Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podpiąć drugą rozdzielnice -

20 Sty 2017 14:17 1131 9
  • Poziom 7  
    W przedpokoju mam główną rozdzielnice do , której dochodzi główny kabel zasilający. Instalacja jest typu TN-C jeśli się nie mylę
    Czyli jedno fazowa dwu żyłowa bez przewodu zabezpieczającego. W owej rozdzielni mam trzy bezpieczniki nadprądowe:

1) światło w całym mieszkaniu 10A
    2) Łazienka 16A
    3) gniazdka - wszystkie 16A

Linia od gniazdek przebiega przez mały pokój gdzie w puszce rozdzielnikowej dopięte są równolegle przewody od gniazdek znajdujących
    się w tym pokoju.

Światło natomiast poprowadzone jest na takiej samej zasadzie tylko na innej linii. Zatem mam w pokoju dwie puszki rozdzielnikowe od światła i kontaktów.

Co chcę zrobić.. Otóż wczepić się w linie od gniazdek i w linie od światła i zamontować w pokoju dodatkową rozdzielnie w której znajdowały
    by się cztery bezpieczniki nad prądowe a z nich przewody na: jeden na światło a trzy pozostałe na każde gniazdko z osobna
    Czyli każde gniazdko będzie miało swój osobny przewód i osobny bezpiecznik oraz osobny bezpiecznik na światło(kabel od bezpiecznika
    do wyłącznika a z niego do lampy)
    Chodzi też o to by pozbyć się puszek.

Pytanie brzmi jak się podpiąć w ten sposób i czy jest on dobry?
    Kolejna sprawa czy jest sens montować różnicówkę czy coś innego bo jak wspomniałem instalacja jest 2 żyłowa a jedyne zabezpieczenie
    to mostek z N do PE :)
  • Poziom 7  
    dlaczego? nie którzy montują dodatkowe rozdzielnice np. w garażu. Ja w pokoju mam sporo sprzętów i chcę mieć osobny wyłącznik na każdy kontakt.. Owszem lepiej by było zmodernizować główną rozdzielnice ale na razie nie jest to możliwe
  • Poziom 38  
    introder00 napisał:
    Ja w pokoju mam sporo sprzętów i chcę mieć osobny wyłącznik na każdy kontakt..

Jakiej wartości zabezpieczenia będziesz tam montował. Nowo powstałą rozdzielnice nie zasila się z obwodu gniazda czy oświetlenia a tym bardziej z obu obwodów jednocześnie.
  • Poziom 39  
    mawerix123 napisał:
    Moim zdaniem pomysł z dodatkową rozdzielnicą totalnie bezsensowny.
    Nie jest bezsensowny.
    Natomiast musi zrobić WLZ 3x4, 3x6 do tej rozdzielnicy.
    Wątpliwe, żeby to co jest było o.k.
    introder00 napisał:
    Ja w pokoju mam sporo sprzętów i chcę mieć osobny wyłącznik na każdy kontakt..
    Selektywości nie będzie. Jeżeli o to chodzi to nic nie zmieni.
  • Specjalista elektryk
    introder00 napisał:
    Chodzi też o to by pozbyć się puszek.

Puszek pozbywa się poprzez wykonanie instalacji "bezpuszkowo", tj. prowadząc przewód od gniazda do gniazda i wykonywanie wszelkich połączeń pod tymi właśnie gniazdami. Podobnie jest z obwodami oświetleniowymi - połączenia pod łącznikami.
    Osobna rozdzielnica i zabezpieczenia gniazd w pokoju to przerost formy nad treścią, obciążenie będzie pewnie i tak znikome (sprzętu może być sporo ale z gniazda masz do dyspozycji ponad 3,5 kW - wątpię, by było w ogóle czym to przekroczyć). Dodatkowo mówisz o pozbywaniu się puszek a fundujesz sobie rozdzielnicę - to jak w końcu z tą estetyką?

Osobna rozdzielnica w garażu czy warsztacie ma uzasadnienie z racji tego, że w takich lokalizacjach wykonuje się często wiele obwodów, w tym trójfazowych. Bywa, że taniej jest doprowadzić jeden przewód o większym przekroju i wykonać rozdzielnicę "na miejscu" niż prowadzić wiele cieńszych przewodów do (często) odległej rozdzielnicy. Takie rozwiązanie wymusza też czasem spadek napięcia na długich, cienkich przewodach (jeśli rozdzielnica jest odległa) oraz warunki działania ochrony przeciwporażeniowej. W przypadku wyzwolenia zabezpieczenia nie trzeba też biegać zbyt daleko.
    W sypialni żaden z tych warunków raczej nie występuje.
  • Poziom 7  
    Tak więc:
    Gniazdko 1: jako jedyne fizycznie znajdować sie będzie w sąsiednim pokoju za ściana jednak podpięte musi być do linii w moim pokoju ponieważ tam nie ma możliwości rycia w ścianie(remont 2 lata temu) a jako, że w tej chwili remontuje mały pokój to jest to najrozsądniejsze rozwiązanie
    Do tego gniazdka podpięty będzie telewizor i dwie lampki a w święta dodatkowo lampki choinkowe.

Gniazdko 2: Wszystkie sprzęty czyli komputer, trzy monitory LCD, drukarka, monitory audio 100W, router, trzy syntezatory, dwa zewnętrzne
    moduły dźwiękowe, nie wykluczam, że mogą pojawić się dodatkowe i jakieś oświetlenie biurkowe. W takich sprzętach czasami coś nawali i w tedy wybija mi mi korek gniazdkowy w przedpokoju.

Gniazdko 3: Stacja lutownicza 75W, oświetlenie ledowe i jakieś zasilanie. Głownie do zabawy z elektroniką a jak wiadomo o zwarcie nie trudno
    i nie chce by wybiło prąd w całym mieszkaniu(gniazdka)

Gniazdko 4: takie wolne gniazdko do podłączenia np. suszarki, czy odkurzacza.

Co do wartości poszczególnych bezpieczników to jeszcze nie kalkulowałem dokładnie ale na pewno chce zrobić tak by w razie przekroczenia
    mocy wybiło jeden bezpiecznik w małym pokoju a nie ten w przedpokoju.

W tej chwili jest to wszystko tak zrobione, że czasem potrafi wybić korek przedlicznikowy co wiąże się z ponownym założeniem plomby
    a to koszt 30zł

Nie chodzi mi tutaj o estetykę a o porządek.. oczywiście będę wymieniał wszystkie kable w pokoju bo to instalacja z przed 30 lat a jak już ryje
    przenoszę kontakty w inne miejsca to mogę przy okazji wymienić kable.

Pytanie o co chodzi z tą seleektrycznością? oraz wewnętrzna linią zasilającą?
    Bo jeśli dobrze rozumuje to muszę dodać do głównej rozdzielnicy w przedpokoju dwa bezpieczniki i z nich poprowadzić linię do
    małego pokoju i tymi liniami zasilać drugą rozdzielnice? Czy może podpiąć się bezpośrednio do głównego zasilania, które zabezpieczone jest
    bezpiecznikiem przedlicznikowym 20A ?
  • Poziom 7  
    ok zrezygnuje z pod-rozdzielnicy.

Powiedzcie mi w takim razie jak zrobić bez-puszkowe połączenia. Niby wiem o co chodzi, żeby łączyć kontakty w puszce kontaktowej za pomocą np. wago i lecieć tak od kontaktu do kontaktu tylko własnie mam problem z tą linią.
    Muszę się do niej wpiąć jakoś a ona biegnie przez wszystkie pomieszczenia

Chyba, że w przedpokoju zamontował bym dodatkowy bezpiecznik B 6A tylko na kontakty mojego pokoju(swoją droga być może uzyskał bym selektywnosc nawet) i lecial nim od bezpiecznika przez wszystkie kontakty no ale z kolei kabel przebiegajacy przez moj pokoj tak czy siak musialbym jakoś połączyc a wtynku takiego polaczenia nie zatopie

Poradzcie cos
  • Moderator
    Kolego, od projektowania instalacji są projektanci, a Ty próbujesz zachować na nogach trampki, a później odziać galowy frak, samodzielnie w dodatku uszyty przez ogrodnika. Nie tędy droga! Skontaktuj się z profesjonalnym elektrykiem, niech to obejrzy skoro remontujesz pokój i niech Ci zaprojektuje w nim instalację na przyszłość. Da się taką podłączyć do istniejącej, a kiedy z czasem wyremontujesz resztę, będzie jak znalazł.
    I nie nastawiaj się na podcieranie rzyci szkłem, bo to nie jest dobre rozwiązanie.