Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Kocioł kondensacyjny - zużycie gazu do ilości grzejników

19 Sty 2017 12:18 3924 4
 • Poziom 10  
  Przykładowo mieszkanie 50m2. W każdym pomieszczeniu kaloryfery. Jak to jest ze zużyciem gazu. Czy np. mając większe kaloryfery zaoszczędzimy na gazie? Tzn. czy zużycie gazu będzie takie samo przy większych kaloryferach niż przy mniejszych? Dokładnie ciekawi mnie to czy np. grzejąc przez 2h i rozprowadzając ciepłą wodę na 3 kaloryfery będzie takie samo zużycie gazu jak np. rozprowadzając ciepłą wodę na 5 kaloryferów? Kocioł termet gold plus 25 kondensacyjny
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Im więcej grzejników tym mniejsze zużycie gazu.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  programosy.pl napisał:
  Przykładowo mieszkanie 50m2. W każdym pomieszczeniu kaloryfery. Jak to jest ze zużyciem gazu. Czy np. mając większe kaloryfery zaoszczędzimy na gazie? Tzn. czy zużycie gazu będzie takie samo przy większych kaloryferach niż przy mniejszych?

  Kocioł kondensacyjny ma tym większą sprawność czym niższa temperatura czynnika roboczego. A moc dostarczona do mieszkania przez grzejniki to (w uproszczeniu) iloczyn ich powierzchni i temperatury czynnika zasilającego te grzejniki. I tak można dostarczyć taką samą moc rozgrzewając mały grzejnik do wysokiej temperatury lub dać duży grzejnik zasilany czynnikiem o niskiej temperaturze. I nie musi być to wcale duża liczba grzejników - może być ich mniej, tylko o bardzo dużej powierzchni (tak, aby temperatura czynnika była jak najniższa).
  programosy.pl napisał:
  Dokładnie ciekawi mnie to czy np. grzejąc przez 2h i rozprowadzając ciepłą wodę na 3 kaloryfery będzie takie samo zużycie gazu jak np. rozprowadzając ciepłą wodę na 5 kaloryferów?


  Jeśli metraż ten sam to mniej gazu powinno pójść w drugim przypadku.
 • Poziom 10  
  Xantix napisał:
  Jeśli metraż ten sam to mniej gazu powinno pójść w drugim przypadku.

  Jak najbardziej metraż ten sam.
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Ale bez przesady, gdyż przewymiarowując można doprowadzić do tego, że np. w listopadzie w mieszkaniu będzie sauna, choćby grzejniki nie były cieplejsze od dziewczęcych pleców. Dla kondensacji istotna jest temperatura POWROTU a nie zasilania, czyli dla zachowania kondensacji temperatura POWROTU nie powinna przekraczać 50 stopni. W większości instalacji temperatura powrotu 50 stopni występuje wtedy, gdy na zasilaniu jest 70 stopni, a to są naprawdę bardzo gorące grzejniki (parzą, gdy się je dotyka) a temperatury rzędu 20 stopni poniżej zera są rzadkością (albo się nie zdarzają w danym sezonie, albo jest to jedna czy dwie noce), zaś przeważającym okresem sezonu grzewczego są jednak temperatury zewnętrzne powyżej zera, czyli gdy np. teoretyczne parametry są 70/50 (70 stopni zasilanie, 50 powrót), to przez większość sezonu (np. temperatura zewnętrzna +2 stopnie) będzie zwykle zasilanie - nie więcej niż 50 stopni, powrót -40 lub mniej. Lepiej więc nie przesadzać z przewymiarowaniem grzejników, tym bardziej, że większe grzejniki to większa pojemność zładu i kocioł będzie dłużej ogrzewał tę ilość wody po włączeniu.