Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastech szukacz par, gdzie podłączyć masę?

19 Sty 2017 20:49 1221 11
 • Poziom 15  
  Witam.
  Mam niepodłączone 10 przewodów 3 żyłowych YdYp. Mają one odcinki około 30 metrów. Wszystkie wiszą w powietrzu (żaden koniec nie jest nigdzie podłączony).
  Teraz potrzebuję zlokalizować każdy przewód po obu końcach.

  Mam takie ustrojstwo (Mastech MS6812):

  Mastech szukacz par, gdzie podłączyć masę?


  W instrukcji piszą, żeby czerwoną sondę nadajnika podłączyć pod wyszukiwaną żyłę a czarną sondę do masy. Gdzie w moim przypadku mam podłączyć ową czarną sondę? Do przewodu ochronnego innego obwodu?  Pozdrawiam.
 • Poziom 27  
  Z tego co zrozumiałem posiadasz dostęp do każdego przewodu i to z obu stron.Włączasz generator na dany przewód ( do żyły A i B parnie nie przez tzw "ziemię"). Może nie ta terminologia, lecz takiej używaliśmy w TP S.A. Na takim odcinku regulacja sygnału wyjściowego z nadajnika jak i czułości odbiornika. Potrafi "piszczeć" na wszystkim przy zbyt wysokim wysterowaniu.
 • Poziom 15  
  Czyli mam podłączyć sondy do dwóch różnych żył tego samego przewodu?

  scotch napisał:
  Na takim odcinku regulacja sygnału wyjściowego z nadajnika jak i czułości odbiornika. Potrafi "piszczeć" na wszystkim przy zbyt wysokim wysterowaniu.

  Co masz na myśli mówiąc o zbyt wysokim wysterowaniu? Sprzęt nie ma żadnej regulacji poza głośnością odbiornika :)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 27  
  Z tego co zrozumiałem przewód posiada dwie żyły ( A i B ) jak trzy to A,B,C , jak z masą to A,B i masa (czasem jako "folia" nawinięta na parę przewodów lub oddzielna żyła nieizolowana.Unikamy podłączenia do grzejników, instalacji wodnej itp. W ten sposób następuje doziemienie jednej żyły. Chyba proste. Podłączasz w mieszkaniu a szukasz np w piwnicy lub klatce schodowej.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 11  
  Dokładnie, wystarczy zwykły multimetr. Zwierasz przynajmniej dwie żyły na końcu przewodu i w rozdzielni za pomocą pomiaru ciągłości obwodu sprawdzasz, który to przewód :)
 • Poziom 27  
  Kolego celtic dzięki za przypomnienie dawnych czasów i przypomnienie "przedzwaniania" np takiego XzTKMXpw 100x4x0,5 , to jest dopiero przysłowiowa "jazda bez trzymanki" :) . Żadna przedzwaniarka, czy multimetr tylko: dwóch ludzi, dwa mikrotelefony, bateria 2szt 4,5V i modlitwa żeby po drodze nie było złącza w którym ktoś namieszał .
  Multimetr przy takiej ilości można zastosować.Jeden warunek (lub kilka): zachowana ciągłość, brak zwarć oraz przerw na badanych odcinkach a z tym różnie bywa.
 • Specjalista elektryk
  Wystarczy stara, poczciwa przedzwonka (kiedyś multimetrów nie było) :

  Mastech szukacz par, gdzie podłączyć masę?
 • Poziom 15  
  Ale ludzie, ja wiem, że mogę to zwykłym multimetrem sprawdzić. Chcę się nauczyć używać tego sprzętu na wypadek gdyby trafiły się przewody które nie wiadomo gdzie wychodzą :D

  W jakim celu uziemia się tą sondę? Jeśli jej nigdzie nie podłącze to urządzenie również działa.
  Czy wpływa to na zakłócenia czy jest wymagane dla samego działania urządzenia?
 • Poziom 11  
  Skoro urządzenie działa normalnie to tak jak mówisz - uziemienie jest po to aby wyeliminować ewentualne zakłócenia.
 • Poziom 27  
  Szanowni Koledzy. Przy pomiarach generator włączamy "parnie". Względem "ziemi" możemy wykonać pomiar izolacji przewodu. Problemu nie ma jeśli mamy tylko dwa przewody z jednej strony i dwa z drugiej. Problem zaczyna się wówczas gdy z jednej strony posiadamy jedną parę która "gdzieś tam" jest połączona w złączu z przewodem wieloparowym, a odcinek wynosi nie 5m a 150m. W takim przypadku życzę powodzenia w znalezieniu przewodów.
  Kolego Wojtek 2007 z praktyki wiem, że właśnie uziemienie jednej żyły wprowadza zakłócenia w sygnale. Generator potrafi swoim sygnałem "siać" po wszystkich parach, szczególnie jeśli mamy zaniżoną izolację.