosek "projektantów" typu "TUTURUTU".

Paszczak22 napisał:
    Nie znam dokładnych parametrów lodówki bo jest w zabudowie i nie mam dostępu do tabliczki znamionowej. Mam lodówkę z 2015 roku więc nie taka stara ok 190 cm wysokości.

Proponuję jednak się zmobilizować i wysunąć lodówkę choćby po to aby sprawdzić czy obudowa zapewnia dobre odprowadzanie ciepła ze skraplacza. Ten ostatni może mieć różne formy. Od klasycznej czarnej "siatki na rurkach" po zupełnie niewidoczną zabudowę skraplacza w bocznych ścianach. Ta ostania jest najtrudniejsza do zapewnienia dobrego odprowadzania ciepła gdy lodówka jest w zabudowie.
    Rocznik lodówki sugeruje(a nie zapewnia) sprężarkę z czynnikiem R600a o stosunkowo łatwym starcie lub w przypadku urządzenia tzw. nofrost za większe pieniądze nawet silnik BLDC z małym prądem rozruchowym. Jednak jest to wróżenie z fusów.

Paszczak22 napisał:
    obejrzałem film na YouTube który pokazuje początkowy pobór mocy a on wskazuje 1300W

Ciekawe jak to zmierzyli i skąd wzięła się ta moc???
    Jak pisałem, moc w stanie ustalonym jest mało istotna. Decyduje porównanie max do uzyskania prze ułamek sekundy, ale jednak, prądu z UPSa z wymaganym prądem startowym silnika sprężarki (LRA). Jest to stan graniczny. Jak się go nie przekroczy, to sprężarka nie ruszy a UPS może zostać uszkodzony.

1
  • #11 23 Sty 2017 08:10
    dziechu
    Poziom 27  

jack63 napisał:
    Widziałem kilka UPSów, które skończyły żywot po zasileniu nimi lodówek na wniosek "projektantów" typu "TUTURUTU".

Jesteś szalenie doświadczony, akurat zasilanie lodówek z UPSa to najbardziej typowa konfiguracja w świecie w którym żyjesz. Ja takiego doświadczenia nie mam. Znam tylko "mądrych", którzy nigdy niczego sensownego nie zrobili, bo im LRA nie pasowało. Każdy UPS ma zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciwprzeciążeniowe, ale pewnie jeszcze tego nie doczytałeś.

0
  • #12 23 Sty 2017 11:27
    jack63
    Poziom 42  

dziechu napisał:
    Znam tylko "mądrych", którzy nigdy niczego sensownego nie zrobili,

Nie znasz mnie zupełnie! Nie wiesz co zrobiłem sensownego lub nie. Dlatego nie masz prawa się wypowiadać na mój temat. W przeciwnym razie twoje wypowiedzi stają się wycieczkami osobistymi i zwykłym trolowaniem.
    Aby sprowadzić dyskusję na tory związane z tematem:
    dziechu napisał:
    Każdy UPS ma zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciwprzeciążeniowe,

Udowodnij to, choć na jednym przykładzie, przedstawiając schemat UPSa, na tymże schemacie elementy za te zabezpieczenia odpowiadające oraz analizę działania tychże zabezpieczeń. Tzn. Kiedy, jak, w jakich warunkach dane zabezpieczenie nie pozwoli na uszkodzenie UPSa.
    Pasowała by też informacja na temat innych UPSów, czy przynajmniej solidna większość (80-90 %) dostępnych na rynku UPSów takie zabezpieczenia posiada.
    Bez tego dowodu twoje twierdzenia zostaną tylko "TUTURUTU" "projektanta" ignoranta.

0
  • #13 23 Sty 2017 11:47
    dziechu
    Poziom 27  

jack63 napisał:
    Nie znasz mnie zupełnie! Nie wiesz co zrobiłem sensownego lub nie.

Masz całkowitą rację. Chciałbym tylko zauważyć, że to ty zacząłeś tekstami "Skąd to wiesz? Czyżbyś był u wróżki?". Możesz wypowiadać się w temacie, radzić, ale staraj się nie deprecjonować uwag czy wiedzy innych, inaczej dostaniesz to sam z nawiązką. Ja, kiedy piszę poradę, nie odnoszę się do innych wypowiedzi, tym bardziej w cyniczny sposób. Dlatego cieszę się że się wkurzyłeś, może nauczy cię to szacunku do innych i wykaże że wcale nie jesteś tu najmądrzejszy. Bronisz się słowami "nie znasz mnie itd..." a potem piszesz do mnie "projektanta ignoranta" - brak podstaw logiki i konsekwencji. Albo obaj będziemy się szanować, albo będziemy się obrażać. Pominę już dalsza kontynuację o analizach 80-90% UPSów i przedstawiania schematów. Zajmij się sobą, a nie innymi. A co do mnie - rzeczywiście nie zajmuję się na co dzień UPSami czy lodówkami. Projektuje i produkuję urządzenia pomiarowe, w tym z wykorzystaniem spektrometrii w zakresie widzialnym i jestem jedynym specjalistą praktykiem w tej dziedzinie w Polsce.

0
  • #14 23 Sty 2017 12:23
    jack63
    Poziom 42  

A gdzie dowód twoich twierdzeń??? Na razie to się chwalisz osiągnięciami bardzo odległymi od energoelektroniki, chłodnictwa, napędów elektrycznych i wszystkiego co z tematem jest związane.
    Na razie prowadzisz prawie bez-wysiłkową dyskusję polityczną, a nie techniczną. Ta ostatnia wymaga zdobycia lub zgłębienia wiedzy, czyli wysiłku, na który cię nie stać...

0
  • #16 24 Sty 2017 00:45
    powgreg
    Poziom 17  

Paszczak22 napisał:
    Witam. Zakupiłem UPS EVER 700 cds z sinusem do pompy CO i pieca. UPS ma moc 700VA czyli ok 440W. UPS w założeniu ma być podtrzymywany z akumulatora samochodowego w awaryjnych sytuacjach. Jestem ciekaw czy jest on w stanie utrzymać pracę lodówki z zamrażarką. Nie znam dokładnych parametrów lodówki bo jest w zabudowie i nie mam dostępu do tabliczki znamionowej. Mam lodówkę z 2015 roku więc nie taka stara ok 190 cm wysokości. Chciałbym się dowiedzieć czy taki ups ma moc która np. może zasilić kilka przeciętnych lodówek a może ani jednej. Która opcja jest bardziej prawdopodobna?

Drugie pytanie czy do zasilania lodówki musi być pełen sinus, a może starczy modyfikowany?

Z pompami da sobie bez problemu radę natomiast zwykła lodówka (silnik bez elektroniki) Ci na nim nie wystartuje po prostu prąd rozruchowy spowoduje wyłącznie przetwornicy z tego co pamiętam zacznie mrugać żółty led.

Natomiast jak lodówkę podłączysz do tego UPSa i wystartuje na sieci i wtedy wyjmiesz wtyczkę sieciową to będzie chodzić, do 200W ten ever może chodzić w sposób ciągły przy większym poborze będzie się przegrzewał bo nie jest przystosowany do pracy ciągłej....
    Generalnie ten ever jest bardzo czuły na impulsy prądowe np włączenie 90W zasilacza laptopa go wyłączało nowsze kompy też go wyłączały.

0
  • #18 28 Sty 2017 23:55
    Paszczak22
    Poziom 16  

freebsd napisał:
    Sprawdziłem prąd rozruchowy mojej lodówki. Nawet uzyskałem pomiar, gdy kompresor nie uruchomił się, ponieważ włączyłem lodówkę za szybko, bez wymaganej zwłoki pomiędzy uruchomieniami: https://youtu.be/EZaAiQkxHsY?list=PL_1sNvAafW15mW-d_NCFU1l31UhFfbh-6

Dziękuję za ten test który przeprowadziłeś. Ja jako amator nie dysponuję tak precyzyjnym sprzętem by móc dokonać dokładnych pomiarów. Natężenie rzędu 18A to pobór mocy około 3800W. To prawie dziesięciokrotność mocy mojego UPS. Czy takie wyniki dają szansę na uruchomienie lodówki za pomocą mojego UPS? Czy po uzyskaniu takich wyników warto próbować uruchomić lodówkę czy może ryzyko uszkodzenia UPS jest zbyt duże?

1
  • #19 29 Sty 2017 00:36
    freebsd
    Poziom 34  

Lodówki domowe podłączałem pod UPS'y (APC, Eaton) o mocach 1000 VA i 1400 VA. Nigdy nie próbowałem użyć słabszego UPS'a. Głównie dlatego, że jest to niezgodne z teorią, a to rodziło obawy o trwałość UPS'a. Nie mam takiego UPS'a by wykonać test, a gdybym miał to obawiał bym się o niego. Większe doświadczenie mam z dużymi UPS'ami i tam zabezpieczenia przeciwzwarciowe działają, a nawet w niektóre modele są "nadzwyczaj czujne". Czy równie dobrze zabezpieczone są mniejsze UPS'y? Czy wszystkie modele? Czy wytrzymają dużą liczbę takich przeciążeń? Nie wiem.

0
  • #20 29 Sty 2017 08:09
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Jest szansa że będzie w stanie uruchomić i zapewnić pracę jednej lodówki, zależy to od jej mocy, dlatego że moc UPS-a powinna być nie mniejsza niż 10*moc lodówki, a czy może być modyfikowany to nie wiem, przypuszczam że zależy to od modelu lodówki. Jeżeli będzie miał 10*moc lodówki o najwiekszej mocy, to jest szansa że zapewni prawidłową pracę kilku lodówek lub zamrażarek o mniejszych mocach. Np . UPS 1000VA mocy ciągłej dla lodówki 100W oraz 90W. itd. bo lodówki nie włączają się zwykle jednocześnie a prąd 10In jest pobierany tylko w momencie rozruchu, czyli jak jedna 100W się uruchomi to zostaje jeszcze 900VA do rozruchu i pracy 90W lodówki. No ale może być tak że próbują się obie uruchomić w tym samym momencie, wtedy 1000VA może nie wystarczyć.

0
  • #21 29 Sty 2017 10:44
    freebsd
    Poziom 34  

Łukasz.K napisał:
    może być modyfikowany
    Właśnie, kolejna ważna sprawa. Jaki wpływ bedzie mieć brak "czystego sinusa" na silnik kompresora? Przy odpowiedniej mocy UPS'a wg. mnie kompresor w lodówce ruszy, ale czy nie będzie się przegrzewać? Jakie mogą być skutki? Jaki wpływ na jego trwałość? Może po prostu lodówka będzie się często uruchamiać na krótkie okresy? Czy spowoduje to większy pobór prądu z akumulatorów? Na to pytanie też nie łatwo odpowiedzieć, ponieważ jak ktoś już kupuje urządzenie większej mocy to zazwyczaj stara się by zapewniało "czysty sinus" na wyjściu.

1
  • #22 29 Sty 2017 23:21
    Łukasz.K
    Poziom 21  

będzie się uruchamiać na takie same okresy, chyba że zamiast sprężarki ma coś innego co transportuje energię z jednej strony na drugą. Pewnie będzie się taka lodówka bardziej grzać, przez co będzie pobierać więcej energii ze źródła zasilania, co spowoduje szybsze rozładowywanie akumulatorów.

0
  • #23 29 Sty 2017 23:55
    powgreg
    Poziom 17  

Paszczak22 napisał:
    freebsd napisał:
    Sprawdziłem prąd rozruchowy mojej lodówki. Nawet uzyskałem pomiar, gdy kompresor nie uruchomił się, ponieważ włączyłem lodówkę za szybko, bez wymaganej zwłoki pomiędzy uruchomieniami: https://youtu.be/EZaAiQkxHsY?list=PL_1sNvAafW15mW-d_NCFU1l31UhFfbh-6

Dziękuję za ten test który przeprowadziłeś. Ja jako amator nie dysponuję tak precyzyjnym sprzętem by móc dokonać dokładnych pomiarów. Natężenie rzędu 18A to pobór mocy około 3800W. To prawie dziesięciokrotność mocy mojego UPS. Czy takie wyniki dają szansę na uruchomienie lodówki za pomocą mojego UPS? Czy po uzyskaniu takich wyników warto próbować uruchomić lodówkę czy może ryzyko uszkodzenia UPS jest zbyt duże?

Z tego evera nie ma szans na start z akumulatora ja podłączałem do normalnej "jednodrzwiowej lodówki" 190cm polar moc chyba 95W na zatrzymanym silniku brała z mocniejszej przetwornicy max 880W a z akumulatora 76A trwało to około 15s i termik rozłączał silnik.
    Niżej 1000W szkoda próbować bo nawet jak uda się kilka razy to istnieje duże prawdopodobieństwo awarii bo kompresor lodówki raz na jakiś czas nie startuje nawet na sieci i "grzeje termika" kilkanaście sekund przetwornica i akumulator musi to wytrzymać.

0
  • #24 31 Sty 2017 23:04
    Paszczak22
    Poziom 16  

Już piszę dokładnie po co o to pytam. Od pewnego czasu interesuje mnie przewidywanie przyszłości i zabezpieczanie się na wszystkie możliwe czarne scenariusze. Dużo w mediach się piszę o tym, że w Polsce mamy deficyt prądu i że energetyczny blackout jest niemal pewny. Oczywiście Polska może zakupić prąd z innych Państw, ale mogą też być inne przyczyny braku prądu chociażby łamiące się drzewa w zimie na linie przesyłowe. Zacząłem analizować sytuację i zrozumiałem, że bez prądu w zimie zamarznę i kupiłem UPS z pełnym sinusem by w razie potrzeby podpiąć do uruchomionego samochodu by on napędzał pompy CO i elektronikę pieca.
    Jednak zaczęło mnie zastanawiać pytanie czy w upalne dni gdy sieć będzie przeciążona jestem wstanie niedopuścić do rozmrożenia zamrażarki i lodówki oczywiście wciąż zakładając, że samochód będzie robił za agregat utrzymując odpowiednie parametry zasilania. Jeśli mam ryzykować uszkodzeniem UPS to wolę nie ryzykować i nie sprawdzać czy uciągnie. Jeśli żywność w lodówce się popsuje to trudno, ale muszę mieć awaryjne źródło zasilania w zimie mimo, nie miewam braków w dostępie do prądu.

0
  • #25 01 Lut 2017 06:49
    mychaj
    Poziom 30  

To nie lepiej zainwestować w agregat zamiast Ups-a i samochodu? Miałbyś chyba pewniejsze źródło zasilania.

0
  • #26 01 Lut 2017 19:04
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Kolega dramatyzuje o tych termikach. Żeby nie napisał to nawet bym nie wiedział że taki problem może zaistnieć, bo mój układ z przetwornicą 1500W mocy ciągłej funkcjonował już przez dwa całe okresy letnie zasilając lodówkę, zamrażarkę i czasem komputer i nigdy się tam nic nie zepsuło oprócz tego że wentylatory w przetwornicy się zużyły.

0
  • #27 01 Lut 2017 19:58
    freebsd
    Poziom 34  

Łukasz.K napisał:
    bo mój układ z przetwornicą 1500W mocy ciągłej
    Jaka to przetwornica?

0
  • #29 01 Lut 2017 21:02
    freebsd
    Poziom 34  

@Łukasz.K zacytuję informację o tej przetwornicy: "NAJWAŻNIEJSZE CECHY: Przebieg napięcia: Czysty Sinus". Czy już wiesz, dlaczego kolega @powgreg nie dramatyzuje

Łukasz.K napisał:
    o tych termikach
    , oraz dlaczego nie masz problemów z zasilaniem Twoich urządzeń? Wiesz też, że problem właściwie nie dotyczy zasilacza komputerowego, o którym wspominasz?

0
  • #30 01 Lut 2017 23:30
    Paszczak22
    Poziom 16  

mychaj napisał:
    To nie lepiej zainwestować w agregat zamiast Ups-a i samochodu? Miałbyś chyba pewniejsze źródło zasilania.

Pomysł może i dobry ale awaryjny. Czytałem trochę o agregatach na forach budowlanych i bardzo ludzie narzekają na ich jakość a dobre jakościowo jak Honda posiadają kosmiczne ceny. Z innej strony mogę się tylko domyślać jak na budowie eksploatowany jest agregat. Dobry agregat kosztuje sporo pieniędzy, powiedzmy od 1500 wzwyż, natomiast UPS to ciężko tutaj coś uszkodzić jeśli nie będzie przeciążany, ja za niego dałem 80 zł bez akumulatorów bo przecież zasilanie i tak będę miał z akumulatora samochodowego.

0