Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Podłączenie sterowania piecem akumulacyjnym (włączanie w II taryfie)

19 Sty 2017 17:13 1323 6
  • Poziom 1  
    Posiadam trzy piece akumulacyjne dynamiczne (Dimplex VFMI):
    - 2kW (1f)
    - 3kW (3f)
    - 4kW (3f)
    Piece posiadają dmuchawy sterowane ściennymi regulatorami temp., zasilane osobnym przewodem.
    Aktualnie piece są podłączone, działają, jednak muszę ręcznie włączać je i wyłączać w czasie II taryfy.

W rozdzielnicy niestety nie ma już miejsca (zostało tylko jedno wolne), żeby zainstalować styczniki i zegar sterujący, dlatego szukając co da się zrobić nie rozkuwając mieszkania, wymyśliłem takie rozwiązania:

1. Umieszczenie przy każdym piecu małej rozdzielnicy w której umieszczony byłby zegar sterujący + stycznik.

2. Umieszczenie w obudowie pieca: stycznika + jakiegoś włącznika bezprzewodowego. Dodatkowo potrzebny byłby jeden sterownik zegarowy (tygodniowy), który uruchamiałby zdalnie wszystkie piece jednocześnie. Takie rozwiązanie byłoby preferowane (ze względu na to, że nie musiałyby być montowane żadne skrzynki obok pieca).

Czy takie rozwiązania są w ogóle realne do wykonania? O ile rozwiązanie (1) myślę że jest do zrobienia, to do (2) mam wątpliwości - przede wszystkim ze względu na moc urządzeń - czy są jakieś bezprzewodowe włączniki do takich mocy? oraz czy są sterowniki/nadajniki uruchamiane zegarem (znalazłem głównie takie sterowane pilotem).
  • Moderator Energetycy
    A dlaczego nie można stycznika i zegara sterującego umieścić w rozdzielnicy ?
  • Poziom 39  
    elpapiotr napisał:
    A dlaczego nie można stycznika i zegara sterującego umieścić w rozdzielnicy ?
    Cytat:
    W rozdzielnicy niestety nie ma już miejsca (zostało tylko jedno wolne), żeby zainstalować styczniki i zegar sterujący
  • Moderator Energetycy
    OK, nie doczytałem.
    Gdyby ktoś myślał przyszłościowo, zostawił np. 30 % miejsca, nie było by tematu.
  • Poziom 42  
    Piece wymagają dwóch napięć.
    Jedno do zasilania grzałek w tańszej taryfie, zaś drugie do zasilania dmuchawy o każdej porze dnia i nocy.
    Więc jeśli nie chcesz nowej instalacji to rozwiązaniem jest Twoja propozycja w pkt 1 lub w pkt 2 ale tylko w celu schowania elementów z pkt 1, pod warunkiem, że jest w piecu na tyle miejsca.
    Chociaż nie do końca jest to dobry pomysł z powodu braku dostępu.
    A tygodniowy sterownik raczej sobie daruj.
  • Poziom 39  
    elpapiotr napisał:
    Gdyby ktoś myślał przyszłościowo, zostawił np. 30 % miejsca, nie było by tematu.
    Ja się spotykam z tym, że z reguły nie ma miejsca.
    Czasem elektryk nie podpowie, często w lokalizacji jest ograniczona przestrzeń.
    Pozdrawiam.