Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bilansowanie międzfazowe - instalacja PV

19 Sty 2017 20:04 1959 9
 • Poziom 14  
  W grudniu 2016 r. zgłosiłem instalacje PV , wymienili licznik na Iskra MT174 który nie bilansuje międzyfazowo.
  Zgłosiłem skargę do ENEA Operator i otrzymałem taką odpowiedź:
  W odpowiedzi na e-mail uprzejmie informujemy, że w obecnej chwili nie zamierzamy wymieniać układów pomiarowo-rozliczeniowych w obiektach z zainstalowaną mikroinstalacją. Liczniki instalowane przez ENEA Operator (w tym MT174) dokonują algebraicznego sumowania energii i do czasu ewentualnej, kolejnej zmiany prawa energetycznego - w tym Ustawy o odnawialnych źródłach energii - nie widzimy konieczności ich wymiany. Przyjęte przez ENEA Operator zasady są zgodnie z wykładnią otrzymaną z Ministerstwa Energii.
  > Dane pomiarowe jakie dostarczamy sprzedawcy energii zawierają pełną informację o energii pobranej i oddanej do sieci oraz umożliwiają jej bilansowanie.
  > Z wyrazami szacunku
  > ENEA Operator Sp z o.o.

  Jak walczyć, co dalej z tym zrobić, ledwo co podpisałem umowę kompleksową otrzymałem załącznik w którym są dwa niezależne zapisy o opuście i o bilansowaniu międzyfazowym.
  Jak to u was wygląda?
 • Fabryka Prądu
 • Poziom 13  
  Czy masz inwerter 1 fazowy czy 3 fazowy?
 • Fabryka Prądu
 • Poziom 14  
  Mikroinstalacja jest trzyfazowa i taka została zgłoszona do Enea.
  Podpisując umowę kompleksową pytałem o zasady rozliczeń i bilansowania międzyfazowego w oparciu o zainstalowany licznik MT174, otrzymałem odpowiedź że ten licznik nie potrafi w ten sposób zliczać. Miałem zrobić zgłoszenie do operatora o ustosunkowanie się w tej sprawie i otrzymałem odpowiedź jak wyżej.
 • Specjalista - odnawialne źródła energii
  dziwna odpowiedź Operatora.
  Kilka dni temu dzwoniłem w tej samej sprawie do nich i konsultant po zaciągnięciu języka u kierownika stwierdził, że pod koniec 2016 roku od razu montowali liczniki z bilansowaniem przy instalacjach 3F. I dlatego nie będą wymieniać bo nie ma potrzeby.
  Ciekawe jaka jest prawda.
 • Poziom 23  
  Panowie planuje modernizację mojej instalacji PV. Na chwilę obecną mam 1 inwerter 1 fazowy 3kW, planuje dokupić 2 x 1,5kW i wpiąć w pozostałe 2 fazy. Czy operator nie będzie robił problemów że mam nierówno obciążone fazy?
  1 3kW
  2 1,5kW
  3 1,5kW
 • Specjalista - odnawialne źródła energii
  Nie powinni sapać, do dopuszczalna asymetria międzyfazowa to 4,6kW.
 • Poziom 14  
  Napisałem wczoraj jeszcze jednego e-mail do Enea Operator z moim wyjaśnieniem na czym polega bilansowanie międzyfazowe w czasie rzeczywistym ale niestety odpowiedź dzisiaj była taka sama jak poprzednia typu kopiuj i wklej więc stwierdziłem że to nie ma sensu. Nie dało min to spokoju i zadzwoniłem, uzyskałem dokładnie to samo czyli licznik dokonuje algebraicznego sumowania energii. Jeśli się z tym nie zgadzam to mam się kontaktować z URE.
  Blado to widzę chyba nic się nie wywalczy.
 • Poziom 32  
  placekjw napisał:
  niki instalowane przez ENEA Operator (w tym MT174) dokonują algebraicznego sumowania energii i do czasu ewentualnej, kolejnej zmiany prawa energetycznego - w tym Ustawy o odnawialnych źródłach energii - nie widzimy konieczności ich wymiany. Przyjęte przez ENEA Operator zasady są zgodnie z wykładnią otrzymaną z Min

  Czyli przyznali się że nie ma bilansowania międzyfazowego. Co z tym zrobić?
  Wezwanie do zapłaty i pozew?
 • Poziom 9  
  Czy cokolwiek nowego w tej sprawie ?
  Mam identyczną sytuację z Tauronem
  Odpisują że zrobią bilansowanie międzyfazowe wstecz (zdalnie) na podstawie danych przesyłanych przez licznik (iskra MT 382)
  A biuro pomiarowe poinformowało mnie że te liczniki nie wysyłają danych cząstkowych tylko sumaryczne raz na dobę
  Przekręt na całej lini
  Też nie wiem co dalej z tym robić
  Ręce opadają w tym kraju złodziej na złodzieju złodziejem pogania