Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Amica PA5510B421 - nie działa silnik w pralce

spiczi 20 Sty 2017 00:00 999 22
  • #1 20 Sty 2017 00:00
    spiczi
    Poziom 16  

Witam, pacjent to pralka Amica PA5510b401.

Na płytce sterownia wybuchł znany w tych modelach triak od zaworu przesterowania.
    Triak wymieniony na nowy, rezystory przy triaku sprawne.
    Zawór przesterowania wymieniony na nowy, dołożony przekaźnik i bezpiecznik na zasilaniu zaworu.
    Po wymianie tych elementów płytka działa, tryb serwisowy pozwala na sprawdzenie pompy wody, zaworu, elektrozaworów od dopływu wody, grzałki - wszystkie te elementy pracują prawidłowo.
    Niestety nie działa silnik, w trybie serwisowym nie włącza się ani przy próbie wirowania, ani przy próbie prania. Zupełna cisza, nawet nie drgnie. Nie słychać też przekaźników sterujących silnikiem.
    Do momentu awarii zaworu przesterownia wszystko działało prawidłowo.

Kod błędu który jest wyświetlany to 7 błysków diody gotowa, z info które znalazłem - Uszkodzony silnik, uszkodzony programator, zablokowany silnik.
    Silnik zablokowany nie jest, da sie kręcić bez problemu bęben ręką.

Co odpowiada za sterownie silnika? Procesor steruje nim poprzez triak przymocowany do tego dużego radiatora? coś jeszcze sprawdzić?

Silnik wygrzebałem. Wg opisu stąd https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic571469.html wtyczka ma 6 przewodów podpiąłem zasilanie pod dwa skrane (pomijając te od głowiczki) i dwa środkowe zmostkowałem - czy tak powinienem go podłączyć?

Dziękuję za porady.
    Pozdrawiam

0 22
  • Pomocny post
    #2 20 Sty 2017 11:16
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Po wystrzale triaka na strukturę procesora idzie silny impuls, który może sporo uszkodzić. Najtaniej będzie wymienić płytę główna. Zawór przesterowania podłącz szeregowo przez żarówkę 40W/230V. Silnik na pewno sprawny ale ogólna zasada jest taka, że łączysz wirnik szeregowo ze stojanem i podłączasz przez autotransformator zaczynając od zera. NIGDY bezpośrednio do sieci.

1
  • #3 20 Sty 2017 13:37
    spiczi
    Poziom 16  

Zawór wymieniłem na nowy, dołożyłem na zasilaniu zaworu przekaznik i bezpiecznik . Co mi da żarówka w szeregu? Nie mam auto transformatora, czy bezpośrednio z sieci nie ma możliwości sprawdzenia silnika?

0
  • Pomocny post
    #4 20 Sty 2017 16:55
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Żarówka w szeregu daje 100% zabezpieczenia przed uszkodzeniem kanału. W razie zawilgotnienia pastylki półprzewodnikowej potrafi nawet ją wysuszyć bez zwarcia. Patent z przekaźnikiem tego nie zrobi. Będzie zwykłe zwarcie i pastylka do wymiany. W zasadzie cały zawór.

0
  • #5 21 Sty 2017 23:09
    spiczi
    Poziom 16  

Silnik sprawdzony, działa prawidłowo.

Zostaje więc tylko uszkodzone coś na płytce.
    Po włączeniu programu prania woda zostaje wlana i w momencie gdy silnik powinien zacząć pracować jest cisza. Nie słychać cykających przekaźników które wcześniej było słychać w momencie przełączania kierunku obrotów, teraz jest zupełna cisza.

Przeleciałem miernikiem płytkę na ciągłość ścieżek, niczego nie znalazłem.

Ktoś wie jak odbywa się sterowanie silnikiem? Czy procesor > triak > przekażniki > silnik ?

Pomysł z żarówką w obwodzie z zaworem przesterowania wygląda ok, jednak obawiam się że taka zwykła żarówa nie wytrzyma długo w drgającej pralce i się "spali".

Pewnie nie obędzie się bez wymiany płytki i wtedy całkiem zrezygnuje z tego zaworu i aqua spay.

Dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam
    Dziękuje za pomoc.

0
  • Pomocny post
    #6 22 Sty 2017 01:00
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Skoro nie słychać przekaźników to sprawdź je i ich sterowanie. Najpierw czy na bramce tranzystora sterującego przekaźnikiem pojawia się odpowiednie napięcia, jak tak lecisz dalej ze sprawdzeniem diod przy cewkach.
    Jak nie masz napięcia przed rezystorem bramki tranzystora sterującego przekaźnikiem, znaczy nie masz terowania z procka i można w tym wypadku założyć, że moduł do wymiany.

1
  • #7 22 Sty 2017 02:42
    spiczi
    Poziom 16  

Według opisu stąd: Amica PA5580A510-Pomiary sterownika NAIS. sprawdziłem obydwa przekaźniki, po podaniu 12V na cewkę stukają, rezystancja styków po załączeniu przekaźnika poniżej 1Ω na stykach NC też taka, czyli są ok.

Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale podpiąłem cały programator do pralki. Wg info z fajnej strony o tej pralce Link wszedłem w tryb serwisowy, przeszedłem do sprawdzania silnika w pkt 9.

Biorąc zwykły miernik elektroniczny ustawiając zakres na V AC pomierzyłem, że na tym największym triaku BTB12 600BW przykręconym do radiatora jest napięcie tzn. Przystawiając jedną końcówkę przewodu z miernika do nóżki środkowej triaka, a drugi przewód do jednej z nóżek pojawia się napięcie 90 lub 130V. Czas wahania tego napięcia jest mniej więcej podobny do tego opisanego w trybie serwisowym:

Cytat:
    "Bęben wykonuje ruchy piorące: 12s z prędkością około 53 rpm, 3s przerwy. Ruchy wykonywane są naprzemiennie w prawo i w lewo"
    Czyli coś z sterowaniem jest nie tak. Jeśli to możliwe proszę o łopatologiczne wyjaśnienie tego co wyżej dzi_dziuś napisał:
    Cytat:
    Najpierw czy na bramce tranzystora sterującego przekaźnikiem pojawia się odpowiednie napięcia, jak tak lecisz dalej ze sprawdzeniem diod przy cewkach.
    Mogę podesłać zdjęcia płytki itp. Bardzo mi zależy na ożywieniu tej pralki.

Dziękuje

0
  • #8 22 Sty 2017 17:32
    Robo-technical
    Poziom 23  

Sprawdź ZACHOWUJĄC OSTROŻNOŚĆ czy jak odepniesz przewód ochronny (zwany uziemieniem) czy wszystko wróci do łask??:)

0
  • #9 22 Sty 2017 17:44
    spiczi
    Poziom 16  

Rozumię że wypiąć go w miejscu gdzie przewód zasilający wchodzi do pralki ? co uziemienie ma do sterowania silnikiem ? Kabel wpinany w płytkę sterującą pralką ma tylko 2 kable więc uziemienie nie dociera do niej.

0
  • #10 22 Sty 2017 17:48
    Robo-technical
    Poziom 23  

Sam nie wiem "co maaa" ale spotkałem się w Amicach że pralka dziwnie się zachowuje a po odpięciu wszystko ok - to znaczy że jest problem z upłynnością. Poodpinaj wszędzie przewód ochronny (silnik, grzałka, obudowa, filtr PZ. Zachowaj ostrożność. Jeśli wszystko działa jak należy wnioski wyciągniesz chyba sam.

Moderowany przez ROBSON33:

Tak, tak i postawić lusterko żeby zobaczyć czy się grzywka świeci :sm31:

Upływność sprawdza się za pomocą miernika a nie poprzez pozbawienie urządzenia ochrony.

Tego typu porady nie będą tolerowane, są skrajnie niebezpieczne.

Nagradzam Ostrzeżeniem :|

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #11 22 Sty 2017 18:06
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Robo technical, nie obraź się ale ten problem z upływnością (nie upłynnością) nie dotyczy tego modelu.

Przekaźniki powinny cykać tuż przed ruchem silnika. Jeśli tego nie ma nie działa sterowanie przekaźnikami. Moduł do tej pralki jest bardzo popularny i łatwo go kupić. Trafiają się używki za grosze. Wersja z 3 ma triakami jest bardziej niezawodna. Nie ma niestety zraszania. A w tej płycie nawet jakbyś chciał zrezygnować ze zraszania to i tak pompa wyleje wodę w czasie zraszania do kanału.

0
  • #12 22 Sty 2017 18:25
    Robo-technical
    Poziom 23  

jaszczur1111 napisał:
    Robo technical, nie obraź się ale ten problem z upływnością (nie upłynnością) nie dotyczy tego modelu.

Rada którą udzieliłem pomogła mi w innych modelach Amici. Niestety za chęć pomocy spotkała mnie powyższa "nagroda" a moja rada została uznana za niebezpieczną

0
  • #13 22 Sty 2017 18:30
    spiczi
    Poziom 16  

Odpięcie uziemienia niczego nie zmieniła.

Panowie ja nic już nie wymyśle, zostaje zakup nowego modułu - koszt około 180zł.
    Z tego co wyczytałem to pasuje moduł bez zraszania, czyli rozumie że chodzi o ten 3 triakami.

Co do rezygnacji z zraszania to na tej płytce też da się zrobić, przekaźnik rozwierny wpięty pod sterowanie Auqa spray i odcinający zasilanie pompy. Jest to opisane dokładnie tutaj http://www.pralkoporadnik.mkwe.pl/wylaczenie-aquaspray-za-pomoca-przekaznika/

0
  • #14 23 Sty 2017 09:53
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Dawno na to wpadłem, ale musi być sprawny kanał zaworu przesterowania. Można w ten sposób zrezygnować ze zraszania wkładając moduł 4 -ro triakowy do wersji bez zraszania.

Admini Elektrody są szczególnie wrażliwi na BHP. Stąd nie przejdzie większość rozwiązań na skróty.

0
  • #15 23 Sty 2017 10:17
    ROBSON33
    Moderator AGD

jaszczur1111 napisał:
    Admini Elektrody są szczególnie wrażliwi na BHP. Stąd nie przejdzie większość rozwiązań na skróty.

Niestety ale to często kończy się tak jak na historyjce poniżej.

0
  • #16 23 Sty 2017 19:12
    jaszczur1111
    Poziom 32  

Bardzo mi się podoba ta historyjka. Ale trzeba było obciąć te krótsze ramiona.... :D a może przydadzą się potem na opał, albo żeby każdego ukrzyżować było na czym, więc może ten jeden jest wygrany ?

0
  • #17 23 Sty 2017 20:54
    spiczi
    Poziom 16  

Koledzy, pralka ożyła :)
    Przeczytałem ze trzydzieści tematów z awariami tych AMICA PA i w którymś z wątków było opisywane żeby posprawdzać na płytce te niebieskie "mostki" nad ścieżkami, podobnie też poradział Pan z http://www.pralkoporadnik.mkwe.pl . To był strzał w dziesiątkę. Okazało się, że dwa mostki były przerwane, na pierwszy rzut oka wszystkie wyglądały ok, ale po "przedzwonieniu" dwa z nich okazały się średnio pewne i przy pogrzebaniu przy nich okazało się że są przerwane. Lutownica w dłoń, kawałki przewodu i zrobione. Silnik odpalił i właśnie leci pranie.

Na zdjęciu (pożyczone) u mnie przerwane były te dwie ścieżki gdzie widać idące obok siebie niebieskie kabelki. Reszta mostków wydaje się być ok.
    Zobaczymy

Aby uniknąć kolejnego spięcia wyłączyłem za pomocą przekaźnika ten system aqua spray. Ktoś wie jak podnieść poziom wody podczas prania? Znalazłem info, że trzeba podkręcić środkową śrubką (w tym modelu) w hydrostacie. Nie jest jednak opisane ile kręcić i w którą stronę.

0
  • #18 23 Sty 2017 21:00
    tod.1977
    Poziom 23  

W hydrostacie się nie kręci regulatorami. Jeżeli masz stykowy hydrostat to zmień go na uniwersalny i poziom się sam podniesie.

0
  • Pomocny post
    #20 23 Sty 2017 21:16
    tod.1977
    Poziom 23  

Chcesz żeby potem hydrostat wariował to reguluj, ale jak zaleje Ci łazienkę to zmienisz zdanie. Producent ustawia niski poziom wody by pralka była pseudo ekologiczna i moja rada na to jest taka by kupić najtańszy hydrostat cztero pinowy, kostkę przerobić na konektory i zobaczysz że będzie brała więcej wody.

0
  • #21 23 Sty 2017 21:21
    spiczi
    Poziom 16  

Kolego dziękuje za wyjaśnienie. W takim razie nic nie ruszam. Jeśli bez tego Aqua spray będzie gorzej prało zakupię uniwersalny hydrostat.

0
  • #22 23 Sty 2017 21:28
    tod.1977
    Poziom 23  

To jest patent Amici by moduły się paliły i serwis mógł zarabiać. Miałem Amice i przez zakichany zawór przesterowania moduł się usmażył na tyle że procesor skonał i teraz mi jeszcze parę części na strychu zalega. :D

0
  • #23 25 Sty 2017 23:31
    spiczi
    Poziom 16  

Wszystko działa, pralka funkcjonuje w 100% prawidłowo.
    Dziękuje wszystkim za pomoc.

0