Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ zliczający z kalkulatora do licznika Geigera

19 Sty 2017 20:37 657 3
  • Poziom 13  
    Witam. Zbudowałem prosty licznik Geigera oparty na radzieckiej tubie STS-5. Urządzonko działa znakomicie jednak posiada jedynie sygnalizację akustyczną w postaci głośniczka. Moim pomysłem jest wykorzystanie kalkulatora jako układu zliczającego impulsy.

Dolutowałem kabelki do przycisku "=" kalkulatora i poprzez ich zwarcie mogę zliczać impulsy. Pytanie teraz jak podłączyć to do układu z głośnieczkiem aby to działało ? Próbowałem wpiąć tranzystor jak na schemacie poniżej jednak albo robię coś źle albo impuls jest zbyt krótki dla kalkulatora, ręczne zwieranie bazy do plusa działa ok. Liczę na waszą pomoc.

• Poziom 38  
    Impuls jest zbyt krótki gdyż zwykły kalkulator ma taktowaną jednostkę obliczeniową częstotliwością rzędu 300kHz a efektywnie obsługaa klawiatury to max. 20Hz. Ogólnie to raczej kiepski pomysł by coś takiego robić. Wprawdzie możesz dodać kondensator rzędu 1nF...10nF między bazę a emiter tranzystora sterującego klawisz =, tak by wydłużyć impuls zwierania ale będzie to miało i negatywny skutek. Gdy częstotliwość impulsów z licznika G-M będzie większa jak stała czasowa układu RC sterującego bazą tego tranzystora to przycisk będzie na stałę zwarty. To oznacza, że typowy kalkulator policzy jeden impuls gdyż musi przejśc przez zbocze stanów H-L-H gdy tymczasem do policzenia będzie znacznie większa ich liczba.
    W sieci są projekty prostych liczników opartych o mikrokontroler, który łatwo zaprogramować gotowym wsadem. Możesz zbudować go na piechotę wykorzystując np. HEF4026 (CD4026). W środku zawiera licznik oraz dekoder do sterowania wyświetlaczem. Z całą pewnością mikrokontroler sumarycznie wypadnie taniej. Możesz też poszukać gotowego kitu lub modułu licznika. To bardzo typowe urządzenie czyli tanie.
  • Poziom 13  
    Dodałem kondensator, układ wygląda tak jak na rysunku, zero efektów. Tranzystor to BC547B.

• Poziom 38  
    Kalkulator był przegranym rozwiązaniem od samego początku. Szukaj lub zrób licznik.