Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz.

Shover 19 Sty 2017 13:51 1575 0
    Shover
    Poziom 10  
    Witam wszystkich.

TV: LG 42PC1RV - ZJ

YSUS 6871QYH948B
    PD42064J043408

ZSUS 6871QZH953B
    PD42064K045104

IPM (P) YPPD - J 017C - dla obu płyt

CTRL 6871QCH974B
    PD42064A051814

Zasilacz:
    PCB: 68709M0031A/1

Y-driver’s
    6871QDH918A
    YDRVTP
    PD42064/042185

PDP:
    PDP42V80201
    Va:60V, Vs:185V, DC 5.0V
    185/-190/110/N.A/120

Posiadam TV w którym występowała usterka polegająca na zanikach i pojawianiu się całej treści obrazu z częstotliwością ok. 1s. W takt tych objawów słyszalne było pulsowanie w IPM w module YSUS. Oczywiście kondensatory w zasilaczu – spuchnięte. Wymieniłem wszystkie elektrolity THT w niniejszym TV (zboczenie zawodowe – nie komentować) – nie poskutkowało – efekt taki sam. Bezpieczniki – sprawne, napięcie podczas tych zaników na Vs nieznacznie zmieniało swą wartość (do 180V).
    Wymontowałem hybrydę (IPM), choć pomiary miernikiem nie wykazywały żadnych nieprawidłowości.
    Na szczęście silikon w IPM był bezbarwny więc można zobaczyć jak jest on zbudowany – nic skomplikowanego. Według mnie niepotrzebne u ciążenie – mogło być śmiało zrobione w technologii THT – jak w innych modelach. Posiłkując się informacjami na Elektrodzie oraz filmach YouTube postanowiłem „zepsuć” moduł usuwając newralgiczne tranzystory IGBT i podstawiając MOSFETY. Szybko okazało się, że ich wydajność jest za mała (była ok. 15A – takie akurat miałem – już nie mam J). Tym razem podczas uszkodzenia tranzystorów przepalił się również bezpiecznik – wymieniłem. Z pokorą zakupiłem nową hybrydę z allegro ( YPPD - J 018C - cena 165zł). Poskładałem wszystko do „q-py” i „AC-on”. W jednej sekundzie hybryda spalona jak również bezpiecznik (to nie jest śmieszne – śmieszniej będzie dalej).
    Jak już rozchodziłem „nerwa” zabrałem się po raz kolejny za sprawdzanie wszystkiego co mi podeszło pod ręce (YSUS, Z-SUS, PS) – niczego nie znalazłem nieprawidłowego.
    Przeprosiłem uszkodzoną (oryginalną) hybrydę i podstawiłem tranzystory IGBT 30J124 (GT30J124) PLASTIC (TO-220F), dodam, że w module diody wsteczne pozostają nadal oryginalne. Spodziewając się najgorszego postanowiłem nie montować na płytę modułu po raz trzeci, czy czwarty ze względu na obawy, że w którymś momencie uszkodzę w niej pady. Żeby było „kolorowiej” przed wejściem do modułu i na wyjściu wstawiłem żarówki 230V, 7W – jako zabezpieczenie. Podejrzewałem błędny sygnał „sus up” i „sus down”. Do takiego wniosku doszedłem analizując driver w module: IR2106, w jego strukturze na wejściu niby jest rezystor „ściągający” do masy, ale jak sprawdzałem sam moduł, podając zasilanie, potrafił sam się wzbudzać (no może prawie sam) – wystarczył trzymać palcami za izolowany przewód na wejściu sterowniczym, a tranzystor IGBT przewodził. Analogicznie mogło mieć to miejsce na płycie – czyżby uszkodzenie ścieżek na płycie albo prędzej taśmy z sygnałami z CTRL’u? Tłumaczyło by to uszkodzenie nowej hybrydy (przepuszczenia).
    Wracając do mojego zbudowanego pająka. Po załączeniu zasilania o dziwo żarówki nie rozbłysły – brak zwarcia? Zamieniłem 1-dną żarówkę na „sus out” na większej mocy – 15W. I uwaga: na ekranie pojawił się obraz (szum), a włókna żarówek nieco się żarzyły. Zacząłem kombinować – wstawiać mocniejsze żarówki by poziom napięcia na ekran był jak najbliższy nominalnemu. Spostrzeżenia: Obraz jest „zaśnieżony” tak jak i całe OSD – ogólnie słaby kontrast. Dodatkowo kolor obrazu w różnych miejscach jest niejednolity. Wygląda to prawie jak opisywał kolega „anzurit” w:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1740559.html - inny model TV - firmy Grundik....

Szukałem podobnej usterki ale nie znalazłem. (Po czasie znalazłem - na elektrodzie opisywał ktoś przypadek z zimnym lutem na płycie YSUS , dokładniej na rezystorze przy dużych tranzystorach FET).
    Ciekawostka: jak wykręciłem żarówkę na wejściu hybrydy, to obraz nie znikł – nawet nieco rozjaśniał. Ostatecznie zamiast żarówki na „sus out” dałem zworę, ale nic to nie dało, oprócz tego, że radiator na module zaczął się nieco bardziej grzać.
    Podłączyłem oscyloskop na sygnał wejściowy „sus up” i „sus down”. Można zauważyć, że na zmianę się uzupełniają. Przy czym szerokość impulsu na „up” jest mniejsza w porównaniu do „down”. Dodatkowo można zauważyć, że sygnały te nie są „czyste” – brak mi tu określenia (rozmyte - zakłócone?). Nakręciłem nawet film z tych wojaży.
    Zabrałem się za ZSUS – przecież tam nie wyciągałem jeszcze hybrydy, a może jest inna niż na YSUS i wszyscy mylą się podając, że tak jest? Jak nie zobaczę to nie uwierzę – była taka sama L - nie błysnę w tym poście J.
    Zrobiłem test tej hybrydzie z ZSUS (zasilanie na niej (VS) podałem tylko 24VDC) – nic nietypowego, porównując z pozostałymi IPM, które w ten sam sposób sprawdzałem. Chyba, że przy wyższym napięciu by coś się zmieniło – nie wiem.
    Przyznam się do takich niuansów: taśm (scanów) od Y-drivera nie odpinałem, bo jakoś nietypowo mocno się trzymają (p.s.: otworzyłem zapadki). Pomimo to pomierzyłem Y-drivery na zwarcia i nic. Napięcia na płycie YSUS : 15V, powstałe z przetworniczki i zasilania 5VDC też ok. – chociaż nie sprawdzałem oscyloskopem. Można by podmienić te kondensatory SMD dla czystego sumienia – to przede mną.

Niby sporo zrobione a tak naprawdę jeszcze więcej do zrobienia.
    Autogenu nie robiłem – bo nie wiem jak w tym modelu go uruchomić. Dźwięku też nie sprawdzałem – podłączyłem stary dekoder SAT bez sygnału antenowego.
    CTRL jest schowany pod płytą główną jeszcze się do niego nie dostałem.

Jak będę mieć jakieś ciekawostki to dopiszę.
    Miedzy czasie proszę o jakieś sugestie – będę wdzięczny za każdą związaną z tematem dążącego do naprawy niniejszego TV.

Pozdrawiam użytkowników.

Linki z instrukcją:
    https://wn.com/how_to_repair_a_hybrid_ic_ipm_...a_tvs_yppd_j017c_yppd_j018c_yppd_j014c_repair

P.S. Do moderatorów: łaskawie proszę. Na samą myśl o tych rozbudowanych podpunktach regulaminu, cierpnie skóra. Dla wszystkiego wielokropki, których miałem tu naprawdę dużo – usunąłem na znak dobrej woli...
    Mam zdjęcia i nagranie z telefonu oraz kilka manuali, ale nie wiem czy mogę je tu dodać, nie robiąc bałaganu.

c.d.:
    Jak wyżej pisałem, wyjąłem moduł IPM z ZSUS. Ponieważ jest taki sam jak w YSUS postanowiłem go zamienić z IPM-em, w którym wymieniałem tranzystory. Dla wszystkiego, jego podłączenie wykonałem również „na pająka”. W obydwu teraz przypadkach mam je (moduły) podłączone i „zabezpieczone” (na VS i SUS out) przez dodatkowe obciążenie w postaci żarówek odpowiednio 40W i 100W.
    Po załączeniu TV szybko okazało się, że nie nastąpiła poprawa obrazu (przynajmniej tego nie zauważyłem), a żarówki na Vs (YSUS i ZSUS) żarzą się. Co ciekawe wykręcenie ich z obwodu (przerwa) nie wnosi nic do poprawy, ani pogorszeniu obrazu.
    Coś podkusiło mnie by zastąpić żarówki na ZSUS zworami – efekt po ok. 3sek. od załączenia zasilacza był słyszalny z daleka – ponownie uszkodzone zostały tranzystory oraz bezpiecznik. W tym samym momencie chęci do zrobienia tego samego na YSUS, szybko mi przeszły.
    Naprawiłem IPM, wymieniłem również kondensatory elektrolityczne smd na ZSUS, chociaż ich pojemności były prawidłowe z oznaczeniami to mierzona dobroć (mostkiem LCR), potrafiła być 4-krotnie mniejsza od nowo zakupionych.
    TV załączyłem ponownie z dodatkowym obciążeniem – nadal poprawy niema. Podłączyłem DVD – obraz jest nadal zaśnieżony, kolory względnie prawidłowe, dźwięk prawidłowy, nic się nie grzeje. Napięcia na slocie YSUS do Y-diver (górny i dolny) posiadają wartości 5V oraz 109V (podregulowałem do 110V), na VY –190V, na zasilaniu hybrydy 15V, Vs 185, Va 60V. Napięcia na złączach do płyty MAIN (głównej) – zgodne z opisem (oprócz tych które odpowiadają za pracę na standby – zamiast 3,4V jest 4,3V podczas pracy TV).
    Wnioski – przepuszczenia:
    Ostatnie w/w uszkodzenie IPM-a daje do myślenia. Przecież przed jego zamianą z YSUS nic się nie działo – nie było tam zastosowane przecież dodatkowe zabezpieczenie a TV „działał” – czyżby wytypowane tranzystory IGBT nie sprawdzały się? Sprawa może być bardziej „przyziemna” – punkt ich pracy jest nieprawidłowy (nim jeden się wyłączy, drugi już się załącza)?
    Będę potrzebował porównać sygnały na hybrydach. Na tej nie poddanej przeróbkom (obecnie w YSUS) zdobiłem kilka zdjęć z oscyloskopu (niestety analogowy, 2-kanałowy i tylko 20 MHz, więc bez rewelacji).
    Niniejsze sygnały to:
    a) dla płytyYSUS:
    TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz.
    TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz.

b) zdjęcia obrazu z TV:
    TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz.
    Jak zrobię pozostałe zdjęcia z pomiarów to postaram się je dołączyć do postu.

Zapraszam do udziału.

P.S. Prośba do moderatorów o przeniesienie niniejszego postu do działu „TV LCD Plazma Serwis”, gdyż o ile ja jestem początkującym to temat raczej znany bliżej specjalistom.
    Dziękuję

c.d.
    Wymieniłem kondensatory elektrolityczne smd na płycie YSUS.
    Uruchomiłem również AUTO GEN w tym TV, spinając dwa piny z prawej stron w gnieździe płyty CTRL oraz odłączeniu przewodu LVDS, a następnie załączeniu zasilania (zdjęcia poniżej).

TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz. TV plazma: LG 42PC1RV - ZJ - Zaśnieżony obraz.

Film z auto genu na którym widać poziome pasy na treści obrazu (długość filmu: 1:14 sek):

Odpiąłem również scany z Y-driver'a (na przemian trzy górne i trzy dolne) - wcześniej miałem trudności, ale dopatrzyłem się w nich wcięć, które blokowały. Efekt to brak połowy treści obrazu: raz górnego raz dolnego - zrozumiałe. Jednak nadal nie widać poprawy jakości obrazu.
    Postaram się zdobyć lepszy oscyloskop i raz jeszcze przyjrzeć tym sygnałom.