Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola instalacji elektrycznej - kilka pytań

Ytek 19 Sty 2017 18:31 675 5
  • #1 19 Sty 2017 18:31
    Ytek
    Poziom 12  

Właśnie byli u mnie kontrolerzy i sprawdzali gniazdka. Kazali mi wymienić gniazdko do którego jest podłączona lodówka, bo nie ma bolca. Mam kilka pytań odnośnie ich wizyty.

1. Lodówka chodzi na tym gniazdku odkąd pamiętam, czy naprawdę jest konieczna ta wymiana na gniazdko z bolcem i czym grozi nie zrobienie tego?
    2. Dlaczego interesowały ich tylko gniazdka w kuchni i łazience i tylko z bolcami? W pokojach też mam kilka bez bolców.

0 5
  • #2 19 Sty 2017 18:35
    kkas12
    Poziom 41  

Takie dostali zlecenie. Sprawdzenie warunku SWZ dotyczy dotyczyło gniazd. W gnieździe bez styku ochronnego nie ma czego sprawdzać. Użytkowanie takiego gniazda w przypadku lodówki (I klasa ochronności grozi porażeniem.
    A ponadto w jednym pomieszczeniu nie mogą się znajdować gniazda ze stykiem ochronnym i bez niego.

0
  • #3 19 Sty 2017 18:48
    Andrzej42
    Poziom 24  

Najprościej,jak się da, to w kuchni i w łazience są miejsca, gdzie łatwo o dostęp do wody (zlew, wanna, mokra podłoga). Ze względów bezpieczeństwa, takie wtyczki należy podłączać TYLKO do gniazdek z"z bolcem" a i to sprawnym elektrycznie.
    Rzecz polega na tym, że obudowa takiego urządzenia wykonana jest z przewodnika "blachy' na której, w razie uszkodzenia wewnątrz, może pojawić się pełne napięcie sieci. Jeżeli w gniazdku jest "sprawny" bolec, spowoduje zadziałanie zabezpieczenia (bezpiecznika, czy różnicówki). Jeżeli nie ma "bolca" napięcie te w skrajnych przypadkach może spowodować śmiertelne porażenie.
    Jeżeli jest to twoja prywatna chałupa, to raczej nic nie mogą zrobić poza zaleceniem wymiany.
    Jednak raz na jakiś czas zdarza się takie śmiertelne porażenie. I może nie byłoby w tym nic strasznego - ot ludzie czasem giną, tylko co, jak akurat trafi na ciebie? albo na twoje dziecko?
    Sam sobie odpowiedz: wymienić czy nie?

0
  • #4 19 Sty 2017 18:53
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Ytek napisał:
    1. Lodówka chodzi na tym gniazdku odkąd pamiętam, czy naprawdę jest konieczna ta wymiana na gniazdko z bolcem i czym grozi nie zrobienie tego?

Tak jest konieczna. Grozi porażeniem w przypadku uszkodzenia.
    Ytek napisał:
    2. Dlaczego interesowały ich tylko gniazdka w kuchni i łazience i tylko z bolcami? W pokojach też mam kilka bez bolców.

Bo takie zlecenie podpisali. Ewentualnie w przypadku odpowiednio napisanej umowy przez inwestora/zlecającego, nie wykonali wymaganych prawem badań i pomiarów.

Andrzej42 napisał:
    Jeżeli jest to twoja prywatna chałupa, to raczej nic nie mogą zrobić poza zaleceniem wymiany.

Nic? Mogą, ale przeważnie nikt tego nie robi, bo straci klienta. Można wysłać odpowiednie pismo do nadzoru budowlanego.

0
  • #5 19 Sty 2017 19:12
    CYRUS2
    Poziom 36  

Ytek napisał:
    Bo im za to nie zapłacono.
    W twoim interesie jest żeby zostały sprawdzone także inne gniazdka.
    Dopłać ludziom niech to zrobią.
    Jak tego nie zrobisz , to prąd może porazić twoją rodzinę.

0
  • #6 19 Sty 2017 19:19
    Andrzej42
    Poziom 24  

CYRUS2 napisał:
    W twoim interesie jest żeby zostały sprawdzone także inne gniazdka.
    Dopłać ludziom niech to zrobią.

może lepiej dopłacić i niech wstawią jakie trzeba i jak trzeba.

0
  Szukaj w 5mln produktów