Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kontrola ustawienia chwytacza w maszynie do szycia .

andrzej123456 20 Jan 2017 10:33 43710 0
    andrzej123456
    Level 14  
    Podczas prac z kilkoma maszynami miałem problem z pracą maszyny polegający na niezabieraniu nitki od spodu przez chwytacz.
    Dla przypomnienia:
    Postanowiłem usystematyzować wiedzę w tym temacie i podać ogólny sposób kontroli tego ustawienia.
    Istnieje wiele opisów ustawienia w zależności od typów maszyn.
    Osobiście podzieliłem ten proces na dwie istotne fazy które są wspólne dla wszystkich maszyn do szycia -uniwersalność.
    1-faza synchronizacji czasowej igielnicy w stosunku do chwytacza .
    2-ustawienie geometryczne chwytacza względem igielnicy
    Oba procesy nie maja nic w spólnego ze sobą .
    Przypomnienie tych faz na przykładzie łucznik 877.
    Do regulacji weź na początek igłę nr 120 -nowa -prosta .
    Pierwsza faza polega na regulacji chwytacza przez jego obrót osiowy względem igły po wstępnym zluzowaniu śrub mocujących chwytacz .
    Druga faza polega na regulacji tulei mimośrodowych(0,05-0,1 mm) osobno dla igielnicy i

chwytacza-
    również po zluzowaniu śrób kontrujących .
    Kontrola ustawienia chwytacza w maszynie do szycia . Kontrola ustawienia chwytacza w maszynie do szycia .
    W tym miejscu możemy przeprowadzić również
    regulacje wysokości chwytacza nad uchem igielnym(ok 1 mm nad uchem) śrubą widoczną w wycięciu

chwytacza.
    Oba te procesy powinny powinny dać następujacy efekt:
    -po 2mm ruchu igielnicy(od dolnej pozycji )(pozycja dolna i po 2mm jest zaznaczona na igielnicy kreskami w jej górnym fragmencie)
    do góry chwytacz powinien znajdować sie w osi igły(igła wsadzona

na maxa do uchwytu i ścięciem w stronę chwytacza) ok 1 mm nad uchem igły i jednocześnie powinien zbliżyć się do igły
    na odległość(0,05-0,1mm)-czyli dziób chwytacza powinien znajdować się w wybraniu igły .

Ustawiłeś wszystkie wymiary prawidłowo ,składasz maszynę a ona dalej ma problemy np. z szyciem kilku warstw materiału(grube materiały lub gumowane) i co teraz robisz -
    znowu demontaż i wszystko od początku.!!!
    Po złożeniu maszyny jest małe prawdopodobieństwo że zdoła się znaleźć przyczynę błędów szycia(np. luzy na zębatkach ) ponieważ bardzo mało widać przez zasłaniające elementy mechaniczne i sam
    materiał.Postanowiłem opracować prosty test poprawności ustawienia chwytacza w stosunku do igły
    który w zasadniczy sposób przyspiesza prawidłową regulację maszyny.Jego celem była symulacja pracy nitka - chwytacz w warunkach rzeczywistych ale z jednym krytycznym warunkiem - nie powstaje żadna
    pętelka z nici podczas ruchu do góry igielnicy(widocznie niektóre materiały uniemożliwiają
    powstawanie tej pętelki w którą ma wejść chwytacz). A najważniejsza cecha testu to fakt że nie wymaga on kompletacji maszyny i jest pełna widoczność tworzonego ściegu . Do testu usuń z maszyny elementy zasłaniające

punkt pracy igła chwytacz.Jeśli chodzi o narzędzia to warto posiadać śrubokręt wygięty pod kątem prostym .
    Kontrola ustawienia chwytacza w maszynie do szycia . Kontrola ustawienia chwytacza w maszynie do szycia .
    Naprawę maszyny znacznie upraszcza stosowanie nawlekacza do nitki .

Oczywiście test z pliku wykonujemy kręcąc kołem ręką .
    Jak się przekonasz po otworzeniu pliku test jest banalnie prosty(w prostocie metoda) ale powiem
    Kontrola ustawienia chwytacza w maszynie do szycia . krótko od kiedy go stosuję maszyny naprawdę szyją jak wściekłe i to materiały o których kiedyś mogłem pomarzyć .
    Materiałem koloru żółtego na zdjęciach z pliku chronionego jest guma elestyczna o grubości 3-5 mm .

Na koniec warto sprawdzić podaną metodą zabieranie nitki w przypadku ściegu zygzak i przestawienie igły lewe i prawe .Można też przetestować igłę nr 80.
    Ciekawostką jest też fakt że większość maszyn na złomowisku i giełdach jest sprzedawana z powodu błędnego wiązania ściegu przez chwytacz .Więc jak masz taki objaw a maszyna jest kompletna mechanicznie (a cena przyzwoicie tania to się nie zastanawiaj i kupuj)Niejednokrotnie stara maszyna
    będzie lepiej szyła niż wytwory współczesne z marketu.Inną niezaprzeczalną sprawą jest fakt że to
    niesamowita przyjemność potrafić wyregulować mechanizm który został wynaleziony prawie 2 wieki temu (Elias Howe i Walter Hunt ,Singera )
    i służy ludziom do tej pory w niezmienionej postaci.
    Amatorzy grzebania w starych mechanizmach proszę o opinie na temat opisywanego testu i może jakieś opisy dotyczącego problemu w maszynach cyfrowych .
    Attachments:
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo